Reklama

Geopolityka

Litwa kupuje niemieckie transportery opancerzone

Fot. kam.lt
Fot. kam.lt

Litewskie ministerstwo obrony narodowej poinformowało o kupnie 168 niemieckich transporterów opancerzonych M577. Wartość kontraktu ma wynosić 1,6 mln euro.

Zgodnie z zawartym porozumieniem transportery opancerzone dotrą na Litwę w kilku etapach w ciągu najbliższych dwóch lat. Wraz z transporterami Litwa otrzyma też zestawy części zamiennych i urządzenia przeznaczone dla załogi. Pojazdy mają być dostarczone m.in. w wariantach wozu dowodzenia czy ewakuacji medycznej.

Przy czym należy zaznaczyć, iż Litwa zakupiła już wcześniej kilkadziesiąt transporterów M577. Na mocy kontraktu podpisanego we wrześniu zeszłego roku, litewskie siły zbrojne nabyły od Bundeswehry 16 samobieżnych haubicoarmat PzH 2000 przeznaczonych do celów bojowych oraz 5 z przeznaczeniem ćwiczebnym i na części zapasowe. Umowa obejmuje również zakup 26 opancerzonych wozów dowodzenia M577 V2, 6 wozów zabezpieczenia technicznego BPZ2 a także pakiet szkoleniowy.

Czytaj także: Litwa: Parlament jednogłośnie za 2 proc. PKB na armię. Wybory nie zmienią polityki obronnej

Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainie Litwa zwiększa środki przeznaczone na rozbudowę sił szybkiego reagowania oraz na modernizację i dozbrojenie armii. Rocznie Litwa zwiększa budżet obronny średnio o 0,4 proc. W przyszłym roku ma on wynieść 1,8 proc. PKB, a w 2018 – 2 proc., zgodnie z rekomendacjami NATO.

Za priorytetowe obszary, na które przeznaczonych zostanie najwięcej pieniędzy, Litwa uznała: rozwój zdolności bojowych i wsparcia bojowego wojska, inwestycje w związane z tymi zdolnościami treningi i ćwiczenia oraz podniesienie zdolności dowodzenia i kontroli oraz cyberbezpieczeństwa.

Zwiększenie środków na obronę pozwoliło litewskiemu ministerstwu obrony na nabycie nowoczesnego norwesko-amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS za 100 mln USD. Jeśli chodzi o systemy rażenia, to już wcześniej wcześniej rozpoczęto m.in. zakupy polskich systemów przeciwlotniczych Grom, dodatkowych amerykańskich PPK Javelin, dostarczono też pierwsze haubice PzH 2000, podpisano również kontrakt na zakup KTO Boxer w Niemczech.

RS/PAP

Reklama

Komentarze (12)

 1. znafca

  To jest pomyłka , chodzi zapewne o 1,6 mld euro a nie mln. Nowe kosztowały grubo ponad 300-400 tys $ , wiec używane ale sprawne kosztuje zapewne około 100tys euro.Nigdy nie widzialem transportera w cenie osobówki.

 2. Mariusz

  super to jest, i jak sprawnie idzie, może będą w stanie stworzyć nawet 3,4? brygady lub tp., szkoda że Łotysze nie mają takich planów,

  1. kriss

   Szkoda ze Polacy nie maja takich planow.

 3. jarek

  Przede wszystkim ma wątpliwości czy faktycznie chodzi o taką ilość M577. Niemcy mieli kilka wariantów M113, w tym "bojowe". Poza tym śmieszna jest ta forumowa krytyka. Litwa to maleńkie państewko z ludnością wielkości Warszawy. Ich nie stać na zakup najnowszego wypasionego sprzętu, a do tej pory nie mieli nic. Czym mają się przemieszczać drużyny piechoty np. wyposażone w Javeliny, na rowerach? Chyba lepiej, że będą mieli cokolwiek, co ma pancerz, prawda? Obserwując ich wysiłki zmierzające do poprawy zdolności defensywnych, można tylko wyrazić uznanie. Jeszcze dwa lata temu gdyby ruscy zdecydowali się na atak na Litwę, to praktycznie niezatrzymywani przejechaliby cały kraj. Za rok, jak Litwini wdrożą te wszystkie zakupy do służby, ruscy będą musieli zaplanować poważną inwazję - i na 100% poniosą jakieś straty. Gdyby wszyscy w NATO podchodzili tak odpowiedzialnie do spraw obronności, to nie mówilibyśmy dziś o zagrożeniu ze strony Rosji.

 4. Bazeleush

  Troche skansen, ale lepszy rydz niz nic... Litwini kupili by wersje M730 – z wyrzutnią rakiet przeciwlotniczych MIM-72 Chaparral lub M667 z wyrzutnia rakiety MGM-52 Lance.

  1. Vvv

   Akurat to sa świetne wozy do ewakuacji medycznej

 5. Kafir

  10k euro za podwozie pod zabudowe, chyba nie tak źle, zwlaszcza że pojazdy Litwinom są dobrze znane.

  1. olo

   Dobrze to rozszyfrowałeś. Inna sprawa, że wozy dowodzenia zawsze się przydadzą. Pytanie jaki poziom reprezentują. Czy zostały zakonserwowane w połowie lat 90. czy na początku XXI w. Zapewne poziom zbliżony do naszych M557.

 6. Krzysiek

  z tego co kojarzę to M577 to był wóz dowodzenia, a transporter opancerzony to był M113 pancerz z aluminium czyżby oni kupili 168 wozów dowodzenia? Podobny sprzęt widziałem na uzbrojeniu armii greckiej bardzo słaby sprzęt litwa kupiła bezużyteczny złom

 7. f3dd

  Ale pozwala przemieszczać sprawnie i z osłoną od odłamków grupę piechocińców. A na pokład zabierzesz ppk lub manpads....lepiej to niż nic....więc dajmy spokój .

 8. Afgan

  Wartość bojowa tego sprzętu jest znikoma, nawet niższa niż pojazdów BWP-1 na polu walki. Te transportery to nic innego jak ruchomy cel. Już w Wietnamie pojazdy M-113 i ich pochodne nazywane były aluminiowymi trumnami albo puszkami na konserwy, żołnierze woleli jeździć na pancerzu tych pojazdów niż w środku, bo na górze można było przeżyć wybuch miny, a w środku nie, a kadłub nie chronił w pełni nawet przed ostrzałem z AK-47, SWD czy PK, a po trafieniu z RPG-7 płonął jak świeczka. Piszę to dlatego aby uprzedzić komentarze fun-boyów nawołujące do wprowadzenia tego szmelcu w naszych siłach zbrojnych. Wartość takiego transportera jest równa wartości granatu do RPG-7. BWP-1 ma chociaż działo 73mm, to niewiele ale zawsze coś.

  1. Piotr

   Ale to nie ma być BWP tylko środek wsparcia :ambulans , wóz dowodzenia, łączność. Za ok 7 mln zł mają całkiem dużo takich pojazdów. Pamiętajmy oni mają utrzymać się troszke do nadejścia sojuszników albo nie ..... takie Westerplatte ....

 9. Terrier

  Tanio. I to chyba największa tego zaleta.

 10. szofer

  ok 9 500 Euro / 1 szt. - niedrogo ... ale ciekawe ile jeszcze mln EUR wpompują aby ten sprzęt miał jakąkolwiek wartość bojową ...

 11. Teodor

  "168 niemieckich transporterów opancerzonych M577. Wartość kontraktu ma wynosić 1,6 mln euro." - to po 9523,81 EUR na sztukę. Czyli w cenie salonowych samochodów małolitrażowych nieopancerzonych.

 12. Morgul

  168 szt za 1,6mln $... ok to raczej wiekowy sprzęt ale jednak niemiecki więc amerykanie chyba kasują do 2018 ok 1000 takich maszyn ....

Reklama