Reklama

Geopolityka

Litwa kupuje niemieckie transportery opancerzone

Fot. kam.lt
Fot. kam.lt

Litewskie ministerstwo obrony narodowej poinformowało o kupnie 168 niemieckich transporterów opancerzonych M577. Wartość kontraktu ma wynosić 1,6 mln euro.

Zgodnie z zawartym porozumieniem transportery opancerzone dotrą na Litwę w kilku etapach w ciągu najbliższych dwóch lat. Wraz z transporterami Litwa otrzyma też zestawy części zamiennych i urządzenia przeznaczone dla załogi. Pojazdy mają być dostarczone m.in. w wariantach wozu dowodzenia czy ewakuacji medycznej.

Przy czym należy zaznaczyć, iż Litwa zakupiła już wcześniej kilkadziesiąt transporterów M577. Na mocy kontraktu podpisanego we wrześniu zeszłego roku, litewskie siły zbrojne nabyły od Bundeswehry 16 samobieżnych haubicoarmat PzH 2000 przeznaczonych do celów bojowych oraz 5 z przeznaczeniem ćwiczebnym i na części zapasowe. Umowa obejmuje również zakup 26 opancerzonych wozów dowodzenia M577 V2, 6 wozów zabezpieczenia technicznego BPZ2 a także pakiet szkoleniowy.

Czytaj także: Litwa: Parlament jednogłośnie za 2 proc. PKB na armię. Wybory nie zmienią polityki obronnej

Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainie Litwa zwiększa środki przeznaczone na rozbudowę sił szybkiego reagowania oraz na modernizację i dozbrojenie armii. Rocznie Litwa zwiększa budżet obronny średnio o 0,4 proc. W przyszłym roku ma on wynieść 1,8 proc. PKB, a w 2018 – 2 proc., zgodnie z rekomendacjami NATO.

Za priorytetowe obszary, na które przeznaczonych zostanie najwięcej pieniędzy, Litwa uznała: rozwój zdolności bojowych i wsparcia bojowego wojska, inwestycje w związane z tymi zdolnościami treningi i ćwiczenia oraz podniesienie zdolności dowodzenia i kontroli oraz cyberbezpieczeństwa.

Zwiększenie środków na obronę pozwoliło litewskiemu ministerstwu obrony na nabycie nowoczesnego norwesko-amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS za 100 mln USD. Jeśli chodzi o systemy rażenia, to już wcześniej wcześniej rozpoczęto m.in. zakupy polskich systemów przeciwlotniczych Grom, dodatkowych amerykańskich PPK Javelin, dostarczono też pierwsze haubice PzH 2000, podpisano również kontrakt na zakup KTO Boxer w Niemczech.

RS/PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.