Siły zbrojne
Leopardy i Mardery przyjechały na Litwę [WIDEO]

Sprzęt zmechanizowanego batalionu niemieckiej piechoty został przetransportowany na Litwę. Całe wyposażenie, w tym czołgi Leopard, BWP Marder, czy czołgi saperskie Dachs, został przewieziony koleją, by na miejscu zabezpieczać wschodnią flankę Sojuszu w ramach NATO enhanced Forward Presence.
W skład niemieckiego kontyngentu, który dowodzić będzie na Litwie, wejdzie 122 batalion piechoty zmechanizowanej z Oberviechtach, a także pododdziały: pancerny (wydzielony przez 104. batalion) zaopatrzeniowy, inżynieryjny oraz oddział wsparcia sanitarnego. Jak poinformował podpułkownik Christoph Huber dowódca 122. batalionu, żołnierze przeszli szkolenie przygotowawcze, między innymi z zakresu działań opóźniających.
Na Litwie stacjonować będzie około 1200 żołnierzy, w tym od 400 do 600 z Niemiec. Batalion będzie się składał głównie z żołnierzy niemieckich, ale też z wojskowych z Belgii, Chorwacji, Francji, Luksemburga, Holandii i Norwegii (pododdział czołgów Leopard 2A4NO). Stacjonować będą oni w garnizonie w Rukli, miasteczku w centralnej części kraju. Litwa, przygotowując się do przyjęcia żołnierzy NATO, zainwestowała tam w rozwój infrastruktury prawie 6 mln euro. Pierwsi żołnierze z Niemiec trafili na Litwę pod koniec stycznia br. Ich zadaniem jest koordynacja procesu rozmieszczania sił Sojuszu. Pełna zdolność operacyjna ma być osiągnięta do czerwca.
Norwegian #troops in training for deployment to #Lithuania pic.twitter.com/hbA0W6NapU
— NATO (@NATO) 23 lutego 2017
Jak podkreśla litewskie ministerstwo obrony, wielonarodowa jednostka, obok Leopardów, Marderów czy czołgów Dachs, będzie wyposażona również w BWP CV-90 (z Holandii i/lub Norwegii) czy kołowe transportery Boxer.
W trakcie pokoju żołnierze wchodzący w skład batalionu NATO ćwiczyć będą z siłami litewskimi. Natomiast w razie pojawienia się zagrożenia, lub wybuchu konfliktu, zajmą się obroną terytorium Litwy u boku sił narodowych. W razie potrzeby zostaną one również wzmocnione. Działania takie planowane są m.in. w okresie letnim, w trakcie którego organizowane będą intensywne ćwiczenia, obejmujące przerzut jednostek artylerii czy przeciwlotniczych.
Litwini podkreślają, że nigdy wcześniej nie rozmieszczono na ich terytorium w sposób trwały tak dużej jednostki. Podobne oddziały trafią do Polski (pod dowództwem amerykańskim, z udziałem żołnierzy rumuńskich i brytyjskich), a także na Łotwę (tamtejsza grupa, kierowana przez Kanadę, będzie wsparta przez polską kompanię czołgów PT-91 Twardy z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa) i do Estonii (rolę państwa ramowego pełni Wielka Brytania).
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.