Siły zbrojne

Leopardy i Mardery przyjechały na Litwę [WIDEO]

Fot. Ministry of National Defence of the Republic of Lithuania/Twitter
Fot. Ministry of National Defence of the Republic of Lithuania/Twitter

Sprzęt zmechanizowanego batalionu niemieckiej piechoty został przetransportowany na Litwę. Całe wyposażenie, w tym czołgi Leopard, BWP Marder, czy czołgi saperskie Dachs, został przewieziony koleją, by na miejscu zabezpieczać wschodnią flankę Sojuszu w ramach NATO enhanced Forward Presence. 

W skład niemieckiego kontyngentu, który dowodzić będzie na Litwie, wejdzie 122 batalion piechoty zmechanizowanej z Oberviechtach, a także pododdziały: pancerny (wydzielony przez 104. batalion) zaopatrzeniowy, inżynieryjny oraz oddział wsparcia sanitarnego. Jak poinformował podpułkownik Christoph Huber dowódca 122. batalionu, żołnierze przeszli szkolenie przygotowawcze, między innymi z zakresu działań opóźniających. 

Na Litwie stacjonować będzie około 1200 żołnierzy, w tym od 400 do 600 z Niemiec. Batalion będzie się składał głównie z żołnierzy niemieckich, ale też z wojskowych z Belgii, Chorwacji, Francji, Luksemburga, Holandii i Norwegii (pododdział czołgów Leopard 2A4NO). Stacjonować będą oni w garnizonie w Rukli, miasteczku w centralnej części kraju. Litwa, przygotowując się do przyjęcia żołnierzy NATO, zainwestowała tam w rozwój infrastruktury prawie 6 mln euro. Pierwsi żołnierze z Niemiec trafili na Litwę pod koniec stycznia br. Ich zadaniem jest koordynacja procesu rozmieszczania sił Sojuszu. Pełna zdolność operacyjna ma być osiągnięta do czerwca. 

Jak podkreśla litewskie ministerstwo obrony, wielonarodowa jednostka, obok Leopardów, Marderów czy czołgów Dachs, będzie wyposażona również w BWP CV-90 (z Holandii i/lub Norwegii) czy kołowe transportery Boxer. 

Leopard
Fot. Bundeswehr.

W trakcie pokoju żołnierze wchodzący w skład batalionu NATO ćwiczyć będą z siłami litewskimi. Natomiast w razie pojawienia się zagrożenia, lub wybuchu konfliktu, zajmą się obroną terytorium Litwy u boku sił narodowych. W razie potrzeby zostaną one również wzmocnione. Działania takie planowane są m.in. w okresie letnim, w trakcie którego organizowane będą intensywne ćwiczenia, obejmujące przerzut jednostek artylerii czy przeciwlotniczych.

Litwini podkreślają, że nigdy wcześniej nie rozmieszczono na ich terytorium w sposób trwały tak dużej jednostki. Podobne oddziały trafią do Polski (pod dowództwem amerykańskim, z udziałem żołnierzy rumuńskich i brytyjskich), a także na Łotwę (tamtejsza grupa, kierowana przez Kanadę, będzie wsparta przez polską kompanię czołgów PT-91 Twardy z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa) i do Estonii (rolę państwa ramowego pełni Wielka Brytania).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.