Nowe rozporządzenie MON. Zmiany w kamuflażu i ekwipunku

Na misjach zagranicznych będzie wolno łączyć elementy ubioru i ekwipunku w różnych barwach i kamuflażach, żołnierze będą mogli nosić cywilne plecaki; kobiety będą mogły uzupełniać mundur galowy i wyjściowy cywilnym obuwiem podobnym do wzorów wojskowych – zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia MON w sprawie noszenia umundurowania.
Przepisy zmierzają też do ujednolicenia sposobu haftowania orła i oznak stopni.
„Podczas pełnienia służby wojskowej poza granicami państwa oraz w czasie przygotowań do jej pełnienia na terenie kraju dopuszcza się łączenie przedmiotów umundurowania i wyekwipowania w różnych kamuflażach ochronnych oraz kolorach” – zakładają przygotowane przez MON przepisy.
Projektowane rozporządzenie do ustawy o obronie Ojczyzny umożliwia także „noszenie w składzie ubioru polowego i ćwiczebnego plecaków cywilnych”, a żołnierzom kobietom zezwala na noszenie do munduru galowego i wyjściowego półbutów, botków lub kozaków przypominających z wyglądu obuwie opisane we wzorach.
Projekt reguluje sposób noszenia i rozmieszczenia oznak stopni wojskowych na nowych wzorach przedmiotów: munduru polowego, munduru polowego tropikalnego, kurtki zimowej z podpinką oraz ubrania przeciwdeszczowego.
Proponowane przepisy ujednolicają też technikę wykonania oznak stopni wojskowych oraz znaku orła wojskowego na beretach („haftowany srebrzystym bajorkiem, ze złotą koroną, dziobem i szponami”), aby wyeliminować przypadki łączenia haftu bajorkiem i haftu komputerowego.
Jak napisano w uzasadnieniu, projekt powstał w związku z opracowaniem nowych wzorów przedmiotów umundurowania i wyekwipowania, a także w odpowiedzi na wnioski zgłaszane przez dowództwa, jednostki wojskowe i instytucje. Przepisy, które mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia, to kolejne dostosowanie regulacji dotyczących ubioru do potrzeb zgłaszanych przez żołnierzy. W ubiegłym roku resort wprowadził przepisy dopuszczający noszenie kupowanych przez żołnierzy za własne pieniądze brązowych butów taktycznych za kostkę w składzie ubioru polowego oraz ćwiczebnego, także jeśli buty różnią się od określonego wzoru.
WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie