Reklama

Siły zbrojne

"Szkoła Orląt" będzie współpracować z PLL LOT

Fot. WSOSP
Fot. WSOSP

Ułatwienie zatrudnienia cywilnych absolwentów „Szkoły Orląt” w Dęblinie w PLL LOT, prace nad tworzeniem nowych form studiów, wymianę doświadczeń teoretycznych i praktycznych – zakłada porozumienie zawarte między Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych a Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Dokument podpisali komendat-rektor lotniczej uczelni gen. Piotr Krawczyk i prezes PLL LOT Rafał Milczarski. 

Gen. Krawczyk zaznaczył, że dęblińska uczelnia oprócz pilotów i specjalistów dla Sił Powietrznych i armii, kształci też personel na potrzeby lotnictwa cywilnego oraz gospodarki. Współpraca szkoły z LOT-em będzie korzystna dla obu partnerów – podkreślił.

„W tej współpracy skupimy się na wykorzystaniu zasobów WSOSP na potrzeby naszego narodowego przewoźnika” – powiedział gen. Krawczyk. Zaznaczył, że szkoła skorzysta na umowie, gdyż studenci dostaną możliwość praktycznego szkolenia w PLL LOT. "W dalszej perspektywie widzimy możliwość utworzenia studiów dualnych o profilu technicznym, gdzie teoria będzie wykładana w naszej szkole, a praktyczna – w LOT" - mówił.

Milczarski powiedział, że LOT, który szybko się rozwija, potrzebuje nowych kadr i liczy na zatrudnienie absolwentów dęblińskiej „Szkoły Orląt”. „Uwspólniając pewne zagadnienia dotyczące zakresu szkolenia, będziemy w stanie ułatwić osobom, które będą kończyć studia cywilne w "Szkole Orląt" bezproblemowe, płynne wejście w struktury LOT-u” – zapowiedział Milczarski.

„Do końca 2019 r. potrzebujemy zatrudnić ponad 300 pilotów. Jako LOT będziemy starali się bardzo zaangażować w to, żeby w ośrodkach szkolenia w Polsce, mogło być realizowane szkolenie, które spełnia nasze oczekiwania. Wybór "Szkoły Orląt" jest oczywisty - nam zależy, żeby możliwie jak najwięcej osób ze z Dęblina trafiało do nas” – dodał.

Milczarski zapowiedział, że współpraca LOT z wojskową uczelnią rozpocznie się natychmiast. „Zaczniemy tworzyć wspólny program szkolenia, mamy do tego przeznaczonych ekspertów i zespół roboczy” – zapowiedział.

„Szkoła Orląt”, powstała w listopadzie 1925 r. w Grudziądzu jako Oficerska Szkoła Lotnictwa z zadaniem kształcenia pilotów i obserwatorów. W kwietniu 1927 r. szkołę przeniesiono do Dęblina. W 1968 r. uzyskała status wyższej uczelni. Od 1994 r., po kolejnych reorganizacjach, uczelnia funkcjonuje jako Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych.

Obecnie dęblińska „Szkoła Orląt” na dwóch wydziałach - Lotnictwa oraz Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki - prowadzi studia I i II stopnia na pięciu kierunkach: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe, logistyka oraz transport. Kształci m.in. pilotów, nawigatorów, mechaników, pracowników służb ruchu lotniczego. Szkoła prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne, studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego oraz studium oficerskie dla absolwentów uczelni cywilnych. W jej strukturach działa Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego, które dysponuje 14 samolotami i 8 śmigłowcami.

PLL LOT zatrudnia prawie 3 tys. pracowników i ma w swojej flocie 54 samoloty z najnowszymi Boeingami 787-9 Dreamliner na czele. W 2017 r. narodowy polski przeowźnik przewiózł ponad 6,8 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad jedną czwartą w ciągu roku. Do 2020 r. spółka planuje przekroczyć liczbę 10 mln pasażerów rocznie.

Źródło:PAP
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (1)

  1. polska

    upadek waluty euro--w 2018 rok!!!! w maju pewny jest!!!!!!!!!!!!!!!

Reklama