Reklama

Wojna na Ukrainie

USA rozważa możliwość szkolenia ukraińskich pilotów

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zaczynają badać możliwości szkolenia ukraińskich pilotów w ramach długoterminowych działań, które mogą pomóc Kijowowi w stworzeniu w przyszłości nowych ukraińskich sił powietrznych - powiedział agencji Reuters dowódca amerykańskich sił powietrznych generał Charles Brown.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Dzięki dostarczeniu przez Zachód broni przeciwlotniczej Ukraina była w stanie przeciwstawić się znacznie lepiej wyposażonemu lotnictwu rosyjskiemu. Ukraina stara się też odchodzić od używania rosyjskich samolotów dzięki pozyskaniu amerykańskich myśliwców i szkoleniu pilotów w ich obsłudze. Przedstawiciele ukraińskich sił powietrznych publicznie wyrazili chęć otrzymania samolotów F-15 i F-16.

Czytaj też

Generał Brown przyznał w trakcie lotu w na forum bezpieczeństwa w Aspen w stanie Kolorado , że amerykańska armia rozmawia na ten temat ze swoimi sojusznikami.

Reklama

"Trzeba wypracować długoterminowy plan dotyczący kształtu przyszłych ukraińskich sił powietrznych" - powiedział Brown, który sam jest pilotem.

Komentarz wojskowego pojawił się kilka dni po tym, jak ustawodawcy w amerykańskiej Izbie Reprezentantów przedstawili projekt, który, jeżeli przejdzie ścieżkę legislacyjną, pozwoli przeznaczyć 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów i osób do obsługi amerykańskich samolotów bojowych.

Czytaj też

Brown nie odniósł się do projektu ustawy ani nie chciał spekulować na temat terminów szkoleń i rodzajów zachodnich samolotów, które najlepiej nadawałyby się dla Ukrainy. Podkreślił jednak, że ewentualne szkolenie ukraińskich pilotów jest złożoną kwestią, przy której trzeba będzie uwzględniać stan wojny i możliwość oddelegowania przez Kijów pilotów na długie szkolenie, co odciągnie ich od udziału w walkach.

Zapytany, ile czasu może zająć ukraińskiemu pilotowi "przestawienie się" na amerykańskie myśliwce, Brown powiedział, że amerykański pilot jest w stanie wyszkolić się w obsłudze nowego typu samolotu w ciągu dwóch do czterech miesięcy. Przejście z systemu radzieckiego byłoby, według Browna, "trochę trudniejsze".

Czytaj też

Jak powiedział, Ukraina może wykorzystać doświadczenie tych państw NATO, które przeszły z samolotów radzieckich samolotów na systemy zachodnie. "Jestem przekonany, że niektórzy nasi partnerzy z NATO, którzy to zrobili, mogą podzielić się wiedzą, która będzie pomocna dla Ukraińców, i pomoże im jak najlepiej dokonać tego przejścia" - powiedział Brown.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. STG

  Teraz już wiecie gdzie wylądują nasze f-16 a my sobie kupimy samoloty z Korei .Nawet ilość sztuk się zgadza 48 za 48.

 2. Pucin:)

  Tu jest napisane!!!!!!! - Amerykańskie samoloty dla Ukrainy. Kultowe A-10 Warthog trafią na front? - MSN - wiadomości.wp.pl-21.07.2022 r. - 5 godzin temu. Ale będzie dzika jazda/rodeo bez trzymanki jak Ukraina otrzyma 20 maszyn A-10!!!!!!! Orki drżyjcie!!!!!! :) A to cytat z artykułu - "Ukraina ma już niewielką liczbę pilotów przeszkolonych do latania na A-10. Tak twierdzą eksperci - emerytowany generał sił powietrznych, Philip Breedlove, który przez lata pracował jako szef amerykańskiego dowództwa europejskiego (EUCOM) i Kurt Volker, były specjalny przedstawiciel USA ds. ukraińskich negocjacji." :)

 3. Gregorius

  No nie wiem czy przy takim nasyceniu opl taki A10 miałby racje bytu, zauważ że nawet ruscy unikają bezpośrednich nalotów, bo dość szybko by ich odstrzelili nawet z MANPAD.

  1. GB

   Z AGM-65 miałby znacznie większe szanse przeżycia niż Su-25, czy śmigłowce.

  2. zibi

   A gdzie w artykule jest napisane że chodzi o A-10?

 4. piotr04

  Niech dadzą używane 32 F-16 Polsce to przekażemy im 28 Mig 29

  1. waldiamiga

   Zgadzam się.

 5. GB

  Amerykański sekretarz lotnictwa Frank Kendall powiedział że USA mogą przekazać Ukrainie samoloty A-10 jeśli Ukraina je zechce. Jeśli daliby je z AGM-65 Maverick i bombami serii GBU to wojskom rosyjskim byłoby bardzo nieprzyjemnie....

 6. X

  Mam nadzieję, że ci "partnerzy z NATO" już to robią

Reklama