Reklama

Siły zbrojne

Ukraina z "przeciwpancerną" amunicją krążącą

Start amunicji krążącej Switchblade 600
Start amunicji krążącej Switchblade 600
Autor. www.avinc.com/

Ministerstwo obrony USA prowadzi rozmowy na temat zakupu 10 nowego rodzaju przeciwpancernych dronów-kamikadze Switchblade 600, które mogą zostać przekazane Ukrainie w ramach pakietu uzbrojenia wartego 300 mln dolarów – podała w czwartek agencja Bloomberg.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Departament aktywnie stara się zawrzeć umowę na zakup dziesięciu (dronów) Switchblade 600 (…) Data ich dostarczenia będzie ustalona po przyznaniu kontraktu” – oświadczyła w środę rzeczniczka Pentagonu Jessica Maxwell.

USA zobowiązały się do dostarczenia Ukrainie co najmniej 700 dronów Switchblade, a około 100 zostało już przekazanych. Były to maszyny ze starszej serii 300, o masie 2,5 kilograma i opracowane do atakowania żołnierzy i lekkich pojazdów. Ich zasięg wynosi około 10 km i mogą utrzymywać się w powietrzu ponad celem przez 15 minut – wynika z danych firmy AeroVironment, która opracowała drony.

Reklama

Nowe drony Switchblade 600 zostaną zakupione w ramach wartego 300 mln dolarów pakietu śmiercionośnej broni, która ma zostać przekazana Ukrainie na mocy decyzji ogłoszonej przez Pentagon w kwietniu. W ubiegłym tygodniu ministerstwo obrony złożyło w firmie AeroVironment zamówienie na 300 kolejnych dronów typu Switchblade serii 300 za 17,8 mln dolarów. Zwiększyło to wartość łącznego zamówienia na te maszyny do 144 mln dolarów.

Czytaj też

Switchblade 600 to najnowsza wersja z rodziny amunicji krążącej typu Switchblade opracowanej i produkowanej przez amerykańską firmę AeroVironment. Jego mniejszy i lżejszy odpowiednik o nazwie Switchblade 300  jest obecnie wykorzystywane w U.S. Army jak i USSOCCOM oraz przez siły ukraińskie, a także przez odbiorców eksportowych jak Wielka Brytania. Ten przenośny system jest wystrzeliwany z wykorzystaniem sprężonego gazu z lekkiej wyrzutni rurowej, a jego masa wynosi 22,7 kg. Po wystrzeleniu w powietrze rozkładane są skrzydła, a napęd zapewnia silnik elektryczny ze śmigłem pchającym, który umożliwia osiągnięcie prędkości przelotowej 112 km/h i maksymalnej prawie 180 km/h.

Dron może utrzymywać się w powietrzu przez ponad 40 minut i pokonać w tym czasie dystans ponad 80 km. System ten wykorzystuje głowicę wielozadaniową, która umożliwia zwalczanie szerokiego spektrum celów od siły żywej po wozy bojowe. Naprowadzanie i nawigacja odbywa się z wykorzystaniem głowicy optoelektronicznej działającej w świetle widzialnym i podczerwieni. Dzięki temu możliwe jest niszczenie przeciwnika zarówno w dzień jak i w nocy w każdych warunkach pogodowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama