Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fot. Fabryka Broni "Łucznik"

Kredyt na unowocześnienie Fabryki Broni w Radomiu

Fabryka Broni otrzyma ponad 90 milionów złotych na unowocześnienie zakładów. Firma podpisała umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Jak informuje Fabryka Broni "Łucznik", umowa kredytowa pomiędzy stronami została podpisana w środę, 9 sierpnia 2017 roku w siedzibie BGK w Warszawie. Kwota kredytu to 81 mln złotych, natomiast całość inwestycji wyniesie 90 mln złotych. Udział własny Fabryki Broni wynosi więc 9 mln złotych. Okres kredytowania potrwa do końca 2021 roku.

Celem inwestycji, jak podkreślają przedstawiciele firmy, jest zwiększenie mocy produkcyjnych Fabryki Broni umożliwiających wytwarzanie kilkukrotnie większej ilość broni niż obecnie. Inwestycja ma pozwolić na uzyskanie wystarczających mocy produkcyjnych dla zaspokojenia potrzeb Wojska Polskiego, służb mundurowych, rynku cywilnego i eksportu.

Fabryka Broni niestety nie dysponowała wystarczającą kwotą, która pozwoliłaby na realizację planu modernizacji naszego zakładu w takim stopniu, jak byśmy tego chcieli. Dzięki kredytowi poręczonemu przez PGZ S.A. Fabryka Broni znajdzie się na jeszcze wyższym poziomie technicznym. Nowoczesny park maszynowy to przyszłość Fabryki.

Adam Suliga, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik”- Radom sp. z o.o.

W ramach projektu inwestycyjnego w postaci kredytu planowany jest zakup 70. nowoczesnych maszyn i urządzeń, z czego większość to sterowane numerycznie centra frezarskie i tokarskie. Przetargi na zakup nowych maszyn mają być ogłaszane na bieżąco. Dostarczenie i uruchomienie większości urządzeń zaplanowane jest w okresie od końca 2017 roku do III kw. 2018 roku. 

Czytaj też: Kontrakt na MSBS podczas MSPO? Prezes Wojnicz o wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej [Defence24.pl TV]

Prezes PGZ Błażej Wojnicz poinformował w czerwcu br. Defence24.pl, że planowane jest podpisanie podczas tegorocznego MSPO kontraktu na dostawę budowanych w Radomiu karabinów modułowego systemu broni strzeleckiej MSBS. Nie jest on jednak bezpośrednio związany z kredytem.

Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Spółka zatrudnia obecnie ponad pół tysiąca pracowników.

Czytaj więcej: Koniec marzeń o Berylu w USA? Zamknięcie zagranicznej filii FB Radom

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (25)

  1. alois

    tak czytam te komentarze i wyłania się z nich taki obraz: ... mało produkują - źle, chcą więcej produkować - źle, nie zamawiają beryli - żle, zamawiają - jeszcze gorzej, MSBSa nie robią - źle, mają robić - też źle

    1. brut

      mam takie same spostrzeżenia. komentarze chwalące coś lub za coś można policzyć na palcach.

    2. CdM

      Na tym forum spotkałem się niejednokrotnie z opinią, że sojusze są niewiele warte, a Polska musi stawiać na zdolność do autonomicznego radzenia sobie w razie konfliktu (co więcej, zarówno ze wschodnim, jak i zachodnim sąsiadem). Nic nie poradzisz, taki tu klimat intelektualny.

  2. Chor. w st. spoczynku.

    Dziwi mnie że te fabryki nie produkują broni myśliwskiej czy sportowej jak choćby wszelkiej maści wiatrówki Rosyjski Bajkal moze u nas jak zwykle trudności natury obiektywnej.

  3. Marek1

    Taaaa ... zwłaszcza eksport ma FB wręcz "oszałamiający". A tak na marginesie, może by pan Prezes powiedział czy obecnie cokolwiek z produkcji FB jest sprzedawane, a jeśli tak, to CO i w jakich ilościach ...

  4. misiek o

    Proszę nie pisać o "cywilnym rynku" na broń w RP, to śmieszne jest. Nasz "cywilny rynek", to kilkadziesiąt sklepów z bronią, głównie myśliwską (takiej się w Polsce nie produkuje). Polska to kraj bez "cywilnego rynku broni". Broń krótką, czy sportową posiada mały % z nich. Jest jeszcze rynek wtórny, komisy, z bronią używaną, ale to sprawa czysto sytuacyjna. w obecnym stanie prawnym nie ma żadnych szans na powstanie "cywilnego rynku broni", to fikcja, coś co nie istnieje. Sam FB Radom, nie ma też nic do zaoferowania, ma tylko jednego klienta- skarb państwa. Co do propozycji Kukiz15, w sprawie UOBIA, to kluczowe jest stanowisko PIS, a tam nikt na żadną zmianę istniejącego stanu rzeczy zgody nie da! Reasumując, nadal obowiązuje policyjna wykładnia ustawy obroni- ilość broni w rękach społeczeństwa ma dążyć do zera.

    1. Xiaomi

      Przecież policja obecnie nie robi praktycznie żadnych problemów w uzyskaniu pozwolenia na broń. Procent odmów jest jakiś śmiesznie mały poniżej 5%. Więc może pisz konkretnie.

  5. Jasiu

    Cały świat kupuje nowoczesne wyroby z fb radom i dlatego ta rozbudowa

  6. Ygrek

    Ta ofensywa FB Radom chyba jest związana z przygotowywanym przez posłów Kukiz15 projektem ustawy mocno liberalizującym zasady nabywania i posiadania broni. Ponoć PiS jest "za" więc sprawa jest formalnością. FB Radom liczy że Polacy rzucą się na zakupy. Jeśli chodzi o eksport to trudno go sobie wyobrazić. MSBS musi wejść na wyposażenie naszej armii aby ktoś się nim zainteresował. Beryl to tylko klon kałacha, a tych jest pod dostatkiem na świecie. Z największego rynku FB Radom właśnie się zwinęła, sam w sobie ten fakt dużo mówi o potencjale fabryki.

    1. tak tak

      dzięki za wpis o Berylu, klonie radzieckiego klona niemieckiego karabinu z czasów IIwś...

  7. mietek

    Nie rozumiem irracjonalnego lęku naszych decydentów politycznych i uporu godnego baranów, przed nadaniem prawa do posiadania broni obywatelom ( niekaranym, płacącym podatki - wariaci z reguły siedzą na oddziałach zamkniętych, z dodatkowym warunkiem że np. ma być to broń polska ). Nie jestem krezusem finansowym ale już jutro kupiłbym : MSBS x 2 szt. ; P99 x 3szt. ; 7,62 BOR x 1 szt. i komu to by przeszkadzało ?

    1. CB

      Ale tak z drugiej strony, popatrz np. na ilość zatrzymywanych pijanych kierowców, albo na bójki oraz ustawki kibiców i jaki "sprzęt" im się rekwiruje. Tak samo spójrz na zacietrzewienie i zachowanie demonstrantów i kontrdemonstrantów czy różnych przeciwników politycznych itp. Naprawdę nie bałbyś się dawać takim ludziom broń do ręki? Ja jednak mam obawy... Moim zdaniem jeszcze nie dorośliśmy do tego. Szwajcarią niestety nie jesteśmy.

    2. Victor

      Ja też nie jedtem krezusem i dlatego właśnie przed zalupem broni zrobiłbym szczegółowe porównanie cen podobnych jednostek broni. I z tego porównania FB nie wyszłaby zwycięsko np. z produktami CZ.

  8. Atmowy Polaka

    Braw taka decyzja powinna zapaść od razu.

    1. X

      Jaka decyzja, takie braw(o).

  9. Zbulwersowany podatnik

    Gdyby nieco zliberalizować przepisy o posiadaniu broni palnej w kraju to Łucznik i Lubawa zwiększyłyby znacząco swoje przychody dzięki czemu mogliby planować długofalowo. W Polsce i tak pewne typy broni można kupić legalnie bez specjalistycznych pozwoleń, a pomimo tego nikt nie ginie od niej na ulicach i burdach stadionowych.

    1. Klops

      Czy ludzie majac do wyboru bron z calego swiata przeplacaliby za dziadowskie wyroby krajowej zbrojeniowki? Raczej nie, to nie Wojsko Polskie uszczesliwiane w ten sposob na sile przez politykierow do spolki ze zwiazkowcami.

  10. MyNameIsNobody

    O jakie liczbie MSBS będzie mowa w zamówieniu?

    1. Podbipięta

      Setki tysięcy przez kilkanaście lat ,chyba ze władza się zmieni to wtedy jak przez ostatnie lata ( z Berylami) od 1996 do 2015 r cztery,pięć tysięcy na rok czyli niecałe 90 tyś przez 20 lat!!!!!

  11. sojer

    Po wycofaniu się z USA to chyba chcą eksportować... do Afryki. Może liczą na 200 tys. MSBSów, chociaż OT ma mieć pełne pokrycie w Berylach, która zdaje się już są produkowane. Chyba połapali się, że nowa fabryka ma śmieszną moc produkcyjną, nieprzystającą do nowoczesnego przemysłu.

    1. Auslander

      Jak to sie wycofali z Ameryki masz jakies potwierdzenie ?.

  12. b

    Dziwna decyzja, MON zakupil duza ilosc beryli, myslalem, ze te fundusze wystarcza na modernizacje linii produkcyjnej. Wiele lat temu bylem zatrzymany przy okazji akcji antypolskiej sluzb niemieckich we Frankfurcie. FB musi sie rozwijac ale ta decyzja jest dziwna. Zupelnie dla mnie niezrozumiala z punktu widzenia politycznego.

    1. Podbipięta

      To był chyba 1992 r.Znam dobrze sprawę(nawet od środka).A co do kredytu to przy przyszłych zamówieniach (nawet dla samego MON) nie dali by rady przy tej ilości maszyn...Podobnie było z Tarnowem który produkował 100 UKM rocznie a teraz przez 3 lata ma zrobić 2500..i stad (jakże mylna,bo połączona z zakupem obrabiarek,zatrudnieniem ludzi) cena za szt.

  13. Fen

    Nareszcie, bo manufaktura nas wykończy. Stałe zamówienia, naprawy, modernizację.

  14. Zirytowany

    Czegoś tu nie rozumiem,w świetle rezygnacji z filii w USA (największy rynek cywilny)gdzie import gotowej broni jest mocno utrudniony bez lokalnego dystrybutora o znaczących zyskach z eksportu na rynki cywilne można zapomnieć.

    1. Aber

      Wystarczyłoby, żeby wprowadzili jakieś bezproblemowe i tanie pozwolenia na naszą broń i rynek by powstał.

    2. P

      A kto powiedział że rezygnują z USA ? Rezygnują z raka którego stworzył poprzedni zarząd i nie potrafił on nawet załatwić certyfikacji wyrobów beryla

  15. luka

    Rynek cywilny i eksport?! A to dobre. Rynek cywilny praktycznie nie istnieje a co do eksportu, to był chyba nawet tutaj ostatnio artykuł, że FB zwija się z USA, bo nie potrafią wypełnić tamtejszych przepisów dotyczących eksportu broni - nie wspominając już o zaporowych cenach np. Beryla, około 900 dolarów, co za Kałasznikopodobną broń jest po prostu dla amerykanów nie do przyjęcia (a szkoda, bo mają bardzo dobrą opinię).

    1. rozczochrany

      Ja bym chętnie kupił polską strzelbę pompkę, cywilnego MSBS-a albo kompaktowy pistolet bijnikowi (podobny do Glock 19) gdyby były produkowane. Szkoda, że na razie muszę kupować zagraniczną broń, bo w FB Radom do tej pory nie pomyśleli o cywilach. A rynek robi się coraz większy.

    2. dfg

      Rynek cywilny + eksport = rynek cywilny innego kraju niż milicyjna RP. Są kraje, gdzie policja nie interpretuje prawa wg swojego widzimisię i nie wymyśla, że amunicja do rewolwera czarnoprochowego to nie amunicja tylko materiały wybuchowe i do ich przewozu, przechowywania i sprzedaży stosuje się inne przepisy niż do amunicji. Są kraje gdzie policja nie narzuca swoich interpretacji prawa, stojących w sprzeczności z ustawą i konstytucją - gdzie jasno było określone, że do broi bez pozwolenia jest amunicja bez pozwolenia. U nas do skałkowca ładujemy materiały wybuchowe...

  16. Victor

    Czy FB nadal pakuje Glauberyty do drewnianych skrzyneczek? Może za te kredyty kupią sobie maszynę do produkcji nowoczesnych opakowań? I nie kpię bo w dzisiejszych czasach opakowanie jest czasami ważniejsze od produktu.

    1. lol

      Wolę elegancką drewnianą skrzyneczkę, niż kartonowe pudełko.

  17. Arek

    Naprawde tyle broni sie produkuje , ze aż trzeba ją rozbudowywać?

    1. CRGX

      W tej chwili to jest w praktyce mała manufaktura, a nasze wojsko potrzebuje kilkadziesiąt tysięcy sztuk nowej broni , więc co to za pytanie? Nie wspomnę już o rynku cywilnym i eksporcie.

    2. Podbipięta

      Są rozmowy na duże ilości Beryla 7.62x39 do Nigerii i nie tylko.Mają być 2 linie produkcyjne na Beryla i Radona.

  18. Podbipięta

    Zamówienie na te 57 tys. Beryli wstrzymano.Od jesieni rusza MSBS ( za rok to z kopyta) a Beryle będą szły dla służb mundurowych ( SW,SG,Policja..).Czy widzieliście Panowie MSBS rkm 5.56 i nowy model PM 5.7 ( five seven)?Mają być w Kielcach.

    1. jacek

      Ale czy na pewno to nie wiadomo

    2. gts

      Ja jestem ciekawy czy MSBSa da siw przerobic na nowy naboj ktory jest rozwazany na nastepce 5.56 i 7.62. Warunkiem jest mozliowsc przerobienia istniejacych konstrukcji co da sie zrobic we wszystkich pochodnych M-16 czyli rowniez i HK-416 i 417. Rozwazane sa na razie naboje od 6mm do 6.8mm, poprzez pochodne takich nabojow jak Grendel czy Creedmore pytam sie panow z FB czy wxieli to pod uwage i czy za powiedzmy 5 lat caly ten MSBS nie okaze sie do wyrzucenia bo NATO bedzie strzelalo np pociskiem 6mm. Trzymacie reke na pulsie? Zywotnie sie usmialem czytajac komentarze i musze pezyznac ze kredyt na rozbudowe mocy produkcyjnych przekraczajacy wartosc firmy bez perspektyw na splate jest czyms co sie w glowie ni3 miesci, do czasu... potem wlasnie sobie doczytam ze to dotacja, bo jak napisal "db" mon wplaci zaliczki na Beryle dla WOT, podatnik zaplaci a my dalej bedziemy brnac w kreatywna ksiegowosc bez kreatywnosci w opracowywaniu nowych technologii. Jeszcze jedna rzecz sie nasuwa, skoro taka rzecz sie dzieje oznacza to ze w pszyszlym roku tez beda problemy na wydatkowanie pieniedzy, a to oznacza ze znow beda problemy z realizacja jakis powaznych kontraktow... Czyzby w MON spodziewano sie przedluzenia sie dialogow technicznych i kolejnych opoznien w sprawie "podjecia decyzji" dotyczacej zakupu nowoczesnego sprzetu dla wojska?

  19. CB

    "Celem inwestycji, jak podkreślają przedstawiciele firmy, jest zwiększenie mocy produkcyjnych Fabryki Broni umożliwiających wytwarzanie kilkukrotnie większej ilość broni niż obecnie." I tu jest pies pogrzebany. Kredyt miałby sens, gdyby był przeznaczony na unowocześnienie produkowanej broni i rozwój nowych konstrukcji, a nie samo zwiększenie mocy przerobowych. Skończą się zamówienia dla WOT i na utrzymywanie zakładu przy życiu będzie trzeba wydawać jeszcze więcej pieniędzy, bo będzie więcej hal i pracowników, a produkt od lat ten sam...

    1. Podbipięta

      To jest uzgodnione z MON.i MF. Pójdą duże zamówienia....

  20. obs.

    Czyli niedawno wybudowali nienowoczesną fabrykę, która już wymaga modernizacji. Czyli będą produkować jeszcze więcej jeszcze droższych karabinów. A nie można było zaprojektować i wybudować raz a dobrze? Oczywiście można było, tylko trzeba było wiedzieć i umieć.

    1. Aber

      Wybudowali ale nie spodziewali się, że wojsko nagle zwiększy kilkakrotnie swoje zamówienia. Przez 4 lata mają dostarczyć tyle beryli co przez ostatnie 20 lat. Prace nad wdrożeniem MSBS i Raguna też pochłaniają moce przerobowe. Dodatkowo podwykonawstwo. Gdyby wojsko regularnie odbierało np. 5k beryli to fabryka by się rozwijała a jak ma skokowe zapotrzebowanie to nie są w stanie zaplanować długofalowo produkcji.

  21. Swarożyc

    Zwiększenie produkcji nic prostszego trzy zmianowy system pracy i nowoczesne maszyny. A co do fabryki przecież postawili nową, a imw,starej można produkować dalej ! Tyle że na nowoczesnych maszynach ! No ale po,co wyciągnąc kaze z podatnika łatwiej !

  22. Cynik

    Najpierw likwidują i ograniczają produkcje. Teraz raptem chcą zwiększyć produkcje. Lepiej produkować mniej ale na najwyższym poziomie jakości. Wykorzystać pieniądze na modernizacje i nowe specjalistyczne maszyny. I tak wojsko wszystko kupuje po zawyżonych cenach.

  23. Dana

    Unowocześnienie? Raczej na nową fabrykę. Fabryka Broni w Radomiu - Kapitał zakładowy: 89 618 500.00 zł (KRS: 000031426, NIP: 9482182612, Regon: 672021450 numery się zgadzają zatem o ten zakład chodzi) Czyli biorą kredyt większy niż wartość firmy która miała w zeszłym roku kilka milionów zysku podobnie jak w poprzednich i ten trend się nie zmienia. I chcą ten kredyt spłacać do 2021. To nie jest interes tylko dotacja. Żaden bankier nie da firmie z takimi referencjami i jednym klientem kasy większej (ani równej) wartości firmy która osiąga mizerne zyski. Jakim cudem chcą w 4 lata odzyskać 81 mln? Radom musiałby rocznie przynosić ponad 20 mln zysku. To nierealne. Do tego interes na rynku amerykańskim nie wypalił a ponad 500 pracowników ma obiecane podwyżki (!) a rynku wewnętrznego jak nie było tak nie ma. To już nie ekonomia tylko socjalistyczna dotacja.

    1. db

      Spłacą, spoko wodza. Na jesieni MON zamówi 100 tysięcy Beryli i 400 tysięcy MSBS z dostawą do 2030, wpłaci 50% zaliczki i wszyscy będą zadowoleni. MON zrealizuje budżet, zakład dostanie pieniądze, PGZ pobierze swoją prowizję, bank zarobi na kredycie. Za wszysko zapłaci suweren. I po co ja wyrzucałem notatki z wykładów z ekonomii politycznej? Dziś byłyby jak znalazł.

    2. d.

      Nie ma dotacji socjalistycznych i kapitalistycznych. Dotacja, to dotacja. Legalna lub nielegalna, ale gdy ktoś usiłuje ją zatuszować, nazywjac inaczej, może dojść do rozmyślnie niekorzystnego rozporządzania funduszami publicznymi. Czyli przestępstwa kryminalnego.

    3. szawli

      Absolutnie masz rację czyli muszą mieć w planach zagwarantowane bardzo duże zamówienie, a to oznacza MSBS-a w polskiej armii w dużej ilości.

  24. Marek1

    Super. Będzie więcej przestarzałych Beryli, które po kosmicznych cenach zakupi dla WP MON. Po co rozwijać technologię i nowoczesne syst. broni jak i tak wszystko, co Radom wyprodukuje WP jest zmuszone zakupić za pieniądze podatników. Jak "super bronią" jest Beryl niech świadczy fakt zamknięcia z braku popytu filii FB w USA ...

    1. ito

      Akurat Beryl z ich wyrobów broni się najlepiej. Mnie zastanawia ta fraza o eksporcie i rynku cywilnym- co właściwie mieli na myśli?

  25. EWA

    O fajnie. Dobra wiadomość ale czy to oznacza że jest szansa iż za 30lat dokończą MSBS?

Reklama