Reklama

Siły zbrojne

Kownacki we Włoszech. Rozmowy o Masterach, Wiśle i satelitach

Fot. Lockheed Martin/Twitter.
Fot. Lockheed Martin/Twitter.

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki uczestniczył w Rzymie w rozmowach dotyczących pogłębienia współpracy oraz możliwości pozyskania nowych technologii. Dotyczyły one między innymi dostaw samolotów M-346 Master oraz potencjalnej współpracy związanej z transferem technologii azotku galu w ramach oferty MEADS w programie „Wisła”, a także rozwoju kooperacji przy konstelacji satelitów Cosmo-Skymed.

Jak informuje MON, spotkanie miało na celu dalsze pogłębianie relacji dwustronnych, w tym również tych, które dotyczą zagadnień współpracy wojskowo-technicznej i przemysłowo-obronnej. Przemysł obronny oraz związana z nim współpraca wojskowa stają się jednym z fundamentów polsko-włoskich relacji gospodarczych, a także politycznych.

Jednym z obszarów polsko-włoskiej współpracy jest kooperacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej i koncernu Leonardo. Według resortu obrony ona wszystkie najważniejsze obszary produkcji i projekty istotne z punktu widzenia obronności obu krajów. Podczas spotkania z szefostwem największego włoskiego koncernu zbrojeniowego Leonardo omówiono m.in. kwestie związane z realizacją umowy na dostawy dla polskich sił powietrznych samolotów szkolnych M-346 Master.

Wiceminister odwiedził też zakłady MBDA Italia oraz Leonardo. Konsorcjum MEADS, które złożyło nową ofertę cenową w programie Wisła w styczniu 2017 roku, zadeklarowało gotowość do udostępnienia Polsce technologii azotku galu rozwiniętej przez Leonardo.

Sekretarz stanu w MON miał okazję zwiedzić ośrodek zajmujący się produkcją komponentów systemów radiolokacyjnych opartych na azotku galu i arsenku galu m. in. dla włoskich sił zbrojnych oraz badaniami ich zastosowania w kosmosie. Rozmowy z udziałem wiceministra Kownackiego dotyczyły również współpracy w zakresie systemu rozpoznania satelitarnego Cosmo-Skymed. Umożliwia on polskim Siłom Zbrojnym wykorzystanie zobrazowań radarowych Ziemi.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Lolo

    Widelec w służbie partii szaleńców

  2. KrzysiekS

    Myślę że Mastery były najmniej istotnym elementem tych rozmów.

  3. andrzej

    chcialbym przypomniec ze Mastery byly zamowione w 2014 roku przez Siemoniaka dzis najprawdopodobniej nie zamowilibysmy tego szmelcu ale niestety umowy podpisane przez wczesniejsze wladze sa calkowicie nietrafione w wiekszosci albo przedluzane w wiecznosc....

    1. db

      Chciałbym przypomnieć, że to minister Kownacki a nie minister Siemoniak dumnie pozował na tle Mastera w zakładach Leonardo-Finmeccanica w Venegono-Superiore w czerwcu 2016. Nie zapytał jak tam idą prace?

    2. Paweł

      a co byś zamówił znawco ?

    3. Azza

      Dlaczego dziś nie zamówilibyśmy tego samolotu? Samolot ogólnie bardzo dobry, "niedoróbki" zostaną naprawione a wynikają zapewne z braku czasu i testują ile wyjdzie na odbiorach.

  4. Karol

    No i jakie sa efekty rozmow o Masterach?

    1. gts

      Beda mowic ze wszystko juz zalatwione ze bedzie i prowadzic taka dezinformacje az do nastepnych wyborow, a po nich dowiemy sie ze jednak nie. Taka to metoda na rzadzenie tej wladzy.

    2. Qba

      Chcą szkolić polskich pilotów we Włoszech

  5. Willgraf

    tak samo rozwinięta ta technologia jak dostosowane do symulacji uzbrojenia były mastery... jeden wielki włoski bajer !

  6. podatnik

    Czy Kownacki przedstawił Włochom tak zdecydowane stanowisko nt. zawalenia przez nich projektu z Masterami jak się wypowiada w mediach?

  7. Hania N.

    Czy rozmawiano o niewywiązaniu się Leonardo z dostaw samolotów szkolnych M346 z oprogramowaniem do symulacji użycia uzbrojenia, skutkach tego dla procesu szkolenia pilotów i konsekwencjach dla niesolidnego dostawcy?

    1. .

      Rozmawiano

Reklama