Południowokoreański Iron Dome odpowiedzią na północnokoreańska artylerię

14 sierpnia 2020, 10:56
DSC_0334
Fot. M.Dura
Reklama

Południowa Korea zamierza w ciągu najbliższych pięciu lat opracować system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu, który będzie odpowiednikiem sławnych, izraelskich baterii Iron Dome. W ten sposób ma powstać zabezpieczenie przed niespodziewanym atakiem północnokoreańskich systemów artyleryjskich oraz rakietowych krótkiego i średniego zasięgu.

O planach budowy własnego odpowiednika izraelskiego systemu przeciwlotniczego Iron Dome, południowokoreańskie ministerstwo obrony poinformowało 10 sierpnia. Zadanie to ma być zrealizowane w ciągu najbliższych pięciu lat. W ten sposób zostanie stworzony zabezpieczający najważniejszą infrastrukturę i stolicę Korei Południowej przed ostrzałem północnokoreańskiej artylerii rakietowej krótkiego i średniego zasięgu.

Zamierzenie to wpisuje się w bardzo ambitne plany obronne na lata 2021-2025, które zakładają m.in. zbudowanie lekkiego lotniskowca, większego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi, jak również rozpoczęcie produkcji własnego samolotu myśliwskiego. W sumie wydatki obronne szacuje się na 253 miliardy dolarów, z czego ponad 85 miliardów dolarów ma być przeznaczonych na modernizację sił zbrojnych. Oznacza to wzrost o 6,1% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Przy takim finansowaniu zbudowanie odpowiednika izraelskiego odpowiednika Iron Dome wydaje się być bardzo prawdopodobne. Seul podchodzi zresztą do sprawy bardzo realnie zakładając, że pierwsze baterie zostaną wprowadzone do służby dopiero pod koniec lat dwudziestych, a nawet na początku lat trzydziestych. Jest więc czas zarówno na opracowanie nowych technologii, jak również na rozpoczęcie seryjnej produkcji.

Koreańczycy są przy tym zdesperowani, ponieważ zdają sobie sprawę, że zagrożeniem dla nich nie są jedynie taktyczne rakiety balistyczne, będące różnymi, północnokoreańskimi odmianami pocisków Scud (i innych), ale również o wiele tańsze, wieloprowadnicowe, rakietowe systemy artyleryjskie kalibru 122 mm i 240 mm. Z bardzo tanimi pociskami tego rodzaju nie można skutecznie walczyć używając drogich systemów antyrakietowych takich jak np. Patriot, czy THAAD.

image
Fot. M.Dura

Dlatego Korea Południowa postanowiła odtworzyć system wykorzystywany przez izraelskie siły zbrojne, stojące w obliczu podobnego zagrożenia ze strony sił terrorystycznych. Najniższa warstwa południowokoreańskiej obrony przeciwlotniczej ma być więc zabezpieczona przez działające autonomicznie systemy rakietowe, które nie tylko mają mieć bardzo krótki czas reakcji, ale również wykorzystywać bardzo tanie i skuteczne efektory. Tylko w ten sposób będzie można bowiem stworzyć zaporę przeciwko setkom, a nawet tysiącom prymitywnych rakiet krótkiego i średniego zasięgu, wystrzelonych z terytorium KRL-D.

Jak na razie mówi się o samodzielnym opracowaniu potrzebnego rozwiązania. Jednak Izraelczycy już mają potrzebne doświadczenie w budowaniu tego rodzaju systemów, używając Iron Dome operacyjnie od 2011 r. Jest więc bardzo prawdopodobne, że Korea Południowa będzie chciała zakupić odpowiednie rozwiązania w Izraelu. Takich transferów technologii – z powodzeniem wykorzystywanych później we własnym przemyśle zbrojeniowym było już zresztą wcześniej w tym kraju o wiele więcej. Wystarczy tylko wspomnieć historię budowy pierwszego, całkowicie południowokoreańskiego okrętu podwodnego, program rakiet manewrujących, czy również prowadzone obecnie prace nad samolotami myśliwskimi.

Tak samo zresztą postąpili Amerykanie, którzy zakupili od Izraela dwie baterie Iron Dome i być może będą je chcieli produkować siłami własnego przemysłu na odpowiednią dla nich skalę. Stany Zjednoczone mają bowiem również bardzo dużą zdolność do późniejszego wykorzystania i rozwijania zakupionych wcześniej poza granicami technologii.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
Reklama
ŻENADA MON AŻ BOLI
sobota, 15 sierpnia 2020, 09:42

A Żydzi wsadzaja ten swój system - w wersji C-Dome z 40 rakietami- nawet na nowe korwety Saar 6, te od Thyssena. Nasz MON uznał że Ślązakowi wystarczą ręczne Gromy. Żenada.

say69mat
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:21

Z reguły potencjał militarny jest wypadkową potencjału intelektualnego elit politycznych. Determinującego możliwość realizacji polityki obronnej, w odniesieniu do rzeczywistych zagrożeń. Należy pamiętać, że wśród elit politycznych IIRP, praktycznie do wybuchu wojny. Panowało niezwykle silne - wręcz irracjonalne - przekonanie, że wojna z Niemcami jest niemożliwa. Stąd podejmowano błędne decyzje polityczne w kwestii polityki obronnej, transferów finansowych na rzecz realizacji zadań zakresu polityki obronnej. Oraz, w wigilię wybuchu wojny, zablokowanie pełnej mobilizacji, czyli ukompletowania stanów osobowych wszystkich jednostek wojskowych na godzinę 'w'. Efekt ... 35 milionowy naród otarł się o krawędź biologicznej zagłady. Gdzie jedność wspólnoty narodowej, nadwątlona licznymi konfliktami etnicznymi, determinowała i umożliwiała politykę eksterminacji realizowaną przez siły okupacyjne.

MOBILNY.PL
sobota, 15 sierpnia 2020, 15:01

MON to PiS który nominuje Generałów którzy są mu wdzięczni i tak to się kręci. Nie czepiaj się tych Gromów Nie kop leżących bo MW właściwie nie reprezentuje żadnej siły, jej nie ma

..brak wiedzy ?
sobota, 15 sierpnia 2020, 03:51

...nastepna po zydowskiej juz kopia polskich systemów obrony p-lot , p -rak. z lat 70-tych. ( konstrukcje w rysunkach i czesciach wywiezione z Polskich Muzeów Wojskowych.. jak Toruń.. i zapewne warszawa, kraków.. itp. ). ..

say69mat
niedziela, 16 sierpnia 2020, 11:50

Mówisz, że w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku projektowano w naszym kraju mobilne systemy dowodzenia systemami opl i opr wykorzystujące technologie informatyczne z przełomu XX i XXI wieku???

123 abc
sobota, 15 sierpnia 2020, 00:38

Czemu ten korpulentny dyktator straszy innych swoimi rakietami ? Gdyby niezrównoważony człowiek chodził po głównej ulicy miasta i straszył bronią krótką, od razu by go zdjęli. A tutaj ? Japonia z Koreą się dogadają i zrobią mu małe kuku. Chyba, że to jest teatr marionetek i specjalnie tak straszy, a rządzi nami Bilderberg, a on jest tylko statystą.

Szlafmyca
piątek, 14 sierpnia 2020, 19:59

Jaką sławę powstrzyma iron dom? Kim ma sławę 15ooo luf

DJD
niedziela, 16 sierpnia 2020, 01:12

O ile wiem to artylerii lufowej mają około 40 tysięcy co przy jednoczesnej salwie daje odpowiednik małeje bomby atomowej ?

artilleryman
sobota, 15 sierpnia 2020, 15:23

"sławę" czy "salwę"? Określ się o co Ci chodzi albo wyłącz "podpowiadacza w smartfonie/tablecie.

Nikt
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:21

Przy dystansie do granicy strefy zdemilitaryzowanej to Żelazna Jarmułka czy podobny system byłaby w stanie tylko zminimalizować zniszczenia, łatwo byłaby przesycona

H2O
sobota, 15 sierpnia 2020, 09:45

Dla normalnego człowieka życie ludzkie jest bezcenne. Dla idioty "nie będzie się opłacać" ,"nie ma 100% skuteczności", "łatwo byłaby przesycona", "na froncie wschodnim w ogóle by się nie sprawdziła"!

Nikt
sobota, 15 sierpnia 2020, 21:55

Gdzie napisałem któreś z tych?

Marzyciel
piątek, 14 sierpnia 2020, 17:36

My też moglibyśmy zacząć pracować nad podobnym systemem. Moznaby wykorzystać Pioruna, ale należałoby zmienić mu system kierowania. Potrzebny byłby chyba aktywny radar, by był to pocisk "fire-forget". Wtedy nie groziłoby całemu systemowi żadne lokalne przesycenie. Ani szybkie namierzenie pociskami antyradarowymi. Przypomnę, że coś ok. 25 lat temu były prowadzone w Polsce prace projektowe nad pociskami klasy Bonus, do naszych 152mm haubic, przenoszącymi dwa podpociski ppanc naprowadzane niezależnie za pomocą... własnych głowic radarowych. Zatem projekty maciupeńkich radarów aktywnych były rozważane przez polski przemysł. Ciekawe, gdzie byśmy byli t e r a z, z różnymi radarami po tych 25 latach opracowywania?

Vvv
sobota, 15 sierpnia 2020, 00:16

Taaaa własny system bazując na małym i lekkim manpadsie który nie jest niczym nadzwyczajnym i na my kończy się zdolnosc i wiedza PGZ. Od razu zróbmy thaad

Troll z Polszy
sobota, 15 sierpnia 2020, 11:11

Top 3 NAMPADS nic nadzwyczajnego, zawsze może być lepiej.

Dropik
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:27

Piorun i już nie jest tanio. Nam tak system nie jest potrzeby . Nic z tego co napisane nie zrozumiałeś

Poniał?
sobota, 15 sierpnia 2020, 09:48

Nam, nie są potrzebne komentarze sugerujące, że Polsce nie potrzebne są systemy obronne, w szczególności te najskuteczniejsze przeciwrakietowe bo np. " Rosja jest pokojowa, i nigdy nie planowała nikogo atakowac, a tylko m u s i się bronić"!

Marzyciel
sobota, 15 sierpnia 2020, 08:57

Piorun j e s t tani. W szczególności jeśli jest w stanie wyłączyć z akcji wrogi samolot, albo pocisk manewrujacy klasy Kalibr. A ty widzę wszystkie rozumu dawnooo pozjadałeś, a mimo to niczego mojego postu nie zrozumiałeś. I nie odnoszac się do czegokolwiek z mojego postu, swój wpis czynisz bezwartościowym śmieciem, a nie głosem w dyskusji. Pocisk, który zniszczy wrogą rakietę nie musi być tani.

sobota, 15 sierpnia 2020, 21:27

Czytałeś kiedyś

Nikt
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:19

Nie wiem czy użycie aktywnych głowic radarowych zapewniłoby odpowiednio niską cenę, nie wiem czy pociski z naprowadzaniem IR nie wyszłyby taniej

Hmmm
sobota, 15 sierpnia 2020, 09:50

A co to jest "odpowiednio niska cena"? Czym to chcesz zmierzyć? Może zacznij od potencjalnych strat w ludności, obiektach typu strategiczny most, lotnisko, węzeł autostradowy, port, rafineria? Czy wybrałem "odpowiednie" cele??

Nikt
sobota, 15 sierpnia 2020, 22:39

Nie, po prostu nie ma po co robić droższych pocisków gdy tańszy system wystarczy bo przy takich zestawach trzeba liczyć każdy grosz by starczyło na jak najwięcej efektorów

Marzyciel
sobota, 15 sierpnia 2020, 08:52

Po pierwsze, czy wiesz jakiego typu głowicę j u ż ma Piorun? Do zwalczania nisko lecących "gorących" celów wystarczy. Ale aktywna głowica pozwala niszczyć cele, których "nie widzi" głowica na szeroko pojmowaną podczerwień. I uniemożliwia przesycenie systemu plot. Koszt każdego "przeciwpocisku" należy zawsze odnosić do zysku ze zniszczenia wrogiego np. Kalibra, czy np. dużego pocisku artyleryjskiego z głowicą o masie kilkuset kilogramow. Straty które poniesiemy, jeśli taki duży pocisk doleci uwzględniłeś rozważając "niską cenę"? Kalkulacja Irone Dome uwzględnia b e z c e n n e życie każdego Żyda, ich kobiety czy dziecka. Nasze życie ma być tańsze? Na razie, sądząc po tym c o czyni MON, życie naszych żołnierzy nie jest dla MON warte funta kłaków.

Nikt
sobota, 15 sierpnia 2020, 22:43

Nie wiem w jaki sposób głowica na podczerwień miałaby nie zauważyć Kalibra czy pocisku rakietowego czy artyleryjskiego na tle nieba, a liczenie każdego grosza jest ważnez dlatego, że trzeba jak najwięcej takich efektorów, a im tańsze i prostsze tym więcej wpakujesz na wyrzutnie i więcej takich wyrzutni kupisz

Olcio
piątek, 14 sierpnia 2020, 17:25

Amerykanie również zakupili też już 3 partie polskich Gromow, łącznie ponad 100 sztuk.. celem badań. Ciekawe czego w nich szukają?

Ronin
piątek, 14 sierpnia 2020, 20:07

Chcą skopiować pewne rozwiązania bo się lepsze okazały od ich.

cvs
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:10

Badają naprowadzanie i sterowanie oraz testują systemy ochrony przed MANPDS. Amerykański Stinger nie jest w stanie zwalczać celów lecących na wysokości niższej niż 100m Grom, Igła, Piorun to 10m.

cv90
piątek, 14 sierpnia 2020, 15:18

Iron Dome nie ma 100% skuteczności przeciwko pociskom 122mm a w realiach zagrożeń frontu wschodniego wogóle nie zdałby egzaminu

Co to za banialuki??
sobota, 15 sierpnia 2020, 09:07

Nie ma 100%, ma coś 95% i jest obecnie najlepszym rozwiązaniem tego typu na świecie. Skąd zatem aż tak absurdalne stwierdzenie, że system o takiej skuteczności "w ogóle nie zdałby egzaminu"? A na czym ten fikcyjny "egzamin" niby polega? Ktoś już wymyślił ścisłe "parametry" dla nieistniejącego więc rzekomego "frontu wschodniego"? Wymyślasz jakieś urojone bezpodstawne tezy, żeby skrytykowac jedyny istniejący, zatem nieporównywalny z niczym innym na świecie , w pełni wdrożony i nadzwyczaj efektywny system obrony plot /prak? I to bez cienia jakichkolwiek argumentów? Aha, byłbym zapomniał ma też wady: ten system sam nie lata i nie kopie tuneli podwodnych!

cvs
sobota, 15 sierpnia 2020, 15:04

parametry frontu ustala silniejszy przeciwnik a ten nie będzie strzelał rurami kanalizacyjnymi wypełnionymi saletrą a Tornado-G i potanionym Tornado-S dla ktorego zrobiono tańsze naprowadzanie. Taki nieruchomy moduł wyrzutni zostałbt natychmiast zniszczony przez przeciwnika. Palestyńczycy mają śmigłowce z ppk i Hermesami, lotnictwo ? polski wariant systemu musi byc mobilny i o wiele skuteczniejszy

Rejtan
piątek, 14 sierpnia 2020, 19:46

Taa... Żadna broń nie ma 100% skuteczności, więc nie kupujmy żadnej. Masowo stosowany VSHORAD to przyszłość wojny obronnej ( opartej o sieciocentryczność), oczywiście zintegrowany z obroną plot średniego i dalekiego zasięgu, ale na tyle autonomiczny żeby bronił "w biegu" jednostki wysokiej mobilności i ew. np. DOL. Musiałby być tani tzn masowy : w polskich warunkach pewnie z 120-150 nosników i ok. 1000 efektorów . Niestety obawiam się, że skończymy na 80 Popradach....

Nikt
sobota, 15 sierpnia 2020, 10:29

VSHORAD służy wyłapniu tego co SHORAD zestrzeli. VSHORAD ma za mały zasięg by być podstawą obrony

Gts
piątek, 14 sierpnia 2020, 17:25

Nic nie ma 100% skuteczności, ale nawet 50% skutecznośc jest lepsza niż żadna.

cvs
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:01

Jeśli przy salwie 40 rakiet 122mm 20 Tamirów przechwyci 10 Gradów z 50% skutecznością to mamy realną skuteczność na poziomie 25% i 30 pocisków w celu.

Jakie 50%??
sobota, 15 sierpnia 2020, 09:24

Jeśli- jak dotąd potwierdzona skuteczność jest na poziomie aż 87-90% - to o czym ty w ogóle piszesz?? Realna skuteczność ostrzału wynosi max 10-13%. Zatem temu, kto próbuje zaatakować cel broniony Irone Dome to żaden atak się n i e opłaca !! A Izrael już w 2018 pokazywał projekt wersji mobilnej, docelowo zdolnej nawet do osłony kolumn w marszu. Mnie wystarczy.

cvs
sobota, 15 sierpnia 2020, 14:58

jeśli porównujesz ostrzał rurami kanalizacyjnymi wypełnionymi saletrą z ostrzałem rakietami 122mm to nie wiesz o czym piszesz. A system jest wyjątkowo prymitywny w wersji półaktywnej

Historyk
piątek, 14 sierpnia 2020, 14:13

Ciekawe kto pierwszy oprócz mnie użyje słowa saturacja w komentach ;)

Kasander
piątek, 14 sierpnia 2020, 17:04

Mój dziadek, za komuny, miał saturator ;-)

Wesołek
sobota, 15 sierpnia 2020, 09:29

Fajna rzecz byla. Jako dziecko bardzo lubiłem, bo sok był przedziwne smaczny, nie to co dzisiaj. Kupili mi ostatnio tzw. syrop malinowy, sprawdzam a tam głównie cukier fruktozowy i kupę chemii. Paskudztwo! A napitek z saturatora, był pyszny!! A ja pamiętam jeszcze takie stojące automaty wrzutowe z wodą sodową, ze szklankami "na łańcuchu", przykutymi do tych automatów!

cynik
piątek, 14 sierpnia 2020, 19:31

Gazowana z saturatora najlepsza była z sokiem.

Grzesiek
sobota, 15 sierpnia 2020, 20:43

Ja uwielbiałem z sokiem malinowym lub z czerwonej porzeczki

Adam
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:37

A co ma do tego saturacja??

Nikt
piątek, 14 sierpnia 2020, 18:20

Atakiem saturacyjnym nazywa się odpowiednio duża salwę mająca na celu przesycenie systemów OPL

Chyba jednak warto by mieć
sobota, 15 sierpnia 2020, 09:37

Pojedyncza wyrzutnia Irone Dome to 20 rakiet w gotowości. Pojedyncza bateria to 6 wyrzutni, czyli ma 120 rakiet w gotowości. Sporo. Więc jakiś ważny węzeł dowodzenia moznaby już tym systemem osłonić. W połączeniu np. z 2 bateriami artyleryjskimi klasy Noteć, moznaby stworzyć solidny parasol plot/prak.

Nikt
sobota, 15 sierpnia 2020, 22:45

Czyli zestrzeli salwę 3 wyrzutni Gradów, a baterię niestety mają więcej

Tweets Defence24