Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kontrakt na drugą partię rakiet przeciwokrętowych LRASM

Pocisk LRASM pod skrzydłem Super Horneta, Fot. Lockheed Martin
Pocisk LRASM pod skrzydłem Super Horneta, Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin poinformował o otrzymaniu od Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych kontraktu na pozyskanie przeciwokrętowych pocisków dalekiego zasięgu LRASM.

Wart 172 mln USD kontrakt na produkcję pocisków zapewni ciągłość produkcji, w tym utrzymanie lini produkcyjnych oraz wsparcie inżynieryjne. Oczekiwane są zamówienia na kolejne partie, które zapewnią dostawy przeciwokrętowych pocisków następnej generacji Marynarce Wojennej i Siłom Powietrznym Stanów Zjednoczonych.

LRASM zapewni przełomowe zdolności Siłom Powietrznym i Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych(...) Ta druga partia produkcyjna pozwoli wyposażyć w pociski przeciwokrętowe samoloty B-1B i F/A-18E/F, przywracając naszym żołnierzom kontrolę nad morzem.

Dyrektor ds. LRASM w dziale Missiles and Fire Control, Lockheed Martin, David Helsel

Pociski LRASM zostały zaprojektowane do wykrywania i niszczenia konkretnych celów w ramach grup okrętów, wykorzystując do tego celu zaawansowane technologie zmniejszające uzależnienie od platform wywiadowczych, obserwacyjnych i zwiadowczych, połączeń sieciowych oraz nawigacji GPS w środowisku wojny elektronicznej. Pociski LRASM odegrają znaczną rolę w zapewnieniu dostępu sił zbrojnych USA do operacji na otwartych morzach i oceanach, dzięki rozszerzonej zdolności do rozróżniania celów i przeprowadzania taktycznych ataków z większych odległości.

LRASM to precyzyjnie kierowany, przeciwokrętowy pocisk dalekiego zasięgu oparty na taktycznym lotniczym pocisku manewrującym o obniżonej wykrywalności, przeznaczonym do zwalczania celów punktowych - Joint Air-to-Surface Standoff Missile - Extended Range (JASSM-ER). LRASM ostał zaprojektowany tak, aby sprostać potrzebom wojsk Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Wariant wystrzeliwany z powietrza zapewnia Marynarce Wojennej USA zdolność do podejmowania uprzedzających działań operacyjnych zgodnie z wymaganiami programu Increment I. Po niedawnym potwierdzeniu przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych osiągnięcia wczesnej zdolności operacyjnej (Early Operational Capability, EOC) dla samolotów bombowych B-1B, w roku 2019 działania będą się koncentrować na zapewnieniu możliwości użycia tych pocisków przez samoloty F/A-18E/F Super Hornet Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze

    Reklama