Norweski koncern Kongsberg Defence & Aerospace AS otrzymał kontrakt na dostawy pocisków manewrujących Joint Strike Missile dla japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Wejdą one na wyposażenie tamtejszych myśliwców wielozadaniowych F-35 Lightning II, za kwotę ok. 49 mln USD.
Japońskie lotnictwo docelowo chce nabyć aż 147 egzemplarzy myśliwców wielozadaniowych F-35A/B Lightning II, w związku z decyzją z grudnia 2018 roku o zwiększeniu zamówienia na te maszyny z początkowych 42 egzemplarzy. Czyni to Japonię największym i najpoważniejszym klientem eksportowym na te maszyny i drugim największym ich użytkownikiem po ich producencie, czyli Stanach Zjednoczonych.
Międzynarodowa społeczność użytkowników F-35 wykazuje duże zainteresowanie JSM. Kongsberg jest bardzo dumny, że został wybrany przez Japonię do zapewnienia JSM dla swojej floty F-35. Nasze relacje stają się jeszcze silniejsze dzięki kolejnemu kontraktowi.
Lotniczy pocisk manewrujący Joint Strikte Missile (JSM) został opracowany przez Kongsberg Defense & Aerospace we współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin na podstawie norweskiego przeciwokrętowego pocisku manewrującego Naval Strike Missile (NSM). Pocisk JSM może być przenoszony w zasobnikach wewnętrznych przez myśliwce wielozadaniowe V generacji F-35 Lightning II. JSM jest pociskiem dwustopniowym (stopień startowy to silnik rakietowy na stały materiał pędny, a stopień marszowy to silnik turboodrzutowy).
Po inwestycji 3mld usd parę skromnych rakiet Pentagon siedzi cicho
Jak to zwykle w Rosji.... nikt więcej nie ma takich analogów, i we wszystkim są najlepsi, i nikt im nigdy nie dorówna!!!
A w czym przewyższają rosyjskie odpowiedniki? Konkretnie?
Tym że w Rosji nie ma takich odpowiedników.
Zasieg powyżej 550km naprowadzanie INS GPS + TERCOM i głowica IIR do tego datalink umozliwiajacy na bierząco sterowanie pociskiem, poisk jest w technologii stealth wiec jak widać panei funklub Rosyjskim pociskom duzo jeszcze brakuje do poziomu JSM.
Pasywny i bardzo celny układ naprowadzania, dobre włąściwości stealth, bardzo niski lot
Co prawda to ju 2-4 temu, ale w.g. Kongsberg'a NSM jest w stanie zwalczyć tylko RAM.
Panie Boczek, NSM jest w stanie zwalczać każdy system OPL zdolny do zwalczania seaskimmerów ale musi go wykryć a tu łatwo nie jest .RIM-116 akurat nie ma tu łatwiej niz ESSM/MICA-VL czy SM-2/6 zwłaszcza ze naprowadzanie pasywne na radar w przypadku NSM/JSM zwyczajnie nie zadziała dla RAM-a
Naprowadzanie na emitowanie wiązki radarowej nie zadziała bo NSM ich nie emituje natomiast może zadziałać naprowadzanie IR z głowicy RAM wspomagane koordynatami celu z radaru systemu. Niestety nie wiemy jakie echo radarowe daje NSM w sytuacji kiedy jest on dajmy na to te 10-20 kilometrów od atakowanego celu. Jeżeli radar systemu będzie w stanie przekazać koordynaty na tyle długi okres czasu by głowica IR złapała cel to jest pozamiatane. Swoją droga gdzieś czytałem że strzelano z sukcesem tym systemem do lecącego z naprzeciwka Sidewindera X. Skoro radar jest w stanie złapać obiekt o tak małym przekroju to NSMa powinien też złapać.
Oczywiscie ze może , podobnie jak inne systemy OPL, RAM to nie jakis super OPL ale system ostatniej szansy Pisałęm ze RIM-116 nie będzie miał łatwiej.
Czymś się trzeba pocieszać. My się zazwyczaj poniżamy i gnębimy sami pod hasłem realnego podejścia do rzeczy.