Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejny kontrakt z Czechami podpisany. Prace "na rzecz programu moździerza Mjölner"

  • Wizualizacja przedstawiające działanie satelity serwisowego Orbital ATK. Ilustracja: Orbital ATK / orbitalatk.com
  • Konstrukcja wiertarki DREAM. Źródło ilustracji: http://dream-rexus.pl

BAE Systems podpisała kontrakt z czeskim producentem Laser Centrum CZ, Ltd. na wytwarzanie elementów mechanicznych moździerzy samobieżnych Mjölner przeznaczonych dla wojsk lądowych Szwecji. Porozumienie jest pierwszą umową zawartą przez BAE Systems z dostawcą z regionu libereckiego w Republice Czeskiej.

Laser Centrum, firma założona w 2006 r., oferuje usługi wytwarzania elementów z blach metalowych, w tym wycinania laserowego, gięcia metali i spawania. Kontrakt obejmuje prace wykonywane w na rzecz programu moździerza Mjölner, który zostanie zintegrowany z bojowymi wozami piechoty CV90 wojsk lądowych Szwecji.

Jak podkreślają Szwedzi, porozumienie to zwiększa liczbę umów dotyczących współpracy przemysłowej, jakie BAE Systems zawarło w Republice Czeskiej, przed podjęciem przez rząd Czech decyzji o wymianie floty bojowych wozów piechoty BMP II. BAE Systems oferuje CV90, adaptowalny, sprawdzony w boju wóz eksploatowany przez liczne kraje, z których kilka jest członkami NATO.

Fot. BAE Systems

Kontrakt z Laser Centrum jest drugą umową zawartą w 2017 r. przez czeską firmę w ramach udziału w programie szwedzkiego moździerza samobieżnego Mjölner. W maju czeski producent Ray Service został wybrany do opracowania i wytworzenia wiązek przewodów elektrycznych dla 40 moździerzy samobieżnych. Ponadto, w ramach kontraktu wartości wielu milionów euro, we wrześniu słowacka firma Konstrukta-Defence, a.s została wybrana jako producent 84 luf kal. 120 mm dla moździerza samobieżnego Mjölner. 

Reklama

Komentarze

    Reklama