Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Kolejni amerykańscy żołnierze przyjadą do Powidza

Do końca kwietnia br. 450 żołnierzy amerykańskich i kilkaset sztuk różnego rodzaju sprzętu trafi do 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu (woj. wielkopolska). Do jednostki od początku roku przybyło już prawie 100 żołnierzy armii USA. 

Pierwszych 40 amerykańskich żołnierzy dotarło do Powidza na początku stycznia, a później sukcesywnie przybywali następni. Docelowo w powidzkim garnizonie ma stacjonować ponad 1000 żołnierzy z USA.

"Jednostki w Powidzu są przygotowane pod względem logistycznym do przyjęcia wojsk amerykańskich. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić sojusznikom, którzy delegują swoje siły do Polski, kompleksową infrastrukturę wojskową i szkoleniową" - powiedziała w czwartek PAP oficer prasowy kpt. Martyna Fedro-Samojedny.

Kapitan podkreśliła, że w związku z przybyciem żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych organizowane są zmiany dyslokacji niektórych pododdziałów pomiędzy kompleksami wojskowymi. Dodała też, że wszystkie zmiany zamkną się w obrębie garnizonu i nie pociągną za sobą zamian kadrowych.

W Powidzu stacjonować będą żołnierze 18. Combat Sustainment Support Battalion i Combat Aviation Brigade. Zadania brygady w ramach pierwszej, dziewięciomiesięcznej rotacji wykonywać będzie 10. Brygada Lotnictwa Bojowego z 10. Górskiej Dywizji (Lekkiej Piechoty), stacjonującej na co dzień w Fort Drum w stanie Nowy Jork. Liczba rotacji nie została jeszcze określona.

W całej brygadzie służyć będzie łącznie około 1,8 tys. żołnierzy. Kwatera główna będzie mieścić się w Niemczech, a żołnierze zostaną rozmieszczeni w Polsce, na Łotwie i w Rumunii. Na wyposażeniu brygady będzie około 60 statków powietrznych, w tym śmigłowce CH-47 Chinook, śmigłowce UH-60 Blackhawk i śmigłowce ewakuacji medycznej. W składzie brygady będzie działać też 400-osobowy kontyngent bojowy, posiadający na wyposażeniu śmigłowce AH-64 Apache.

"Liczba personelu, który będzie stacjonował w poszczególnych lokalizacjach będzie zależała od typu statków powietrznych tam rozmieszonych. Liczba oraz typ statków powietrznych, które mają stacjonować w Powidzu nie została jeszcze określona" - zaznaczyła kpt. Fedro-Samojedny.

Lotnisko w Powidzu jest największym lotniskiem wojskowym w Polsce. Powidzka 33. Baza Lotnictwa Transportowego, będącą częścią 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego jest nowocześnie wyposażona, przygotowana do zabezpieczania i ubezpieczania lotów, a także koordynowania i przyjmowania statków powietrznych nie tylko lotnictwa transportowego, ale również innych rodzajów lotnictwa.

"Obecność wojsk amerykańskich otwiera nowy rozdział we współpracy polsko-amerykańskiej. Obecność wzmacnia nie tylko nasz kraj, ale także region. Jest dla na wyrazem uznania i świadczy o prestiżu, jakim cieszy się garnizon powidzki. Dla żołnierzy to niewątpliwie szans na wymianę doświadczeń i wspólne szkolenie, które zaowocują podnoszeniem poziomu wyszkolenia" - pokreśliła oficer prasowy 3. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

 1. ben

  To w końcu ile Amerykanów ( i sprzętu) i innych żołnierzy NATO będzie na STAŁE stacjonować w Polsce?

  1. Ponda Baba

   Na stałe 0.

  2. reht

   Macierewicz mówił w zeszłym roku - docelowo 7 500 osób

  3. Boczek

   Z wyjątkiem małego zaplecza ZERO.

 2. vivok

  pieknie

Reklama