Siły zbrojne
Katastrofa samolotu transportowego w Mjanmie. 120 osób na pokładzie
Należący do sił powietrznych Mjanmy samolot transportowy produkcji chińskiej Shaanxi Y-8 rozbił się w Morzu Andamańskim podczas wykonywania lotu pomiędzy Myeik, a największym miastem kraju - Rangunem. Na pokładzie maszyny znajdowało się 106 pasażerów (żołnierzy i członków ich rodzin) oraz 14 członków załogi.
Siły Powietrzne Mjanmy poinformowały, że łączność z samolotem została utracona, gdy maszyna znajdowała się nad Morzem Andamańskim w pobliżu nadmorskiego miasta Dawei na południu kraju. Miało to miejsce ok. godziny 13.35 czasu lokalnego (9.05 czasu warszawskiego). Wypadek wydarzył się po ok. 29 minutach od startu z Myeik - miasta położonego na południu Mjanmy, w okręgu Taninthayi na Półwyspie Malajskim.
Na pokładzie samolotu było 106 pasażerów i 14 członków załogi. Lot był zorganizowany przede wszystkim dla rodzin żołnierzy stacjonujących na południu kraju. Ekipy ratownicze miały już zlokalizować pierwsze szczątki maszyny, nie ma jednak na razie informacji o odnalezieniu żywych rozbitków. Warunki pogodowe w rejonie katastrofy miały być bardzo dobre.
Maszyna, które uległa wypadkowi to chiński samolot transportowy Shaanxi Y-8 opracowany na bazie sowieckiego Antonowa An-12. Samolot należący do lotnictwa Mjanmy w wersji 200F został wyprodukowany w marcu 2016 roku i do tej pory miał wylatanych tylko 809 godzin. Do czasu dzisiejszej tragedii armia Mjanmy posiadała 6 maszyn tego typu.
Do poprzedniej katastrofy samolotu tego typu doszło w 2006 roku, kiedy to rozbił się samolot AWACS KJ-200 zbudowany na płatowcu Y-8. Do wypadku maszyny Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, w którym zginęło 40 osób, w tym wysocy rangą oficerowi doszło według dochodzenia chińskiej armii na skutek oblodzenia maszyny podczas lotu w złych warunkach atmosferycznych.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie