Karabinek Grot w Sejmie. Opozycja zapowiada wniosek do NIK [RELACJA]

23 lutego 2021, 22:29
Zrzut ekranu 2021-02-23 o 23.26.13
Fot. Fabryka Broni Łucznik
Reklama

Karabinek Grot przeszedł wszelkie niezbędne badania, a uruchomienie umowy na jego dostarczanie rozpoczęło się dopiero po przejściu wszystkich badań państwowych. O jego jakości przekonywali przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Aktywów Państwowych i Sił Zbrojnych, w tym przedstawiciel gestora – dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła.

Długie i burzliwe posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej dotyczyło „Informacji Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka na temat wad konstrukcyjnych polskiego karabinka Grot oraz ich wpływu na bezpieczeństwo korzystających z tego sprzętu żołnierzy Wojska Polskiego.” Posiedzenie w tej sprawie zwołali przedstawiciele opozycji, którzy w dużej mierze oparli swoją wiedzę na publikacji prasowej sprzed kilku tygodni. Publikacja ta głosiła tezę, że karabinki są wadliwe i to do tego stopnia, że zagrażają swoim użytkownikom.

Jako pierwsza zabrała głos posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska, która uzasadniała zwołanie komisji na ten temat. Jej zdaniem pierwszy kontrakt na karabinki Grot został podpisany jeszcze przed zakończeniem testów, co było efektem niestandardowych działań" ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza. W trakcie swojego wystąpienia pytała o kulisy tego kontraktu i sposób przeprowadzenia prób.

Reklama
Reklama

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz przedstawił obszerną historię programu modułowego systemu broni strzeleckiej (MSBS), który – jak przypomniał – rozpoczął się jeszcze w roku 2007 i był kontynuowany w czasach rządów PO-PSL,  a we wrześniu 2015 roku  został nawet wyróżniony Defenderem, którą wręczał ówczesny zastępca szefa MON Czesław Mroczek. Skurkiewicz wymienił też proces usuwania problemów jakie pojawiły się z tą bronią w ciągu kolejnych lat i ujawniały w wyniku eksploatacji. Były to: wydłużenie łoża, uniemożliwiające wypadanie regulatora gazowego, zmiana kąta osadzenia przedniej rękojeści, zmiana zamka i zastosowanie wytrzymalszej iglicy narażonej na pęknięcie przy treningu "na sucho" bez oddania strzału. Jak powiedział, poprzednia ekipa rządząca nie okazała wsparcia i determinacji dla wdrożenia tej broni do służby, slutkiem czego dopiero teraz osiąga ona dojrzałość, a w przeciwnym razie. Podkreślił, że nie odnotowano ani jednego przypadku, by użytkowanie Grota spowodowało uszczerbek na zdrowiu żołnierza używającego tej broni.

Następnie zabrał głos wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, który również zapewnił, iż Grot "to broń stuprocentowo bezpieczna". Zapewnił, też, że broń będzie w dalszym ciągu udoskonalana. Wtórował mu dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła, który stanowczo powiedział, że informacje mediów "nie mają nic wspólnego z rzeczywistością" i w przeciwnym wypadku nie zgodził by się aby używali jej jego żołnierze.

Jednocześnie przypomniał, że wojsko nie ma już karabinków w najwcześniejszej wersji A0 – te karabinki zostały doprowadzone do wersji A1, a obecnie dostarczane są w wersji A2. Zaprzeczył, by egzemplarze wariantu A1 miały być modernizowane do wersji A2. (o zakładanym doprowadzeniu do wersji A2 karabinków zmodernizowanych z A0 do A1 mówił na początku lutego producent broni). Jednocześnie zapewnił, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ karabinek wersji A1 to "bardzo dobra broń".

Generał powiedział, że do dnia dzisiejszego Fabryka Broni Łucznik dostarczyła do Sił Zbrojnych RP 44 300 karabinków z czego 43 520 już zostało skierowanych do eksploatacji. W tej liczbie dostarczono:

- 24 350 karabinków wersji A0, które potem doprowadzono do wersji A1;

-  12 387 wersji A1;

- oraz 7563 najnowszej wersji A2, której dostawy trwają.

Jednocześnie gen. Kukuła zadeklarował, że nie jest to ostatnia wersja Grota, a „na deskach kreślarskich” jest już kolejna wersja A3 i trwają przymiarki do założeń co do wersji A4 i A5. Generał podkreślił, że stałe ulepszanie produktu jest sytuacją normalną, podobnie jak to ma miejsce np. w przemyśle motoryzacyjnym.

Na zarzuty o rzekomej awaryjności MSBS Grot generał odpowiedział, że w Wojskach OT eksploatujących niemal 31,5 tys egzemplarzy wystrzelano z nich już 5,4 mln pocisków nie licząc amunicji ślepej czy treningowej UTM, a z niektórych egzemplarzy wystrzelano już po ponad tysiąc pocisków.

W 2018 roku w użyciu w SZ RP znajdowało się 10 385 karabinków i usterki odnotowano w 5,53 proc. z nich, w 2019 roku było ich 29 454 sztuki a usterkowość spadła do 3,66 proc. Z kolei w 2020 roku było już 38 398 sztuk a usterkowość wyniosła 2,05 proc. Odsetek uszkodzeń spada więc, co wynika z wprowadzanych poprawek, czyli podniesienia wersji A0 do A1 oraz pojawianiu się coraz większej ilości wersji A2.

Generał powiedział też, że usterki dotyczyły początkowo rozpadających się niekiedy okładek napinacza, które obecnie są zastępowane poprawionym wzorem i wymieniane parami, nawet kiedy zepsuje się tylko jeden zestaw takich nakładek z dwóch. Skutkiem tego jedna tego rodzaju usterka zaliczana jest jako dwie, ponieważ po przesłaniu karabinka do FB Łucznik wymieniane są od razu dwie okładki co jest liczone jest to jako dwie usterki a nie jedna. Problemy dotyczyły też plastikowych magazynków, które są tanim i wymiennym elementem broni. Do każdego MSBS Grot wojsko zamawia ich osiem.

Z pojawiających się w przeszłości poważniejszych problemów generał wymienił uszkodzenia iglicy od strzelania na sucho i wypadanie regulatora, który przy wykonywaniu „jednej z czynności” mógł zostać przekręcony tak jak do demontażu, a następnie wypaść. Problemy te stanowią jednak jedynie promil w skali wszystkich karabinków. Zepsutych iglic naliczono łącznie 150, a zagubionych regulatorów – 163 przypadki. Mimo to FB Łucznik miał zaprojektować bardziej wytrzymałe iglice.

W czasie obrad komisji okazało się, że żołnierze wojsk OT byli obciążani finansowo za zgubienie tego elementu, wycenianego na 253,5 zł. Generał zadeklarował jednak że pieniądze te zostaną żołnierzom zwrócone.

Nagłaśniane problemy z kolbą teleskopową karabinka miały dotyczyć 69 przypadków a problemy z zespołem suwadła – trzech. Generał ocenił je jako śladowe i przypomniał że każdy karabinek składa się z 203 elementów. Powiedział też, że chętnie odniesie się do niesławnej próby wystrzelenia z pojedynczego karabinku 30 magazynków jednocześnie. Na koniec swojego sprawozdania podkreślił że awaryjność broni spada i w obecnym kształcie jest niska, a dzięki posiadaniu krajowego producenta wojsko ma wpływ na kształt eksploatowanego broni co jest zwykle niemożliwe w przypadku zakupów broni zagranicznej.

Andrzej Rozenek (Lewica), który podkreślił swoje zainteresowanie bronią i zamiłowanie do strzelectwa, i przedstawił prezentację, m.in. z doraźnymi metodami jakimi żołnierze radzą sobie z zabezpieczaniem regulatora gazowego przed wypadnięciem – przy użyciu opaski zaciskowej lub elementów wytworzonych na drukarce 3D. Zwracał uwagę na wysoką cenę karabinka, która osiąga 9,5 tys. PLN i czyni go najdroższym w swojej kategorii na świecie, przy jednoczesnym zastosowaniu niedoskonałych materiałów do wykonania niektórych podzespołów. Generał Kukuła ripostował tutaj, że jest to cena wraz z pakietem logistycznym realizowanym u klienta, wyposażeniem w 8 magazynków i z całym osprzęcie do broni. Powiedział też, że cenowo Grot wypadł korzystniej cenowo niż konkurencyjne rozwiązania zagraniczne w tym HK416.

Czesław Mroczek z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "do tej pory mieliśmy bulwersujące ataki rządu na media, które informowały o potencjalnych wadach karabinka". "Dzisiaj wiemy, że sprawa jest poważniejsza niż się wydawało, trzeba dokonać szczegółowej analizy" - powiedział poseł KO. Powiedział, że prace nad programem indywidualnego systemu walki Tytan, którego częścią ma być MSBS, zaczęły się w 2007 r., a w 2014 r. podpisano umowę na pracę rozwojową na „program niestety ciągle niezrealizowany".

Według Mroczka fakt, że "tuż po podpisaniu umowy" i pierwszych dostawach trzeba było modyfikować broń, a obecnie wojsko nadal dysponuje wersją A1 z wadami, które usunięto dopiero w wersji A2, "to straszliwa porażka", za którą stoją nieudolności, narażenie na szwank interesów państwa, w tym sił zbrojnych.

"W świetle tego, co wiemy klub KO wystąpi do NIK o kontrolę, podejmiemy też kontrole poselską ustalającą szczegóły" – zapowiedział Mroczek.

Z kolei Bartosz Kownacki nazwał Grota "jednym z nielicznych dobrych sprzętów polskiej armii, które można eksportować, którymi można się pochwalić". Publikację Onetu nazwał skandalem i domagał się informacji od służb specjalnych, jak ekspert portalu wszedł w posiadanie wojskowej, bo zdolnej do strzelania ogniem automatycznym, wersji broni.

Według Macierewicza karabinek "jest tak świetny że spowodował niebywały atak", za którym mogą stać interesy konkurencyjnych producentów. Były szef MON zapewnił, że wszystkie karabinki dostarczane armii przeszły niezbędne badania kwalifikacyjne, a usterki miało nie więcej niż 1 proc. sztuk broni.

Prezes Fabryki Broni Łucznik-Radom Adam Suliga potwierdził, że warunkiem dostarczenia pierwszej partii było zakończenie badań kwalifikacyjnych z wynikiem pozytywnym, a dostawy były możliwe dopiero po orzeczeniu Inspektoratu Uzbrojenia. Podkreślił, że w razie reklamacji FB usuwa wady, a co trzy miesiące odbywają się spotkania z wojskiem. "Omawiamy wady, wymieniamy uwagi; wspólnie decydujemy, co będzie wdrożone, żeby broń polepszyć" - dodał Suliga.

Podczas posiedzenia komisji głos zabrał członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w której skład wchodzi Fabryka Broni, Hubert Stępniewicz.

"Nie mamy wątpliwości do co jakości, bezpieczeństwa i nowoczesności karabinka" – powiedział Stępniewicz. Poinformował, że trwają rozmowy w sprawie potencjalnej sprzedaży karabinka. "Prowadzimy kilkanaście postępowań" – dodał. Jak podkreślił, są to "rozmowy bezpośrednie", ponieważ pandemia nie sprzyja udziałowi w targach.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 427
Reklama
Maciej
sobota, 27 lutego 2021, 13:09

Opozycja oparla swoja wiedze na kilkutygodniowym artykule w onecie, a debate rozpoczela Kluzik... To daje do myslenia,!na jakim minusowym poziomie jest polska opozycja.

Alek
niedziela, 13 czerwca 2021, 20:00

A zakup przez WOT.Chinskich latarek i kompasów bez spełnienia norm to też wymyśl ?

dropik
piątek, 26 lutego 2021, 08:40

Taka recenzja o sztuce z początku 2019, karabin prywatny, cywilny, kupiony przez osobę zza granicy : "Problemy: 1. Korozja części stalowych. Od lufy do mocowania kolby - wszędzie możliwe zobaczyć korozję powierzchniową, która wygląda jak rudy brud na białej serwetce/szmatce. Proces korozyjny dotyka zamek/suwadło, blok gazowy, lufę, obsadę lufy, spust, śruby mocowania stalowych elementów kamory zamka, stalowe elementy kamory zamkowej. Nie dotyka (albo dotyka słabo): Ciało spustu, Urządzenie wylotowe, detali dolnego odbiornika, rączka przeładowania. (Ale nie mocowanie rączki) 2. Korozja układu zamka (suwadło, zamek, części zamka, iglica, kolek (pin) iglicy. 3. Kiepska obróbka suwadła. Przyspawany element suwadła często ma defekty spawania, ciało suwadła nie jest szlifowane. 5. Układ silniku gazowego ma problem z tym, że wylatuje gazowy regulator przy strzelaniu po kilka set strzałów. 6. Blok gazowy ma erozję od gazu prochowego 7. Regulator gazowy też ma erozję od gazu prochowego 8. Głowica tłoku ma deformację od uderzenia o regulator, ma erozję od gazu prochowego. 9. Wyczyszczenie po strzelaniu wymaga demontaż lufy, ale węzel zacisku lufy nie ma tyle resursu śruby mocowania lufy. 100-150 instalacyj, i gwint na śrube już nie mogą trzymać tak jak powinno. 10. Nie ma możliwości założyć spust innego producenta. 11. Selektor/przełącznik ognia jest bardzo niewygodny do pracy z bronią w rękawiczkach. 12. Rączka przeładowania też nie jest wygodna ze względu na formę i rozmiar. 13. Korozja mechaniki kolby (w całości). 14. Słabe anodowanie kamory zamkowej i uchwytu". Człowiek całkowicie zmodernizował (łącznie z obróką chemiczną części) swój karabin wydając pewnie na to drugie tyle ;)

am
wtorek, 2 marca 2021, 23:55

...zanieczyszczenia blokujące jego zaryglowanie. Ale Moszner i tak uważa, że jeśli usunie się te wady, to będzie to dobry karabinek. Koszt tego usuwania to jednak następne pół miliarda. I nie będzie to już ten sam karabinek.

Kazik :)
niedziela, 7 marca 2021, 06:51

Tak ma Pan rację polecam dla pogłębienia wiedzy artykuł mg inż Adama Przybysławskiego z lutego 2018 r. - pt. Systemy gazowe w karabinkach typu AR 15/M16" - ukazujący wady i zalety systemów gazowych karabinków z rodziny AR w tym w szczególności z krótkim skokiem tłoka. Najlepsze jest jednak stwierdzenie z tego artykułu cytat "(...)Zastosowane zmiany rzeczywiście przyniosły bardzo dużą poprawę niezawodności, ale użytkownicy karabinków systemu AR z systemem DI do dziś mają „zakodowane w BIOS-ie”(nie bez powodu), że broń należy systematycznie czyścić jeśli chce się ją eksploatować w miarę bezawaryjnie. -str. 4- (...) Każdy kto rozważa lub już zdecydował się na zakup karabinka systemu AR powinien zapoznać się z wadami i zaletami wszystkich systemów gazowych i rozważyć czego oczekuje od broni, jak często i w jakich warunkach będzie jej używał oraz jakie cechy broni są dla niego najważniejsze. - str. 31-" Zatem FB najprawdopodobniej miała świadomość od początku o wadzie konstrukcyjnej w postaci szczelina w korpusie-rączki napinacza i chyba tym pogłębiła nie do końca szczęśliwe rozwiązanie konstrukcyjne zastosowane w karabinkach z rodziny AR - duża podatność na zacięcia broni.

czepialski
niedziela, 7 marca 2021, 20:53

Odnoszę nieodparte wrażenie że manipulujesz tekstem lub czytasz po łepkach "zakodowane w BIOSie" dotyczy systemów bez tłokowych DI. Cytowane zdania mają się nijak do Grota a już wniosek i powołanie się na autora to szczyt manipulacji. A co do samego tekstu jak najbardziej warto się z nim zapoznać wówczas wiadomo z jakimi kompromisami przy projektowaniu broni zderza się konstruktor.

Kazik :)
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:52

A na koniec czym innym jest jakość wykonawcza zespołów. To jest odrębna pieśń wyrobu jako całego pomijając jego usterki techniczne/wady konstrukcyjne. Pieśń niedościgniona dla FB. Wszystko wyjdzie na rozprawie w sądzie czekam na relacje z sądu.

Kazik :)
poniedziałek, 8 marca 2021, 06:35

FB wiedząc o zaletach i wadach trzech systemów broni odrzuciła najsłabszy DI i najlepszy długi skok tłoka a wybrała środkowy krótki skok tłoka i pogłębił wadę tego systemu poprzez niezasłonięcie szczeliny napinacza. Inni robią to inaczej szczelina jeśli jest to jest pionowo z boku (nieszczęsny AK - często też zasłonięta - o ile pamiętam to Bren-2 tak ma) a blok suwadła jest scalony/sztywny z tłokiem. Ostatecznie jak w rodzinie AR górny napinacz z tyłu z rączką ale za to trzeba zapłacić prawa patentowe. I tyle w temacie.

czepialski
poniedziałek, 8 marca 2021, 22:40

Fakty proszę bardzo w Brenie suwadło i tłoczysko do dwa elementy. Warto rozmawiać i prostować co zdanie interlokutora pytanie retoryczne.

Kazik :)
poniedziałek, 8 marca 2021, 05:56

Grot jest oparty o krótki skok tłoka (przekaszanie suwadła) + szczeliny którymi dostaje się brud dają efekt zacinania się w długich seriach. Nie ma się co obrażać tylko trzeba przyznać się do błędu i przekonstruować broń na sztywny zespół tłok+suwadło oraz zasłonić szczeliny i wszystko w temacie. W Polsce nie ma kultury używania broni i stałego jej czyszczenia.

Kazik :)
niedziela, 7 marca 2021, 22:14

Broń ma działać i być niezawodna. Obydwa systemy DI i krótki skok tłoka (przekaszanie suwadał) są podatne na zacięcia. W naszych warunkach (niestety niska dbałość o broń wynikająca z braku kultury użycia broni) tylko sztywne tłoczysko z suwadłem daje pożądany efekt (rzadsza konieczność czyszczenia bron) i tyle w temacie. O wielkiej szczelinie obustronnej już wspomniałem - kompilacja nieszczęść i tyle. Grot ma krótki skok tłoka tak to się ma do tej broni.

czepialski
poniedziałek, 8 marca 2021, 17:28

Krótki skok tłoka Bren2, HK416, FN, i cała masa innych konstrukcji to szmelc - super wnioski szkoda mi czasu na polemiki na nic wnoszące dyskusję i prostowanie ewidentnych kłamstw. Sondy zostawiam FB ale ciekawi mnie co prawnik może wiedzieć o broni i rozstrzygać niuanse w technologii konstrukcji ergonomii i tego typu sprawach. I taka generalna prośba nie pisz o kulturze w Polsce bo obrażasz wielu porządnych ludzi tyle w temacie.

Kazik :)
sobota, 20 marca 2021, 08:18

To do przemyślenia - artykuł - D24 - pt. Zmiana w zarządzie radomskiej Fabryki Broni. - 19 marca 2021, 14:14.

Kazik :)
poniedziałek, 8 marca 2021, 19:59

Na końcu - ideologia zatruwająca racjonalizm.

Kazik :)
poniedziałek, 8 marca 2021, 19:58

Propagand, brak faktów i slogany.

wtorek, 2 marca 2021, 23:48

Do tego dochodzi niemal otwarta pokrywa komory zamkowej przez co do zamka dostają się zanieczyszczenia blokujące jego zar

Kazik :)
niedziela, 28 lutego 2021, 07:32

Dobry komentarz!!!!!

MSBS GROT JAEST BARDZO DOBRYM KARABINKIEM WIE TO KĄZDY JEŻDZĄCY NA STRZELNICE SPORTOWE
czwartek, 25 lutego 2021, 23:19

MSBS Grot jest bardzo dobrym karabinkiem nie ustepuje zadnej innej współczesnej konstrukcji

Kazik :)
piątek, 26 lutego 2021, 17:29

Przypominam, że broń wojskowa służy do "rzeźni na polu walki" a nie do sportowego "pykania". Prawie jak............ robi wielką różnicę - to tak mała dygresja kosyniera "używającego" kosy osadzonej na sztorc - błaha różnica.

olo
piątek, 26 lutego 2021, 10:16

Anglicy na to mówią " wishful thinking"....

facetoface
czwartek, 25 lutego 2021, 22:45

,,opozycja''? nie wiedziałem, że coś takiego istnieje.

am
czwartek, 25 lutego 2021, 20:23

Grot ma bardzo poważną wadę konstrukcyjną która zupełnie go dyskwalifikuje jako karabinek na pole walki. Wada ta to szerokie, długie szpary na osłonie przez które bezpośrednio do zamka dostają się piasek, ziemia czy inne zanieczyszczenia, powodując jego zatarcie. Przy tej wadzie, której nie da się „naprawić”, wszystkie inne niedociągnięcia mają jedynie podrzędne znaczenie

lol
środa, 3 marca 2021, 17:43

Nie da się? Dlaczego?

am
piątek, 5 marca 2021, 20:19

”Naprawa” i ”zmiana konstrukcji” to dwie, zupełnie inne, rzeczy. Szpar na pokrywie zamka nie da się naprawić.To jest wada konstrukcyjna.

ASS
sobota, 27 lutego 2021, 22:49

Długi otwór ma również zaletę. Byle czym możesz wydłubać zanieczyszczenie. Trzymałeś jaką broń?

am
sobota, 6 marca 2021, 16:48

Trzymałem AK, przez dwa lata.

MAX13
niedziela, 7 marca 2021, 20:58

Miliony trzymało AK i co z tego ma wynikać. Będą ekspertami onetu.

am
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:27

Nic z tego nie ma wynikać, to była dpowiedź na pytanie.

NMS
czwartek, 25 lutego 2021, 16:26

Zabawne, że niemieckie służby BND znalazły w Polsce tak wielu darmowych klakierów. V kolumna w wersji 2.0 jest groźniejsza niż ta Anno Domini 1939...bo plany niemieckie wobec Polski są dokładnie takie same, w tym terytorialne, może poza eksterminacją narodu, bo i czasy bardziej humanitarne. Dla wszystkich powtarzających bzdury, że Onet jest jakoby już amerykański proszę sprawdzić udziałowców Grupy Axel Springer. Ile mają Niemcy a ile mają amerykańscy inwestorzy z grupy KKR o jakżeby inaczej pochodzeniu mojżeszowym. Jeśli ktokolwiek uważa, że nagonka na Grota , wynikała li tylko z bezstronności i dociekliwości dziennikarzy grupy Onet, to zachęcam do odwiedzenia specjalisty od psychiatrii. Majstersztykiem było też wysłanie do Polski ambasadora z tatusiem doradcą Hitlera. W czasie zawirowań w Białym Domu i przegranej Trumpa, był to ze strony Berlina, celowy, upokarzający gest dyplomatyczny, który Polsce nie zostawiał dobrych rozwiązań. Żabę trzeba było połknąć i się uśmiechać, bo nieprzyjęcie akredytacji byłoby jeszcze gorsze. Budujmy swój potencjał technologiczny i wychodźmy konsekwetnie z pułapki średniego dochodu. Montownie i obcy kapitał długofalowo przyniosą Polsce tylko rzesze beznarodowych konsumentów, zdanych na łaskę i niełaskę obcego pana. Mityczna wydajność tak często podawana dla pokazania ile musimy jeszcze gonić tzw Zachód to przecież wartość wyprodukowanych dóbr, która z montażu obcego know how nigdy nie doprowadzi do skoku cywilizacyjnego i utrzyma odpowiedni czytaj ”bezpieczny” dystans do Niemiec. Róbmy z Niemcami korzystne dla nas interesy, ale pozbądźmy się złudzeń że to przyjaciel czy jakikolwiek sojusznik. Zmniejszanie udziału niemieckiego w polskiej wymianie handlowej powinno stać się wyznacznikiem polskiej racji stanu, bo monopol i monokultura nigdy jeszcze nie przyniosły gospodarczych korzyści. Budujmy własne marki, zwiększajmy udziały w obrocie z innymi państwami , szukajmy nowych rynków zbytu i nie powiększajmy i tak ogromnego uzależnienia od Niemiec...bo kapitał nie tylko ma narodowość, ale także swoje plany.

dropik
piątek, 26 lutego 2021, 08:42

oczywiście wszystko to szpiedzy, 5 kolumna, a nie nasze polskie nieudacznictwo. I tak będzie przez kolejne 100 lat :P

LMed
piątek, 26 lutego 2021, 04:00

I pomimo tych zagrożeń zdarzyła sie kretyńska niegospodarność .

lol
środa, 3 marca 2021, 17:51

LMed nick wskazuje na wykształcenie medyczne. A nie techniczne. Czytałem o tej broni, testach itp. MOŻNA to naprawić i będzie git. Wiele z tych wad wykryto dzięki przeoraniu tej broni w wot. W fabryce nie przetestują wszystkiego, konsttuktorzy skupiając się na ergonomii itp mogą zapomnieć że broń przez 98% czasu wisi na ramieniu i obija się to tu to tam. Zamówiono za dużo, ale i tak powinno się zamówić 5-10 tys sztuk by była dobra próba statystyczna. :) I najważniejsze. Fabryka jest państwowa więc hajs i tak wrócił do budżetu państwa :D to tak jakbyś sam sobie zapłacił za zrobienie kawy :)

asdf
czwartek, 25 lutego 2021, 21:05

za duzo urojen o wrogich sluzbach za malo kontroli jakosc co do sluzb to pada pytanie jak kontrwywiad (polski) mogl dopuscic zeby armia zakupila to co kupila?

db+
czwartek, 25 lutego 2021, 20:48

Właścicielami Ringier Axel Springer Media AG są: międzynarodowy koncern mediowy Axel Springer SE (50% udziałów) i szwajcarska spółka mediowa Ringier AG (50%). W Axel Springer SE udziały mają: amerykański fundusz KKR 47,6%, Friede Springer29%, Mathias Döpfner 22%. Z kolei Ringier Axel Springer Media AG jest w 100% właścicielem Ringier Axel Springer Polska, do którego należy m.in. Onet. Czyli wychodzi na to, że Niemcy mają w Onecie udziały na poziomie 25,5%.

Agi
czwartek, 25 lutego 2021, 18:34

To ciężka praca przez lata. Wiele kasy polskich podatników poszło na stworzenie agentury jawnej.

ortopeda
czwartek, 25 lutego 2021, 13:32

Wkładki ortopedyczne powinny być bardziej dostępne niż maseczki. Ze szczególnym wskazaniem na Warszawę. Powiem więcej. Tam należałoby je za darmo na każdym rodu ulicy rozdawać.

bad.
czwartek, 25 lutego 2021, 12:41

Jak widać w tym kraju prawie wszyscy znają się na Grotach (blisko 300 wpisów). Aby przerwać dyskusję wystarczy opublikować protokół z badań państwowych . Mnie najbardziej interesują wyniki; a) niezawodności i strzelania z karabinu w temperaturze - 40 st. C. b ) niezawodności i próby strzelania po wyjęciu z wody, c) niezawodności i strzelania po zasypaniu ziemią z wybuchu pocisku/miny np. 4 m od leżącego na gruncie karabinu, d) podatności na rdzewienia po np. 10 dniowym przebywaniu bez czyszczenia w środowisku o znacznie podwyższonej wilgotności ( w tym 30% czasu o podwyższonej kwasowości), e) próby udarowej w - 40 st. C. elementów z tworzyw sztucznych. Uwaga dla posiadaczy : każdy może te próby wykonać sam. Reklamacji o zwrot kosztów nie przyjmuję.

mm
piątek, 26 lutego 2021, 09:36

ja zauważyłem nie znawców broni a rynku medialnego i przepływów kapitałowych.

NMS
czwartek, 25 lutego 2021, 19:13

Proponuję koledze jeszcze kilka konkurencji. Po pierwsze rzucanie Grota z ostatniego piętra PKiN co będzie miało także wymiar symboliczny. Spuszczanie Grota w warszawskich miejskich wodociągach do oczyszczalni Czajka na tygodniowy rejs z pełnym magazynkiem. No i creme de la creme...przekazanie pełnej dokumentacji MSBS Grot stronie niemieckiej i rosyjskiej, co by życzliwie wskazały dlaczego powinniśmy li tylko skupić się na zbijaniu europalet... Serdecznie pozdrawiam

bad.2
piątek, 26 lutego 2021, 10:44

Ironią nie prowadzi się badań. Swoją drogą wart rozważenia jest wniosek o badanie sprawności broni po jej zrzuceniu z pewnej wysokości i pewnie się to robi. (bez tłumaczenia zasadności - fachowcy wiedzą dlaczego) Co do ironicznych wniosków tłumaczę: Pr. wyobrazić sobie następującą sytuację taktyczną: Natarcie (może być w Rosomaku) przez przeszkodę wodną, Rosomak trafiony zaczyna tonąć, żołnierze ewakuują się z bronią do wody, dopływają do brzegu i muszą rozpocząć ostrzał (broń strzela czy nie ?), następnie leżąc przystępują do okopania się, broń leży na ziemi, obok wybucha mina moździerzowa i zasypuje broń. Żołnierz wydobywa ja i musi rozpocząć ostrzał. Broń strzela czy nie? WT badań państwowych w tych kwestiach można sformułować następująco: a) 10 egz. z załadowanym magazynkiem umieścić w zbiorniku z wodą. Po 5 min wyjmować kolejne egzemplarze, przeładować i oddać i oddać 3 serie strzałów. Próba zaliczona gdy warunek strzelania spełniony dla wszystkich egzemplarzy. b) 10 egz. z załadowanym magazynkiem położyć na ziemi (jedną stroną po 5 egz.) , przysypać piaskiem (podać właściwość) o min. grubości 20 cm. Wyjmować poszczególne egzemplarze, przeładować i oddać bez czyszczenia min 3 serie strzałów.. Próba zaliczona gdy warunek spełniony dla 9 (lub 10) egz. c) Korozja: 5 kpl. egz. oraz 5 karabinów rozebranych umieścić na 10 dni w komorze o wilgotności 100 % i temp 25 st. C. Po terminie dokonać wzrokiem wszystkich części metalowych. Ślady rdzy niedopuszczalne. Powtórzyć badanie przy użyciu lupy powiększającej razy 5. Dopuszczalne na 2 egz. max 3 ogniska rdzy niewidoczne gołym okiem. itd, itd,

Van
sobota, 27 lutego 2021, 00:39

Ale zrobić to badanie razem z karabinami niemieckimi HK i na 100% GROT by wygrał. Szkoda tylko że Niemcy nigdy by nie dali swoich karabinów na taki test bo sami wiedzą że są na przegranej pozycji...

bad.3
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:01

Dokładniej: można wykonać badania porównawcze wg. metodyki n/badań państwowych ( dla Grota). HK w PL są w niemałej ilości. Dla czystości sprawy można zaprosić jako obserwatorów przedstawicieli HK.

BUBA
czwartek, 25 lutego 2021, 18:47

Człowieku jaki protokół? Papier w tym kraju przyjmie co musi. Przykład awarie MiGów-29........................ ................................................................................................................................................................................... Czy trzeba tytana intelektu by zabrać Grota na strzelnicę i wywalić z niego 30 magazynków krótkimi seriami? W czym problem? Brak Grotów, brak amunicji to problem dla MON i "Łucznika"?....................... ................................................................................................................................................................................... Problem to strach przed potencjalną kompromitacją i tyle..............................................................................

KPS
czwartek, 25 lutego 2021, 14:44

@bad. ... Czy możesz podać linka do wymagań formalnych i zakresu badać broni? Jaka jest definicja "niezawodności i strzelania"? Czy podatność na rdzewienie .... to ma być po strzelaniu czy bez strzelania? Jak do tego podchodzą normy z "badań państwowych"?

Beretta 160 W PORÓWNANIU DO MSBS Grota wypada o wiele gorzej
czwartek, 25 lutego 2021, 12:32

Beretta 160 jest mniej trwałym plastikowymkarabinkiem nagrzewająym sie o wiele szybciej w porównaniu do POLSKIEGO odpowiednika i nikt o tym nie mówi

Jan
czwartek, 25 lutego 2021, 11:47

Po co bić pianę . Zakłady w Radomiu powinny zrobić oficjalny pokaz dynamiczny karabinka ,porównać go do pozostałych dostępnych na rynku.I sprawa rozwiązana.

czepialski
czwartek, 25 lutego 2021, 14:13

Film dostępny na YT od 2018 roku porównano Beryla, Bren2, Grota, HK, FN, w odpowiedzi na ówczesną krytykę Grota z takimi samymi argumentami co z onetu.

Lolek
czwartek, 25 lutego 2021, 13:17

Masz rację, ale z wiadomego powodu nie zrobią tego ;)

DZIKA GĘŚ
czwartek, 25 lutego 2021, 09:39

dopowiedzmy sobie coś ...Grot powstał jako pierwszy polski karabin oczywiście jego odnośnikiem jest kbk AK ( 80% karabinków w świecie wzoruje się i czerpie z idei kałasznikowa) jest systemem który bazuje w 75% na pomysłach polskich powstał jako pewien odnośnik trendów najlepszych karabinków naszej dzisiejszej rzeczywistości ...jako novum ma choroby wieku dziecięcego z których różnym tempem przy pomocy swoich twórców jest leczony ,został specjalnie skierowany do wojsk WOT a nie operacyjnych z banalnego powodu wojska do bezpośrednich walk, działań operacyjnych nie mogą sobie pozwolić na komfort użycia broni która w pierwszej fazie jej wykonania może nie mile zaskakiwać ,a jak państwo zauważyliście producent stara się wyeliminować i eliminuje wsłuchując się w opinie użytkowników , i stało się z jednej strony dobrze bo nabrało tępa z drugiej strony źle (bo w momencie biznesu) Odstawiony na bocznice ( a może upadły) anioł z wojsk specjalnych za garść srebrników zagrał swoją rolę na zapotrzebowanie swojego niemieckiego mocodawcy ..ale jak mówię dzięki tej zagrywce ,Radom uczy się pokory ale i podnosi jakość swoich produktów ...jak mówią nie ma tego złego coby na dobre nie wyszło inna sprawa karabin który zostanie mówiąc kolokwialnie rozbudowany -rozbuchany do absurdu straci na atrakcyjności z różnych powodów ( użytkowania ,konserwowania itp im więcej gadżetów tym więcej awarii) dzisiaj prostota systemu to jest to co daje gwarancję sukcesu na rynkach broni .... czemu taki kbk AK cieszy się wysoką estymą mimo że jest daleko w tyle w tzw trendach ..tu sobie sami dopowiedzcie państwo , gdyby taki np Glauberyt też miał swoje 5 minut medialne ..myśle że i on do dnia dzisiejszego też pozbył się swoich niedomówień i tak można mnożyć

li100nosz
czwartek, 25 lutego 2021, 11:42

z wieloma stwierdzeniami się zgadzam - zwłaszcza kwestią testowania broni partiami w WOT, przed szerszym wprowadzeniem w innych jednostkach - ale mimo, to mam poważny niesmak w dwóch obszarach: 1. bezmyślna napaść na Pawła Mosznera, który lepiej lub gorzej przedstawił swoją opinię, miała ona na celu dalsze dopracowywanie broni, wcale nie wspominał że jest to zły karabinek, ale wymaga poprawienia i wskazywał obszary tej poprawy. Paweł Moszner ma rozległe doświadczenie pracy z bronią, także z zespołów bojowych Grom i po dodatkowym szkoleniu snajperskim, po kursach Rangersów, szkoleniach z SAS itd. - polecam wywiad Mosznera z Sekielskim wszystkim malkontentom - na pewno zatem opinię fachowca należałoby przynajmniej potraktować poważnie. Hasła o sprzedaniu się za garść srebrników niemieckim mediom trudno traktować poważnie - Moszner żadnej kasy nie wziął, Onet nie jest niemiecki, bo należy najpierw do Szwajcarów a w 2 kolejności do Amerykanów, Ukraina nie ogłosiła przetargu na broń z Grotem w tle, etc. Te wszystkie bzdury duża część osób powtarza bez żadnego przemyślenia. 2. Reakcja naszych narodowych krzykaczy, oficjeli, urzędników, niektórych oficerów WOT i zupełny brak profesjonalnego dialogu ze strony FB jest dla mnie tylko świadectwem, że w kwestii marketingu Grota można było zrobić znacznie więcej, lepiej, dojrzalej - tutaj mam najwięcej zarzutów. Skoro FB pracuje regularnie z WOT nad usprawnieniami, to niezrozumiałe jest dla mnie odrzucanie pytań, chowanie głowy w piasek, brak spotkań działu PR nawet na strzelnicy zakładowej, brak sesji zdjęciowych z magazynami branżowymi, informacji o wdrażanych zmianach, szybkie gaszenie zgłoszeń dot. usterek podnoszonych w WOT. Jakim cudem najpierw słyszymy, że żołnierz ma płacić 250 zł za zgubiony regulator, a dopiero potem, że FB miała takie zgłoszenia i właśnie testuje poprawione rozwiązanie? Poważna firma nie pozwoliła by sobie nigdy na taką kolejność zdarzeń. I na koniec - bardzo kibicuję Grotowi, karabinek jest niewątpliwie dowodem na skutecznie przeprowadzony projekt, jest własnym, modułowym, unikalnym rozwiązaniem opartym o lokalne moce produkcyjne - dlatego chciałoby się lepiej, rozsądniej, skuteczniej, bez zbędnej złośliwości naokoło.

lol
środa, 3 marca 2021, 17:56

Tyle że fb potem oskarżyła onet, że NIE OPUBLIKOWALI CAŁOŚCI ich komentarzy do sprawy... Moszner i fb zostali przez onet rozegrani by zrobić aferę i zarobić na wyświetleniach.

czepialski
piątek, 26 lutego 2021, 10:07

Krótki teks a tak dużo manipulacji i półprawd. Laurka dla p Mosznera i Onet-u a druga strona to nieprofesjonalni oficjele krzykacz z WOT i bezkrytyczna nieudolna FB można i ta. Ale może należy spojrzeć na sprawę inaczej chronologicznie i krytycznie.__ 1. Pechem Grota nie jest to jaki on jest tylko kto go wprowadził do WP. __2 Krytyka zaczyna się już na starcie w niektórych miejscach może nawet i uzasadniona - reakcja fabryki wbrew temu co piszesz jest i to widać po artykułach właśnie w prasie na strzelnicach ( miałem okazję to na strzelnicy widzieć ) na dowód sporo filmów na YT z tego okresu. Mało tego w 2018 luty film z testu porównawczego 5 karabinków między innymi HK, FN, Grot, Bren2, Beryl, do obejrzenia na YT. Mało tego przeprowadzono testy porównawcze temperatur tych karabinków również dostępne w sieci. Nie będzie zaskoczenia Grot wypadł dobrze. __3 Brak reakcji FB na uwagi to naprawdę jest śmieszne wersje A1 i A2 pewnie zaproponował p.Moszner z Onetem do spółki a żeby było śmieszniej A0 do A1 przerobiły krasnoludki. __4 Co do rzetelności p.Mosznera nie będę się wypowiadał nie znam człowieka i jego pobudek. Ale mogę wypowiedzieć się na temat tego co p Moszner pokazał. A pokazał karabinek z roku 2017 jest na filmie z testu piaskowego pokazał zdjęcia z usterkami okres nieznany. Co mam do zarzucenia p.Mosznerowi to że opisuje coś czego już niema w roku 2021 czego fabryka by nie wiedziała i nie wprowadziła w wersjach A1 i A2 zanim p.Moszner i Onet podjęli jakiekolwiek działanie. __5 Po artykule Onetu - FB PGZ jak i WOT zajęły stanowisko publikując co w Grotach zostało zmienione jaka była usterkowość i czego dotyczyła można to odszukać na stronach tych instytucji jak i Twitter. Jaskrawym przykładem jest to jak złapał się p.Rozenek na drukowane elementy do blokowania regulatora gazowego jak to zachwalał pomysłowość pokazywał zdjęcia ale miał pecha bo pochodziły z DWOT . Zastanawiające jest to że co jakiś czas życzliwy ktoś zazwyczaj w specyficznym terminie coś napisze a to o Irydzie a to Gawronie a to o Krabach Piorunie Grot to już cały serial teraz 2 sezon Borsuk styropianowy, Concept z dykty itd jak by inaczej zawsze z troską. Można by więcej ale i tak .........

Dax
piątek, 26 lutego 2021, 08:47

Zgadzam się, ze ostatecznie ten temat w zależności jak dalej będzie prowadzony może jeszcze bardziej zmobilizować do dalszej pracy nad Grotem. Jednak... „ Grot jest tak zły, ze zagraża żołnierzom” „Czy Grot to Szrot?” Testowanie modelu prototypowego, nie wspomnienie nawet o tym ze wersji A0 nie ma już a jest A1 i A2, budzi wątpliwości co do motywacji przyświecających twórcom. Dla mnie nie brzmiało to jako konstruktywna krytyka. Co do tego ze Onet i Pan Monszer maja pełne prawo do krytyki tak tez inni maja pełne prawo kwestionować sposób przeprowadzenia i merytoryczność tej krytki. Zastanawia mnie jak to jest ze w wojsku jest już ponad 40 tys szt i żaden żołnierz, chociażby taki który odszedł międzyczasie z WOT, nie podnosi larum ze z Grotem jest aż tak źle?

olo
piątek, 26 lutego 2021, 10:26

może traktują Grota jako zło konieczne i leją na to co będzie dalej? Z koniem mają się kopać? Jak to mówią z klient głosuje wydaną kasą. Ludzie kupują AK, ARy, nawet Uzi ale nie kupują Grotów. Ludzie chcą bywać na strzelnicy a nie w serwisie.

Walenty Pikuś
czwartek, 25 lutego 2021, 18:36

To jest mądry i właściwy komentarz. Przedstawiciele MON (np. wiceminister Skurkiewicz) zamiast ze swoim szefem obrzucać błotem Mosznera i jego współtowarzyszy powinni zorganizować spotkanie w FB, WOT, MON i Moszner z ekipą, aby sprawę omówić, wyjaśnić, uzyskać pełną wiedzę i podjąć konstruktywne działania. Polityczne namaszczeni, nie gwarantuje umiejętności zarządzania i nie daje mądrości.

LepaOFF
czwartek, 25 lutego 2021, 18:07

Niby Szwajcaria i USA, ale jednak redakcja Axel Springer jest Niemiecka, no i prezes koncernu Mathias Döpfner to rodowity Niemiec. Gdyby rzeczywiście Moshnerowi zależało na broni to w pierwszej kolejności wysłałby "raport" do FB Łucznik i MON, a nie do mediów.

li100nosz
czwartek, 25 lutego 2021, 23:55

Polecam jednak spojrzenie na strukturę własnościową Onetu dokładniej - Axel Springer AG, czyli właściciel polskiej spółki - należy w 50% do Szwajcarów, jest zarejestrowany w Zurichu oraz tam notowany na giełdzie, a kolejne 50% należy do Axel Springer SE - tutaj z kolei ok. 30% należy do Amerykanów. Ale.. czy to w sumie ma aż takie znaczenie? "Niemiecki Onet" wyszedł jako pomysł na udział HK vs Grom w przetargu na Ukrainie - którego nie ma.. Tam ścierają się raczej lokalni oligarchowie, czy produkować Tavora czy kanadyjskiego klona AR i kto na tym więcej ugra. Ma to w sumie niewielki wpływ na to, jak szybko FB jest w stanie dopracowywać rozwój Grota - ale.. gdyby FB sprzedawało już broń np. za granicę? - wtedy konkretne modyfikacje miałyby już znaczenie. To konkurencja napędza rozwój. Moszner był z wynikami swojej opinii w FB, został olany. Jest to w raporcie Onetu.

Ciekawy
czwartek, 25 lutego 2021, 16:24

Tylko czemu gromiki tak nie bardzo się przyznają do osoby Pana Mosznera, a i HK niewstydzi się kontaktów z tym Panem i w tle jeszcze to zamówienie na około 50 tys. Karabinków przez armię Ukrainy?

Lol
czwartek, 25 lutego 2021, 23:23

HK akurat nie jest już niemiecki - nie wiesz - nie pisz

DZIKA GĘŚ
czwartek, 25 lutego 2021, 15:36

dlatego kolego jestem za napiętnowaniem byle jakości a przede wszystkim przez środki przekazu ..ułomnością w tym wszystkim jest to że Radom nie ma nadzoru i dlatego powstają może nie buble ale niedociągnięcia i jest pod państwową ochroną z całym patologicznym systemem ..gdzie panuje zasada czy się stoi czy się leży ..zawsze mi się należy...cóż prywatny system a przynajmniej nadzorowany przez niezależne komisje nie pozwoliłby sobie na fuszerkę

czepialski
czwartek, 25 lutego 2021, 18:34

Mówisz nie pozwoliłby to co Niemcy zrobiły z HK G36

KPS
czwartek, 25 lutego 2021, 14:53

@li100nosz.. Pan Paweł Moszner nie zrobił "testu" seryjnej broni użytkowanej w WOT a egzemplarza przedprodukcyjnego ze zmianami dokonanymi przez użytkownika. Jaki był cel "testu" wykonanego przez ex GROMowca po 2,5 roku służby jako chorąży-tłumacz? Jaki był cel opróżnienia 30 magazynków w wersji "rock'roll"? Albo zasypanie 0,5kg piasku formierskiego prosto na karabinek, który jak było widać, nie został prawidłowo oczyszczony ze smaru (a dokładnie były oczyszczone pozostałe karabinki)? W "teście" nie wspomniał o tym, że WOT otrzymuje już zmodyfikowane karabinki? Nie wiedział? Co do braku sesji zdjęciowych to polecam: Strzał oraz FragOut ...

li100nosz
czwartek, 25 lutego 2021, 23:42

@KPS.. dlatego napisałem, że P. Moszner "lepiej lub gorzej przedstawił swoją opinię", na broni do której miał dostęp (z połowy zeszłego roku) - z opublikowanego materiału filmowego w sumie niewiele można wywnioskować. Dla mnie nie był to poważny test i na pewno metodologicznie znacznie bardziej profesjonalny był test porównawczy pod auspicjami MON zrobiony 3 lata temu vs Beryl, HK, Bren, SCAR. Ale nie oznacza to, że głos profesjonalnego użytkownika różnych modeli broni można wyrzucić do kosza - o wiele korzystniejsze ze strony FB byłoby rzeczowe przedstawienie zmian z wersji rozwojowych, sypnięcie faktami i cyframi i zaproszenie na strzelnicę zakładową. Wówczas to sam Moszner musiałby zmienić wydźwięk swojego artykułu. W zamian jednak było obrażanie się, brak autoryzacji wypowiedzi, zadęcie w starym stylu. W artykule Mosznera wyraźnie pisano o strzelaniu krótkimi seriami przez kolejne osoby, a nie ciągłymi seriami - tym niemniej nie uznaję takiego testu za zbyt wiarygodny, bo większość współczesnej broni wypadłaby w takim teście blado - chyba, że chodziło o celowe palenie lufy. Moszner podkreślał, że jego test - jak wiele podobnych w sieci - ma na celu wskazanie FB obszarów do poprawy - i jeśli tak do tego podejdziemy, to jest przecież ok? No, ale u nas najlepiej zadąć w narodowe dudy, zadrzeć nos do góry i obrazić się na Niemca - to zawsze działa. Znam wszystkie materiały o Grocie od czasu projektów Tytana prezentowanych przez Remova.. Ale - w późniejszym okresie nie widzę jakiejś sensownej myśli przewodniej FB w promowaniu produktu, a raczej tylko aktywność wybranych, profesjonalnych dziennikarzy branżowych. Dla jasności - Onetu za profesjonalne źródło nie uważam. Co do samego Mosznera - jest na pewno o wiele bardziej wiarygodnym użytkownikiem broni, niż większość z nas kiedykolwiek będzie, wystarczy że był szturmanem z grupy bojowej ze specjalizacją snajperską, a wcześniej w oddziałach AT w Policji. Wytykanie mu, że do tego dobrze znał angielski na tle reszty Gromu za Petelickiego jest niepoważne.

Zoomer
czwartek, 25 lutego 2021, 08:20

Przekład Łucznika może nam uświadomi, że nigdy jako państwo nie byliśmy potentatem w dziedzinie projektowania, wdrażania i produkcji produktów przemysłu zbrojeniowego. Nie mamy tradycji, wystarczających doświadczeń, nie mamy wykwalifikowanych fachowców, a w końcu nie mamy dobrej kadry zarządzającej - nawet w porównaniu do takich państw jak Czechy. Dobrze nam wychodziło jedynie montowanie produktów licencyjnych. Oczywiście są dziś chlubne wyjątki, ale Zakłady Łucznik do nich nie należą. Wpakowano duże pieniądze, aby z manufaktury zrobić w miarę nowoczesny zakład produkcyjny, ale to nie zmieniło mentalności zatrudnionych. Zamiast wprowadzać innowacje, coraz nowe projekty, promując swoje dobre wyroby do sprzedaży zagranicą, zakład skupia się na obronie MSBS - jedynego w ostatnich latach wypromowanego produktu i obronie historii i "honoru" zakładu. A gdzie są inne produkty warte zauważenia? Gdzie jest miejsce na innowacje, na R&D?gdzie się podział pragmatyzm? Podkreślam, MSBS nie jest złym karabinkiem, ale posiada szereg wad nad którymi należy pracować. Nieustająco. No i jest zdecydowanie za drogi. Za drogi jak za prototyp, który kupiło wojsko oraz za drogi za klasę, którą prezentuje. To, że oferuje się go za grubo ponad 2 tys. euro, nawet w zestawach, nie usprawiedliwia ceny, szczególnie przy tej ilości sztuk sprzedanych dla wojska.

lol
środa, 3 marca 2021, 18:24

PS. Sorry, doczytałem co napisałeś, pi pierwszych zdaniach mnie piniosło. Oni ciągle pracują i poprawiają go, ale FB nie ma działu PR chyba i stad źle odnieśli się do artykułu onet. Z tego co potem publikowali większość wad z artykułu usunięta jest w a2. Co fo Czech to mylisz się. Oni już po 1wś byli potęgą przemysłową. Nie mamy do bich startu bo ich tradycje są na poziomie niemiec czy austrii. Z kolei piszesz o r&d i zatrudnianiu fachowców a jednocześnie o tym że za drogo... No sorry ale fachowcy kosztują. I to dużo. Przy finansowaniu z ncbr nie oczekuj cudów. To grosze w porównaniu do innych. A kolejna sprawa - fb uest państwowa. Kasa i tak wróciła do budżetu.

asdf
czwartek, 25 lutego 2021, 16:48

"Dobrze nam wychodziło jedynie montowanie produktów licencyjnych." - nawet to Lucznikowi patrzac na P99 ostatnio nie wychodzilo

asd
czwartek, 25 lutego 2021, 09:24

Bezpieczeństwo kosztuje, modernizacja zakładów jak i wyszkolenie ludzi czy zmiana ich mentalności (albo eliminacja jednostek niereformowalnych) również kosztuje i trwa. Kłamiesz pisząc o braku tradycji w produkcji sprzętu zbrojeniowego, mamy spore osiągnięcia zarówno przed IIWŚ jak i po niej - tutaj głównie produkcja licencyjna radzieckich typów, ale to były dziesiątki tysięcy egzemplarzy.

Filip
czwartek, 25 lutego 2021, 09:15

Dla czego piszesz "a w końcu nie mamy dobrej kadry zarządzającej - nawet w porównaniu do takich państw jak Czechy"? Czesi są bardzo dobrzy w zarządzaniu projektami, nas od nich dzieli odległość lat świetlnych. A o sprowadzeniu ego czytelników do poziomu realiów myślę że nie ma co pisać. Wystarczy poczytać komentarze żeby zobaczyć w jakim kosmosie ludzie żyją lub jakim wykazują się lenistwem w niechęci do szukania prawdy.

Patriota
czwartek, 25 lutego 2021, 08:16

Chcą pozbyć się polskiego produktu aby kupić szwabski a Szwaby specjalnie wywołali burze i się śmieją bo było wiadomo że zdrajcy z lewej strony podejmą temat. Po co np Ukraina ma kupić polski produkt jak powinna niemiecki

Filip
czwartek, 25 lutego 2021, 18:18

Pogratulować wiedzy panie patryiota, jeśli wszyscy patryioci reprezentują taki poziom jak pan to jesteśmy niechybnie na równi pochyłej...

alan
czwartek, 25 lutego 2021, 13:53

Określanie sie mianem "patriota" zobowiązuje do opierania sie na faktach, a nie Fake news-ach. Łucznik nie startował w przetargu na Ukrainie.

Krzys
czwartek, 25 lutego 2021, 13:36

O ewentualnym zakupie broni przez kogokolwiek zadecydują badania prowadzone przez nabywcę i ewentualne profity ze strony sprzedacy (kredyt, pomoc gosp. itp). Artykuły prasowe, plotki itp. nie są brane pod uwagę. Na marginesie dlaczego z widoczną nienawiścią odnosi się Pan do naszych sąsiadów? Chce Pan aby oni również w stosunku do nas używali niepochlebnych określeń? 1000 lat sąsiedztwa (całkiem pokojowego) nie upoważnia do takiego zachowania.

Olo
czwartek, 25 lutego 2021, 09:58

Ukraina nie jest zainteresowana zakupem Grota.

solo
czwartek, 25 lutego 2021, 07:39

skąd te durne komentarze... Na mojej 16tce nikt jakoś nie zgubił regulatora a karabinki były noszone dosłownie wszędzie.. był oczywiście zakaz dotykania regulatora ale też zakaz zabezpieczania go w jakikolwiek sposób opaskami, nitkami itp. każdy zwracał uwagę czy oczywiście nadal go ma ale nikomu w żadnym lesie w krzakach nie wypadł. Broń okazała się niezawodna i bardzo celna co pokazały strzelania a o to chyba chodzi.

Kościuszko
czwartek, 25 lutego 2021, 09:18

Przeczytaj z uwagą co napisałeś . A najlepsze zostawiłeś na koniec - broń okazała się niezawodna... Chyba do powieszenia w muzeum skoro nie mogłeś dotykać regulatora i ciągle musiałeś na niego uważać. Czy to jest cechą broni BOJOWEJ???

Autor Widmo
czwartek, 25 lutego 2021, 13:37

Kościuszko, a miałeś okazję używać nie cywilnego GROTa ? Bo zauważyłem, że przedstawiasz swoje widzi mi się.

Komentarz sponsorowany
czwartek, 25 lutego 2021, 12:36

A co, ty ciągle macasz regulator, a nie strzelasz?

Ja
czwartek, 25 lutego 2021, 11:33

Tak powinno się uważać na broń którą się posiada

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 07:19

Niewiele mnie obchodzi zdanie filii CDU.

Jasiu
czwartek, 25 lutego 2021, 07:10

Przestańcie pitolić o przegrzewaniu się Grota lub jego zapiaszczeniu. Bo to jest żałosne. Temu kto chce strzelać na wiwat z 10 magazynków po kolei nigdy bym karabinka nie dał do ręki - tylko maczugę, a na wiwat to se niech z kapiszonów postrzela. Tak samo do kopania okopów to służy łopata lub saperka a nie karabinek. Najwięcej do powiedzenia mają ci co nigdy nie mieli broni w ręku albo dostali kasę za szczekanie.

LMed
czwartek, 25 lutego 2021, 05:29

Słowa, słowa, słowa. Szkoda pieniędzy które poszły w piach. Gratuluję samopoczucia sprawcom.

Ekspert
czwartek, 25 lutego 2021, 01:46

Opozycja czyli niemieckie podnóżki na podstawie niemieckiego der Onetu....

OCALONY 67'
czwartek, 25 lutego 2021, 01:05

Mam dość słuchania steku bzdur na temat GROTA!!! To naprawdę super karabinek i wciąż jest ulepszany!!! To normalne w każdym cywilizowanym kraju!!! My niestety do cywilizowanych nie należymy,historia nas niczego nie nauczyła i wątpię,żeby kiedykolwiek nauczyła!!! Ten kraj nigdy się nie zmieni póki rządzić nim będą idioci i tępogłowi!!!Była komuna i kradli,przyszła demokracja i kradną jeszcze więcej wciskając nam bezprzerwy ciemnote!!! Tak naprawdę to GROT stał się rozgrywką między politycznymi idiotami,którzy nie dostali łapówki albo zostali odsunięci od projektu z jakiś powodów i teraz poprostu się mszczą,a na tym wszystkim ucierpią tylko zwykli żołnierze!!! Naczelniku Józefie Piłsudzki powstań bo ojczyzna upada!!!

Herr Wolf
czwartek, 25 lutego 2021, 11:44

Jak taki super to dlaczego nikt go nie kupuje ( eksport )?!

KPS
czwartek, 25 lutego 2021, 14:54

@Herr Wolf ... ponieważ cała zdolność produkcyjna idzie na zaspokojenie SZRP

amerykański stek bzudr
środa, 24 lutego 2021, 23:25

tyle potrafi państwo będące pod okupacją USraela, najwyżej wyprodukować Gniota i nazywać go karabinkiem. Rosja ma hiperrarkety, satelity, atomowe okręty, z czym do ludzi ratlerki ?

ed
niedziela, 28 lutego 2021, 20:02

Ma nawet lotniskowiec. Ale dlaczego tylko jeden? Zróbcie ich sobie jeszcze ze cztery :)

BOROWIK
środa, 24 lutego 2021, 22:39

najlepszy jest Ingram M10...sprawdzony

Radom
środa, 24 lutego 2021, 21:59

Czytam i smuac mi sie chce Szczelalem z Grota i z AK i i nie ma porownania Kalach sypie kulami na lewo i prawo,kopie,i sie zacina,wszystko chodzi topornie, A nagrzewa sie niemiłosiernie , Porownanie nagrzewania sie broni to grot wychodzi lepiej od HK ,a ostatni kalak A ten co testują kalaka 30 magazynkami to prosze zrobić to z hk? I w tedy opisać

amerykanski stek bzdur
środa, 24 lutego 2021, 23:27

Na wojnie wolę mieć sto razy nawet starego kałacha wyprodukowanego Chinach, niż polskiego "GNIOTA", kolejnego bubla na miarę Honkera.

KPS
czwartek, 25 lutego 2021, 14:55

@amerykanski stek bzdur ... a czy już strzelałeś z GROTA?

Rysiek
czwartek, 25 lutego 2021, 13:31

Nie denerwuj się, na każdą rzecz można spojrzeć z drugiej strony...

Felix
środa, 24 lutego 2021, 21:53

Na pytanie ile to 2+2? Dobry księgowy odpowiada: "A ile ma być?" Tak samo z raportem NIK, będzie. Kto więcej zaoferuje to taki raport będzie, a żołnierz w tym wszystkim się nie liczy. Ale Polacy sami tak wybrali.

Tomek
środa, 24 lutego 2021, 20:29

Kto dziś pamięta zaskoczenie z 2017 roku jak Antoni postanowił nagle nieukończony karabinek kupić? zapomnieli? sytuacja się zemściła... dlatego w 2019 do przetargu do Francji go nie zgłoszono...

ed
niedziela, 28 lutego 2021, 20:30

Pamiętam, i to dobrze. Umowa weszła w życie po ukończeniu Grota i przejściu przezeń badań państwowych. Nie było żadnego zaskoczenia.

dropik
czwartek, 25 lutego 2021, 09:26

ja pamiętam. odrobina wyobraźni i już widzimy co tam się dziać mogło. tego żadna komisja sejmowa ani nik nie wyjaśnią...

Mersoner
środa, 24 lutego 2021, 19:12

Opozycja niech się weźmie do roboty i zrobi coś pozytywnego dla Polski

alan
czwartek, 25 lutego 2021, 13:59

No właśnie to robi!

Pesymista
czwartek, 25 lutego 2021, 11:52

Na przykład opróżni sobie zbiorowo te zakute łby

Herr Wolf
środa, 24 lutego 2021, 20:18

O jakiej opozycji prawisz?

Gregor w
środa, 24 lutego 2021, 19:10

Grot to przykład nie dofinansowania projektów przez polityków i wojsko bez wizji przyszłości. To przykład jak przez ponad 13 lat pomysłodawca nie znalazł poparcia przez wojsko i rządy . Bron jak bron ma strzelać i być niezawodna na placu boju, a Grot na razie nie jest. Przykład, przegrzewanie Grota i tu jest przykład z Niemiec. HK G36 z powodu działań wojennych ( Bundeswehr w Afganistanie ) pokazał ze staje sie bronią nie celna i to był jeden z głodnych powodów ze Niemcy, G36 wycofują go z Armii i szukają następcy. Bron ma być celna również po 10 magazynkach. Karabinek nie jest zabawka podczas pokoju tylko bronią do walki w wojnie i tam ma być niezawodna.

środa, 24 lutego 2021, 21:10

Akurat na przegrzewanie broń była testowana i spisywała się dużo lepiej niż Beryl czy HK. To jest karabinek, i nikt nie wali z niego serią 10 magazynków jeden po drugim. To tego celu służą karabiny zasilane z taśmy ( które mają wymienne lufy).

Rex
środa, 24 lutego 2021, 21:02

Broń ma być celna po tylu magazynkach ile wymaga klient. Karabinek nie jest bronią do tworzenia zapory ogniowej więc wymaganie od niego aby bez przegrzania wystrzelał kilkaset naboi jest niedorzeczne. Dodatkowo zwiększanie wytrzymałości związane jest głównie z zwiększeniem wagi ... więc coś za coś.

Wawiak
czwartek, 25 lutego 2021, 00:14

Czy ty tego naprawdę nie rozumiesz? Karabinka nie używa się jak lekkiej broni maszynowej! Nie i już! Wywalenie 30 magazynków jeden po drugim to BZDURA! To tak, jakbyś testował miejskiego sedana w off-roadzie.

Jose
środa, 24 lutego 2021, 20:32

Racja dość zlomu

Herr Wolf
środa, 24 lutego 2021, 20:20

Wiesz bratyńku ile g36 wyeksportowano a ile by mogli gdy by nie zakazy..?!

Autor Widmo
czwartek, 25 lutego 2021, 14:04

A skąd masz takie informacje ? Zajmujesz się eksportem w zbrojeniówce, czy na Wikipedii wyczytałeś ? Proszę napisz o konkretnych cyfrach, jako potwierdzenie tego co napisałeś. Dzięki

dropik
środa, 24 lutego 2021, 18:13

Kukuła zadeklarował, że nie jest to ostatnia wersja Grota, a „na deskach kreślarskich” jest już kolejna wersja A3 i trwają przymiarki do założeń co do wersji A4 i A5. Generał podkreślił, że stałe ulepszanie produktu jest sytuacją normalną, podobnie jak to ma miejsce np. w przemyśle motoryzacyjnym. Wspaniały karabin ;)

wasko
środa, 24 lutego 2021, 18:04

Ci sami ludzie przez lata niszczyli przemysł zbrojeniowy w Polsce, a dziś jak się odradza w bólach to chcą go zwyczajnie dobić. I oczywiście ja na likwidacji polskich stoczni zyskali Niemcy, tak i obecnie mieliby zarobić też Niemcy nie przypadek że porównuje się Grota do HK. Nie jest też przypadkiem, że niemiecki Onet to rozdmuchał a totalna opozycja która na niemieckim pasku jest trzymana to wykorzystuje. Niemcy chcą wykończyć rosnącą konkurencję, w zamian za to totalna opozycja ma sojuszników w Berlinie a defa kto przez to w Brukseli i będzie grillować w PE polski rząd przy byle pretekście mając na celu wygranie wyborów i powrót do koryta. Gołym okiem widać jak te powiązania między Berlinem i jego strefami wpływu pokrywają się z planami totalnej pozycji. W Berlinie mogą być naprawę szczęśliwi że mają takich oddanych ludzi w Polsce. Proszę sobie wyobrazić że jest odwrotnie że to Polska ma taką V kolumnę w RFN ... Ciężko prawda ? To jest tak abstrakcyjne, że pewnie nikomu nie przyszło by to do głowy ani w Polsce ani w RFN.

Kalder
środa, 24 lutego 2021, 22:33

Grot powstawał w czasach Tuska. 2011 -2015 W lipcu 2014 uruchomiono nową wytwórnie w Radomiu do Grota i innych konstrukcji. Ludzie tak bezkrytycznie powtarzają te pisowskie bzdury, chyba że jesteś trollem po prostu

Autor Widmo
czwartek, 25 lutego 2021, 14:07

Kalder, dowiedz się najpierw kto był inicjatorem projektu MSBS dla naszego wojska i kto GROTa skonstruował, a nie pisz bzdur, że to Tusk i jego ludzie projekt wdrożyli w życie.

środa, 24 lutego 2021, 22:28

Popieram w pełni. :)

Wrt
środa, 24 lutego 2021, 22:04

Stek bzdur. Polska gospodarka to nie żadne stocznie i Radomiem tylko produkcja: mebli, okien, części samochodowych itd. I to głownie na niemiecki rynek. To my zarabiamy i zalewamy Niemcy swoimi towarami. My zarabiamy na nich. Dajmy spokoj z jakimś karabinkiem, większy producent profili okiennych zarabia ma eksporcie do Niemiec więcej niż ten cały Radom czy HK. To sa inne rzędy wartości. Skupmy sie na tym co nam wychodzi, a nie porywajmy na księżyc z motyka.

Leon
czwartek, 25 lutego 2021, 12:38

Dobrze piszesz.A tak poza tym ta fobia na Niemcy

liczykrupa
czwartek, 25 lutego 2021, 11:09

CYTUJĘ: "Przychody ze sprzedaży PGZ S.A. stanowią ok. 0,4% wartości sprzedaży polskiego przemysłu, a zatrudnienie ok. 0,6% zatrudnienia w przemyśle. Wydajność pracy jest niższa od wydajności w polskim przemyśle ogółem ok. 1,6 razy i ponad 5 razy (dla 2016 r.) od wydajności w czołowych firmach zbrojeniowych świata".

Bez picu.
środa, 24 lutego 2021, 19:26

Czlowieku ? Czytales to co napisales ? Nasze wojsko powinno miec najlepszy sprzet, jest go tylko kilkadziesiat tysiecy ! Najpierw zolnierz, dobrze wyszkolony i uzbrojony, potem F35 i Patrioty. Niekompetencja rzadzacych, to skandal i jakies nieporozumienie.

db+
środa, 24 lutego 2021, 18:52

A kiedy zbudowano nowy zakład w FB w Radomiu? I w jaki sposób Niemcy zyskali na likwidacji nierentownych polskich stoczni, które większość statków produkowały dla Związku Radzieckiego? Bo taka na przykład Remontowa, która zlikwidowała przerosty zatrudnienia i zbędne działy oraz znalazła niszę rynkową, w której nie było dumpingowej konkurencji ze strony stoczni azjatyckich ma się całkiem nieźle. A przy okazji: jak tam produkcja w Stoczni Szczecińskiej i w świnoujskiej Gryfii? I co tam słychać w Autosanie?

Izno
czwartek, 25 lutego 2021, 06:24

Gryfia jest w Szczecinie, stocznia Szczecińska Nowa miała i klientów i kupca. No ale rudy volksdeutsch po odebraniu telefonu aus Berlin zrobił zum befehl i zlikwidował. Można ją było sprzedać, ale nie, po co robić Niemcom konkurencję....

db+
czwartek, 25 lutego 2021, 11:14

Gryfia miała oddział w Świnoujściu, który właśnie chwalebnie zlikwidowano. A skoro jest tak świetnie to dlaczego od kilku lat nic się w Szczecinie nie dzieje, mimo położenia z wielką pompą kawałka stali zupełnie od czapy, bo projektu promu nadal nie ma. To trochę tak, jakby uroczyście ułożyć koła na taśmie montażowej nie wiedząc czy mamy zbudować wywrotkę, ciągnik siodłowy czy autobus.

Radom
środa, 24 lutego 2021, 21:45

Stcznia w chwili likwidacji miala okolo 120 kotraktow na statki i remonty Przejeli niemcy ,szwedzi holendry Za malo wiesz Bez zdania racji niemcy nie szczekaja na grota a co do przegrzewania to hk nigdy nie wytrzyma 30 magazynkow i przegral z grotem p10przyciu

MAX13
środa, 24 lutego 2021, 21:07

co w stoczniach zapytaj się tego eksperta od szkoleń strzyżenia psów.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 07:22

To ja się ciebie specu zapytam jak to, jest, że niemieckie stocznie mogły korzystać z pomocy państwa, podczas gdy nasze nie?

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 21:52

Głupie pytanie, Niemcy mogli pomóc finansowo swoim stoczniom mimo że jest to niezgodne z zasadami panującymi w Unii Europejskiej, ponieważ dostali na to specjalną zgodę Komisji Europejskiej, a Polska takiej zgody nie dostała ponieważ taka pomoc jest niezgodna z zasadami panującymi w Unii Europejskiej. Czy odpowiedź rozwiała twoje wątpliwości?

Boczek
czwartek, 25 lutego 2021, 12:05

Dlatego, że one zdziałały zgodnie z przejętymi kryteriami, a Kaczyński nie i sprzedał na rympał rosyjskim oligarchom Gdańską w 2007 roku - przedtem je nielegalnie finansując, co pociągnęło za sobą upadek jej innych. Jak to się robi pokazał rząd Tuska ratując LOT.

db+
czwartek, 25 lutego 2021, 16:27

Niektórzy zawsze będą szukać wrogiej działalności niemieckiej agentury. Nic nie dotrze. Nigdzie nie widziałem takiej niefrasobliwego podejścia do majątku jak w naszych dawnych stoczniach - na każdym szczeblu. Na własne oczy widziałem jak podczas przerwy panowie bawili się w "odpalanie torpedy": kładli butle tlenowe na betonie i uderzali młotami w zawory. I były zawody: czyja dalej poleci zanim wpadnie do wody. Albo dwóch gości siedzących na krawędzi nabrzeża i wrzucających elektrody do wody, paczka po paczce. Chodziło o to, kto wrzuci elektrodę tak, żeby jak najmniej chlapnęła. Jakbym nie widział to bym nie uwierzył. Znam firmę, która w upadłej Nowej utopiła kilka milionów, bo stocznia nie płaciła za dostawy. A że firma była niemiecka, to gdy przestała dostarczać towar związki zawodowe zorganizowały manifestację pod jej oddziałem w Szczecinie pod hasłem, że Niemcy niszczą polską stocznię.

MAX13
czwartek, 25 lutego 2021, 10:15

chyba się nie rozumiemy za czasów po był taki pan który zwalnianych stoczniowców przeszkalał

Paranoid
czwartek, 25 lutego 2021, 09:57

Byłeś w polskiej stoczni kiedyś przy budowie/remoncie? Słyszałeś o funduszu MARS i innych tego typu przybudówkach ARP - ci sami panowie ratują teraz PGZ

Miecz
środa, 24 lutego 2021, 17:22

Dziwnw, dlaczego cały grot nie jest produkowany z plastiku, sic! Magazynki z plastiku, brawo wojsko, zamówcie również proce...

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 21:19

A co ci to przeszkadza? Chodzi o wagę. Po co nosić na nogach 8 blaszanych pudełek z nabojami jak można nic nie ważące polimerowe.

Ja
czwartek, 25 lutego 2021, 11:53

A widziałeś matołku magazynki z papieru a dokładnie z tekturowe takie jednorazowe były przy tantalu jeśli wiesz co to za bron

proca
czwartek, 25 lutego 2021, 07:23

Powiedz te same bzdury o plastiku Austriakom, Szwajcarom i wielu innym.

środa, 24 lutego 2021, 21:12

Miałeś się do czego przyczepić.... Magazynki z plastiku są nawet to Beryla i Kałasza. Preźroczyste - widać ile jest amunicji.

10
środa, 24 lutego 2021, 16:34

PO co nam własne karabinki skoro jest HK :)

kalder
środa, 24 lutego 2021, 22:34

Grota konstruowano w czasach Tuska - przed 2015

Autor Widmo
czwartek, 25 lutego 2021, 14:12

Wałęsa też był inicjatorem strajków w Gdańskiej Stoczni. Weź przestań pisać bzdury.

D78
środa, 24 lutego 2021, 16:06

Bardzo chętnie go kupię za 1tys w kal.7,62 nie będę grymasił. Dziękuję pozdrawiam

środa, 24 lutego 2021, 21:31

Pożądnego AK za tysiąc nie kupisz, sama

dim
środa, 24 lutego 2021, 15:41

"która osiąga 9,5 tys. PLN i czyni go najdroższym w swojej kategorii na świecie" - coś się tu nie zgadza. Jakiś czas temu sprawdzałem to, że Grot jest znacznie, znacznie tańszy od podobnie wyposażonego Brena...

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 21:14

Znacznie może przesada, ale jest na podobnej półce cenowej co polimerowe karabiny podobnej klasy. Ci co ciągle jadą po tym że Grot jest drogi, najczęściej jako kontrast podają ceny kałachów lub jakichś budżetowych ARów. Więc rzeczywiście od tych już mocno zamortyzowanych konstrukcji jest droższy.

Lelum wypolerum
czwartek, 25 lutego 2021, 08:37

@dim to dobrze czy źle?

stary Polak
środa, 24 lutego 2021, 15:36

Niemiec nawet nie musi płacić polskiej "opozycji" a załatwienie kotraktu z Ukrainą. Zrobią to za darmo.

msh
czwartek, 25 lutego 2021, 08:42

Chciałem napisać odruch Pawłowa, przecież tyle lat byli 'karmieni' zarówno kasą, jak i poparciem 'przyjaciół' zza Odry, że teraz sami czują jak się zachować. Ale to nie to. Z Pawłowem ma to tylko tyle wspólnego, że robił eksperymenty na psach. To jest zwykłe skundlenie, chęć podporządkowania się ludziom, których uważa się za silniejszych, chęć podlizania się.

db+
środa, 24 lutego 2021, 20:13

A jest jakiś kontrakt z Ukrainą?

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 21:05

Żaden i nie będzie, nie wiem po co uparcie niektórzy to piszą. Ale MSBS jest dopiero na początku swojej drogi. Nie wykluczone więc że się gdzieś sprzeda. Choć niestety ciężko coś się przebić naszej broni gdzieś na zewnątrz. Łucznik ma słaby marketing, rzadko jeździ na targi, nie promuje odpowiednio, a jeszcze gorzej czuje rynek cywilny.

Albino
środa, 24 lutego 2021, 15:06

Według opozycji, źle że wojsko ma nowoczesną broń, źle że jest produkowana w Polsce, źle że jest udoskonalana i źle że może potencjalnie stać się hitem eksportowym. Co za ludzie?!!! Jedno ciśnie się na usta lecz moderator nie przepuści!!!

alan
czwartek, 25 lutego 2021, 14:04

tylko wytłumacz mi proszę dlaczego najpierw zamówiono kilkadziesiąt tysięcy sztuk a dopiero potem pomyślano o jej przetestowaniu i poprawieniu wad? Przecież wystarczyło zamówić kilka tysięcy wady i dopiero dokonać większych zamówień. A tak wydano miliony złotych i jakoś nie słyszymy informacji kto zapłaci za wycofanie i podanie modernizacji już dostarczonych karabinków

msh
czwartek, 25 lutego 2021, 08:43

To nie jest opozycja. W Polsce nie ma opozycji. Masz rację - moderator nie przepuści..

jarosław
środa, 24 lutego 2021, 14:55

całkiem niedawno w którymś magazynie historycznym był cykl artykułów o ciężarówkach dla wojska wprowadzanych pod koniec lat trzydziestych. Ktoś kiedyś powiedział historia kołem się toczy ale tragedią jest nie wyciąganie wniosków z historii. Monopartyjność, nieomylność naszych i polska racja stanu doprowadziły do tego, że zakłady prywatne produkujące Chevroleta były omijane przez wojsko polskie szerokim łukiem a ciągnięto prze ponad 5 lat projekt PZinż, który do samego końca nie był zgodny z założeniami ale był "nasz"

Ernst Stavro Blofeld
środa, 24 lutego 2021, 14:26

Działania onetu są zrozumiałe bo reprezentuje on interesy właścicieli z Niemiec czy Szwajcarii ale kogo interesy reprezentuje polska opozycja?? Prokuratura powinna się tym zając! A Fabryka Broni powinna nie szczędzić na procesy cywilne i żądać odszkodowań w konkretnych sumach.

kola
czwartek, 25 lutego 2021, 11:38

to by miało sens gdyby sądy były bezstronne

First time right
środa, 24 lutego 2021, 22:37

Interesy polskiego narodu - polski żołnierz musi mieć broń z której nie wypada regulator gazowy i podatnika przepłacającego za naprawy

laik
środa, 24 lutego 2021, 21:38

To Niemiec czy Szwajcarii, czy to nieistotne ?

kbrz
środa, 24 lutego 2021, 21:36

Onet jest amerykański, należy do funduszu KKR związanego z Trumpem...

Pum
czwartek, 25 lutego 2021, 02:44

Bzdura... (cyt. "W 2012 Grupa ITI zdecydowała o sprzedaży 75,98% akcji (komunikat giełdowy) niemiecko-szwajcarskiemu koncernowi medialnemu Ringier Axel Springer Polska za 968,75 mln zł. Oznacza to wycenę Onetu na ok. 1,275 mld PLN[11][12]. 26 kwietnia 2017 roku koncern Ringier Axel Springer Media wykupił od Grupy TVN pozostałe 25% udziałów w Grupie Onet.pl[2].")

Boczek
czwartek, 25 lutego 2021, 12:09

...po czym Springer został sprzedany amerykanom...

kriss
środa, 24 lutego 2021, 13:58

Skoro w kontrakcie bral udzial Macierewicz to ja nie ufam tej broni i procedurze jej zamowienia z prostej przyczyny-Macierewicz nie raz i nie dwa oszukal i Polske i armie.

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 20:54

Macierewicz też maczał palce w zamówieniu dronów Warmate i Piorunów dla armii. Z przygodami bo z przygodami, ale jednak to uzbrojenie weszło na wyposażenie armii. Takie życie, albo się w końcu podejmie męską decyzję i coś zamówi firmując to własnym nazwiskiem, ryzykując tym samym jego zszarganie. albo wiecznie się udaje że się pracuje i wtedy się nie podejmuje żadnych złych decyzji.

Autor Widmo
środa, 24 lutego 2021, 22:31

kriss, ja za Macierewiczem też nie przepadam, bo w młodości biegał pod pachą z biografią Che Guevary. Natomiast w sprawie MSBS nie powinniśmy kierować się emocjami, tylko logiką i faktami. Jedno czego Macierewiczowi nie można mu zarzucić w kwestii GROTA, to to że gdyby go nie wprowadził do WOT bocznymi drzwiami, to MSBS do dzisiaj byłaby ciekawostką konstrukcyjną ŁUCZNIKA. Ponadto, znając podejście "Siemoniaków" do spraw naszego Wojska, gwarantuję, że do dzisiaj MSBS byłby tylko muzealnym egzemplarzem, a na wyposażeniu jednostek byłby HK jak to ma miejsce w niektórych elitarnych jednostkach specjalnych.

Gosc
czwartek, 25 lutego 2021, 08:25

Gdzie są polskie służby wywiadowcze za zdradę i knucie z Niemcami powinni stanąć przed sądem

Ptah
środa, 24 lutego 2021, 13:47

Umieśćmy teraz Grota w odpowiednim kontekście: 1) Amerykański M16 w Wietnamie zebrał tak negatywne oceny że ... jego poprawione wersje używane są po dzień dzisiejszy. 2) Brytyjski L85A1 zebrał w wojnie w Zatoce takie oceny że ... przerobiono 200 000 (dwieście tysięcy) egzemplarzy i nadal używany jest w siłach zbrojnych UK. 3) Niemiecki G36 w 2010 roku zebrał takie oceny że przez kraj przeszła burza medialna nieporównywalna nawet z naszą "aferką". Broń nadal pozostaje na wyposażeniu Bundeswehr. itd.

alan
czwartek, 25 lutego 2021, 14:09

No właśnie - w każdym przypadku piszesz o broni poprawionej! Tego też wszyscy oczekują od GROTA, nikt nawet słowem nie wspominał o jego wycofaniu, tylko o koniecznej modernizacji! Niestety pojawia się problem kto ma pokryć koszty modernizacji już dostarczonych karabinków

Boczek
czwartek, 25 lutego 2021, 12:10

Przy czym warto pamiętać, że cała awantura to zamówienie, a nie sam karabinek.

kbrz
środa, 24 lutego 2021, 21:37

G36 jest wycofywany...

Natenczas Wojski
środa, 24 lutego 2021, 19:54

To jeszcze podaj ilu żołnierzy amerykańskich zginęło w Wietnamie z powodu tej "doskonałej" broni. To jak? Nie ma to znaczenia, gdyż ta broń jest teraz dopracowana? Teraz dobrze się zastanów zanim odpowiesz.

Ciekawy
czwartek, 25 lutego 2021, 07:29

To w Polsce z powodu Grota zginął choć jeden?

Van
czwartek, 25 lutego 2021, 00:26

Bardzo dobrze napisał. To Twój komentarz nic nie wynosi i jest nie na miejscu...

Autor Widmo
środa, 24 lutego 2021, 22:42

Natenczas Wojski, a wiesz jaka broń była na wyposażeniu US Army przed powstaniem serii M ? Jak myślisz, co wybrali by żołnierze jadąc do Wietnamu AR 15 czy M1 i późniejszy M2 ? Liczba poległych w Wietnamie nie była wynikową ówczesnych wad karabinów serii M. Żadna broń nie jest doskonała. Taki wizerunek kreują sprzedające je firmy.

Autor
środa, 24 lutego 2021, 13:43

OK to ja wam wyjasnie o co chodzi : 1) grot to nowa konstrukcja wiec Lucznik zrobil b dobra rzecz wyprodukowal i oddal do testu kilka tysiecy sztuk broni po to aby w trackie uzytkowania dodokonywac zmian i modyfikowac bron. Nie ma lepszej drogi do uleprzenia broni 2) stad ta cena wersja A0 juz z zalozenia miala byc modyfikowana wiec ten koszt byl wliczony w cene 3) Popatrzcie na f-35 ma problemy ? na t-14 armata ktore sie zepsulo na defiladzie no zepsulo . I teraz wazna uwaga Po 1 cieszmy sie ze cos robimy sami sie uczmy robic rzeczy Po 2 przestanmy ciagle narzekac bo tak zawsze i wszedzie bedzi .... .... I kamieni dupa. Mnie bardziej martiwa dziwne koneksje Onetu z wojskiem to jest badziej ciekawy watek.

środa, 24 lutego 2021, 22:27

Ciekawe czy ktoś jeszcze pamięta wypadki z pistoletem P-99 w Policji. Również problem z iglicą, uszkodzenie oka kursantki.

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 20:47

Z tego co pamiętam to w policyjnych klamkach zmęczeniowo pękały dna komór nabojowych od idących w tysiące oddanych na sucho strzałów bez używania specjalnych zbijaków, czego zabrania każda instrukcja użytkowa pistoletów bezkórkowych.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 07:31

Mam dobrą pamięć i pamiętam. Ale pamiętam także Glocka, którego miałem w łapie. Tego, co mu odpadły przyrządy celownicze.

Olo
środa, 24 lutego 2021, 21:52

Nie oddał, ale sprzedał. Jakby oddał to chwała mu za to.

alan
środa, 24 lutego 2021, 13:12

Ciekawostka- Jeżeli w USA bez przerwy ukazują się artykuły dotyczące problemów z wdrożeniem do służby samolotów F35 to nikt autorów nie oskarża o zdradę stanu i działanie na szkodę USA. Jeżeli w Polsce ktoś ośmieli się wyrazić krytyczna opinie wobec zakupów realizowanych przez MON to natychmiast staje się zdrajcą, agentem obcego wywiadu itp. Czyżby to tylko poziom demokracji i wolności słowa? Przy okazji jaki agent obcego wywiadu wytykałby wady sprzętu? Przecież tym samym dawałby możliwość i czas na ich usunięcie! Agent działający na szkodę kraju robiłby wszystko aby zatuszować wprowadzenie wadliwego sprzętu!

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 07:37

USA ma to do siebie że tam publikują amerykańskie media dla amerykanów. Nie inaczej jest w Niemczech, gdzie niemieckie media publikują dla Niemców. W Polsce jest natomiast tak, że obce media publikują artykuły w języku polskim dla Polaków. Jak dla mnie różnica więc jest zasadnicza.

alan
czwartek, 25 lutego 2021, 14:15

Może podasz jeszcze co dla ciebie jest mediami narodowymi - czy są to media kontrolowane przez Rząd, czy też przez osoby prywatne mające Polskie obywatelstwo (a co z pochodzeniem), a może w grę wchodzi jeszcze orientacja polityczna czy wyznanie (gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania...."

Pum
czwartek, 25 lutego 2021, 02:52

Jesli klamie to dziala na szkode. Usterki sie pojawiaja, jak w kazdym nowym produkcie i sa eliminowane. Natomiast pisanie o raporcie ekspertow gdzie pada tylko jedno nazwisko, wywalanie 10 magazynkow ogniem ciaglym(to nie karabin maszynowy z wymienna lufa), czy zasypywanie zawalonego grubo smarem karabinka(piach grubo sie lepi) i narzekanie ze sie zacina to swiadome oszustwo i dzialanie na szkode.Mam nadzieje ze w sadzie pociagną Onet za to do odpowiedzialnosci, takze finansowej.

laik
środa, 24 lutego 2021, 21:39

Ciężko się nie zgodzić. Pozdrawiam.

Grażewicz
środa, 24 lutego 2021, 11:39

Nie byłoby Potopu szwedzkiego ani rozbiorów gdyby nie ówczesna opozycja. Tak to nasi rodacy pomogli w tych sprawach jak teraz pomagają zniszczyć Grota!

ppp
środa, 24 lutego 2021, 22:24

Większości nie chodzi o uwalenie Grota tylko o jego dopracowanie , aby nie było tak jak u Sowietów w 1941 roku gdy ich żołnierze rzucali do rowów nowe cudowne sowieckie wtwory w postaci automatycznych i samopowtarzalnych karabinów . Poniewierały się później masowo po rowach na Wileńszczyźnie czy i Inflantach , a Niemcy musieli je później tylko wszystkie wyzbierać . Nasi decydenci nie mają żadnych względdów do doświadczeń idących ze wydarzeń historycznych a możliwe chęci aby uczyć się na starych naszych i innych błędach . Tak się dokładnie przypatrzeć można czasem dojść do smutnego wniosku , że dzisiaj decydują u nas osoby o podobnych typach osobowości jak u sowietów w latach 30-tych XX w . Ten kto dużo plecie lub muczy nie koniecznie jest zdolny do podejmowania optymalnych , racjonalnych i najlepszych decyzji a późniejsze skutki odczuwa natomiast rzesza zwykłych ludzi .

Miro
piątek, 26 lutego 2021, 15:50

Ci, którym zależy na poprawieniu cech karabinka GROT, nagrywają film opisujący usterkę, wadę lub sprawny element, którego działanie, wytrzymałość, odporność można jeszcze poprawić i wysyłają taki filmik do fabryki, załączając telefon kontaktowy, by konstruktorzy mogli się dopytać o co chodzi, obejrzeć ten egzemplarz itd. A na pewno nie przesyłają takiego filmiku do mediów, a tym bardziej do Onetu, czy TVN. Tam można nagrać rolnika ( najlepiej na furmance ), wieśniaczkę, czy kolegów z celi i posłać, a oni chętnie takie materiały publikują, byle dotyczyły Polski.

Pum
czwartek, 25 lutego 2021, 02:56

Nieprawda karabinek dziala o niebo lepiej niz kalach, czy beryle. Autorzy pseudoraportu pisza, ze jest niebezpieczny dla zolnierzy. Ha... Wojsko go ma od 2017 ile bylo ofiar, uszkodzen ciala, wypadkow spowodowanych wadami... 0.

ppp
czwartek, 25 lutego 2021, 16:44

Działanie broni wojskowej ocenia się w warunkach zbliżonych do warunków bojowych . W takich warunkach pył , pasek , ziarna gruzu , pył betonowy i ceglany , błoto czy woda to nic nadzwyczajnego i w takich warunkach bez możliwości czyszczenia karabinek ma działać aby żołnierz miał szanse obronić własne życie . W naukach technicznych obliczenia przeprowadza się dla najgorszych możliwych przypadków ( chyba , że założonych gdy dopuszcza się zniszczenie elementu) i bada się działanie urządzenia często dla najgorszych możliwych warunków gdy chodzi o pewność działania wgdy występują warunki zagrożenia życia . Wojna to takie ekstremalne warunki a doświadczenia wyniesione z historii potwierdzają to ewidentnie . Żołnierz rzuca najładniej wyglądającą broń lub działającą świetnie w warunkach laboratoryjnych a zawodzącą w warunkach rzeczywistego pola walki . Z takich wcześniejszych doświadczeń zrodził się przykładowy AK-47 , który brał udział w wieloetapowych badaniach porównawczych z kilkunostoma konkurencyjnymi konstrukcjami z różnych zespołów . Dobre konstrukcje rodzą się z doświadczenia ługoletniego doświadczenia i przeprowadzenia szerego długotrwałych prób i testów . Dopiero po tym może powstać udany wyrób lub produkt . Dla wielu szczególnie jeden test podważał dobrą ocenę naszego karabinka - test piachu , gdyż nie jest to broń sportowa .

Monkey
środa, 24 lutego 2021, 20:15

@Grażewicz: Polacy mówią: "Gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie"; Słowacy ponoć mówią: :Gdzie dwóch Polaków się zejdzie, tam w trzy strony się rozejdą". Także też ponosimy winę za własne nieszczęścia. Ale oczywiście, twoja opinia jest niestety bardzo trafna.

Autor Widmo
środa, 24 lutego 2021, 22:59

Monkey, masz całkowitą rację co do naszych przywar narodowych. Nie tylko Słowacy tak nas postrzegają. Tragedią narodu Polskiego jest to, że nie potrafimy funkcjonować w ustroju liberalnej demokracji. Już w czasach zaborów mieliśmy wpajaną bierność w kwestiach niepodległościowych oraz narodowych i coś z tego do dnia dzisiejszego u niektórych naszych rodaków pozostało. Rozwiązała to w okresie międzywojnia wprowadzona przez Piłsudskiego sanacja. Uważam, że co niektórym ówczesnym naszym politykom przydała by się taka sanacyjna metamorfoza. Osobiście to w to nie wierzę, bo jest to zasadniczo kwestia właściwego wychowania i wykształcenia, którym im brakuje.

AA
środa, 24 lutego 2021, 11:32

To chyba jakoś cicho rozmawiają z tymi kilkunastoma zainteresowanymi bo nic nie słychać aby ktoś w robił jakieś większe zakupy

Patryk
środa, 24 lutego 2021, 20:40

Indie szukają subkarabinka 5,56. Może FB wystartuje i pokaże, że się starają i w ogóle mają z czym startować?

Realista
środa, 24 lutego 2021, 11:28

W Polsce zawsze najlepiej wychodziła partyzantka gdyby Grot zabił któregoś ze strzelających żołnierzy pewnie winę zwaliliby na niego, nie mam pretensji do FB to nowy produkt i ma choroby wieku dziecięcego które można wyeliminować, ale mam pretensje do MONu że podpisał umowę przed ukończeniem testów bo Antoni chciał mieć sukces tylko że teraz wszyscy płacimy ekstra kasę za naprawy.

Autor Widmo
środa, 24 lutego 2021, 23:15

Realista, chciałem zauważyć, bo to wielu ubiegło uwadze na tym forum, że nasza armia nie jest armią zaciężną, tylko Wojskiem Polskim podobnie jak żołnierze WOT. Z uwagi na to, My wszyscy, czyli Polacy ponosimy koszty jej funkcjonowania i tego co jej funkcjonowania dotyczy. Nie możesz więc mówić, że płacimy za coś ekstra kasę, bo płacimy również ekstra kasę za nowe mundury, buty, oporządzenie, amunicję, etc. Nasi żołnierze to nasze Dobro Narodowe, o które powinniśmy jak najlepiej dbać. I skoro MSBS stał się faktem i jest na szczęście na uzbrojeniu jednostek, to musimy to zaakceptować, bez względu na to, że generuje on dodatkowe koszty, które zostały zresztą wliczone w cenę zakupu tej broni.

ppp
czwartek, 25 lutego 2021, 16:55

Nie rozumiem o czym piszesz . Tu nie chodzi o to , że powstał i dostarczony został do wojska karabinek GROT . Trzeba poprawić uwidocznione wady jeżeli jest to możliwe w używanej broni przez dodanie odpowiednich dodatkowych osłon lub modyfikację lub wymianę niektórych zespołów by żołnierze byli pewni działania swojej broni . Gdy tego nie da się zrobić wycofać z jednostek liniowych i używać wadliwe egzemplarze tylko do szkolenia na strzelnicach a jako broń etatową przyjąć niezawodne egzemplarze . Po co zużywać dobre egzemplarze do takiego szkolenia !!!!

mm
środa, 24 lutego 2021, 11:26

"Generał podkreślił, że stałe ulepszanie produktu jest sytuacją normalną, podobnie jak to ma miejsce np. w przemyśle motoryzacyjnym." Ulepszanie tak, ale ulepszaniem są nowe funkcje, upraszczanie obsługi itp. Wady, wzorem przemysłu motoryzacyjnego usuwa się akcją naprawczą na koszt producenta lub dysponenta założeń.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 08:38

Serio? Jak dla mnie obecne pojazdy sprzedawane w Europie w większości przypadków są jedną wielką jeżdżącą wadą, której nie da się z nich usunąć. Swoją drogą przemysł, poza księgowymi których zatrudnia zamiast inżynierów i tak nie ponosi tu największej winy. Musi dostosować się do niewydarzonych pomysłów urzędników z Brukseli, więc jest, co jest.

Patry
środa, 24 lutego 2021, 11:06

maksymalne zbiurokratyzowanie życia to kierunek do wprowadzenia totalitaryzmu bocznymi drzwiami ... działa to powszechnie w całej naszej rzeczywistości -szczególnie widzę to w przemyśle i szeroko rozumianej gospodarce gdzie praktycznie nie ma odpowiedzialności indywidualnej tylko totalne grupowe "doo po chroństwo'' prowadzące nas na manowce ... (chodź oczywiście to nie jedyna przyczyna ...) uważam że w przypadku Grota mamy do czynienia z działaniami kolumny nie kierującej się interesem państwa ... czy zdolnościami bojowymi normalnego polskiego żołnierza tylko robieniem zadymy mającej na celu podważenie zaufania do naszego przemysłu zbrojeniowego ... i eliminację tych wyrobów z rynku zagranicznego co w rezultacie prowadzi do jego marginalizacji ... nie dziwi mnie po tych jawnych informacjach stan i kondycja naszych firm zbrojeniowych - musimy mieć świadomość że poza tymi jawnymi są również i te inne o których nigdy nie usłyszymy ( widząc te działania słabo widzę rozwój i wprowadzenie do produkcji innych rodzajów uzbrojenia jak chodź by Moskita czy Pirata -o innych bardziej zaawansowanych nie wspomnę ...)

Baba Jaga
środa, 24 lutego 2021, 10:45

Może i dziś jest to niezłą broń. Ale wprowadzono ją bocznymi drzwiami, poza normalnymi procedurami, zakupu dokonano przed dokończeniem testów. Zakupiono od razu dużą (za dużą) partię, jak się okazało, z dość licznymi wadami. Teraz znakomitą większość zakupionego sprzętu trzeba przerabiać. Pomijając już kwestie bezpieczeństwa (zapewne przesadzone opinie o zagrożeniu), to są jednak konkretne straty finansowe. Niezależnie od tego, czy za przeróbki zapłaci MON czy państwowa FB - zapłacimy my wszyscy. Większości tych problemów i kosztów by nie było, gdyby nie lewy tryb zakupu, do którego usilnie parł minister. Trudno chyba temu zaprzeczyć. Dlatego oczywiście to jest sprawa dla NIK.

LP w PL
środa, 24 lutego 2021, 10:42

Czyli sami potwierdzili wszystkie poważne zarzuty które Onet postawił, jak nabycie wbrew procedurom, ułomnej wczesnej wersji i doraźne rozwiązywanie problemów w eksploatacji, jak również obciążanie żołnierzy kosztami. Wynika z tego, że nie podoba im się tylko wydźwięk artykułu, tzw "negatywna prasa" i "przerysowanie" skali problemu bo w sumie przyznali się do prawdziwości zarzutów. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo żołnierzy, to wyraźnie w artykule było zaakcentowane, iż chodzi bardziej o kwestie pozostania na polu walki bez 100% sprawnej broni niźli przez krytyczną awarię prowadzącą do obrażeń użytkownika. Słowa Macierewicza, jak zwykle, mocno minęły się z prawdą (ale co miał powiedzieć, kiedy to on jest odpowiedzialny za dużą część tego bajzlu?) a Kownacki przesadził. Owszem, Grot może się stać takim karabinkiem , jakiego obraz obaj panowie rysują, ale tylko wtedy, kiedy zamiast myślenia życzeniowego i wyzywania krytykujących od zdrajców a użytkowników od niedouczonych niezdar, podejmie się otwarty - a przede wszystkim - szczery dialog by wyeliminować wszystkie, a nie tylko doraźne problemy, włącznie z ewentualnym szerszym przeprojektowaniem produktu a z producenta zdejmie się status "Świętej Krowy Narodowej". Przecież łaski nam nie robią, za wszystko są sowicie opłaceni a nam jako podatnikom, którzy pokrywają koszty zakupów i użytkowania, mając nadzieje, że nasi żołnierze będą jak najlepiej wyposażeni, samo "Made in Poland" nie powinno wystarczać jako jedyny i najwyższy czynnik rozgrzeszający wszystkie winy. To wielka zaleta produkować coś u siebie ale musimy też mocno rozliczać również i naszą zbrojeniówkę, bo często środki są w niej marnowane, gdy pozwala się na arogancje i szafowanie, szeroko pojętym, interesem narodowym. Do przemyślenia dla wszystkich, którzy uważaj, że tylko zagraniczne koncerny lub państwa, mogą żerować, wykorzystywać, narzucać i robić co tylko chcą z Polakami, Polską za pieniądze nas wszystkich, płacących podatki.

LOL
środa, 24 lutego 2021, 10:13

I dobrze. Za to JAK Grota wprowadzono na stan kilka osób powinno pójść siedzieć. Gdyby nie kombinatorstwo i omijanie przepisów, większość wad która wyszła po dostarczeniu 30 tys karabinków w pierwszej wersji (sic!) została by wyeliminowana przed uruchomieniem seryjnej produkcji. Na ale MON chciał mieć sukces, to ma- zapłaci oczywiście podatnik, bo Radom nie przerobi Karabinków w wersji A0 i A1 do A2 w ramach gwarancji, tylko oczekuje na to umowy. Na dodatek żeby wyeliminować najpoważniejszy problem- odporność na zapiaszczenie to trzeba by przeprojektować komorę zamkową i zaślepić prowadnicę rączki przeładowania.

am
środa, 3 marca 2021, 18:07

Przeprojektowanie sposobu napinania to przeprojektowanie w zasadzie całego karabinka, czyli zaczęcie wszystkiego od początku. Pół miliarda poszło w piasek.

czwartek, 25 lutego 2021, 08:39

Pozwól zapytam, że zapytam, czy goście, którzy budowali Gawrona beznakładowo nie powinni iść siedzieć?

LOL
czwartek, 25 lutego 2021, 18:41

Oczywiście że powinni. Z obu ekip, bo najważniejsze decyzje które zatopiły ten program (zmniejszenie ilości z 9, najpierw do 4, później do 1 okrętu) zapadały w latach 2005-2007 kiedy rządził PiS a premierem był Jarosław Kaczyński.

Rain Harper
środa, 24 lutego 2021, 17:42

Pan konstruktor widział film milmag gdzie wyciągają Grota spod sterty piachu .. i strzela ? No nie sądzę xd

LOL
środa, 24 lutego 2021, 21:27

Ja nie muszę oglądać filmików. Jestem użytkownikiem Grota.

db+
środa, 24 lutego 2021, 18:54

A Ty miałeś okazję zobaczyć filmik KSI ze strzelania w warunkach zimowych w kopnym śniegu, gdzie Grot łapie jedno zacięcie za drugim?

VIS
środa, 24 lutego 2021, 21:38

Zrobiłem ten test z cywilną wersją Grota tydzień temu. Jedno zacięcie z winy amunicji na 100 wystrzelonych nabojów. W zimie stosuje się zimowe smary.

czwartek, 25 lutego 2021, 08:41

Tylko, że goście z WOTu o tym nie wiedzą.

podbipięta
czwartek, 25 lutego 2021, 10:21

Są dedykowane smary do Grota ale szefy miały na magazynach stare smary ..i tak to było... i takie wydawali

db+
środa, 24 lutego 2021, 22:48

No tak. CI co strzelali z pewnością tego nie wiedzieli. Obejrzyj swym fachowym okiem.

emeryt
środa, 24 lutego 2021, 10:09

Wygląda na to, że błyskotliwa kariera płk Kukuły do generała dwugwiazdkowego to efekt głębokiej spolegliwości w stosunku do ministrów ON a dowodem na takie twierdzenie było jego wystąpienie na sejmowej komisji ON. Pan generał nade wszystko postawił interes FB Łucznik a interes swoich żołnierzy stracił z pola widzenia. Tak jakikolwiek dowódca nie postępuje. Cieszy nas chyba wszystkich, że taki karabinek powstał i cieszy również to, że państwowa firma podjęła się produkcji, niestety głęboko martwi mnie, jakość zastosowanych materiałów oraz wykorzystanie skróconych, przez co tanich technologii wykonania. Efekty widoczne były na zdjęciach z testów. Martwi również postawa generałów, którzy stanęli w obronie producenta i jego produktu nie mając w zasadzie żadnej wiedzy o zastosowanej wręcz karygodnej technologii produkcji tej broni. Produkcja broni palnej to w 80 % obróbka mechaniczna, cieplna i chemiczna metali i każdy, kto ma minimum wiedzy na ten temat wie, że nie spawa się elementów hartowanych licząc, że po takim zabiegu zachowają swoją twardość a to niestety miało miejsce ( elementy zamka), wykazał to prywatny były kooperant Łucznika. Problemem i to poważnym była technologia powłok antykorozyjnych ( w XXI wieku dla takiego producenta to kompromitacja). Nagrzewanie całej konstrukcji po wystrzeleniu 10 magazynków ( 300 sztuk amunicji). Jak widać nie jest to wyczyn, ale temperatura uniemożliwiała dalsze użytkowanie broni a pan generał chce 30 magazynków wystrzelić w trybie testowym bez przerwy jeden za drugim - widać, że jest wysoko ubezpieczony na życie albo nie wie o czym mówi ? Krótko mówiąc panowie w mundurach działali w imieniu polityków z MON i firmy z Radomia a nie interesu obronności państwa i żołnierzy i żadne zaklęcia już nie są w stanie tego zmienić. Słowa uznania dla byłych żołnierzy GROM za przeprowadzone testy i udostępnienie materiałów. Kilka natychmiastowych dymisji w MON i PGZ powinny wzruszyć sumienia producentów uzbrojenia i wojskowych decydujących o zakupie broni. Trzymam kciuki, że w FB Łucznik znajdzie się technolog, który rozwiąże te śmieszne z technologicznego punktu widzenia problemy a jakże rzutujące, na jakość produktu finalnego. Jaką wiarygodnością może cieszyć się państwowy producent jakim jest FB Łucznik dysponujący zapleczem badawczym i technicznym skoro kardynalne błędy w technologii wykonania karabinka wykazuje drobny prywatny producent podwykonawca .Nie wiem tylko czy dożyję czasu, w którym na kluczowych stanowiskach w MON znajdą się ludzie wiarygodni godni żołnierskiego zaufania.

ppp
środa, 24 lutego 2021, 22:49

Można spawać elementy hartowane lub różn gatunki stale ale nie taką technologią widoczną na fotografiach elementów broni . Takie technologie były stosowane w zakładach związanych z przemysłem obronnym w latach 80-tych XX w w okresie PRL . Tylko zakłady się rozpadły a ta cząstka co dzisiaj nawet przynależy do PGZ to bardzo mała część wydziałów i potencjału co istniał kiedyś . Dużo zależy od koncentracji wiązki energii aby uzyskać odpowiedni efekt końcowy procesu . To nigdy nie były jednak tanie technologie i mogły sobie na to pozwolić tylko nieliczne przodujące zakłady w niedzisiejszej Polsce . Jednak te urządzenia zostały już dawno rozszabrowane a doświadczenie w tym względzie już przepadło .

historyk
środa, 24 lutego 2021, 18:47

Sz. Pan zapomniał o obróbce plastycznej jako jednej z podstawowych metod technologii dla broni strzeleckiej, (kucie, gięcie, tłoczenie). Jeśli ze spawaniem to prawda to co robił tam OW, przecież powinni to być inżynierowie po WAT zatwierdzający dokumentację. Jak wynika z treści braki intelektualne występują na poziomie elementarnym wiedzy i praktyki technologicznej na poziomie 2-4 roku d. Politechnik (kurs 5 -6 letni do mgr inż.). Pewnie tych co się na tym znali zwolniono a na ich miejsce zatrudniono w Radomiu tych co należało.

ppp
środa, 24 lutego 2021, 23:08

Co prawda to prawda . Takie są praktyki w dzisiejszych zakładach zarządzanych przez ludzi bez żadnego merytorycznego przygotowania z wiedzy technicznej . Najważniejsze disiaj są słupki diagramy i potok słów z których nic nie wynika Zarządzanie firmą handlową a zakładem przemysłowym to dwie różne sprawy . Jedynie co można brać pod uwagę jako usprawiedliwienie to dzisiejsza fabryka broni to nie ten sam zakład co dawny zakład Łucznika z jego filiami . Anie nie ten sam potencjał techniczny ani nie te same możliwości . Możliwe , że są zmuszeni do stosowania technologii obejściowych przy założeniu , że jakoś wyjdzie . Raczej wszystkie zakłady z grupy PGZ to resztki tego co było kiedyś .

historyk 2
czwartek, 25 lutego 2021, 11:19

W normalnym zakładzie funkcjonuje (powinna) następująca procedura dla technologii obejściowej: a) opracowuje technolog i wykonuje wg niej detal lub operację. b) KJ sprawdza zgodność z dokumentacją konstrukcyjną i eksploatacyjną. c) Wniosek do RPW o dopuszczenie technologii obejściowej podpisuje Gł. Technolog, zatwierdza DT, a RPW wyraża zgodę. i to tyle w temacie

ppp
czwartek, 25 lutego 2021, 17:09

Tak było w dawniejszych czasach . Dzisiejsza rzeczywistość jest często daleka od takich procedur . Dyrektorzy naczelni najczęściej w zakładach mieli doświadczenia z tej branży a Dyrektor Techniczny był pierwszy po ...... w zakładzie czy w zrzeszeniu . Dzisiaj najważniejsze są słupki ładnie wyglądające i często kreatywna księgowość i stosuje się takie wymuszone obejściowe tanie technologie aby za wszelką cenę obniżyć koszt . Nikogo nie obchodzi , że większość kadry technicznej z tym się nie zgadza i zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji . Niech klient się martwi a na częściach też się zaqrabia . Zarządzający żyją tylko dniem dzisiejszym i myślą o swoich premiach i zarobkach a co będzie za rok lub dwa nikogo z tej kadry menadżerskiej nie obchodzi . Wtedy będą już na innych stołkach . W kadrach kierowniczych nie ma dzisiaj zazwyczaj specjalistów z danej branży lub z danego zakłądu . Najważniejszy dla wielu jest tylko public relations , a że nie ma to wiele z rzeczywistością to już inna sprawa .

Kazik :)
środa, 24 lutego 2021, 18:24

Bardzo celny komentarz!!!!!! - A do tego bym dodał to - cytat z artykułu - "Generał podkreślił, że stałe ulepszanie produktu jest sytuacją normalną, podobnie jak to ma miejsce np. w przemyśle motoryzacyjnym." Naprawdę zostawmy co "boskie Bogu a co cesarskie cesarzowi" a w skrócie Pan Generał niech się zajmie wojskiem i wojowaniem bo w tym jest wyśmienity i nie ma sobie równych, a technolodzy konstruowaniem broni z uwzględnieniem uwag użytkownika finalnego. Dla przykładu podam fakt historyczny a contrario : myśliwiec Supermarine Spitfire był wyprodukowany w ok. 20 tys egzemplarzy w latach 1937 do 1945 (8 lat) w dziewięciu odmianach i modyfikacjach. Zatem patrząc na złożoność konstrukcji i jej skomplikowaność, powiem krótko "Gdzie Rzym a Gdzie Krym" (Grot 2017-2020 - 3 lata). To porównanie zastosowane przez Pana Generała z całym szacunkiem, jest jak porównanie słonia do mrówki (dla niewtajemniczonych zmiany i wady powinny być usunięte w rok po wprowadzeniu broni a nie stwierdzenie - cytat - " (...) a „na deskach kreślarskich” jest już kolejna wersja A3 i trwają przymiarki do założeń co do wersji A4 i A5.").

Adam
środa, 24 lutego 2021, 16:43

I kłamstw bo HK 416F kosztuje 1200 € czyli połowę tego co Grot.

karol gustaw
środa, 24 lutego 2021, 15:39

to za wytknięcie błędów już zapłacił, więcej już nic nie wyprodukuje

jurgen
środa, 24 lutego 2021, 10:06

jakby nadal rządził Siemoniak i jego wesoła ferajna, to MSBS byłby nadal interesującą ciekawostką młodych polskich inżynierów

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 08:45

On by nie rządził. On jak na dobrego zegarmistrza przystało jeździłby po wskazówki do Berlina.

kalder
środa, 24 lutego 2021, 22:41

Grota skonstruowano w czasach Siemoniaka, także wybudowano nowy zakład produkcyjny w Radomiu. Pewnie kupiono by kilka tysięcy i po przeprowadzeniu prób w eksploatacji i wprowadzeniu zmian, wszedłby na uzbrojenie z nie gubiącym się regulatorem gazowym

dropik
środa, 24 lutego 2021, 17:56

ten karabin sie zacina z odrobiną piachu bo tak jest skonstruowany . To błąd konstrukcyjny , byc może pogłębiony przez błędy technologiczne. Ale rozumiem , ze krytyka to zdrada stanu lub przynajmniej zdrada polskich interesow, w imię interesow niemieckich itd . powodzenia

Pum
czwartek, 25 lutego 2021, 03:12

Po wczesniejszym zalaniu i zasmarowaniu jak dżemem nie dziwne ze piach sie lepi. Sa filmiki gdzie nie stosowano oszukanczych sztuczek. 300 sztuk z rzedu to rowniez glupota a nie uczciwy test

dropik
czwartek, 25 lutego 2021, 13:05

nie twierdze , że każda sztuka tak się zacina. Jednak jego konstrukcja temu sprzyja. Dżemu nie widziałem, ale FB radom na zacięcia zaleca więcej dżemu więc .... miłego dnia.

Rain Harper
środa, 24 lutego 2021, 18:53

Milmag test piachu , odejdź pan z tymi gadkami o zacinaniu.

dropik
czwartek, 25 lutego 2021, 08:35

Ten test tez możesz sobie ... wystarczy sobie obejrzeć ten otwór-potwór , żeby wiedzieć , że to nie może dobrze działać. wielka niezabezpieczona dziura. W innych karabinach jest to inaczej zabezpieczone. Oczywiście one tez się mogą zaciąć , ale nie tak szybko jak grot.

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 15:25

Nie to żebym bronił tej dziury, ale jednak zobacz jak wyglądał test Onetu a zobacz jak ten Milmaga. Na Onetowym pan nasypał do środka dwie garście piachu po czym OSTROŻNIE podniósł broń aby nic przypadkiem nie wypadło i próbował przeładowywać. A na teście Milmaga przed strzałem mocno potrząśnięto bronią by piach wypadł.

zaiste
środa, 24 lutego 2021, 21:46

I Milmag test zrobił w 2018 roku i jakoś się nie zacinał po zanurzeniu w kupie piachu. I piach się go nie trzymał.

kbrz
środa, 24 lutego 2021, 21:41

Grot zacina się również po czołganiu w śniegu..

Are
środa, 24 lutego 2021, 16:58

Lepsza wesoła ferajna która się zna na swojej robocie, niż ponurawa która zna szefa i odpowiednich ludzi, a niekoniecznie swoją robotę. O fachowości obecnej ekipy może świadczyć jakość i ilość używanych przez WP okrętów podwodnych i śmigłowców. Chyba że to też wina "starej ekipy"?

jurgen
środa, 24 lutego 2021, 20:59

to przypomnij ile to op i smigłowców kupiła stara ekipa przez 8 lat ? 10, 100 ? 1000 ? pomogę - 0 słownie zero. Nawet bali sie podpisać Caracale, bo sie bali, że przerżna wybory - nie kupili , a i tak przerżnęli :) a teraz tylko mazgajstwo

Are
środa, 24 lutego 2021, 23:03

Argumenty a la przedszkole. Co mnie że poprzedniej ekipie nie wszystko wyszło? Natomiast jak pomyślę ile trwających i już kończących się procedur zostało uwalonych i wyrzuconych do kosza przez nowych "ojców chrzestnych", to mnie zalewa. A te procedury trwały tak długo nie dlatego, że ci co kupwali kradli, tylko dlatego że przestrzegali prawa. Natomiast "koledzy" nowego ministra wszystko wiedzieli lepiej, i rozwalili co się dało, bo ich pojęcie prawa osadzało się na tym, że jak nam prawo nie będzie pasowało to je zmienimy! I co z tego mamy? Pogrom polskich podwodniaków i brak środków transportu lotniczego. I argumenty w stylu "a poprzednia ekipa kradła i to mazgaje". Ludzie o mentalności przedszkolaków zarządzają WP?

db+
środa, 24 lutego 2021, 22:57

Kupili za to 100 Leopardów i 12 Krabów w ramach pierwszego DMO. O to, żeby nie podpisywać umowy na Caracale i Patrioty skamlał PIS. Poszukaj, sprawdź, przypomnij sobie. Jaki miałby być związek pomiędzy podpisaniem umowy na Caracale a przegraniem wyborów to nie kumam. PIS rządzi 6 rok. I cały czas jedzie na programach rozpoczętych przez poprzednie ekipy. A OP i śmigłowców nie ma nadal. Nawet duże samoloty dla VIP kupione po cenie z kosmosu ciągle nie dotarły.

Autor
środa, 24 lutego 2021, 16:10

Msbs byłby w fazie planowania, pierwsza atrapa w 2030

kalder
środa, 24 lutego 2021, 22:42

MSBS był konstruowany między 2011 -15

camden
środa, 24 lutego 2021, 16:07

Dokładnie. Nadal byłby testy.

kalder
środa, 24 lutego 2021, 22:42

I dobrze, do produkcji wszedłby od razu dobry

Dyktatorek
środa, 24 lutego 2021, 15:26

jasne jasne....gdyby nie wesoła ferajna to do dziś byłoby w dialogach technicznych Krab , Rak , Leo , Mastery , artyleria rakietowa NSN , Kormoran .... mało brakowało byśmy mieli 48sztuk nowiutkich śmigłowców plus prawdziwy offset itd itd....ale cóż przyszła dobra zmiana i mamy co mamy ..skandal za skandalem

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 09:00

Ferejna, o której wspominasz miała to do siebie, że rocznie zwracała tyle do centralnego budżetu, ile Finów kosztowały holenderskie Leo2A6.

środa, 24 lutego 2021, 21:19

Prawdziwy offset.... w ramach którego Airbus kupił by PZG ;)

jurgen
środa, 24 lutego 2021, 21:01

to nie mamy "Krab , Rak , Leo , Mastery , artyleria rakietowa NSN , Kormoran" ?

AAA
środa, 24 lutego 2021, 09:41

Rosomaka też kiedyś atakowali, przodował w tym niejaki RS, który udowadniał że stary BRDM jet dla żołnierzy bezpieczniejszy. Nawet jednego w ramach pseudo testów zniszczyli razem z wyposażeniem aby to udowodnić.

Z prawej flanki
środa, 24 lutego 2021, 17:08

Nie żaden RS, tylko AM, który niedawno był ministrem. Macierewicz robił wszystko żeby Uwalić rosomaka. Marzyły mu się amerykańskie Strykery, oczywiście kupione bezpośrednio u producenta, produkowane w USA...

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 15:19

Coś mi się przypomina że AM to akurat chyba chciał Pandura nie Strykera.

ja.
środa, 24 lutego 2021, 14:50

A nie był? Ile modernizacji wdrożone zostało?

dropik
środa, 24 lutego 2021, 09:35

Główny problem z tym karabinkiem jest taki , że został zakupiony zbyt wcześnie i w zbyt dużej ilości . Takie było zamówienie polityczne. Karabinek przeszedł badania kwalifikacyjne, ale kto wie jak bardzo były one naciągane. Można było zamówić 1-2 tysiące do sprawdzenie ich w realnej eksploatacji i po poprawieniu produkować w rozsądnym tempie 7-10 tys sztuk rocznie. A tak FB Radom dostała za duże zamówienie i ilością nie poszła jakość. Niestety ma on też błąd konstrukcyjny : podatny na zacięcia po zanieczyszczeniu piachem. Ten otwór-potwór to jedna wielka tragedia.

lolek
środa, 24 lutego 2021, 18:25

Tak. Ale ja bym zamówił na pierwszy rzut 5-10 tys. Im większa próbka statystyczna tym więcej wad wyłapią. Weź pod uwagę, że na te 10-20 tys co używano - ilość pewnych awarii liczona była w ok 100 sztukach... Czyli 0,5-1% szans na jej wystąpienie.

dropik
czwartek, 25 lutego 2021, 08:37

Ale też nie używano wszystkich bo wszak wot nie liczy tyle ile planowano, no i w sumie wystrzelano z nich niewiele amunicji.

Olo
środa, 24 lutego 2021, 21:56

Jeśli do wyłapania wad potrzebujesz tysięcy sztuk, to znaczy że masz do czynienia do z wyrobem z manufaktury, gdzie każdy egzemplarz się różni od pozostałych, a problemy wynikają nie tyle z błędnego projektu, a niestarannej produkcji czy wad materiałowych. Ale w grocie były też wady projektowe, do których wyłapania i poprawiania nie potrzeba było nabywać tyle sztuk.

DeRastin
środa, 24 lutego 2021, 18:10

Trafnie i rozsadnie.

Kazik :)
środa, 24 lutego 2021, 18:01

Dobry komentarz!!!!

KPS
środa, 24 lutego 2021, 15:14

@dropik... mój służbowy AKMS po całodziennych ćwiczeniach na poligonie, w piachu, błocie, ziemi..itd... także odmawiał posłuszeństwa i musiałem po odbezpieczeniu, oprzeć stopką kolby o podłogę w koszarach i z buta odpalać suwadło. Podobnie mieli koledzy z kompanii. Co do piachu w Grocie, to gdybyś tak samo usyfił inny karabinek jakimś smarem później powoli wsypał pół kilo piachu formierskiego w otwór wyrzutowy łusek to też by się zatarł.

dropik
czwartek, 25 lutego 2021, 08:39

Zgadzam się, nikt nie twierdzi , że da się zrobić to idealnie, ale ten otwór w grocie to porażka. Obejrzyj sobie karabiny CZ i tam nic takiego nie ma. Ładnie zabezpieczone.

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 15:16

No taka dziura trochę fakt słabo, tyle że to oczywiście broń obosieczna, bo piach wpadnie, ale też piach wypadnie jak potrząsnąć. Pan na teście uważnie nasypał, ale wytrząsnąć to już zapomniał.

dropik
piątek, 26 lutego 2021, 08:30

w innych konstrukcjach dziura jest przesłonięta. O zacięcie znacznie ciężej. nie twierdze ,że każdy grot się zatnie od ziarnka piasku.

kbrz
środa, 24 lutego 2021, 21:46

Bzdura, Grot ma od góry praktycznie otwartą komorę zamkową,która nie toleruje piachu, śniegu, natomiast przy zacięciu tego typu, w instrukcji FB zaleca smarowanie komory i części.

bbb
środa, 24 lutego 2021, 14:04

W punkt!

reht
środa, 24 lutego 2021, 13:56

Nieprawda. Wszelkie serie testowe w ilości tysiąca szt nie ujawnią wad, które mogą ujawnić pół-amatorzy z WOT w dużej ilości (to tak jak z Windowsem!). Docelowo potrzebujemy tych karabinków 500-700 TYSIĘCY! Dopiero taka liczba pozwoli nasycić potrzeby armii i zapewnić uzbrojenie rezerwie w czasie wojny.

zbych
środa, 24 lutego 2021, 09:32

Pod płaszczykiem tzw. opozycji totalnej, niemiecka i rosyjska V kolumna w natarciu. Po wyjaśnieniu tej "afery" powinny pójść zdecydowane działania prokuratury.

dropik
czwartek, 25 lutego 2021, 08:44

pan general Kukuła zapowiedział wersję A5 w ramach tej jak powiadasz "afery" ;)

Zdziwiony
środa, 24 lutego 2021, 17:11

To ktoś wszadzi ludzi z WOT, że podpisali umowę bez wszystkich testów

Wawiak
środa, 24 lutego 2021, 14:43

prokuratury, albo kontrwywiadu.

Krzysiek
środa, 24 lutego 2021, 13:54

zbych A czyja V kolumna wprowadziła na wyposażenie WOT wadliwy bubel, który nie nadaje się do eksploatacji w czasie pokoju, o wojnie nawet nie mówiąc?

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 15:12

I po co od razu takie skrajne oceny, słowa że "bubel" że "się nie nadaje". Ta nasza skłonność do przesadzonych i histerycznych reakcji zawsze była naszą słabą narodową stroną, wielokrotnie zresztą w historii wykorzystywaną przez naszych wrogów. Produkt bez nerwów trzeba sukcesywnie poprawiać i tyle.

Fact Check
środa, 24 lutego 2021, 13:49

Panie Zbyszku skoro to tacy wrogowie i agenci to dlaczego jeszcze nikt z nich nie poszedł siedzieć? Czyżby brakowało dowodów? Musimy jako naród przestać szczuć się miedzy sobą i z zimną krwią rozliczać błędy jednych i drugich. Wprowadzenie i rozwój MSBS to dobry i potrzebny projekt ale sposób wprowdzanie go do wojska rzeczywiście był błedny i za szybki co może narazić skarb państwa na koszty a żołnierzy zdrowie lub życie.

rpland
środa, 24 lutego 2021, 12:58

opozycja używa legalnych instrumentów i patrzy rządowi na ręce, po to jest opozycją. o czym ty w ogóle gadasz? ktoś ci płaci?

Tylda
środa, 24 lutego 2021, 12:56

Zaraz, to udoskonalanie MSBS nie jest w polskim interesie?

alan
środa, 24 lutego 2021, 12:50

A nie pomyślałeś, że może jest ona odwrót? Że to właśnie opozycja troszczy się o bezpieczeństwo naszych żołnierzy i jednocześnie dba o kieszeń podatnika? Zgadzam, się że ministrowie za swe działania powinni ponosić pełna odpowiedzialność karną.

Igor
środa, 24 lutego 2021, 09:15

Na YouTube brakuje dużej części transmisji z komisji a i włączono zagłuszarke na najważniejsze odpowiedzi z podkładem bełkotu Jarosława Gowina

New
środa, 24 lutego 2021, 13:54

Tak, poza tym materiał udostępniony przez onet jest w wielu miejscach cięty. Czy ktoś posiada linka do materiału zarejestrowanego przez niezależnych obserwatorów?

sorber
czwartek, 25 lutego 2021, 07:56

Cały zapis jest na stronie Sejmu. Problem z wyszukaniem ?

fox
środa, 24 lutego 2021, 08:57

do Herr Wolf: a słyszałeś żeby czescy politycy z opozycji robili koło pióra swoim firmom zbrojeniowym z głupoty i dla poklasku żeby pokazać jacy to oni są wspaniali "troszczący się o bezpieczeństwo żołnierzy" a przy okazji żeby mogli się przypodobać niemcom? dla mnie prosta sprawa żeby zamknąć temat, zrobić testy grota, hk16 i dodatkowo innych kilku karabinów np. amerykański czy izraelski albo rosyjski. nasz grot nie musi być wcale najlepszy ważne żeby był dobry.

Zdziwiony
środa, 24 lutego 2021, 17:12

To nie było afery z brenem

Xenon
środa, 24 lutego 2021, 16:18

@fox a slyszales zeby czeska zbrojeniowka ignorowala informacje od swoich zolnierzy?

Led
czwartek, 25 lutego 2021, 09:59

Tak, w 20011r. w Afganistanie żołnierze czescy przeprowadzili "rozpoznanie bojem" Brena i wyszło katastrofalnie. Kto normalny wysyła żołnierzy na misję z niesprawdzoną bronią?

JB
środa, 24 lutego 2021, 15:48

Dokładnie. Pytanie jeszcze gdzie jest teraz ABW, AW, SKW i co z tym zrobią ? Jakie działanie do tej pory podjęli?

ja.
środa, 24 lutego 2021, 14:50

No tylko musi działać. Polacy to ogólnie sobie z krytyką nie radzą. No to mamy bubel za miliony i co rusz w wojsku takie decyzje.

asdf
środa, 24 lutego 2021, 12:13

FB Radom Założenie: 1922 - za rok 100 lecie jezeli przez ten czas nie nauczyli sie jak budowac bron i dobierac do tego odpowiednie materialy to nigdy sie nie naucza nadaja sie do likwidacji.

bbb
środa, 24 lutego 2021, 12:05

A jak nie będzie dobry to co?Chyba nic bo przecież najważniejsze ,że jest polski.

Mati
środa, 24 lutego 2021, 08:33

Ciekawe broń która ma pionowy otwór w suwadle na krzywkę sterująca zamkiem ma w miejscu poruszania rączek po prawej stronie broni dziurę umożliwiającą wpadnięcie piasku do zamka. Te dziury na miejsce poruszania powinny być zasłonięte. Nawet widać z obydwu stron miejsce zaczepu suwadła z zespołem napinacza. Nikt nie pomyślał że iglica musi być wytrzymała bo wojsko strzela na sucho. Pytam się co to za testy. Jak konstruktor i wojsko do tego dopuścili. By wyczyścić całkowicie system gazowy trzeba odkręcić lufę. Ewenement na skalę światową. Beretta arx 160 ma podobnie, ale zrezygnowali z tego w arx 200 bo wiedzą, że to się nie sprawdza. Jak coś się odkręca co gwint zawsze traci tarcie i zaczynają się luzy. Czemu w broni ma być inaczej. Panowie spójrzcie na Breń 2 jak zrobili układ gazowy. Generał mówi, że rozwiązali problem z regulatorem. Pytam się jak? Jak będą zastępować miniberyla wersja msbs bullpup lub klasyczną, które mają lufy 10 cali, a regulator odkryty to problem powróci. Co mają założyć dłuższe łoże, żeby broń ładnie wyglądała, bo strzelać tak nie można bo rękę urwie. Jak na etapie projektu, testów i przyjęcia można było dopuścić do takich błędów.

środa, 24 lutego 2021, 21:25

Co do gwintów to małe masz pojęcie: Popatrz na silnik palinowy gdzie jest mnóstwo połączeń gwintowanych i nic się nie odkręca.

środa, 3 marca 2021, 16:27

Nie słyszałem o silniku palinowym to jakaś nowość

Man42
środa, 24 lutego 2021, 19:29

Witam Mati mógłbyś przesłać takie zapytanie do FB Radom Jeśli chodzi o to w suwadlo to w starym kkalachu było podobnie L

Kazik :)
środa, 24 lutego 2021, 18:44

Celny komentarz!!!!!!

Wojciech
środa, 24 lutego 2021, 13:16

Piszesz w imieniu własnym czy podmiotu zewnętrznego ?

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 15:05

Co do dziury na rączkę napinacza ma niestety rację. Też ta cienka szyna która jest nad nią nie jest za bardzo szczęśliwym rozwiązaniem, jakieś mocniejsze uderzenie w tą okolicę odkształcenie tej szyny i będzie problem z przeładowaniem broni.

sef
środa, 24 lutego 2021, 08:16

hmm, w kwestii szkodzenia polskiej racji stanu na opozycje można zawsze liczyć

Arek
środa, 24 lutego 2021, 17:07

Polska racja stanu to bierny, mierny, ale wierny? I nie wypominać wad, bo panuje idealny porządek? Mnie wystarczy że taki punkt widzenia prezentuje "państwowa" telewizja i "państwowa" prokuratura. Jak mianujemy "państwową" opozycję to wszystko będzie cacy. A przynajmniej dopóki da się zamiatać pod dywan i udawać że propagadna rzeczywistość.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 09:05

Nie są nią na pewno wyjazdy rodzimych "zegarmistrzów" po wskazówki do Berlina.

Jan Kowalski
środa, 24 lutego 2021, 15:53

Chyba mamy inne zrozumienie tej polskiej racji stanu... dla mnie jest to posiadanie silnej armii uzbrojonej w niezawodny sprzęt oraz posiadanie przemysłu zbrojeniowego tworzącego nowoczesną i niezawodną broń... do uzyskania tego prowadzi właśnie zadawanie niewygodnych pytań... szczególnie w tej sytuacji... zakup od podmiotu państwowego, zarządzanego przez managerów wskazanych przez polityków, produktu którego rozwój sfinansowali politycy, którzy populistycznie nadużywają słowa "narodowy" i którzy chcą odnieść swój narodowy sukces... produkt co oczywiste kupiony przez organizację shierarchizowaną podległą polityką (armia)... przepis na stworzenie samonapędzającego się kółeczka wzajemnej adoracji gotowy... każdy kto uważa że w takiej sytuacji nie należy stawiać pytań gdy pojawiają się wątpliwości działa przeciwko interesowi państwa... a tu wątpliwości są, szczególnie że produktu tego nikt oprócz naszej armii nie użytkuje (nie kupujemy czegoś co dowiodło gdziekolwiek wcześniej swojej przydatności)... potakiwactwo i klaskanie wszystkiemu co szumnie nazwano narodowym to na pewno nie wspieranie interesu państwa... życzę tej broni sukcesu pod warunkiem, że jest dobra... na razie to wychodzi na to że mamy kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy zawodnej broni (może po prostu sukces odtrąbiono za wcześniej)... rozwój w fazie użytkowania jest normalny - no, może, ale czy w takim razie trzeba było kupić aż tyle tego karabinu? czy skalkulowano koszty tego dalszego rozwoju, kto płaci za poprawki w tych egzemplarzach broni które już odebrano...

jarosław
środa, 24 lutego 2021, 13:36

ale to co by pozostało z Kraba gdybyśmy zostali z podwoziami Bumaru bo tak nakazywała racja stanu! czy PGZ?

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 14:59

Bumar przecież w końcu poprawił to podwozie, jest trochę gorsze od K9 fakt, ale też ma swoje zalety. Jest sporo tańsze, prostsze w serwisie i nie ma ograniczeń licencyjnych. Dzięki temu np. Słowacy proponują je do swojego działa Zuzanna. Czego z podwoziem K9 zrobić od tak sobie nie można.

Lol
środa, 24 lutego 2021, 11:42

Co za bzdury... Polska racja stanu jest rozsądnie wydawać pieniądze z budżetu, odpowiednio zarządzać państwowymi spółkami PPO, i zaopatrywać SZRP w wyposażenie odpowiedniej jakości. To nie opozycja, ale rząd odwalił maniane wprowadzając Grota tylnymi drzwiami, omijając procedury które zostały stworzone właśnie po to, aby takich sytuacji uniknąć. Większość wad Grota udało by się usunąć przed uruchomieniem produkcji seryjnej, jeśli certyfikacja wyglądałaby tak jak określają przepisy. A teraz plac podatniku z własnej kieszeni za kompletną przebudowę ponad 30tys karabinków z pierwszej serii. Komisja jak najbardziej powinna powstać i rozliczyć osoby odpowiedzialne za ten cyrk.

Tropiciel
środa, 24 lutego 2021, 10:46

Na obecne rząd też. 5 lat zaorywania polskiego przemysłu zbrojeniowego. PGZ coś jeszcze w ogóle eksportuje?

stygg
środa, 24 lutego 2021, 10:03

czy polską racja stanu jest posiadanie zawodnej broni tylko dlatego, że jest polskiej produkcji? o co ci własciwie chodzi?

_,.>
środa, 24 lutego 2021, 09:38

Dokładnie, ponad to ta gorliwość w przestrzeganiu prawa przez opozycję, kończy się w momencie pytania, "jakim cudem ekspert Onetu wszedł w posiadanie Grota?". Tylko nie piszcie że to BYŁY żołnierz, który nie wiedział że Grot został nagrodzony przez Mroczka i Siemoniaka, najwyraźniej "przed zakończeniem testów w sytuacji gdy zagrażał żołnierzom".

KPS
środa, 24 lutego 2021, 15:16

I nie wiedział, że po oddaniu 900 strzałów lufa się zagrzeje albo, że nie wiedział, że GROTa można przeładować bez odbezpieczania..

kbrz
środa, 24 lutego 2021, 21:49

Ta bo ktoś sobie tak wymyślił to trzeba tworzyć bajki i dyskredytować fakty

środa, 24 lutego 2021, 21:28

Po 900 strzałach to zagrzeje się lufa w karabinie maszynowym zasilanym z taśmy, a co dopiero w karabinku, strzelającym z zamkniętego zamka.

czwartek, 25 lutego 2021, 09:06

Ale onet tego nie wie.

dropik
środa, 24 lutego 2021, 09:36

zawsze też można liczyć na głupie komentarze o polskiej racji stanu , która ma przykryć bałagan i niegospodarność

środa, 24 lutego 2021, 09:24

Co za bzdura! Abstrahując już czy chodzi o karabinek, czy o coś innego, to jeśli są jakieś wątpliwości to trzeba je wyjaśnić. Co do Grota to ciężko nie odnieść wrażenia, że choć to bardzo perspektywiczny karabin, to jednak w procedurach zakupu coś poszło nie tak i na siłę z powodów politycznych przyspieszono jego zakup (i to z pomimo uwzględnienia, że od początku zakładano wnoszenie poprawek). A Rozumiem, że wg Ciebie w polskiej racji stanu jest zamiatać wszystko pod dywan i udawać, że wszystko jest ok. To coś jak rodzina w której ojciec pije i bije, ale na zewnątrz udają, że wszystko jest cacy - bo najważniejsze to nie prać brudów na zewnątrz!
PS. Gdyby obecna ekipa rządząca była w opozycji, to robiliby dokładnie to samo ;-)

kibic
środa, 24 lutego 2021, 13:21

Jest znana prawda, że nie warto kupować samochodów z pierwszego rocznika danego modelu, bo dopiero w kolejnych latach wprowadzane są poprawki konstrukcyjne. Samochody z pierwszego rocznika oczywiście mają wszystkie potrzebne homologacje i sa sprzedawane klientom. Potem najwyżej zdarzają się akcje serwisowe. Dlaczego z karabinkiem mielibyśmy czekać dodatkowe kilka lat na zrobienie wydumanego ideału? Zresztą żadne fabryczne testy nie pokażą problemów, które wychodzą przy powszechnym użyciu sprzętu. Porównywanie naszego WATu i Fabryki Broni do pijącego i bijącego ojca jest ,delikatnie mówiąc, mało przyzwoite.

mc.
środa, 24 lutego 2021, 12:30

A może czas zmienić procedury ? A może należy wprowadzić odpowiedzialność osobistą, a nie "komisyjną" przy przetargach (itp.) ?

Zenek
środa, 24 lutego 2021, 09:18

w kwestii łamania prawa na obecny rząd można zawsze liczyć. Nawet, a może zwłaszcza, przy milionowych zakupach.

yar
środa, 24 lutego 2021, 15:03

Za to poprzedni był święty. Bo nic dla wojska nie kupował.

Czytelnik
środa, 24 lutego 2021, 14:41

A jakie prawo zostało złamane? Bo na razie to PO namawia do łamania zapisanej w konsytuacji prawnej ochrony życia.

vnkxcnvmcxnvcxm,vzncx
środa, 24 lutego 2021, 09:00

Oni przede wszystkim szkodzą sobie, to jakieś szaleństwo PO. PO zniechęca do siebie środowiska proobronne. A środowiska te liczą setki tysięcy o ile nie miliony osób.

Fact Check
środa, 24 lutego 2021, 14:13

Niech Pan zapyta kogokolwiek z środowiska proobronnego i sprawdzi ilu z nich prywatnie kupiło MSBS'a. Najczęściej pojawiające się przytyki u zdumiewającej większości to "za drogi" oraz "błędy wieku dziecięcego". Więc skoro "środowisko" nie kupuje w aktualnych wersjach to czemu wciskamy to wojsku tak szybko? Projekt i rozwój MSBS'a jest potrzebny ale zamówiona ilość około 50 000 szt tak młodej niesprawdzonej konstrukcji prosi się o częste wizyty u producenta w celu naprawy lub wprowadzenia poprawek. To generuje nic innego jak koszty dla skarbu państwa oraz frustracje u żołnierzy.

Man42
czwartek, 25 lutego 2021, 15:50

Panowie karawana idzie a psy szczekają Nam potrzeba około 500 tyś karabinka Życzę Fabryce Broni w Radomiu dużo spokojnej pracy Niektórzy chcieli by wszystko co Polskie zniszczyc To tak wychodzi z totalnej opozycji

riba
środa, 24 lutego 2021, 08:42

hmm, czyli to opozycja postawila wszysto na Trumpa ? A z tej całej sytuacji jest jedno bardzo dobre wyjście, które wręcz przeksztalci tę "nagonkę na MSBS" w jego wielki "narodowy, tzecz jasna" sukces. Zorganizować kilkudniowy test na poligonie, na który zaprosiłoby się wszystkich, łącznie. z z uznanymi znawcami z zagranicy. I niech "polska jakość" obroni się sama. Oczywiście broń do testów wybierana losowo z puli kilku tysięcy. A potem to nagłosnić i na eksport.

ts
środa, 24 lutego 2021, 07:28

zgodnie z doniesieniami onet kukuła powiedział, że regulatory wypadają, ale to problem marginalny i "doświadczony żołnierz" poradzi sobie ze strzelaniem i bez regulatora (zakładam, że z muszkietem też sobie poradzi). ponadto potwierdził, że broń dostarczono przed zakończeniem testów. pytanie kto pisze prawdę? czy są nagrania z posiedzenia komisji?

dropik
środa, 24 lutego 2021, 09:38

badania zakończono ale czy ktoś nie wypływał na ich przedwczesne zakończenie i przymknięcie oka na to i owo , tego się nie dowiemy. Jednak był musik , że karabiny muszą być ;)

db+
środa, 24 lutego 2021, 19:29

W momencie podpisania zamówienia Grot nie miał certyfikatu WITU. Certyfikat z roku 2014 wygasł 22 czerwca 2017. Był certyfikat dla wersji reprezentacyjnej MSBS-R (Z/27/14/2016/PZ z dnia 16 września 2016, ważny bezterminowo). To można sprawdzić na stronie Instytutu :)

dropik
czwartek, 25 lutego 2021, 12:58

To nie ma znaczenia. Wazne jest czy dostał bo ktoś naciskał na witu czy moze odpuścili te badania bo wiedzieli , że mają go dopuścić. lub zwyczajnie sami popełnili bląd.

fsdfsdafsdafads
środa, 24 lutego 2021, 09:02

Nie powiedział, że wypadają, tylko podał procent uszkodzeń, a procent ten jest bardzo niewielki. Słowo wypadają, jest tu celowo używane, przez macherów od czarnego PRu bo sprawia wrażenie, że jest to zjawisko powszechne, a nie marginalne.

db+
środa, 24 lutego 2021, 19:36

Jeżeli regulator wylatuje w określonym ustawieniu, to jeżeli broń jest wykonywana w sposób powtarzalny będzie wypadał z KAŻDEGO egzemplarza. Wada wynika z konstrukcji, która dopuszcza możliwość takiego ustawienia regulatora. Jeżeli kupisz tysiąc młotków, w których trzonek będzie na tyle cienki, że pęknie przy uderzeniu i użyjesz 10 młotków z tego 1000 to będzie to 1% młotków, w których stwierdzono wadę. Ale jak użyjesz każdego z pozostałych 990 to trzonek również pęknie. Czy jest to wada pomijalna?

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 14:52

Ale nie da się zabronić żołnierzowi ustawienia regulatora w pozycji do wyjęcia bo to jest normalna czynność obsługowa. W Bren 2 jest to tak rozwiązane że aby wyjąć regulator do czyszczenia w razie gdyby się zabrudził i nie przeładowywał broni. Co się może stać np. w warunkach bojowych. To nie chcąc bawić się w palcowego ekwilibrystę, trzeba użyć drugiej ręki, aby nacisnąć dodatkową dźwigienkę. No coś za coś. Choć osobiście uważam że Czeskie rozwiązanie tu jest lepsze od naszej trytytki. I Łucznik powinien to przeprojektować zamiast dociążać lufę dodatkową osłoną.

Fact Check
środa, 24 lutego 2021, 14:31

Nie wiem czy Pan widział zdjęcia z ćwiczeń ale regulatory w wersji A0 i A1 żołnierze zabezpieczali trytytkami aby nie wypadały. Skoro mieli je zabezpieczone to już nie były wadliwe, prawda?

jarosław
środa, 24 lutego 2021, 12:42

ale co maja zgłaszać producentowi. Doświadczony żołnierz sobie na ru..ha a nie doświadczony zapłaci 260 za zgubiony regulator i po problemie :) zgubiony i odkupiony regulator nie jest wadą tylko incydentem jak urwany pasek w kałachu.

Xyz
środa, 24 lutego 2021, 06:37

Pierwsza partia jest do wymiany! I kto za to zapłaci? Min. Macierewicz?

Roso
środa, 24 lutego 2021, 14:46

Przynajmniej kasa trafi do polskiej firmy, musi ja być stać na to żeby zatrudnić lepszych inżynierów którzy udoskonala projekt. To nie jest takieproste, czarne lub białe że projektujesz dobry produkt albo zły. Komantujacy się nie znają i nie mają pojęcia na czym to polega bo nie da się być specjalistą w każdej dziedzinie.

123
środa, 24 lutego 2021, 10:08

dokladnie tak, Miaciar i PiC powinni za to zaplacic...

vkldjkdflkjdkljg
środa, 24 lutego 2021, 09:03

Każda poprzednia partia jest do wymiany na nowszą, na tym polega postęp. Smartfona też co jakiś czas wymieniasz na nowszy.

Adam
środa, 24 lutego 2021, 16:45

A konkurencyjne karabinki śluza 40 lat bez wymiany.

Zecik
środa, 24 lutego 2021, 16:38

wymieniasz na nowocześniejszy model. A jak jest wadliwy to żądasz zwrotu pieniędzy albo inny sprawny.

123
środa, 24 lutego 2021, 16:28

ale chyba nie zamawiasz dla swojej firmy kilkudziesięciu tys. smartfonów z połową działającego ekranu i ze spuchniętą baterią?!

Fact Check
środa, 24 lutego 2021, 14:35

Oczywiście że wymieniasz co jakiś czas smartfona na nowy, ale dlatego ze kończy Ci się umowa a nie dlatego że jak dzwonisz przez minutę to głos się potrafi zaciąć albo kiedy nim machasz bo idziesz szybkim krokiem w lesie to wypadają słuchawki z gniazda. Takiego telefonu z wadami nie kupujesz wgl albo zwracasz na gwarancję tak długo aż producent nie naprawi wszystkich wad przeszkadzających w użytkowaniu lub nie zaproponuje innego modelu.

jarosław
środa, 24 lutego 2021, 13:23

no dobrze tylko dlaczego zamówiona aż tyle karabinów A0 skoro wiedziano, że nie są finalną wersją? zamiast 24 tysięcy nie można było zamówić 5 tys. A0?

Extern
środa, 24 lutego 2021, 21:41

Może dlatego bo karabinki były objęte gwarancją więc naprawy i tak szły na koszt producenta i było to jego ryzyko. Ale fakt, można było zacząć wolniej.

alan
środa, 24 lutego 2021, 12:53

To mnie oświeciłeś!, nowe karabinki co dwa lata!

ben
środa, 24 lutego 2021, 12:09

Jeśli towar posiada wymiany owszem wymieniam ale na koszt producenta.

PS
środa, 24 lutego 2021, 11:49

Owszem, ale w momencie zakupu poprzedni smaftfon działa i producent nie musi mi nic naprawiać.

Pirat
środa, 24 lutego 2021, 06:35

Ta nagonka jest politycznie umotywowana.

Extern
środa, 24 lutego 2021, 17:46

Trochę politycznie a może i trochę też ekonomicznie. Atakując Grota można w końcu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Zaszkodzić przeciwnikowi politycznemu w kraju i jednocześnie zabłysnąć przed koalicjantami z Europejskiej Partii Ludowej. Kto wie może będą o tym pamiętali przy jakimś kolejnym rozdziale stanowisk w strukturach administracyjnych UE.

Topick
środa, 24 lutego 2021, 09:39

ta obrona jest jest politycznie umotywowana.

Wawiak
środa, 24 lutego 2021, 14:55

Owszem, polityka dbania o własny przemysł polegająca na reagowaniu na czarny PR.

Herr Wolf
środa, 24 lutego 2021, 06:16

Nie słyszałem by np.czeski Bren miał takie polityczne przeboje za to czytałem o eksporcie i zarabianiu kasy...

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 09:16

Radzę więc wyczyścić uszy i posłuchać jak Bren wypadł w Afganistanie.

Herr Wolf
czwartek, 25 lutego 2021, 11:48

A kto wojował brenem w Afganistanie?!

kbrz
środa, 24 lutego 2021, 21:52

Miał i firma nie ignorował, broń została całkowicie przebudowana po katastrofie na misji..

Extern
środa, 24 lutego 2021, 17:27

Czescy politycy nawet jeśli są z przeciwnych opcji politycznych, to jeśli chodzi o interes własnego kraju namówią zawsze zgodnym głosem.

Herr Wolf
środa, 24 lutego 2021, 18:47

Dobry produkt nie potrzebuje polityki...!

Extern
środa, 24 lutego 2021, 21:54

Wymiana uzbrojenia dla całej armii to jest zawsze sprawa polityczna. Dlaczego niby Niemcy kupują swoje karabiny zamiast najlepszych Czeskich, lub na odwrót?

Herr Wolf
czwartek, 25 lutego 2021, 11:50

A dlaczego jankesi kupują karabinki niemieckie czy belgijskie a colta spuścili?!

Autor Widmo
czwartek, 25 lutego 2021, 15:01

Herr Wolf, ponieważ są modyfikacją colta, podobnie jak kiedyś M rozwiązał problem wad AR. M wywodził się również konstrukcyjnie z AR.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 09:20

Dokładnie. Najlepszym tego przykładem jest Bren, który w Afganistanie zaliczył totalną klapę. Słyszał ktoś, żeby czescy politycy rozrabiali z tego powodu? Otóż nikt nie słyszał. Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że zamiast pajacować wolą dbać o swoje.

Haha
środa, 24 lutego 2021, 11:48

Bo tam nikt nie wprowadzał go do uzbrojenia ze względu na potrzebę szybkiego sukcesu politycznego, w oparach patriotycznej, bogoojczyźnjanej retoryki. Taki, jak pierwsza wersja okazała się niespełniać wymagań (i to na późnym etapie testów, przed zakupem czeskiej armii) to nie pchano go kolanem, tylko poświęcono kolejny rok na przeprojektowanie, rozwiązanie problemów technologicznych i powtórzenie testów. Grot nawet nie miał państwowych testów kwalifikacyjnych tylko podbito pieczątka dopuszczenie na podstawie testów zakładowych. Masz porównanie jak to się robi w cywilizowanym kraju, a jak w republice ziemniaczano-cebulowej. Efekty też są proporcjonalne.

środa, 24 lutego 2021, 10:47

Ty w ogóle mało co słyszałeś. Bren zaczynał wadami podobnego kalibru. Pierwszy Bren to była porażka żeby nie powiedzieć katastrofa.

dropik
środa, 24 lutego 2021, 09:40

zanim wszedł do produkcji pojechał do afganistanu gdzie dostał w skórę i poszedl do poprawki ;)

Henryan
środa, 24 lutego 2021, 09:15

Może dlatego, że w Czechach zarówno rząd jak i opozycja zachowują się normalnie jeśli w grę wchodzi ważny interes państwa

Herr Wolf
środa, 24 lutego 2021, 12:53

Dobry produkt nie potrzebuje polityki..!

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 09:21

Powiedz to Ruskim, którzy na siłę chcieli Hindusom opchnąć Pancyra.

S
czwartek, 25 lutego 2021, 11:52

Tego pancyra co go jankesi ukradli?!

Extern
środa, 24 lutego 2021, 21:57

Tak, jeśli chodzi o dobry jogurt, ale nie o nowy typ karabinu dla armii.

Herr Wolf
czwartek, 25 lutego 2021, 11:53

A jankesi jakoś nie mają z tym problemu..

ckldjflksdajflkjdalkfj
środa, 24 lutego 2021, 09:04

No właśnie, tam niema szaleństwa i takiego zdziczenia obyczajów w klasie politycznej.

Kazik :)
środa, 24 lutego 2021, 06:01

Po lekturze artykułu pt. "Jak państwowa fabryka broni "Łucznik" doprowadziła do bankructwa małą polską firmę." - Onet - 23.02.2021r. - albo prywatne polskie firmy zbrojeniowe będą robić broń dla WP (vide perypetie Kraba), tak jak jest to na świecie albo darujmy sobie produkcję broni w państwowych zakładach i kupujmy z półki gdzie się da.

środa, 24 lutego 2021, 21:34

Znowu Onet? F-16 już się doliczyli?

db+
środa, 24 lutego 2021, 23:06

Fotele w MIG 29 też były dobre?

wistt
środa, 24 lutego 2021, 09:40

Kupowiać gdzie sie da to moze twoja rodzina ,ja płace podatki w Polsce a nie za Odrą .

wilk 102
środa, 24 lutego 2021, 19:46

Więc pewnie jeżdzisz też polskim autem,laptopa masz też rodzimej produkcji,a tv też naszej produkcji.

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 14:24

Ha pewno byś się zdziwił jak wiele z RTV jest obecnie produkowanego w Polsce.

sfdsfdsfasdafasdf
środa, 24 lutego 2021, 09:06

Onet zaczyna realizować uderzenie informacyjne w polską zbrojeniówkę, bo ta zaczyna wychodzić na prostą. Skuteczność, to najgorsza zbrodnia, którą Polak może popełnić.

alan
środa, 24 lutego 2021, 12:57

A nie pomyślałeś, że może pora uzdrowić polską zbrojeniówkę?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 09:23

Zdecydowanie wolałbym żeby niemiecki onet nie próbował "uzdrawiać" polskiej zbrojeniówki.

środa, 24 lutego 2021, 21:36

Onet będzie uzdrawiał strzelajac 900 sztuk amunicji z karabinka który zasilany jest z magaznków 30-nabojowych i który strzela z zamkniętego zamka?

Xyz
czwartek, 25 lutego 2021, 05:32

To przeczytaj ten tekst i się dopiero wypowiedź. Firma zainwestowała mln. W maszyny i nagle się znalazł znajomy królika ....

serdżant co ma pamięć
środa, 24 lutego 2021, 02:09

podczas powstania kościuszkowskiego Targowiczan wieszało się na latarniach ...

asdf
środa, 24 lutego 2021, 12:18

jakby powrozy byly z panstwowej spolki to by pewnie przy tym pekaly

Jo
środa, 24 lutego 2021, 10:11

Biskupów i Prymasa też?

kpr pchor. rez. WP Adrian Krajewski
środa, 24 lutego 2021, 01:47

MSBS 5,56mm Grot to świetna broń, która będzie jeszcze międzynarodowym hitem eksportowym Polski. O jej potencjale niewątpliwie świadczy ten zajadły atak różnych "zatroskanych" o bezpieczeństwo żołnierzy. Przymierzam się do zakupu wersji cywilnej tego karabinka, podobnie jak równie udanego pistoletu 9mm VIS-100.

Extern
środa, 24 lutego 2021, 17:14

VIS 100 jest fajny, miałem parę dni temu okazję postrzelać, (pojawił się na mojej strzelnicy). Jedynie może SIG 226 podobnie mi podszedł jeśli chodzi o kurkowce.

Adam
środa, 24 lutego 2021, 16:46

Oba są tak udane że nie ma na nie ani jednego klienta eksportowego.

alan
środa, 24 lutego 2021, 13:02

Przecież, gdybyś przeczytał artykuł na Onecie, to nie pisał byś bzdur- jasno tam napisano, że Grot to broń mająca wiele zalet, niestety obecnie trzeba najpierw wyeliminować wady będące efektem pochopnej decyzji o zakupie kilkudziesięciu tysięcy sztuk niesprawdzonej broni. Zaklinanie rzeczywistość przez Łucznik i twierdzenie , że nowe wersje są pozbawione znacznej części wad, nie zmieni faktu że w magazynach pozostają już wyprodukowane Groty a więc te posiadające wady.

asdf
środa, 24 lutego 2021, 12:21

bedziesz zalowal z 6tys bez grosza mozesz kupic swietny AR-15 Aero Precision

Extern
środa, 24 lutego 2021, 22:10

ARy są dobre, strzelec sportowy będzie zadowolony, jednak MSBS to cały modułowy system broni. To jest jego główna zaleta dla wojska. Gdyby nie ograniczona liczba promes jakie w swojej łaskawości przyznaje cywilom WPA i traktowanie przez nasze przepisy kawałka rozwierconej z jednej strony rurki jak całej broni to i zwykły cywil mógłby swój karabinek na widzimisię zamieniać na wersję wyborową lub bezkolbowca.

Gurney H
środa, 24 lutego 2021, 10:48

Jasne, będzie. Z portu lotniczego Baranów odleci milion elektrycznnych samolotów, a przez przekop strategiczny przepłyną szczecińskie promy ze stępkami poklepanymi ceremonialnym młoteczkiem.

czwartek, 25 lutego 2021, 09:39

Słyszałeś o takim państwie jak Czechosłowacja? Na morzem nie leży. Tymczasem bez przemysłu tam ulokowanego nie byłoby austriackich pancerników.

środa, 24 lutego 2021, 21:39

Najlepiej nic nie produkować, wykonywać polecenia, i się cieszyć z poklepywania po plecach przez wielu przyjaciół?

Herr Wolf
środa, 24 lutego 2021, 09:25

Bierz grota i do Iraku zobaczymy co powiesz po powrocie..

eskimos
środa, 24 lutego 2021, 16:34

No i zaczyna się, wesoła twórczość... to WOT do Iraku już wysyłasz, czemu nie na koło podbiegunowe?

kbrz
środa, 24 lutego 2021, 21:54

Grot jest na uzbrojeniu Armii nie tylko WOT, żołnierze, którzy maja jechać na misję(ciągle jeździmy) szkolą się z Berylami.

jurgen
czwartek, 25 lutego 2021, 16:23

a 6BPS ?

asdf
środa, 24 lutego 2021, 21:08

na kolo podbiegunowe tez moze jak przytafi sie misja a czy to jest bron nadajaca sie tylko na strzelnice?

Herr Wolf
środa, 24 lutego 2021, 20:23

Przecież przysięgali bronić NATO..

sorber
środa, 24 lutego 2021, 19:41

To rozumiem, że tylko WOT tym będzie się posługiwał ? Operacyjne zostaną przy Berylu ?

nic nie rozumiesz
czwartek, 25 lutego 2021, 09:48

Nie, dostaną w nowszej, sprawdzonej wersji.

Herr Wolf
czwartek, 25 lutego 2021, 11:55

Kto będzie im produkował suwadla?!

Zecik
środa, 24 lutego 2021, 01:30

Podpisanie umowy jeszcze przed ukończeniem badań kwalifikacyjnych potwierdził gen. Wiesław Kukuła – Jakkolwiek toczyły się testy, kiedy były podpisywane umowy, broń, która była kupowana, miała być dostarczona po zakończeniu pozytywnym testu – powiedział gen. Kukuła podczas komisji zwołanej na wniosek posłów opozycji Kolejna sprawa to regulatory gazowe w broni, które z powodu wady konstrukcyjnej wypadają z broni. Gen. Kukuła utrzymywał, że problem jest marginalny, to przyznał, że wojsko obciąża finansowo żołnierzy za zagubione części uzbrojenia Choć przedstawiciele rządu, wojska i fabryki zapewniali, że karabinek jest całkowicie bezpieczny dla żołnierza, to poseł Lewicy Andrzej Rozenek zwrócił uwagę, że po wypadnięciu regulatora będzie on niezdolny do strzelania Odpowiedzią gen. Kukuły było stwierdzenie, że „bez regulatora gazowego da się strzelać”, tyle że wtedy "broń się automatycznie nie przeładowuje", ale „żołnierz doświadczony” sobie z tym poradzi I tyle w temacie....

cxzcxzvcxvzxczvxczvxcz
środa, 24 lutego 2021, 09:14

Występowanie pewnych chorób wieku dziecięcego, w nowych produktach jest jest normalnym zjawiskiem. Tu wystąpiły one nieco w ponad 5% wypadków, jest to bardzo dobry wynik. Poziom 5% uznaje się z grubsza za poziom istotności, tzn. poniżej 5% wady uznaje się za problem losowy, a nie problem konstrukcji. Teraz Karabinek osiąga już bezusterkowość powyżej 97%. W sumie wykazana jest bardzo dobra jakość tego sprzętu. Należy, też zauważyć, że użytkownicy broni zwykle są nieco inteligentniejsi od dziennikarzy z Onetu i zwykle znają się nieco na technice, więc ta dmuchana afera pewnie nie wpłynie na sprzedaż.

Adam
środa, 24 lutego 2021, 16:47

5% w ciągu 3 lat to bardzo kiepsko.

jarosław
środa, 24 lutego 2021, 13:11

Tylko dlaczego A0 musiała od razu liczyć kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Nie mogło to być chociażby 5 000 i rozrzuconych po rożnych jednostkach żeby zebrać opinie. Czy może po prostu chodziło o szybki sukces polityczny i szybkie uzbrojenie WOTu. Obserwując całe to zamówienie wydaje mi się, że my nie wyszliśmy z PRLu i systemu radzieckiego. Warto może w kontekście tego zamówienia porównać sobie monografie samolotów radzieckich z niemieckimi. Taki przykład: FW 190 - W marcu 1941 roku sformowano eksperymentalną jednostkę 190, wyposażoną w 6 maszyn Fw 190 A-0, której zadaniem było zebranie informacji na temat korzystania z Fw 190 w warunkach polowych, zanim zostanie rozpoczęta produkcja seryjna. A-1 wyprodukowany w liczbie 100 egzemplarzy. Dopiero od wersji A2 można mówić o produkcji seryjnej. Trochę wcześniej w ZSRR wprowadzono do produkcji w ZSRR myśliwiec Jak 1 - Pierwszy prototyp I-26-1 ukończono w ostatnich miesiącach 1939 roku, na początku roku 1940 maszyna odbyła pierwsze loty. Podczas prób, wykryto jednak liczne wady samolotu wynikające z niedopracowania konstrukcji i jej zbyt małej wytrzymałości. W czerwcu 1940 przeprowadzono próby państwowe, których jednak prototyp nie przeszedł; nakazano natomiast usunięcie 123 usterek. Pod koniec 1940 roku poprawiony samolot ukończył próby państwowe, aczkolwiek w dalszym ciągu pozostały do usunięcia wady. Mimo problemów z rozwojem prototypów, już 19 lutego 1940 zdecydowano skierować samolot do produkcji w fabryce nr 301, a następnie także w fabryce 292. Przepraszam za przydługi wpis ale może warto wyciągnąć jakieś wnioski z historii i czasem też wziąć jakiś przykład z Niemców a nie ciągle z ruskich! A tak na koniec takie pytanie retoryczne - na iloma fabrykami zbrojeniowymi miał nadzór właścicielski rząd Roosevelta, Churchilla czy nawet Hitler a nad iloma Stalin? i co wynika z tego rządowego nadzoru?

tut
środa, 24 lutego 2021, 01:12

Banda idiotów i dyletantów. Ciekawe co by powiedzieli na dopuszczenie broni która realizuje 80% założeń? Pewnie rząd by upadł. A takie rozwiązanie realizują amerykanie. Fajnie, prawda? Procent jest tu przykładowy. To, że karabinek ma wady i trzeba je usuwać było wiadomo już na starcie. Poszukajcie w necie artykułów z tego okresu. Sami się przekonacie. Inna sprawa czy jest to proces dostatecznie szybki. To, że wprowadzono karabinek bocznymi dziwami? To prawda. Ale czy da się to zrobić przy obecnych przepisach w normalny sposób? Na początek trzeba zmienić 80% przepisów wyrzucając z tego pewnie więcej niż połowę. I zwolnić połowę gryzipiórków. To jest dopiero sabotaż. I tym należało by się zająć, a nie wydawać nowe przepisy. I może to głupie, ale właśnie tego wymagam od posłów.

Stefan
środa, 24 lutego 2021, 10:53

Twoim sposobem myślenia, dziś HSW nie miałoby Kraba w ofercie, albo wojsko miałoby Kraba z wadliwym podwoziem. Zamiatanie problemów pod dywan niczego nie rozwiązuje. Zabrano się za temat i dziś HSW ma dobry produkt, a wojsko dobry sprzęt. Reasumując wyszła pazerność Radomia i PGZ-a. Można było na początek zakontraktować zakup 2-3 tys. karabinków i testować w jednostkach. Ale ważny był kontrakt na 0,5 miliarda. A dopiero od 2019 Radom ma nowe linie produkcyjne, zaoszczędzili też na materiałach i na kontraktach dla podwykonawców. Wyciskali cenę, a nie jakość. A dziś wszystkim odbija się to czkawką.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 09:42

A wiesz ty w ogóle jak było z Krabem, czy opierasz się jednie na tym, co na ten temat mówili miszowie, którzy na lata wstawili go do lodówki?

Maczer
środa, 24 lutego 2021, 00:05

@Maciej Szopa Rzetelność dziennikarska oraz zwykła przyzwoitość wymaga aby opisał Pan również, że : - jeśli chodzi o zacinanie broni po zapiaszczeniu to ani FB ani MON ani WOT nie odnieśli się do zarzutu unikając odpowiedzi - gen Kukuła powiedział, że strzelać bez regulatora też można i generalnie nie jest to problem dla doświadczonych żołnierzy (sic!) - oraz potwierdził, że karabinki kupiono przed zakończeniem badań, czyli wbrew przepisom Rozumiem, podejście (choć się z nim nie zgadzam) że Polska broń jest najlepsza bo jest Polska, ale żadna broń nie może być ważniejsza od Polskiego Żołnierza który ma nią walczyć.

Autor Widmo
środa, 24 lutego 2021, 10:55

Maczer, pisząc to upowszechniasz wady produkcyjne procentowej części całości serii wyprodukowanych MSBS jako wady broni, które dyskwalifikują ją z użytku. Każdą broń można zepsuć lub zapiaszczyć. Każda broń nieodpowiednio utrzymywana zacina się, zacina się również ze względu na stosowaną w niej sporadycznie wadliwą amunicję. Rozumiem z tego, że wady produkcyjne np. samochodów również powinny dyskwalifikować je z użytku, jako potencjalnie zagrażające życiu ich użytkowników. A pomimo tego producenci tego nie robią, tylko zaistniałe wady usuwają i dopracowują konstrukcję dalej. Przestańmy się czepiać w końcu produktu, bo nic to w sprawie nie zmieni. Broń jest, została wprowadzona do użytku i należy się z tego cieszyć. Kasa też została w kraju, ludzie w Radomiu mają pracę, może kiedyś doczekamy sprzedaży broni za granicę. Co do konkretnych polityków nie wypowiadam się, bo pomimo jakiejkolwiek orientacji politycznej, typ polityka zawsze jest jeden i ten sam. Wynika to z założeń i interesu każdej partii politycznej. Dokonuję tutaj oczywiście pewnego uproszczenia w tej kwestii.

Olo
środa, 24 lutego 2021, 22:10

Fajnie, tylko czy za akcję serwisową aut po wykryciu usterki przez producenta płaci właściciel auta? Czy nowe wadliwe Boeingi były modyfikowane na koszt linii lotniczych? Czy jak kupisz smartfona z bublem to godzisz się z tym/naprawiasz za swoje czy oddajesz na gwarancji masz gdzieś jak i za ile to naprawią?

ndb;;s
czwartek, 25 lutego 2021, 09:43

A wiesz kto płaci za usuwanie usterek, czy tak sobie piszesz, żeby pisać?

Autor Widmo
czwartek, 25 lutego 2021, 09:31

Olo, nie myl firm prywatnych z firmami które są własnością państwa, czyli własnością Polaków. I do póki Łucznik nie jest prywatny, to budżet państwa finansuje jego funkcjonowanie i wszystkie związane z tym koszty. Ewentualne wady MSBS usuwa przecież Łucznik na własny koszt, a nie koszt żołnierza który jest jego użytkownikiem. Poza tym żołnierze są nasi, bo to przecież Wojsko Polskie a nie najemnicy i firmy prywatne jak Black Water czy Wagnerowcy.

asdasdasdDAS
środa, 24 lutego 2021, 09:37

Można się z tobą zgodzić, a i tak, afera jest dmuchana i moim zdaniem robią ją specjaliści za pieniądze. Platforma uważa się za super mądrą, a nie potrafi zauważyć tego prostego faktu.

BadaczNetu
wtorek, 23 lutego 2021, 23:57

Po tej sprawie najlepiej widać czyje interesy reprezentuje opozycja. Gdyby wojsko kupowało H&K, nikt by nawet nie pisnął.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 09:46

Dlatego niebawem należy spodziewać się cyklu "artykułów" o ZSSW-30, Borsuku i tak dalej.

Adam
środa, 24 lutego 2021, 16:48

HK 416 są dwa razy tańsze i niezawodne.

asdf
środa, 24 lutego 2021, 12:26

ale o czym mieliby piskac? o wypadajacych regulatorach gazowych? zacinajacej sie broni? pewnie by ktos piszczal ze mamy "rownie dobry" karabinek z Radomia a kupilismy niemiecki jak sie okazuje nie do konca taki dobry.

czwartek, 25 lutego 2021, 09:47

Pisz w suahili.

sdfdsfdsfsadf
środa, 24 lutego 2021, 09:38

Albo Breny

Polak
środa, 24 lutego 2021, 09:06

To prawda to tzw v kolumna

Monkey
wtorek, 23 lutego 2021, 23:37

Niech będzie i kontrola NIK, jakaś komisja ekspercka. Przy całym szacunku do dziennikarzy, jednak nie można polegać zawsze tylko na jednej publikacji. Tak jak już nieraz pisałem, jeśli jednak fakty podane w artykule okażą sie prawdziwe, to powinny być wyciągnięte konsekwencje.

środa, 24 lutego 2021, 21:44

Teraz znajdź ekspertów których oceny nikt nie będzie kwestionował :)

Autor Widmo
czwartek, 25 lutego 2021, 15:21

Zapytaj kilkuset żołnierzy WOT jako wzorcową próbę. Jakoś dziwnie żołnierze WOT na tym forum nie wylewają swoich frustracji na temat MSBS. Onet również nie napisał artykułu o broni podpierając się oceną żołnierzy WOT. Żołnierze mają zakaz wypowiadania się ? Jak myślisz ?

Extern
środa, 24 lutego 2021, 18:03

Ależ przecież fakty podane w artykule są prawdziwe, jak nasypiesz dwie garście piachu do komory Grota i nie wytrząsając wcześniej piachu spróbujesz przeładować ,to się na pewno zatnie. I nie ważne czy to będzie wersja A0 czy A2. Tak samo przecież jak przestawisz regulator gazowy do pozycji do jego wyjęcia i będziesz na pasie w terenie nosił karabin lufą w dół to w końcu on wypadnie i też nie ważne w jakiej dotychczasowej wersji by nie był karabin. To samo z tym testem na zniszczenie broni przez ekstremalne przegrzanie jej ilością amunicji do której ta broń nie jest dostosowana. O to właśnie chodzi, artykuł został napisany genialnie, wyliczonym tam przypadkom Łucznik nie może zaprzeczyć że ich nie było.

kbrz
środa, 24 lutego 2021, 22:00

Problem w tym, że Moszner zauważył krytyczną wadę konstrukcyjna, (zresztą Wat o niej wie było o tym nawet gdzieś pisane) i ją wykorzystał do zacięcia broni piaskiem, ogólnie jest jeszcze gorzej bo da się zaciąć też śniegiem.. dlatego wszyscy tak unikają odpowiedzi na pytanie jak broń działa w skrajnych warunkach bo musieliby przyznać, że nie działa wcale..

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 14:16

Na pewno nie jest tak że nie działa wcale. Niedawno na portalu na Y oglądałem filmik z jakiś zawodów taktyczno strzeleckich "lekka piechota". Większość ze startujących miała ARy kilku kałachy z Radomia. Ogólnie biegali, się czołgali brudzili i to wszystko było przeplatane z biegu wykonywanymi zadaniami strzeleckimi. Widać było jak często zacinały im się te zabłocone ARy i kałachy zresztą również. Cały czas musieli walczyć z zacięciami broni. Jeden nawet połamał markową kolbę w ARze gdy nogą próbował odblokować broń. A nie były to egzemplarze ustawione tylko pod strzelnicę tylko właśnie do takiego traktowania przygotowane.

środa, 24 lutego 2021, 21:44

Kałach tak samo się zatnie....

ppp
czwartek, 25 lutego 2021, 20:34

Porównywany AKM polskiej produkcji był jednak zdatny do oddawania kolejnych strzałów wprawdzie z pomocą . Grot nie nadawał się do niczego . Ciekawe jak zachowują się AKM rosyjskiej produkcji albo wersje fińskie AK-47 .

Extern
czwartek, 25 lutego 2021, 14:03

No tak przecież, dlatego Łucznik nie skarży Onetu o to że ten napisał w artykule nieprawdę tylko skarży ich o "złe intencje" z jakimi pisany był ten artykuł. W moim odczuciu fabryka robi błąd wdając się w wymianę na warunkach które Onet na pewno wcześniej przemyślał ze swoimi prawnikami, bo jak niby udowodni tą intencję przed sądem? To że większość ludzi interesujących się polityką domyśla się jaka mogła być intencja portalu który wiadomo jakie ma sympatie polityczne i do jakiej grupy kapitałowej należy, nic dla sądu nie będzie znaczyła. Bo równie dobrze Onet może twierdzić że wręcz przeciwnie, bo w tekście parę razy "z troską" powtórzyli że problem dało by się naprawić gdyby tylko .... itd.

Autor Widmo
środa, 24 lutego 2021, 11:01

Monkey, masz całkowitą racje i się z tobą zgadzam. Jednak myślę, że w przypadku potwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości przy wprowadzaniu bądź procedurze zakupu MSBS dla armii, żadne konsekwencje nie zostaną wyegzekwowane, ponieważ obecna ekipa rządząca ma większość parlamentarną i wpływ na decyzje odpowiednich decydentów. Podobnie sprawa miałaby się, gdyby u władzy była opozycja. Tak, czy inaczej nie mamy już na to wpływu.

Monkey
środa, 24 lutego 2021, 20:22

@Autor Widmo: Trzeba jednak próbować, nie wolno zakładać rąk i powiedzieć, że się nie da. Oczywiście rozumiem twój punkt widzenia po ponad 30 latach demokracji w RP. Nie wolno się jednak poddawać.

Autor Widmo
czwartek, 25 lutego 2021, 09:33

Monkey, to proponuję wyjdźmy razem w sprawie MSBS na ulicę Wiejską z transparentem, domagając się wyjaśnienia sprawy. Na pewno nas wysłuchają. A co do oceny nazwą Nas pro Onetowcami. Idziemy ?

dropik
środa, 24 lutego 2021, 09:51

A to nie wiesz kto jest szefem NIK? Zaufanie do NIK mniej niż zero ;) i Ogólnie Inspektorzy NIK mają małe pojecie o temacie. Sprawdzą papiery i tyle, a w papierach zapewne nie ma nic ciekawego bo nikt by się tak nie podłożył. problemem było parcie na wprowadzenie tych karabinów , a tego nie znajdziesz w papierach.

Monkey
środa, 24 lutego 2021, 18:03

@dropik: Oczywiście wiem, kto nadal jest... Ale z drugiej strony jakkolwiek duży nie byłby wpływ szefa na instytucję, on nie jest tą instytucją. Ten pan to nie Piłsudski. Co do parcia na wprowadzenie broni, publiczne wypowiedzi poprzedniego ministra ON to już coś:-) Oczywiście, chyba nikt nie byłby tak głupi, żeby zostawić ślad w papierach, ale różnie to bywa...

dropik
czwartek, 25 lutego 2021, 13:00

coś tam mogę znaleźć ale ogólnie inspektorzy NIK to nie policja ani prokuratorzy. Nie sprawdzą jak bylo, przejrzą papiery i tyle.

Adam
środa, 24 lutego 2021, 16:50

W papierach znajdziesz umowę z lipca 2020 roku na modernizację Grotów A1 do A2 za 177 mln zł. Skoro teraz PiS twierdzi że modernizacji nie będzie, to co się stało z tymi pieniędzmi?

vcbvcbvcxbcvxvbxc
środa, 24 lutego 2021, 09:45

Twoje myślenie jest bardzo naiwne, na te wyprodukowane sztucznie pseudo fakty: doniesienia prasowe, komisja, NIK, itd. Będą się powoływać handlowcy w czasie przetargów na karabinki, na całym świecie. Uwierz mi, że to robota fachowców. Na przykład celem komisji w parlamencie i NIKu, jest uprawdopodobnienie bzdurnych i nierzetelnych doniesień prasowych Onetu. Na zasadzie, a jednak coś było na rzeczy. Bez tych komisji bzdury Onetu zostaną zapomniane i nikt nie będzie się mógł na nic powoływać w czasie przetargów, bo się tylko ośmieszy. Prasa branżowa, która dostała propozycje dezawuacji Grota i odmówiła powinna wydać oświadczenie, że takie propozycje były jej składane.

Monkey
środa, 24 lutego 2021, 18:08

@vcbvcbvcxbcvxvbxc: W demokratycznym państwie prowadzi się oficjalne śledztwo w takiej sprawie. I kara winnych. Problem w tym, i tutaj moim zdaniem masz zdecydowanie rację, że u nas to trwa tak długo, aż sprawa sie rozmyje, a prawdziwe fakty są znane dopiero po latach. W Polsce na pewno jest to pięta achillesowa podobnych śledztw.

Adam
środa, 24 lutego 2021, 16:52

To dlaczego MON ani WOT nie odniosły się do doniesień Onetu? Co do prasy to zarówno Defence24 jak i Milmag potwierdziły wszystkie wady Grota opisywane przez Onet.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 lutego 2021, 09:52

Nie wiem jak MON czy WOT. Ale ja na ich miejscu nie odnosiłbym się wcale do doniesień mediów, które działając w obcym interesie usiłowały nam swego czasu wmówić, że powinniśmy przyjmować tak zwanych "uchodźców", bo nas "ubogacą".

Tweets Defence24