Reklama

Siły zbrojne

Jednomiejscowy Su-34 następcą Su-25?

Fot. syria.mil.ru
Fot. syria.mil.ru

Wiktor Bondariew, Przewodniczący Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji i były dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej udzielił wypowiedzi agencji TASS dotyczącej przyszłego samolotu szturmowego mającego zastąpić Su-25. Zdaniem pułkownika nowa maszyna powinna powstać na bazie bombowca taktycznego Su-34 ale posiadać miejsce tylko dla jednego pilota. 

Bondariew powiedział rosyjskiej agencji TASS, że jego zdaniem Su-34 to świetny, bardzo manewrowy samolot mogący zabrać osiem ton ładunku, a więc dwukrotnie więcej niż Su-25. Zdaniem byłego dowódcy rosyjskiego myśliwca nowy samolot szturmowy powinien posiadać także te same silniki, co Su-34. "Wierzę, że jest prościej i łatwiej zrobić jednoosobowy kokpit i zostawić resztę tak jak jest" - powiedział Przewodniczący Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji. Zgodnie z informacjami agencji TASS prace koncepcyjne nad tym samolotem mają się rozpocząć już w przyszłym roku. 

Jednocześnie Wiktor Bondariew zapowiedział, że maszyny Su-25 zmodernizowane do najnowszej konfiguracji Su-25SM3 wciąż mają w sobie duży potencjał i pozostaną w służbie jeszcze przez 10-15 lat. Oznacza to jednak, że już teraz powinny się zacząć prace nas maszyną, która mogłaby zastąpić te samoloty wprowadzone do służby w 1981 roku. 

Su-34 powstał na bazie myśliwca Su-27 z myślą o zastąpieniu bombowców taktycznych (frontowych) z rodziny Su-24. Maszyna odróżnia się od wielozadaniowych maszyn z rodziny Su-27 opancerzonym kokpitem umieszczonym w tytanowej skrzyni oraz dwoma przestronnymi miejscami dla pilotów. Rosyjskie siły powietrzne posiadają obecnie 106 egzemplarzy, a w sumie zamówiono ich 200 sztuk. Su-34 od września 2015 roku biorą udział w rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii. 

 


 

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. zxc

  Za duży i za drogi do tej roli. No,ale kto bogatemu zabroni...

 2. bądźmy poważni

  To Suchoj jest już taki bogaty, że daje w łapę, bo inaczej nie mogę sobie uzasadnić przerabiania Su-34 na jednoosobowy, kiedy można by było wykorzystać Su-35 lub MiG-29SM. Budżety minobrony szły w poprzednich latach w dużej części na spłacenie długów zakładów zbrojeniowych, więc Suchoj nie jest chyba taki bogaty, więc o co chodzi?

  1. yaro

   a no o to chodzi, że konstrukcja kabiny jest gotowa a ta kabina jest opancerzona i posiada wanne z tytanu, więce nie musisz wymyślać czegoś od nowa tylko to modyfikujesz , w każdym innym przypadku stracisz czas na projekt takiej wanny, czas na wdrożenie jej do produkcji,czas na testy wytrzymałościowe, opatentowanie, testy w armii, testy państwowe .... widzisz ile czasy stracisz ?? a tu masz gotowca .

  2. DUDEK

   Tak jak wspomniał yaro. ma pancerną kabine opancerzone wrażliwe elementy kadłuba jak elementy skrzydeł , silnika poteżny zasieg,udźwig 8ton ,i może podjąć walkę z myśliwcem

 3. Ccc11

  Su 34 to ciekawa konstrukcja, choć pewne elementy zdradzają że zrobiona trochę na "pół gwizdka" i pewne elementy można było lepiej dopracować. Na plus niewątpliwie zalicza się to, że jest to pierwsza pochodna su 27 w której w ogóle próbowano coś zrobić z dużym RCS . Przód samolotu wraz z kokpitem wygląda nowocześnie (ma dosyć niską sygnaturę radarową - nie jest to oczywiście stealth ale w porównaniu do su 27 jest duży postęp)i tej części nie powstydziłaby się nawet zachodnia konstrukcja generacji 4+ Problem jest taki, że ta nowoczesna część dziobowa jest jakby doklejona do starej reszty w której wprowadzono niewiele zmian.

  1. pytajnik

   no i co z tego wynika, doklejono część dziobową do starej reszty i jaki to ma wpływ i na co bo chyba nie na manewrowość

 4. zbombardowany

  Nic nie zastąpi Su-25.

 5. CB

  Niedługo to zaczną produkować samoloty pasażerskie na bazie Su-27 ;)

  1. DE

   Może... Sukhoi-Gulfstream S-21 ma skrzydła dziwnie podobne do Flankerów...

  2. Okruch

   Wiesz, skoro na bazie Pilatusa PC-9 produkuje się dyspozycyjny PC-12, to kto wie, czego zamarzą sobie rosyjscy oligarchowie... :)

 6. Hoplita

  Od sowiecka technika samoloty z przed wieku jeden zdezelowany lotniskowiec i 50 MT pociski z tektury, aż strach się bać.

  1. Roman

   Popatrz sobie na polska armie, tylko nie placz bo wstyd bedzie.

  2. hmm

   Na Gromy, Pilice, S125, S200, Osy i reszte sowieckiej techniki sprzed 40lat wystarczy.

 7. b

  Czyli nowy silnik "bedzie " za 25 lat moze. ......

 8. Patriota

  I mowi to general ktory byl dowodca sil powietrznych?? Widac zepojecia niema chyba mu papiery przyslonily rozumiem su25 jest samolot szturmowym a su-34 bombowcem frontowym rocznica jest zasadnicza. Samolot szturmowym nie wymaga naddzwiekowej predkosci on dzialam blisko lini frontu w dodatku tuz nad ziemia, chlopaki dam pomyslec zeby go oprzec o sprawdzix konstrukcja jest dobry posunieciem w dodatku obniza koszt.

  1. detektor propagandy

   Twoja krytyka dokładnie jest przepisana z amerykańskich stron (pewnie jesteś ich agentem vide brak polskich znaków). Co zabawne, te same amerykańskie strony zapewniają, że F-35 (jeszcze gorszy samolot szturmowy od Su-34, bo nieopancerzony, mniej zwrotny i z mniejszą ilością dostępnego uzbrojenia i zupełnie niedostosowana do lotów na małych wysokościach) "bez problemu" może zastąpić A-10 "bo współcześnie cele lepiej atakować ze średnich i wyższych pułapów przy pomocy PGM". Ta obłuda "ekspertów" po prostu ich ośmiesza.

  2. Urko

   Chyba jest mniej różnic pomiędzy Su-25 i Su-34, niż pomiędzy A-10 i F-35. W tym drugim przypadku chyba nie ma wątpliwości, że F-35 sobie poradzi ?

 9. Ślązak

  Kolejny członek rodziny Su-27 , praktycznie podejście, ale proszę dajcie spokój z zachwytem nad geniuszem i kreatywnością Rosjan wiem że zaraz się zacznie, to nawet nie jest denerwujące tylko komiczne.

Reklama