Siły zbrojne

Japonia rozstawia baterie Patriot na trasie północnokoreańskich rakiet

Fot. US Army/Wikipedia
Fot. US Army/Wikipedia

Regionalne władze w Japonii potwierdziły rozlokowanie baterii wyrzutni Patriot na pozycjach bojowych, zapewniających obronę przed rakietami wystrzelonymi z terytorium Północnej Korei. Ma to być również odpowiedź na północnokoreańskie groźby zaatakowania amerykańskich baz wojskowych na wyspie Guam.

Jak się okazuje Japończycy nie rzucali słów na wiatr twierdząc, że zestrzelą każda rakietę, która nadleci nad ich terytorium. Japońskie władze przebazowały baterie rakiet przeciwlotniczych i przeciwrakietowych PAC-3 do najbardziej zagrożonych atakiem prowincji kraju: Ehime, Hiroszima, Kochi i Shimane.

Dodatkowym wzmocnieniem tych sił ma być stała obecność na Morzu Wschodnim jednego z japońskich niszczycieli wyposażonych w antyrakietową wersję okrętowego systemu walki Aegis. Działania te są zgodne z deklaracją złożoną przed dwoma dniami przez premiera Japonii Shinzo Abe, który stwierdził, że zrobi wszystko, by ochronić życie i majątek obywateli.

Czytaj też: USA - Korea: Między kontynuacją programu ICBM a wojną

Media przypominają jednak, że Japończycy mają teoretyczne środki do zwalczania zagrożenia, ale nigdy ich jeszcze nie użyli. Tymczasem zagrożenie jest realne już od 2009 roku, gdy jedna z północnokoreańskich rakieta przeleciała nad japońskim terytorium. Wtedy władze Północnej Korei tłumaczyły, że wystrzeliły na orbitę satelitę telekomunikacyjnego. Większość specjalistów uznała jednak to wydarzenie za testy rakiety międzykontynentalnej.

Czytaj też: USA vs. Korea Północna. Czas decyzji [ANALIZA]

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.