Izrael: wybrano wykonawcę wozu bojowego przyszłości

11 października 2021, 14:50
Zrzut ekranu 2021-10-11 o 14.42.00
Reklama

Jak poinformował izraelski koncern Israel Aerospace Industries (IAI), Ministerstwo Obrony Państwa Izrael przyznało mu kontrakt na głównego wykonawcę programu wozu bojowego nowej generacji Carmel. IAI będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój tej konstrukcji oraz opracowanie i integracje technologii przewidzianych do wdrożenia na tej nowatorskiej platformie.

Carmel (hebrajski skrót od Advanced Ground Combat Vehicle) to program pozyskania wozów bojowych nowej generacji przez izraelskie wojska lądowe. Projekt prowadzi Urząd ds. Rozwoju Broni i Infrastruktury Technologicznej Ministerstwa Obrony Izraela (MAFAT) i urząd ds. czołgu Merkava (Merkava Tank Administration). Sam pojazd ma być nowoczesną i zaawansowaną platformą lądową, w której na duży nacisk położono na automatykę i autonomiczność.

Co ciekawe załoga ma składać z zaledwie dwóch żołnierzy, a konkretnie kierowcy-mechanika i dowódcy-operatora uzbrojenia, którzy mogą jednak dublować swoje funkcje. Ta z kolei ma być zamknięta w specjalnej kapsule w kadłubie, a systemy wieżowe mają być w całości bezzałogowe. Bardzo duży nacisk ma być położony na zapewnienie rozszerzonej świadomości sytuacyjnej, a także zastosowaniu sztucznej inteligencji w celu maksymalnego wsparcia załogi w wykonywanych zadaniach. Ma to pozwolić na kompleksowe spełnienie wymagań przyszłego, sieciocentrycznego pola walki.

Po raz pierwszy koncepcyjną wizję programu Carmel zaprezentowano publicznie w maju 2017 roku choć sam program miał rozpocząć się już w 2016 roku. Planowano początkowo opracować nową konstrukcję połączonymi siłami wybranych spółek izraelskiej zbrojeniówki, jednak ostatecznie zdecydowano się na konkurencyjne postępowanie pomiędzy nimi. Ostatecznie kontrakty na zaprojektowanie i wyprodukowanie demonstratorów technologii w tym programie otrzymały aż trzy lokalne firmy: Israel Aerospace Industries, Elbit Systems i Rafael. Opracowane w ramach pracy badawczo-rozwojowej demonstratory technologii przeszły miesięczne, kompleksowe próby poligonowe. Po ich zakończeniu 4 sierpnia 2019 roku oficjalnie zaprezentowano publicznie wszystkie trzy demonstratory technologii.

Prezentowane wówczas trzy demonstratory Carmela bazowały na tymczasowym podwoziu powszechnie używanego w izraelskiej armii gąsienicowego transportera opancerzonego Bardehlas (czyli amerykańskim M113). W związku z tym kolejnym etapem programu było opracowanie przez jego uczestników projektu docelowego podwozia, które według założeń jego koncepcji powinny być wyposażone w napęd hybrydowy. Oddzielną kwestią pozostaje wybór docelowego bezzałogowego systemu wieżowego i jego uzbrojenia głównego. Izraelska zbrojeniówka może w tym zakresie pochwalić się szeroką gamą konstrukcji tego typu.

Wybór oferty IAI przez gestora w postaci izraelskiej armii i ministerstwa obrony narodowej oznacza, że spółka ta będzie głównym beneficjentem programu Carmel. Niewątpliwie jego wprowadzenie do służby liniowej będzie stanowiło przejściem w nową epokę oraz pozwoli na ogromny skok technologiczny w izraelskiej armii. Nowa konstrukcja pozwoli wprowadzić ją na nowoczesne, sieciocentryczne pole walki oraz na uzyskanie jeszcze większej przewagi nad każdym potencjalnym przeciwnikiem. Nie jest znany jego harmonogram ani szczegółowe plany w zakresie pozyskania tych wozów. Obecnie wiadomo jedynie, że bazowym wariantem tego wozu będzie bojowy wóz piechoty, jednak ze względu na modułowy charakter tej platformy może one być przebudowany także na liczne wersje specjalistyczne zgodnie z wymaganiami użytkownika.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Viktor
wtorek, 12 października 2021, 08:02

Iron fist light 1.75 mln usd w tym 270 efektorów

dim
wtorek, 12 października 2021, 07:34

Zauważcie: tam jest lidar ! Dowódca będzie widzieć wszystko, niezależnie od obecności maskowania roślinnością, czy wręcz ściany krzaków i zagajnika. Wyzwanie dla Lubawy, ale Wojsko Polskie i tak jej coś mało, mało kupuje. Uwaga Uwaga... i podobnie, czyli lidarem, badać będzie można, wkrótce, morską głębinę. Chińczycy sygnalizują, że do głębokości 500 metrów, a to nie jest państwo rzucające słowa na wiatr, czy puste propagandy. Sens op na Bałtyku... Piszę o tych sprawach od dawna, a lobbyści dostawców op odpowiadają mi, że fantazjuję.

Davien
środa, 13 października 2021, 12:03

Dim nie rozsmieszaj ludzi. Lidar przez maskowanie ci nie zobaczy, podobnie jak przez zadna przeszkodę nieprzepuszczająca swiatła. A juzuzywanie lasera w wodzie gdzie jest bardzo silnie rozpraszany i pochłaniany.... Znowu fantazjujesz:)

Mikroszkop
piątek, 15 października 2021, 23:04

Lidaru się używa do szukania indiański budowli w amazońskiej dżungli i jak najbardziej działa.

Davien
niedziela, 17 października 2021, 16:26

Bo pokazuje ci różnce w zalesieniu jak sa tam jakieś budowle, ale przez jakakolwiek nieprzepuszczajaca światła przeszkode nie widzi, no chyba ze zmieniły sie prawa fizyki.

Wiem co piszę
poniedziałek, 11 października 2021, 21:29

W tym też kierunku trzeba by było przysposobić naszego Borsuka.

dim
wtorek, 12 października 2021, 09:17

Nie jestem pewien, czy to dociera (nie mamy jak sprawdzić), ale po wejściu generacji jak ten wóz izraelski, Borsuk automatycznie staje się poprzednią, przestarzałą generacją. Powtórzę: choćby ponieważ tamten "widzi" Borsuka przez ścianę roślinności, lidarem. A Borsuk go tak nie zobaczy. Prywatnie uważam to za czysty skandal (moje zdanie), że to nie Polacy dbają o zdecydowaną przewagę technologiczną, nad znacznie liczniejszym przeciwnikiem. Suwerenność im się ewidentnie nie podoba (?). Niemniej te nakłady finansowe przekazane na projekt Borsuka... - i już to mówi za siebie.

Davien
środa, 13 października 2021, 12:05

Dim jesteś smieszny... Sciana roslinnosci akurat ukryje Borsuka, który termowizją bez problemu wykryje wrogi pojazd.

T-info
środa, 13 października 2021, 06:20

Borsuk przerasta wszystkie BMP jakie rosjanie mają i nie ustępuje niczym (prócz opancerzenie-do przyjęcia) wozom zachodnim. Zakładam że ASOP kamuflaż czy BMS to pewniak w przyszłości. Problem to liczba wprowadzanych w przyszłości wozów do służby (brak kasy).

m
wtorek, 12 października 2021, 14:49

To co zwykła termowizja nie wystarcza na roślinność?

V
wtorek, 12 października 2021, 00:56

Załoga w kapsule

darenk
poniedziałek, 11 października 2021, 22:31

Przysposobić? A co chcesz jeszcze "przysposabiać" w Borsuku? Ma latać, czy analizować typ urody? My mamy go w końcu zacząć robić seryjnie, przestać wydziwiać i tyle !

Wiem co piszę
wtorek, 12 października 2021, 15:14

Izraelski ma większą świadomość sytuacyjną, a o reszcie poczytaj w artykule .

BUBA
wtorek, 12 października 2021, 13:09

Borsuk juz dawno odszedl w sina dal .. w sina dal ... a co skasowano to skasowano .... legalnie legalnie tak jak w Tarnowskich Gorach .... co kogo obchodzi skarb panstwa a patriotyzm wciskaja glupkam

Wiem co piszę
wtorek, 12 października 2021, 15:15

Nie odszedł. Będzie niebawem. Problem w tym aby iść także w kierunku który obrał Izrael.

Tweets Defence24