Iran domaga się zniesienia sankcji i obwinia USA o stworzenie koronawirusa

23 marca 2020, 12:51
kkk
Szpital w Teheranie/ For. Mehr NA/Wikipedia/CC BY 4.0
Reklama

Stany Zjednoczone powinny znieść sankcje, jeśli chcą pomóc Iranowi powstrzymać epidemię koronawirusa - powiedział w poniedziałek prezydent Iranu Hasan Rowhani. Dodał, że Teheran nie ma zamiaru przyjąć od Waszyngtonu pomocy humanitarnej. 

Gospodarka Iranu ponosi duże straty z powodu sankcji USA uniemożliwiających krajowi sprzedaż ropy naftowej i odcinających mu dostęp do międzynarodowych rynków finansowych. Jednocześnie, Iran jest po Włoszech, Chinach i Hiszpanii krajem, który do tej pory najbardziej ucierpiał z powodu pandemii koronawirusa. Najnowszy bilans zmarłych i zakażonych przedstawił rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur podczas transmitowanej w telewizji konferencji prasowej. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła w ciągu doby o 129 do 1685, a łącznie potwierdzono 21 638 zakażeń. 

Amerykańscy przywódcy kłamią (...) Jeśli chcą pomóc Iranowi, to jedyne, co muszą zrobić, to znieść sankcje (...) A później możemy radzić sobie z epidemią koronawirusa (...) Zablokowaliście eksport irańskiej ropy /naftowej, zatrzymaliście bankowe transakcje Iranu (...) Wasza oferta pomocy jest największym kłamstwem w historii

Hasan Rowhani, prezydent Iranu

  Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif napisał na Twitterze: "USA NIE słuchają, co utrudnia globalną walkę z #COVID19. JEDYNYM lekarstwem jest IGNOROWANIE kary USA. To jest MORALNY i PRAGMATYCZNY imperatyw".

W podobnym tonie wypowiedział się w niedzielę najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu Ali Chamenei odrzucił amerykańską propozycję pomocy w walce z koronawirusem, powołując się na teorię spiskową mówiącą, że wirus został stworzony właśnie przez Stany Zjednoczone. Zarzucił Amerykanom, że stworzyli wirus "specjalnie dla Iranu przy użyciu danych genetycznych Irańczyków, które uzyskali różnymi sposobami". "Moglibyście przecież przysłać ludzi jako lekarzy i specjalistów, być może chcieliby tu przyjechać i zobaczyć efekt trucizny, którą wytworzyli osobiście" - zaapelował.

Komentarze Chameneia pojawiły się w czasie, gdy gospodarka Iranu cierpi z powodu sankcji USA uniemożliwiających krajowi sprzedaż ropy naftowej i odcinających mu dostęp do międzynarodowych rynków finansowych - zauważa Associated Press.

image
Masowe groby ofiar epidemii w okolicy miasta Kum / Fot. Mehr NA/Wikipedia/CC BY 4.0

 Francuska organizacja charytatywna Lekarze Bez Granic (MSF - Médecins Sans Frontières) poinformowała w niedzielę, że w prowincji Isfahan w środkowej części Iranu tworzy centrum ratunkowe na 50 łóżek w celu leczenia ciężkich przypadków Covid-19. Placówkę obsadzi zespół dziewięciu lekarzy specjalizujących się w medycynie ratunkowej i intensywnej terapii.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Indian
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:12

Dlaczego karchery pracują na ulicach Teheranu? Bo grypa z wuhan trzyma sie brudu

Tadziu
poniedziałek, 23 marca 2020, 15:53

Bo grypa typu B pochodzenia zwierzecego osiada na,stale A to przez to kichanie

Yugol
poniedziałek, 23 marca 2020, 15:35

Rzym,Barcelona,Berlin i reszta czystego błyszczącego Zachodu czego tam się trzyma wirus?

Leon zawodowiec
poniedziałek, 23 marca 2020, 15:55

To by sie zgadzalo na prawie 1-milion turystów dziennie to nawet brak kibla

Derwisz
poniedziałek, 23 marca 2020, 14:01

Strażnicy Rewolucji wrócilo z chon i slad po nich zaginął A miala to byc delegacja medycyny Fakt wiceminister zdrowia juz prawie marty

Tweets Defence24