Iran cofnie uprawnienia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

15 lutego 2021, 10:46
Saeed Khatibzadeh (1)
Fot. MSZ Iranu
Reklama

Jeżeli inne strony porozumienia nuklearnego z 2015 roku nie będą wypełniać swoich zobowiązań, to Iran będzie dalej ograniczał swoje wynikające z umowy obowiązki - oświadczył w poniedziałek rzecznik MSZ Iranu Said Chatibzadeh.

Władze Iranu cofną, wynikające z porozumienia nuklearnego, szerokie uprawnienia kontrolne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i ograniczą możliwości inspekcji MAEA tylko do niektórych obiektów.

"Nie mamy innej możliwości jak stosować się do zapisów prawa. Nie oznacza to całkowitego zakończenia wszystkich inspekcji MAEA" - tłumaczył Chatibzadeh odnosząc się do regulacji prawnych, które zobowiązują rząd do ograniczenia uprawnień kontrolnych Agencji w Iranie.

Rzecznik resortu spraw zagranicznych zadeklarował także, że "Iran nie dążył i nie będzie dążył do rozwoju broni atomowej". W zeszłym tygodniu szef irańskiego wywiadu publicznie powiedział, że nieustanna presja Zachodu może zmusić Iran do zwrócenia się w stronę broni jądrowej.

W 2015 roku Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami porozumienie, w ramach którego irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj. Z umowy w 2018 roku wycofały się USA za rządów Donalda Trumpa, przywracając sankcje na Iran. Od tego czasu również Iran stopniowo przestał wywiązywać się z zapisów porozumienia i nałożonych ograniczeń.

Reklama
Reklama

Nowy prezydent USA Joe Biden zapowiedział powrót do tej umowy, dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć respektować jej postanowienia, w tym zaprzestać wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. Według porozumienia Iran może wzbogacać uran do poziomu zawartości 3,67 proc. rozszczepialnego izotopu U235.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił z kolei, że Teheran nie będzie się stosował do zapisów umowy, dopóki Waszyngton nie zniesie nałożonych ponownie w 2018 roku sankcji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Niuniu
poniedziałek, 15 lutego 2021, 14:03

A czego się należało spodziewać od Iranu po wyjściu jednostronnym przez Trumpa z porozumienia i umowy z Iranem? Po nałożeniu bardzo surowych "sankcji" i zastosowani się do nich pozostałych zachodnich sygnotariuszy tej umowy? Zachód wyszedł z umowy i jednocześnie chce aby Iran jej przestrzegał? Naprawdę? Dziwne w sumie, że Iran w praktyce nadal to robi a jedynie zapowiada zaprzestanie.

sża
poniedziałek, 15 lutego 2021, 13:48

Iran ma rację, niech najpierw USA zniesie bezprawne sankcje.

Tweets Defence24