Reklama

Siły zbrojne

Irak otrzymał rosyjskie zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosja dostarczyła do Iraku dwadzieścia rakietowo – artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Pancyr-S1.

Sprzęt został przekazany przez przedsiębiorstwo eksportowe „Rosoboronoeksport” na podstawie kontraktu zawartego w 2012 r. za 4,2 miliarda dolarów. Umowa ta przewidywała dostawę 24 zestawów Pancyr-S1 i 30 śmigłowców bojowych Mi-28NE. Zestawy typu Pancyr są też używane np. przez Rosjan w Syrii, według dostępnych informacji były wykorzystywane także w czasie konfliktu ukraińskiego.

Później zamówienie rozszerzono o 6 śmigłowców i samoloty szturmowe Su-25, a obecnie mówi się głośno o dokupieniu jeszcze przez Irak m.in. samolotów myśliwskich MiG-29.

Rosjanie przy tych negocjacjach wykorzystują doświadczenia z konfliktu w Syrii, wskazując na skuteczność zastosowanego tam, rosyjskiego sprzętu wojskowego. Szczegółowych informacji o dostawach dostarczają oficjalne komunikaty irackiego ministerstwa obrony.

Jedna wyrzutnia systemu Pancyr-S1 uzbrojona jest w 12 pocisków rakietowych o zasięgu do 20 km i maksymalnym pułapie 15 km, a także dwie armaty 30 mm. System ma możliwość zwalczania więcej niż jednego celu jednocześnie, był projektowany m.in. z myślą o niszczeniu pocisków manewrujących.

W czasach Saddama Husajna Irak dysponował rozbudowanym systemem OPL konstrukcji sowieckiej, obejmującym np. zestawy przeciwlotnicze typu Kub, Newa, Wołchow i Osa, a także systemy krótkiego zasięgu.

Reklama

Komentarze (3)

 1. 45

  Ruskie systemy złe?A czym Jugosławia zastrzeliła F-117 i F-16 w barwach USAF?.Podczas wojny październikowej Izrael stracil prawie połowę samolotów. Ratowało ich USA dostarczając mostem powietrznym samoloty i czołgi.System opl to ludzie,bitwy wygrywają technicy nie żolnierze.Irak nigdy nie miał sowieckich T-72,To były nasze i czechoslowackie wozy.Te czołgi to eksportowe/ubogie/wersje T-72.A w Angolii to walczyli nie Rosjanie a Kubańczycy.Ludziska nie uprawiajcie propagandy,sprzęt jest dla ludzi.W państwach Zatoki Perskiej technikami obsługi samolotów i czołgów są kontraktorzy z UK./dobra kasa/Głowny problem armii arabskich to buty wojskowe.Arabowie nie są nauczeni w chodzeniu w butach.Czytajcie prasę zachodnią , angielski znać musicie,jego uczą od podstawowki.Ruski sprzęt jest dobry ale wymaga myślenia.Zachodni jest automatem nacisnąc biały,potem zielony guzik na koniec -enter.Jak nie strzeli wezwij technika.Jak go nie ma poddaj się.

  1. bender

   Fajnie ze za pomoca zmodyfikowanej Newy stracili samolot latajacy po regularnej trasie niczym autobus, ale pozwole sobie odwrocic pytanie: to jak bardzo Jugoslawia obronila swoja przestrzen powietrzna uzywajac sowieckich systemow OPL? W czyms ta OPL moze przeszkodzila? A moze cos oslonila?

  2. Zdzis

   Może jeszcze coś zestrzelila poza f117,

 2. i co na to z netu?

  Irak kupował wcześniej sprzęt amerykański, przekonując się o jego nieskuteczności a przynajmniej nielepszej skuteczności od rosyjskiego, za to dużo wyższej cenie i kosztach eksploatacji sprzętu amerykańskiego.

  1. MiszaGriszaWania

   Ostatnie zdanie tego tekstu - Irak miał wielowarstwową OPL z ZSRR i nic mu to nie pomogło ani w Pustynnej Burzy ani później taki to cudowny ruski sprzęt.

  2. uos

   Blisko 70% uzbrojenia Iraku pochodziło z UW,z USA tylko 0.5% (wartość zamówień wg.SIPRI).Więc opowiadasz bajki. Co do Pancyra - czy doświadczenia Syrii z tym uzbrojeniem niczego władz irackich nie nauczyło?Wielokrotnie izraelskie lotnictwo wykonywało w ostatnich latach uderzenia na cele w syryjskiej armii lub sojuszników z Hezbollahu i system ten był całkowicie nieskuteczny.Na szczęście dla syryjskiej armii zestawy te nie były celem samym w sobie bo zostałaby z nich tylko kupa płonącego złomu,Izraelczycy je po prostu zagłuszyli.Nie pomogĺy ani cudowne Pancyry,ani zmodernizowane BUK-i.

  3. Zdzis

   Ale madrosci

 3. Brzuchatek

  No to powstaje pytanie: przed czyim lotnictwem Irak chce się bronić? Skoro ISIS nie posiada własnego.

  1. maj

   Tureckim? Saudyjskim? Katarskim?

Reklama