Reklama

Siły zbrojne

Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje zakup morskich samolotów patrolowych

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu realizacji fazy analityczno-koncepcyjnej związanej z zakupem dla Marynarki Wojennej nowej generacji morskich samolotów patrolowych.

Informacja opublikowana przez Inspektorat Uzbrojenia 28 kwietnia br. dotyczy fazy analityczno-koncepcyjnej w oparciu o Wymagania Operacyjne w zakresie „zwiększenia zdolności do kompleksowego rozpoznania morskiego oraz zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych”.

W rzeczywistości chodzi po prostu o pozyskanie „samolotów patrolowania morskiego, poszukiwania, śledzenia oraz zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym”. Mają one zastąpić w przyszłości wykorzystywane obecnie samoloty patrolowe M-28 Bryza 1R i M-28B Bryza Bis.

Rozpoczęta właśnie faza analityczno-koncepcyjna ma pozwolić na opracowanie Studium Wykonalności oraz Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych. Dodatkowo zakłada się pozyskanie od potencjalnych Wykonawców informacji, na podstawie których będzie można przeprowadzić procedurę badania rynku. Będzie to prawdopodobnie długotrwały proces, ponieważ Inspektorat Uzbrojenia już zakłada możliwość dodatkowego przeprowadzenia Dialogu Technicznego w tej sprawie.

Reklama
Reklama

Komentarze (15)

  1. Załamany

    Znam ludzi, którzy służą w armii 16 lat, tyle ile buduje się ORP Ślązak, Na początku służby obiecano im już wkrótce nowe okręty. Od tego czasu zdążyli nabyć wojskowych praw emerytalnych a okrętów jak nie było tak nie ma...

  2. Hej

    Patrolowcami będziemy się bronili...

  3. Moldke

    A jeden satelita i po temacie

  4. feldfebel jazgot

    najlepsze byłyby P-8 Posejdon (w wersji mini od Boeinga MSA). Wygląda ponadto na to, że z Airbusem (CASA C-295) będą raczej kłopoty. Stąd najlepsze chyba wyjście pośrednie: Skoro mamy za dużo C-295 CASA, to wziąć 6 najnowszych CAS i doposażyć w pokładowe systemy poszukiwania, walki i ZOP z samolotu P-8 Poseidon. Boeing proponował zresztą Polsce przeniesienie tych systemów i upakowanie w mniejszy samolot, bo P-8 Poseidon jest faktycznie za duży na Bałtyk. Za to na nasze Bajoro doskonale nadaje się śmigłowa CASA, a że mamy uch z a dużo, to wykorzystajmy jako nowe samoloty patrolowe i rozpoznawcze (Płomykówka i Rybitwa), To wyjście win - win. Polska Marynarka, Boeing i poniekąd nawet Airbus :)

    1. gts

      Nie wiem jak to z naszymi Casami jest, ale tez.mi sie zdaje ze na nasze warunki C295 MPA nylby najlepszym rozwiazaniem. Co do wnetrza ciekawe w takim razie jak z terminem i kosztmi w obu tych wariantach by wyszlo, o ile to przepakowanie jest w ogole mozliwe. No coz poczekamy jeszcze z 10 lat na decyzje, ktora mozna podjac w 3 dni, a caly przetarg zrealizowac w pol roku...

    2. PRS

      C-295M to my mamy za mało. Brakuje przynajmniej 8 sztuk dla zapewnienia transportu 6BDSz. Dlatego spokojnie można by zakupić nawet 16 maszyn z czego 8 C-295W, 6 szt. C-295MPA i 2 szt. C-295AEW lub w odmianie latającej cysterny. Mogło by to się odbyć bez FA-Ka, Dialogu Technicznego i Przetargu z uwagi na to, że mamy na stanie jednak sporo tych maszyn (logistyka, serwisowanie, szkolenie, etc.) ale w końcu z uwzględnieniem jakiegoś offsetu. Tu akurat wystarczy chcieć. Ale IU nie chce...

  5. ProjectManagerABBPolska

    Zauważyłem ciekawą prawidłowość w PMT, analizy i dialogi techniczne trwają tak długo latami, że i wnioski z analizy i same realia techniczne się dezaktualizują, co wymusza kolejne analizy i dialogi i tak mogą w MON i IU do emerytury...i na wszystko mają "podkładki" i wszystko "zgodnie z prawem i procedurami". Wniosek KONSTRUKTYWNY: konieczne wdrożone "at once" zarządzanie menadżerskie projektami działającymi 24/7 non-stop w maksymalnym zrównolegleniu prac zespołów, wdrożeniu sprofilowanych militarnie metodyk zarządzania projektami FMEA, SUBSAFE i innych - i "deadline" jako priorytet.

  6. Kiedyś zapalony militarysta

    Śledzę to co się dzieje w WP od kilkunastu lat, kiedyś naprawdę myślałem, że sprzęt kupuje się do obrony kraju, ale straciłem już wiarę. Z doniesień medialnych o WP to wygląda na to, że sprzęt wojskowy produkuje się po to żeby można było robić o nim rozprawy i dialogi techniczne aż do śmierci, tfu przejścia na emeryturę. Po liku latach jak wyjdzie coś nowszego to dialog kończymy i od nowa rozpisujemy no bo nieaktualny. Naprawdę dziwie się, ale już tylko retorycznie, czemu jeszcze nie ogłosiliśmy dialogu technicznego na zbadanie możliwości zakupu taktycznych głowic jądrowych ?! może ktoś wie ? bo nad Polską bronią magnetyczną i laserową od kilku lat pochylają się nasi naukowcy i bezpiecznie duldają z niewyczerpanego, wielomilionowego grantu ... :(

  7. sojer

    FAK, z tego nic się nie urodzi... chociaż prawdopodobnie zrobią dobrze Lockheedowi i kupią Bryzy Glass Cockpit Bryza Bis - 1 szt, 1992, Bryzy 1R - 7 szt, 1994, 1998, 1999, reszta 2000. Czekamy na FAKa 5. generacji - jak robić sobie jaja to na całego.

    1. say69mat

      Bryzy są maszynami, których potencjał do pełnienia roli maszyny ASW jest raczej ograniczony. Przez tego typu zmienne, jak zasięg, udźwig czyli uzbrojenie, systemy detekcji, liczbę załogi. Dalej przestrzeń kabiny, która nie gwarantuje komfortu pracy operatorów konsol systemów detekcji, rozpoznania oraz naprowadzania systemów uzbrojenia. Bryza, to w sumie udany samolot patrolowy, ale dla potrzeb Straży Granicznej. Wydasje się, że lotnictwo MW potrzebuje dwóch typów maszyn, stricte rozpoznawczych, zdolnych do realizacji misji rozpoznania radioelektronicznego dalekiego zasięgu. Oraz współpracujących platform uzbrojenia ASW/ASuW. W roli platform ASW można wykorzystać potencjał zmodernizowanych C295. Jako maszyny rozpoznania to - niestety - Gulfstreamy. Skoro, na maszyny dla ViP zostały wybrane samoloty produkowane przez GAC.

    2. Marek

      Choćby nie wiem co, z Bryzy samolotu do zwalczania choćby tylko okrętów podwodnych nie zrobisz. Tak wiec ten samolot odpada.

  8. kaki

    casa asw , guld Aew i tyle

  9. Koba

    Faza analityczno - koncepcyjna + dodatkowy dialog techniczny. To tak jak u mnie, kiedy obiecałem kupić żonie samochód. I tak samo było mi śpieszno.

    1. wrogreg

      HAHAHA trafniej bym tego nie ujął :)

  10. Roshedo

    Może lepiej coś bojowego choćby Irydę w wersji morskiej zamiast tych latających celów? Przynajmniej odciążyłoby to te pordzewiałe łupinki ( zwane dla jaj okrętami) MW?

    1. Maho

      Irydę? A kto to produkuje?

    2. X

      Na sam koniec "przygody" z Irydą chcieli ją przekazać lotnictwu marynarki wojennej, ale ono jej nie chciało. A miała ona zastąpić (ówcześnie) chyba nawet LIMy-6.

  11. Odwołanie przetargu

    Pięknie, obawiam się tylko, że 99,9% bywalców tego portalu wie jak zakończy się to wszystko.

    1. X

      pewnie dlatego, że tak to się za zwyczaj kończy...

  12. Tyjo

    Analiza koncepcji podjęcia starań zmierzających w kierunku rozpisania dialogu technicznego w sprawie przyszlościowego generatora analiz :-) Ok ja rozumiem, że sprzęt ma być najlepszy jaki dostępny jest za dany wycinek budżetu, ale tak jak moi przedmówcy piszą, czas leci...że strony Rosjan na razie nie widzę zagrożenia, lecz kto wie co przyniesie przyszłość? Ale jako obywatel ,,cywilny'' chciałby aby nasi żołnierze latali na dobrym sprzęcie, mogli z podniesioną głową(choć wiem, że i teraz tak jest) budzić się rano i grzać sprzęt, który ich nie zawiedzie.

  13. ProjectManagerABBPolska

    Radzę przyspieszyć i analizy i dialogi. Tu trzeba podejmować decyzje i budować A2/AD, nie mamy już czasu na dzielenie włosa na czworo i wieczne "replaye" w kółko nowych wymagań, analiz, dialogów, anulowań, nowych analiz itd. Bialorus i ZAPAD 2017 nie zaczeka. Co oznacza, że musimy pokryć Bałtyk własnym A2/AD i zabezpieczyć transport morski przez Sund i most powietrzny przez Norwegię i Szwecję. Inaczej w Waszyngtonie spiszą nas na straty - najpierw Bałtów, potem Polskę. Jak trzeba, to niech wszystkie CASY przerobią na ZOP, AEW, tankowce, nawet dołożą im NSM [właściwie JSM] RBS15MK3 - ale to trzeba robić wg procedur zarządzania przyśpieszonym projektem na 3 zmiany non-stop 24/7 z nieprzekraczalnym "deadline" , a nie te muchy w smole w IU i MON i wieczne tonięcie w papierach na każde kichnięcie. Obudźcie się w MON i IU - halo! Pobudka! - tu Rzeczywistość! Koniec historii i błogostan "bezpiecznej Europy wolnej od wojen" się skończyły - nieodwołalnie.

    1. Janusz

      Dobrze będzie jak zdążą na ZAPAD 2027.

  14. olaf

    Może warto pomyśleć o przebudowie, unowocześnieniu stacji radarowej.

  15. Modrak

    Wszystkie prawie zakupy IU MON są w ... fazie analityczno-koncepcyjnej .... to mi się ostatnio podoba :)