Reklama

Geopolityka

Indie uruchamiają program ratowania okrętów podwodnych

Indie realizują swój własny program ratowania okrętów podwodnych SRBS – fot. www.thehindubusinessline.com
Indie realizują swój własny program ratowania okrętów podwodnych SRBS – fot. www.thehindubusinessline.com

Własny program SRBS (Submarine Rescue Bell System), oparty o dzwon ratunkowy ma pozwolić Indiom zabezpieczyć działania swoich okrętów podwodnych.

Program zostanie uruchomiony dzięki systemowi podnoszenia i opuszczania dzwonu LARS (Launch and Recovery System) zainstalowanego na okręcie ratowniczym INS „Nireekshak” (o wyporności 2160 t). Dzwon SRB z dwoma ratownikami na pokładzie będzie w stanie ocalić jednorazowo 10 marynarzy. Zgodnie z zaleceniami marynarki indyjskiej system powinien być w stanie się zanurzyć na głębokość co najmniej do 300 metrów.

Indie starają się w ten sposób dorównać standardom, jakie są przyjęte przede wszystkim w krajach NATO. Każde państwo wykorzystujące okręty podwodne ma bowiem swoje procedury ratowanie załóg z jednostek znajdujących się w sytuacjach awaryjnych (w tym Polska), i najczęściej jest to działanie międzynarodowe.

Przykładem może być brytyjsko, francusko, norweski program NSRS (NATO Submarine Rescue System) oparty o miniaturowy podwodny pojazd ratowniczy który może jednorazowo ewakuować 15 osób z zatopionego do głębokości 600 m okrętu podwodnego.

Reklama

Komentarze (1)

  1. zejman

    brytyjsko-francusko-norweski tak to powinno być napisane ;)

Reklama