Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IDEF 2019: zmodernizowana Firtina

Fot. Aselsan
Fot. Aselsan

Na odbywających się w Stambule targach IDEF 2019 pokazano zmodernizowaną 155 mm haubicę samobieżną T-155 Firtina. Wyposażono ją w nowy system kierowania ogniem i zdalnie sterowany moduł uzbrojenia produkcji koncernu Aselsan.

Zmodernizowana haubica, określana jako New Generation Firtina, to w zasadzie efekt pozyskanych doświadczeń i wniosków, jakie armia turecka wyniosła z działań bojowych prowadzonych w Syrii i podczas tzw. operacji antyterrorystycznych.

Po analizie doświadczeń bojowych, rząd turecki podpisał umowę z koncernem Aselsan, na mocy której rozpoczęto rozwój systemu kierowania ogniem nowej generacji dla samobieżnych haubic T-155 Firtina. Oprócz poprawienia jego efektywności, wprowadzono w nim też wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym modułową konstrukcję, dzięki której może on być szybko modyfikowany w przyszłości.

Zamontowany na wieży zdalnie sterowany moduł uzbrojenia to chyba najbardziej charakterystyczny element wprowadzonych zmian. Pełni on w zasadzie podwójną rolę, a mianowicie systemu obrony bezpośredniej haubicy i kierunkowego karabinu do prowadzenia efektywnego ognia bezpośredniego z głównego działa.

Dotychczasowy hydrauliczny układ napędowy wieży całkowicie zastąpiono układem elektrycznym (co ma na celu również zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania i eksploatacji) a półautomatyczny system ładowania wymieniono na w pełni automatyczny. Działonowy uzyskał ponadto możliwość automatycznego wyboru jednego z czterech rodzajów przewożonej w haubicy amunicji.

image
Haubica samobieżna Firtina NG prezentowana podczas targów IDEF 2019. Fot. CeeGee/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

Same magazyny amunicyjne wyposażono w czujniki temperatury i system próżniowego przechowywania ładunków, tak by w większym stopniu zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. Temperatura ładunku jest podawana do zmodernizowanego systemu kierowania ogniem, w którym - również na jej podstawie - wypracowywane są odpowiednie dane balistyczne do strzelania.

Każdy z członków załogi otrzymał konsolę osobistą, na której prezentowana jest bieżąca sytuacja taktyczna i niezbędne informacje, a ponadto kierowca ma nowy system wizyjny wyposażony w kanał dzienny i termalny.

Turecka armia po pozytywnych testach zmodernizowanej haubicy podjęła decyzje o zamawianiu kolejnych dział w takiej konfiguracji. Dotychczas dostarczono ponad 100 haubic z 336 planowanych.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (5)

  1. krisss

    Ciekawe czy w naszych Krabach będą jakies modernizacje ?

    1. Ullop

      Tak. Nowy kamuflaż za 20 lat.

  2. Gras

    W tym kierunku powinno pójść HSW mam nadzieje ze następne zamówione Kraby będą już zmodernizowane.

    1. Ewa

      A po co? Nasze będą klepane w obecnej wersji że 20 lat. Po kolejnych 10 zmieni się farbę nalepsza. W naszej armii to i tak cud techniki. Może kiedyś doczekamy się na nowoczesną amunijevdo nich. Na pełen automat i inne cuda bym nie liczył.

  3. Arek

    Prawie jak Krab

  4. Wojciech

    A my co? Rozwijamy jakoś tego nieszczęsnego Kraba czy ciągle opijamy sukces jakim było zakończenie prawie 20-letnich wysiłków żeby to coś zbudować? HSW też jakoś się nie pochwaliła jeszcze pełnym wdrożeniem licencji na podwozie Kraba. Na razie chwalą się lufownią i rentgenem.

  5. mosze

    Skąd ja znam to podwozie...

Reklama