Reklama

Geopolityka

Holenderskie ćwiczenia na poligonie w Drawsku. "Największe manewry od lat"

Fot. Bison Drawsko 2017/Facebook
Fot. Bison Drawsko 2017/Facebook

W ośrodku szkolenia poligonowego w Drawsku Pomorskim prowadzone będą holenderskie ćwiczenia taktyczne z wojskami pk. Bison Drawsko 2017. Weźmie w nich udział ponad 4 tys. żołnierzy z sześciu państw NATO.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje, że w rozpoczynającym się 16 stycznia sojuszniczym ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Bison Drawsko 2017 weźmie udział ponad 4000 żołnierzy z sześciu państw. Na poligonie w Drawsku Pomorskim pojawią się m.in. niemieckie czołgi Leopard 2A6 i polskie PT-91, kołowe transportery opancerzone Boxer i Rosomak, holenderskie gąsienicowe wozy bojowe piechoty CV9035NL, używane przez żołnierzy holenderskich pojazdy rozpoznawcze Fennek, sprzęt przeciwlotniczy, śmigłowce Mi-24 oraz samoloty Su-22 i F-16.

Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo Wojsk Lądowych Królestwa Niderlandów, natomiast pierwszoplanowym ćwiczącym będą pododdziały holenderskiej 43. Brygady Zmechanizowanej. Kierownikiem ćwiczenia będzie dowódca tej jednostki, generał brygady Jan Swillens. 

Czytaj także: Niemiecko-holenderskie wojska pancerne ruszają do Polski.

Pierwsze transporty ze sprzętem i żołnierzami dotarły już do Polski. W Drawsku pojawią się również wydzielone siły i środki z Niemiec, Kanady, Estonii oraz Stanów Zjednoczonych. Wspólnie z nimi szkolić się będzie ponad 500 polskich żołnierzy, przede wszystkim z 12. Brygady Zmechanizowanej, wyposażonych m.in. w transportery Rosomak.

W skład polskiego komponentu wejdzie także kompania czołgów PT-91 Twardy z 9. Brygady Kawalerii Pancernej, pododdziały przeciwlotnicze z 4. i 15. Pułku Przeciwlotniczego, a także żołnierze i śmigłowce z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. W zabezpieczeniu realizacji zadań pododdziałów lądowych wezmą również udział samoloty Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Na ćwiczeniach obecni będą również żołnierze z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy.

W trakcie manewrów Bison Drawsko będą prowadzone szkolenia holenderskiej brygady w nowej strukturze. Została ona bowiem operacyjnie podporządkowana niemieckiej 1. Dywizji Pancernej, natomiast w jej skład wszedł 414. batalion pancerny Bundeswehry (z jedną kompanią holenderską). Ta ostatnia jednostka miała być pierwotnie formacją rezerwową, ale w związku ze zmianą otoczenia bezpieczeństwa ma stopniowo osiągnąć pełną zdolność bojową.

Czytaj więcej: Amerykański konwój wojskowy wjechał do Polski [WIDEO].

Strona holenderska informuje, że są to największe ćwiczenia wojsk lądowych od lat. Według strony holenderskej manewrach ma wziąć udział łącznie nawet 4,5 tys. żołnierzy w tym 3,6 tys. z Holandii i 900 z krajów sojuszniczych, przy czym część ćwiczeń będzie realizowanych na poligonach w północno-wschodnich Niemczech. Głównym obszarem manewrów jest jednak Drawsko Pomorskie.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Dumi

  Imponuje mi ilość manewrów w Polsce. Jestem przekonany, że to znacząco poprawi nasze zdolności militarne, poprawi mentalność, da motywację żołnierzom. Polecam wywiad z gen. Skrzypczakiem dot. zainteresowania MON kupnem 96 używanych F16. Suchej nitki nie zostawił na MONie...

 2. Fast

  Okazuje się , że mamy najlepsze poligony w Europie.

  1. łech

   Oby tylko Polska nie stała się tym poligonem.

 3. atos

  Jakos nie mam przekonania do holenderskiej armii,podskurnie czuje, ze jedna polska brygada jest więcej warta niz cała holenderska armia.

 4. Pamietliwy

  Armia holenderska to mi sie raczej za dobrze nie kojarzy...

 5. piotr_waw

  Ćwiczenia tam to przyjemność, super przygotowane obiekty przez CSWL Drawsko i pełne zabezpieczenie przez ŻW z Oleszna,byłem tam z wojskami sojuszniczymi, pełne zaangażowanie!!!

Reklama