„Grom” kupuje miny morskie

27 sierpnia 2018, 14:55
DSC_0498
Przeciwokrętowa mina morska Piovra dla płetwonurków bojowych. Fot. M.Dura
Reklama

Jednostka specjalna „Grom” rozpoczęła przetarg na dostawę przeciwokrętowych min morskich. Zamówienie podzielono na trzy części.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej przepisami Jednostka Wojskowa nr 2305 (Jednostka Wojskowa „Grom”) z Warszawy poinformowała 21 sierpnia 2018 r. o rozpoczęciu postępowania na dostawę morskich min przeciwokrętowych. Zamówienie to podzielono na trzy części. Pierwsza dotyczy dostawy morskich min przeciwokrętowych bojowych, druga - dostawy morskich min przeciwokrętowych ćwiczebnych, a trzecia -  morskich min przeciwokrętowych szkolnych.

Jednostka „Grom” nie poinformowała w ogłoszeniu, o jaki typ min chodzi, ponieważ opis przedmiotu zamówienia, zawarty w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, ze względu na poufny charakter informacji ma zostać przekazany wyłącznie Wykonawcom zaproszonym do składania ofert. Co ciekawe to przekazanie ma się odbyć za pośrednictwem operatora pocztowego lub przy użyciu wskazanego przez wykonawcę e-mail. Tak więc ograniczenia w dostępie są tylko teoretyczne.

Termin składania ofert upływa 21 września 2018 r. a zamówienie ma zostać zrealizowane w okresie od 23 listopada do 14 grudnia 2018 r. Podczas wyboru wykonawcy pod uwagę będą brane dwa kryteria: cena (z wagą 60) i termin gwarancji na produkt (z wagą 40). Takie nastawienie się tylko na cenę i gwarancję oznacza, że „Grom” może chcieć kupić miny określonego typu, które mogły być np. już wcześniej wprowadzone na jego wyposażenie. W przypadku tego rodzaju uzbrojenia panuje bowiem duża różnorodność i oferowane są bardzo dobre – choć drogie rozwiązania, jak również mniej doskonałe ale tańsze.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Boczek
wtorek, 28 sierpnia 2018, 14:18

vit legion, poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 22:11 ### Kompletnie niemożliwe. Cerberus Mod2 diver detection sonar. Ta niebieska \"beczułka\" to wielkość 30 l beczułki piwa. Drogie jak cholera 300-500 tys € szt. Rozróżnia pomiędzy nurkiem z systemem otwartym i zamkniętym, rybą, foką, delfinem, kilwaterem, boją oraz flotsam/jetsam.

Marek
wtorek, 28 sierpnia 2018, 11:24

@werdi masz na myśli to, że wyciek metanu z rurociągu przyśpieszy efekt cieplarniany? ;)

werdi
wtorek, 28 sierpnia 2018, 10:23

Pomijając aspekt ekologiczny, mam pytanie teoretyczne: Czy można to podpiąć pod podwodne instalacje, np. gazowe?

dobreto
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 22:07

Opracować własne... najlepiej w formie dronów działających w roju i pół autonomicznie. Zaprogramować, zwodować, a potem to już niech przeciwnik się martwi gdzie mu to wypłynie... od Gawrona na pewno wyjdzie dużo taniej hehehe.

vit legion
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 20:11

Cekawe czy nurkowi łatwo zamantować taka mine pod okrętem w dobie dzisiejszej techniki, radarów cokolwiek, jestem zielony prosze o info.........

windy_city
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 18:43

... a Formoza zakupi zestawy przeciwpancerne... potencjalni przeciwnicy poddadzą się bez walki gdy do nich dotrze, że walczą z innym przeciwnikiem, niż początkowo sądzili...

Tweets Defence24