Gepardy wspierają brygadę z Giżycka [FOTO]

28 lutego 2021, 13:24
f47a5674
Fot. st. szer. Dawid Sofiński/15. GBZ
Reklama

Jak poinformowała oficer prasowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej kpt. Martyna Kupis, żołnierze z dywizjonu przeciwlotniczego wchodzącego w skład brygady szkolą się ze swoimi odpowiednikami z Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Po przekazaniu dowodzenia w Batalionowej Grupie bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim żołnierze przystąpili do wspólnych szkoleń z Zawiszakami. W ramach dyżuru przez okres roku 1 batalion zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich współdziałać będzie z sojusznikami, realizując wspólnie zadania taktyczno-ogniowe oraz doskonaląc procedury podczas treningów sztabowych i ćwiczeń. Aby szkolenie w ramach grupy zadaniowej było skuteczne pododdziały specjalistyczne wchodzące w jej skład realizują przedsięwzięcia ze swoimi odpowiednikami z eFP.

image
Fot. st. szer. Dawid Sofiński/15. GBZ

Tak też ma miejsce w przypadku żołnierzy z dywizjonu przeciwlotniczego 15 Brygady Zmechanizowanej. Po wcześniejszym zapoznaniu ze sprzętem będącym na wyposażeniu zarówno przeciwlotników z Brygady oraz ich odpowiedników z Batalionowej Grupy Bojowej NATO (zestawy Gepard) żołnierze realizowali wspólne szkolenie na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz.

image
Fot. st. szer. Dawid Sofiński/15. GBZ

Żołnierze w ramach pracy bojowej na sprzęcie wymienili się doświadczeniami nt. wyboru i zajmowania stanowisk ogniowych oraz prowadzenia osłony przeciwlotniczej w różnych warunkach sytuacji powietrznej. Podczas zajęć przeciwlotnicy szkolili się także z zakresu ewakuacji uszkodzonego sprzętu oraz rannego żołnierza z pola walki. Już w przyszłym tygodniu dywizjon przeciwlotniczy przemieści się na Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce, gdzie będzie realizował szkolenie poligonowe.

image
Fot. st. szer. Dawid Sofiński/15. GBZ

Rumuńscy przeciwlotnicy z samobieżnymi zestawami przeciwlotniczymi Gepard z armatami 35 mm trafili do Polski pod koniec ub.r. Zastąpili oni swoich kolegów z innych jednostek przeciwlotniczych rumuńskiej armii, którzy od 2017 roku stacjonowali tutaj rotacyjnie z ciągnionymi armatami przeciwlotniczymi GDF-003 Oerlikon kal. 35 mm. Zmiana ta stanowi znaczące wzmocnienie batalionowej grupie bojowej NATO ze względu na zwiększenie możliwości manewrowych jej obrony powietrznej. Na uzbrojeniu rumuńskich wojsk lądowych znajduje się 36 egzemplarzy Gepardów, które zostały pozyskane z nadwyżek Bundeswehry.

image
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
wojtas
niedziela, 28 lutego 2021, 22:10

XXI wiek.Polacy w kufajkach zapakowani na pakę Stara , i kręcący ręcznie działkiem. Drugi z chorągiewką wskazuje cel. Rumuni w ogrzewanym wnętrzu zautomatyzowanego systemu OPL z własnym radarem.

Tani
wtorek, 2 marca 2021, 22:36

Facet chcesz sie cofnac do tylu? Kaliber 35mm zostal wszedzie wyparty przez rakiety. Bo to ta sama półka. Mamy Pioruna +23mm i co nam trzeba? No fakt jeden na zdjeciach Gepard wyglada lepiej. Ale czy aby na pewno.

Davien
wtorek, 2 marca 2021, 10:27

Taak, Polacy obsługujacy skomputeryzowany system OPL z głowicami optronicznymi, dzielacy sie danymi pomiedzy działami i Rumuni w 60-cio letnich analogowych Gepardach.

Kóma
poniedziałek, 1 marca 2021, 15:57

Taka jest niestety prawda !!!

bender
poniedziałek, 1 marca 2021, 14:22

Zamiast wypisywać bzdury obejrzyj sobie w sieci w jaki sposób steruje się Pilicą. Serwomechanizmy, szybkość i dokładność ruchu robią spore wrażenie. Radar czyli aktywny system namierzania na efektorze to archaizm i samobój, dlatego usunięto radary z Szyłek zmodernizowanych do standardu Biała.

taka prawda
niedziela, 28 lutego 2021, 20:22

To powinny być w dużych ilościach Loary 2, a nie Gepardy !!!

Sternik
niedziela, 28 lutego 2021, 19:13

60 lat temu Niemcy zrobili sobie taki sprzęt a my do dzisiaj raptem 1 sztukę. Wszystko jest w tym sprzęcie wiadome i klarowne ale MON oczywiście musi prowadzić niekończące się fazy analityczno-koncepcyjne. W końcu ludzie w IU z czegoś muszą żyć.

KPPL
poniedziałek, 1 marca 2021, 08:14

Cena.cena.cena. Loaa wraz z wyrzutniami Piorun to może być dobry sprzęt, ale ile takich pojazdów zostanie kupione po drogim i obarczonym ryzykiem anulowania lub zamrożenia w fazach analitycznych? Poprad plus zdalnie sterowane 35mm to dobry kierunek. Radary na Loarze zdradzały jej pozycję. Niestety lista ważniejszych zakupów jest bardzo długa. Chociażby miny najnowszych generacji czy wozy dowodzenia dla Langust, które są opracowane od lat tylko na paradach kiepsko wyglądają.

eiogubv
poniedziałek, 1 marca 2021, 00:58

może kiedyś zrozumieją, że to nie chodzi o hamowanie bo i tak zawsze będzie sens parcia naprzód

IGŁA
niedziela, 28 lutego 2021, 19:06

Jest Gepard powinna być Szyłka w wersji Biała a Hibneryty zostawić do konwojów na kołach jako eskortowce zaopatrzenia ,logistyki ...mam nadzieję że zrewitalizują pozostałe Szyłki do wersji Biała dla kohort pancernych

Sternik
poniedziałek, 1 marca 2021, 01:11

Dla 18 dywizji to najszybsze co można zrobić.

BUBA
niedziela, 28 lutego 2021, 17:18

Cwiczen nigdy niema za duzo

edda
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:31

szczególnie jak się ćwiczy sprzetem bez żadnej wartosci bojowej na wspóczesnym polu walki prawda? proponuję jeszcze prowadzić cwiczenia batalionami kosynierów....taka sama wartość...żadna.

;)))
poniedziałek, 1 marca 2021, 08:39

"niema" - inaczej, niezdolna do mówienia

P.M.
niedziela, 28 lutego 2021, 15:22

A gdzie są nasze "Gepardy", projektowane z myślą o tego typu obronie - kto skopiował ten sprzet.

Davien
wtorek, 2 marca 2021, 10:28

Polacy tworząc LOARĘ?

WojtekMat
niedziela, 28 lutego 2021, 15:20

No wstyd po prostu. "Mocarstwo lechickie" reprezentują jednostki wyposażone w archaiczne działka 23 mm na ciężarówkach (nie ważne ile tam się właduje elektroniki, rupieć pozostanie rupieciem). Porównajmy to teraz do opancerzonego samobieżnego zestawu 35 mm.

Davien
wtorek, 2 marca 2021, 10:30

Ok, to porównajmy skomputeryzowane działko 23mm wyposazone w optroniczna głowice celowniczą, dzielace sie danymi z innymi działkami baterii i zdolne do całkowicie automatyczneho wyboru celu i prowadzenia ognia ( Pilica) z 60-cio letnim zestawem OPL z radarem od razu zdradzającym pozycję zestawu na długo zanim sam cos wykryje.

rozczochrany
niedziela, 28 lutego 2021, 15:11

Przykro patrzeć na to. A polska armia mogła kupować polskie Loary już wiele lat temu. Obecnie wojska pancerne i zmechanizowane są praktycznie bez osłony przeciwlotniczej. Zostaną one unicestwione w pierwszym dniu przez samoloty, śmigłowce, artylerię i drony. Raczej nie liczył bym na miejscu Polaków na osłonę przez Niemców, ale na ich atak na Polskę z drugiej strony pod pretekstem sojuszniczej pomocy i zajęcie połowy kraju. Jest zresztą możliwe że te gepardy zostaną użyte przeciwko Polakom w przyszłości.

viper
poniedziałek, 1 marca 2021, 09:46

Nie za dużo political-thrillers się naczytałeś? Po co Niemcy miałyby wywoływać III WŚ? Możesz to jakoś racjonalnie uzasadnić?

Tweets Defence24