Reklama

Geopolityka

Xi Jinping wzywa do samowystarczalności technicznej i modernizacji sił zbrojnych

Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping
Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping
Autor. Kremlin.ru

W przemówieniu kończącym doroczną sesję parlamentu przywódca Chin Xi Jinping wezwał w poniedziałek do samowystarczalności naukowo-technicznej oraz dalszej modernizacji sił zbrojnych, które mają się stać „wielkim murem stali”, chroniącym suwerenność kraju.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Bezpieczeństwo jest fundamentem rozwoju, a stabilność jest warunkiem dobrobytu" – powiedział Xi do blisko 3 tys. delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

Czytaj też

Na zakończonej w poniedziałek sesji OZPL Xi sięgnął po bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL. Według ekspertów obsadził również najważniejsze stanowiska w administracji państwowej swoimi zaufanymi stronnikami, takimi jak nowy premier ChRL Li Qiang.

Reklama

Xi wezwał do budowy potęgi i samowystarczalności Chin w dziedzinie nauki i techniki. Komentatorzy wiążą to z narastającą rywalizacją ze Stanami Zjednoczonymi, które starają się odciąć Chiny od najnowocześniejszych technologii produkcji układów scalonych, wykorzystywanych m.in. w sztucznej inteligencji.

Czytaj też

Przywódca Chin zapowiedział też dalsze wzmacnianie Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, by stała się ona „wielkim murem stali, który skutecznie broni suwerenności, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych kraju". Pod rządami Xi Pekin prowadzi szeroko zakrojoną modernizację sił zbrojnych i zwiększa aktywność wojskową na okolicznych morzach, co prowadzi do napięć w relacjach z sąsiadami i z Waszyngtonem.

Czytaj też

Źródłem napięć są między innymi działania chińskiej armii w pobliżu Tajwanu. Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. W tym kontekście Xi oświadczył w poniedziałek, że Chiny opowiadają się za „pokojowym rozwojem" stosunków w Cieśninie Tajwańskiej, ale stanowczo sprzeciwiają się „siłom niepodległościowym" i „zewnętrznym ingerencjom" w sprawy Tajwanu.

Czytaj też

Chiny opowiadają się za "pokojowym rozwojem" stosunków z Tajwanem, ale są przeciwne "siłom niepodległościowym" - powiedział w poniedziałek prezydent Chin Xi Jinping w przemówieniu na zakończenie obrad parlamentu. Podkreślił konieczność umacniania sił zbrojnych.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Jukelo57

  BRICS walczy - ciekawe czy USA się obroni

 2. PPPM

  Rosja wyhodowała sobie smoka, który ja pożre. Przynajmniej taką mam nadzieję.

  1. CzarnyRycerz

   Rosja przy obecnym kierunku sama może się rozlecieć wewnętrznie bez pomocy kogoś z zewnątrz. Poza tym z naszej perspektywy, lepsza jest słaba, ale jednak niezależna od Chin Rosja, bo Chiny są najniebezpieczniejszym przeciwnikiem dla Zachodu.

  2. Sorien

   Zachod go wychodował smok urósł w siłę i jest głodny oraz pewny siebie . A ktoś kto ma nadzieję na to że Rosja zostanie pożarta przez Chiny nie ma pojęcia że to samobójstow bo dzięki temu pożarciu Chiny będą jeszcze bardziej niebezpieczne

Reklama