Geopolityka
Wnioski z rosyjskiej agresji na Ukrainę. Po trzecie: szybka adaptacja do pola walki
Royal United Services Institute for Defence and Security Studies (znane szerszemu gronu odbiorców najczęściej jako RUSI) pochyliło się nad kwestią wstępnych doświadczeń z wojny w Ukrainie. Autorzy, tj. Mykhaylo Zabrodskyi, Jack Watling, Oleksandr V Danylyuk oraz Nick Reynolds (zapis nazwisk i imion zgodnie z angielską wersją raportu), wybrali do analizy okres od lutego do lipca 2022 r., podzielili swoją pracę na pięć widocznych rozdziałów, obejmujących kwestie rosyjskiego przygotowania do agresji, ukraińskich przygotowań obronnych, przeanalizowali przebieg inwazji od dnia 0 do dnia +91. Na łamach swojej pracy rozważyli również kwestie związane z oceną rosyjskich działań zbrojnych i reperkusji, a także dołączyli bardzo interesujące zestawienie wybranych sugestii dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii.
W trzeciej części subiektywnej analizy wspomnianego raportu RUSI kluczowym aspektem stała się sytuacja po skanalizowanu działań zbrojnych na linii frontu od regionu charkowskiego do chersońskiego. Albowiem odepchnięcie Rosjan spod Kijowa dało Ukraińcom ważne zwycięstwo w zakresie obrazu całej lutowej agresji. Również Zachód zaczął postrzegać obronę Ukrainy w innym świetle, czego symbolem stały się zwiększające się dostawy broni i uzbrojenia. Jednakże, jak zauważyli autorzy omawianego raportu RUSI odejście spod Kijowa sił rosyjskich w żadnym razie nie rozwiązywało kluczowych problemów wojsk ukraińskich, walczących na innych odcinkach frontu. Przede wszystkim Ukraina musiała wytrzymać moment przełomowy, który wystąpił między znacznym uszczupleniem zgromadzonych zapasów wojennych i pojawieniem się wspomnianej realnej pomocy zagranicznej. W dodatku, stabilizacja uwagi na froncie w Donbasie pozwoliła Rosjanom na chociażby szersze rozwinięcie działań za pomocą kompleksów walki radioelektronicznej (WRE). Szczególnie w kontekście zakłócania i zwalczania namierzania celów przez wojska ukraińskie za pomocą platform bezzałogowych (typowo wojskowych oraz cywilnych, wykorzystywanych masowo w walce).
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.
Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101