Reklama

Geopolityka

Macron odwiedzi Polskę na wiosnę

Prezydent Francji Emmanuel Macron / Fot. thierryleclercq / Flickr.com / Public Domain
Prezydent Francji Emmanuel Macron / Fot. thierryleclercq / Flickr.com / Public Domain

Spodziewamy się, że wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce odbędzie się na wiosnę - powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef BBN Paweł Soloch.

"Na dzień dzisiejszy spodziewamy się, że wiosną dojdzie do wizyty prezydenta Macrona w Polsce. Pokazuje to, że nie jesteśmy wcale krajem izolowanym i trudno Polskę w ważnych kwestiach, kluczowych dla bezpieczeństwa i kluczowych dla rozwój naszego kontynentu pomijać" - powiedział Soloch.

Już na połowę lutego zapowiedziano, że do Paryża udadzą się szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz właśnie szef BBN Paweł Soloch na rozmowy z doradcami ds. polityki zagranicznej oraz polityki wojskowej prezydenta Emmanuela Macrona. Będzie to kolejny etap przygotowań do wizyty prezydenta Francji w Polsce.

Soloch dodał, że relacje polsko-francuskie są poniżej możliwości obu państw, a także poniżej potrzeb jakie oba państwa w tym względzie posiadają. Szef BBN stwierdził, że podczas wizyty francuskiego prezydenta jednym z tematów rozmów będzie współpraca przemysłów zbrojeniowych obu państw.

Są kwestie gospodarcze, w tym współpraca przemysłu zbrojeniowego. My przyglądamy się i zresztą uczestniczymy w tych inicjatywach europejskich w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego. Jesteśmy na przykład zainteresowani możliwościami, jakie Polska miałaby w zakresie na przykład budowy wspólnego europejskiego czołgu. 

Paweł Soloch, Szef BBN

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. man42

  Do dim tymi trzema OP blokujemy wszystkie doslownie wszystkie porty Rosyjskie według naszych potrzeb Niepodległość musi nas kosztować ale jest to mniej niż utrzymywanie potencjalnych agresorow bo narazie to jesteśmy torcikim do podziału w środku europy

 2. dim

  Nim te potwornie drogie okręty podwodne zdążyłyby osiągnąć faktyczną gotowość bojową, jeziorko Bałtyku stanie się dla satelitów obserwacyjnych przejrzyste aż do dna. Plus elektronika podwieszona na podwodnych rurach gazowych... a granica polska lądowa, od Wschodu, dalej niemal bezbronna, podobnie jak i niebo.

 3. man42

  Z. FRANCIA buduiemy wspólnie sześć podwodnych okrętów o napedzie.jądrowym Po trzy na kraj wspulny serwis i wyposażenie oczywiście nie są to okręty oceaniczne

 4. Mario

  Gdyby do mnie mial przyjechac taki kolega co mnie obgaduje....to bym nie chcial by przybyl.Pozniej wroci do siebie i bedzie dalej obgadywal ?

 5. Słonina

  Macron jest już praktycznie skończony we Francji,co nie zmienia faktu,że potrzebuje każdego sukcesu, jak kania deszczu...Może tak Scorpene za połowę ceny nam sprzeda:)?

 6. polak

  to pewno będzie podpisanie umowy za kupu okretow podwodnych 3szt .bo tak on nie ma interesu po co tu przyjezdzac

 7. Kos

  Nie ma sentymentów. Pogniewaliśmy się trochę, ale teraz trzeba zadbać o interesy. Macron odniesie kolejny sukces w polityce wschodniej i eksporcie uzbrojenia, a my pozyskamy kolejnego partnera np. w zakresie rakiet manewrujących i marynarki wojennej. Może amerykański kompleks zbrojeniowy, US media i okolice Departamentu Stanu przestaną nas chociaż trochę mniej traktować z tą nieznośną wyniosłością i nonszalancją (vide: pani ambasador). Jak dla mnie sytuacją win-win.

 8. tut

  Francuzi chcą nam coś sprzedać? Orkę? Makron powinien mieć ostro pod górkę. Nie zmienia to faktu że mają kilka technologii które nam by się przydały.

 9. De Retour

  @ fefe. Oni to pamiętają. Każdy dzień im to przypomina. Dlatego jadą negocjować warunki rozejmu.

 10. fefe

  To już nasi politycy zapomnieli jak Francuski rząd na każdym kroku robił nam przytyki i podkładał nogi gdzie się da po tym jak zrezygnowaliśmy z zakupu caraczanów ??? W ostatniej chwili powinniśmy odwołać ten przyjazd .

Reklama