Reklama

Geopolityka

Wenezuela: lider opozycji z oficjalnym poparciem USA

Fot:@NicolasMaduro/via Twitter
Fot:@NicolasMaduro/via Twitter

Prezydent USA Joe Biden potwierdził w liście opublikowanym w poniedziałek , w wenezuelskie Święto Narodowe, że jego kraj popiera przywódcę wenezuelskiej opozycji Juana Guaido, którego uznaje za tymczasowego prezydenta.

„Bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy zdecydowani wspierać walkę o wolność wszystkich Wenezuelczyków poprzez pokojowe i demokratyczne przemiany” – napisał amerykański prezydent w liście skierowanym do „Pana Prezydenta Juana Guaido”. Stany Zjednoczone, podobnie jak około pięćdziesiąt państw , nie uznały wyboru prezydenta Nicolasa Maduro w bojkotowanym przez opozycję głosowaniu z 2018 roku. Uznają Guaido za tymczasowego prezydenta i nałożyły sankcje na Wenezuelę, próbując odsunąć Maduro od władzy.

„W tym dniu (święto narodowe Wenezueli) podkreślamy ogromną pracę wykonaną (...) w poszukiwaniu przemian (...) pod Pana kierownictwem”, pisze prezydent Biden do prezydenta Guaido za pośrednictwem Przedstawicielstwa Stanów Zjednoczonych dla Wenezueli w Kolumbii, w którego liście autentyczność została potwierdzona przez AFP, w źródłach dyplomatycznych. List pojawił się, gdy Stany Zjednoczone i Europa okazały się gotowe we wspólnej deklaracji 25 czerwca do „przeglądu” sankcji, jeśli nastąpią postępy w kierunku wiarygodnych wyborów. Od kilku tygodni toczą się negocjacje między Maduro, społecznością międzynarodową a opozycją.

W ostatnich dniach w podzielonej wenezuelskiej opozycji toczą się negocjacje, czy powinna ona wziąć udział w listopadowych wyborach regionalnych po zbojkotowaniu wyborów prezydenckich w 2018 roku i wyborów parlamentarnych w 2020 roku. Waszyngton i Caracas zerwały stosunki dyplomatyczne w 2019 roku po tym, jak Biały Dom uznał Guaido za tymczasowego prezydenta. Ambasada amerykańska w Caracas została zamknięta na rzecz przedstawicielstwa w Bogocie. Do niedawna prezydent Maduro w swoich przemówieniach nie atakował prezydenta Bidena, który zastąpił prezydenta Donalda Trumpa, jak twierdzi, wrogo do niego nastawionego. Ale w piątek oskarżył CIA i amerykańską armię o planowanie jego zabójstwa, zastanawiając się, czy to Biden je zlecił.

image
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. Herr Wolf

    To jest wypowiedzenie wojny..!!!

    1. :)

      No nie mów?A przedtem to do czyich koncernów należały te pola?