Geopolityka

Węgry oznajmiają, że nie potrzebują dodatkowych sił NATO w swoim kraju

Fot. Ministerstwo Obrony Węgier/Facebook

Węgrom nie grozi obecnie bezpośrednie niebezpieczeństwo wojny, a dzięki programowi rozwoju własnych sił zbrojnych mają już taki potencjał obronny, który nie wymaga dodatkowych sił NATO – oznajmił minister obrony Tibor Benkoe, cytowany na stronie internetowej resortu.

„Naszej ojczyźnie nie grozi obecnie bezpośrednie ryzyko wojny, a dzięki rozpoczętemu w 2017 roku Programowi Obrony i Rozwoju Sił Zbrojnych dysponujemy już takim narodowym potencjałem obronnym, który w obecnej sytuacji nie wymaga stacjonowania na Węgrzech dodatkowych sił NATO" – oświadczył Benkoe.

Czytaj też

Jak napisano na stronie internetowej resortu, Benkoe „zaprzeczył doniesieniom prasowym, zgodnie z którymi na Węgry miałyby przybyć i stale stacjonować siły NATO liczące 1000 żołnierzy".

Telewizja CNN podała w środę, że w związku z rosyjskim zagrożeniem Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inni członkowie NATO rozważają rozmieszczenie kilku tysięcy dodatkowych żołnierzy w państwach wschodniej flanki Sojuszu, prawdopodobnie w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Według telewizji, która powołała się na źródła w administracji prezydenta Joe Bidena, USA tworzą wewnątrz NATO "koalicję chętnych" do zwiększenia sił na wschodzie Sojuszu. Chodziłoby o rozmieszczenie po ok. 1000 żołnierzy w każdym z przyjmujących państw.

Czytaj też

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szjjarto powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone rzeczywiście zwróciły się do Węgier o tymczasowe rozmieszczenie amerykańskich wojsk na węgierskim terytorium i obecnie ministerstwo obrony prowadzi uzgodnienia w tej sprawie. Dodał jednak, że nie było mowy o liczbie 1000 żołnierzy.

Źródło:
PAP

Komentarze (6)

 1. HeHe

  Po pierwsze Węgrzy nie czują się zagrożeni a po drugie nie zamierzają bronić swojego największego wroga czyli probanderowskich władz Ukrainy. Należy przypomnieć, że Węgry od 2017 roku blokują zbliżenie Ukrainy do UE i NATO w odpowiedzi na dyskryminację mniejszości narodowych na Ukrainie (w tym węgierskiej) za pomocą ustaw językowej i oświatowej. Po uchwaleniu tych ustaw przez ukraiński parlament swój energiczny protest i redukcję personelu dyplomatycznego zgłosiły także Rumunia i Bułgaria. Tylko naszemu MSZ wystarczyły ukraińskie "zapewnienia", że ta ustawa nie ogranicza praw polskiej mniejszości narodowej (żałosne).

  1. Valdore

   Hehe i znowu z tymi bredniami wyjeżdżasz:) Ale to wy Rosjanie ejsteście największym wrogiem Polski, wy i wasz faszystowski rząd w Moskwie. A Węgry jak widac zapomniały co im zrobiło ZSRS w 1956r.

  2. HeHe

   Bo to im Davienku zrobiło ZSRR a nie Rosja.

  3. Bellerofont

   @HeHe - To dlaczego Put-in tak bardzo płacze po rozpadzie ZSRR, wychwala jej wielkość i stawia na piedestale Armię Czerwoną? Coś ci się chyba logika sypie...

 2. Był czas_3 dekady

  Obce wojska na terytorium państwa to nie tylko pewnego rodzaju korzyści ale i masa problemów. Trzeba dla nich, przygotować infrastrukturę, znosić i akceptować różne zachowania żołnierzy. Resztę sobie dopiszcie. Rozumiem Węgrów, że chcą być jak najdłużej niezależni od „dobrodziejstw” armii „sojuszniczych”.

  1. jkwal

   A może raczej chcą szachować Rumunię od tyłu?

 3. Smiley

  Węgrzy nie chcą obcych sił. Dobrze wiedzą, że nic na tym nie zyskają. Nie będą się mieszać podobnie jak Niemcy.

 4. X

  I kolejny malutki ukłon w stronę ....Rasiji

  1. Laky

   Dokładnie 😉Węgry i silna armia?😉😁

  2. Extern.

   Dosyć tani ukłon. Wystarczy spojrzeć na mapę. Węgry nie dość że są dosyć daleko od R0sji to jeszcze pomiędzy nimi a R0sją są góry. Jak najbardziej mogą robić za przyjaciela Rosji. Ja też jakoś tak mam, że tym bardziej lubię Rosję im ona dalej jest ode mnie.

  3. Monkey

   @Extern: Bardzo logiczny komentarz. Węgrzy robia to samo, co Czesi i Słowacy. Od Rosji poza górami oddiela ich Ukraina, Słowaków także, a Czechów poza górami waleczna Polska. Do tego czesi maja z nami na pieńku, więc mało ich obchodzą nasze problemy, a Węgry z Ukrainą tak samo, więc i sytuacja kształtuje się dość podobnie.

 5. Ech

  Maja racje. Wymienili 100% sprzetu pancernego na NOWY. 100% rozumienicie? LEOPARDy 2A7

  1. Chyżwar

   To Leosie 2A7 już tam doszły? Coś mi umknęło najwyraźniej... Bliższe szczegóły poproszę.

  2. solaris

   Zamówili 44szt leo2a7 za rok mają dostac pierwszy teraz dostali kilka leo2a4 potęga :)

  3. Sailor

   Ech ile dostali dotychczas tych nówek? Wydaje mi się, że tak około zera.

 6. Ryszard53

  Nie mają się czego obawiać może będą uczestniczyć w podziale łupów a może gaz będzie tańszy

  1. fifi

   Pragmatyczni.