Geopolityka
Uzgodniono koszty obecności US Army w Korei Południowej
Departament Stanu twierdzi, że Stany Zjednoczone i Korea Południowa osiągnęły porozumienie w sprawie nowego porozumienia w sprawie podziału kosztów obecności wojsk amerykańskich - poinformowała w niedzielę AP.
Stany Zjednoczone i Korea Południowa osiągnęły porozumienie w sprawie nowej umowy o podziale kosztów obecności wojsk amerykańskich, która ma służyć jako bastion przed groźbą agresji Korei Północnej- informuje AP.
Biuro ds. polityczno-wojskowych Departamentu Stanu potwierdziło, że umowa obejmuje "wynegocjowany wzrost" udziału Seulu w kosztach, ale nie podało żadnych szczegółów. Biuro napisało na Twitterze, że umowa, jeśli zostanie sfinalizowana, potwierdzi sojusz między USA a Koreą Południową jako "filar pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu w Azji Północno-Wschodniej".
Umowa, która według doniesień mediów południowokoreańskich ma zwiększyć wkład Seulu w utrzymanie amerykańskiego kontyngentu wojskowego, została zawarta po objęciu w styczniu urzędu przez prezydenta Joe Bidena. Negocjacje przeciągały się, ponieważ administracja jego poprzednika Donalda Trumpa zażądała radykalnego zwiększenia wkładu Seulu.
Dotyczy ona składek Korei Południowej od 2020 r. Poprzednia umowa wygasła z końcem 2019 roku. Stany Zjednoczone utrzymują w Korei Południowej około 28 000 żołnierzy.
Strona południowokoreańska wskazała podczas dotychczasowych negocjacji, że jest gotowa zaakceptować około 13-procentowy wzrost z około 921 milionów dolarów, które w 2019 roku przyjęła na swoje barki. Według informacji lokalnych mediów Korea Płd. postulowała również zawarcie wieloletniej umowy. Wall Street Journal, który jako pierwszy poinformował o wznowieniu negocjacji umowy, napisał, że najprawdopodobniej będzie ona obowiązywała do 2025 roku.
Lokalne media piszą, że sekretarz stanu USA Antony Blinken najprawdopodobniej przybędzie z wizytę do Korei Południowej w połowie marca, by wziąć udział w oficjalnym ogłoszeniu porozumienie.
Stany Zjednoczone i Japonia, inny kluczowy sojusznik Waszyngtonu w regionie, już zgodziły się na tymczasowe przedłużenie o rok istniejącej umowy o wsparciu Tokio jako państwa-gospodarza.
Zgodnie z obecnym porozumieniem Japonia ma wyasygnować w 2021 roku na utrzymanie amerykańskich oddziałów 1,86 miliarda dolarów. Oba kraje mają także omówić wysokość wkładu Japonii w roku 2022 i latach następnych.
Czytaj też: Korea Południowa wprowadza kolejnego “Miecznika”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie