Prowadzące do Stadionu Narodowego w Warszawie ulice oraz te wokół niego zostaną całkowicie wyłączone z ruchu w związku z organizowanym w lipcu szczytem NATO. Zamknięte będą także ulice w okolicy Starego Miasta oraz plaża przy moście Poniatowskiego. Zaostrzone środki bezpieczeństwa będą obowiązywały również na warszawskim lotnisku, w tym wzmożone kontrole pasażerów i ograniczenia w ruchu drogowym.
Na te utrudnienia trzeba przygotować się w dniach od 7 do 9 lipca, zamknięte będą ulice w centralnych dzielnicach stolicy – Śródmieściu, Pradze-Południe, Woli i Ochocie - poinformował w piątek stołeczny ratusz. Najwięcej wyłączeń ruchu będzie w pobliżu Stadionu PGE Narodowy, a także w ścisłym centrum miasta i w okolicy Starego Miasta. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. Aleje Jerozolimskie (od ul. Chałubińskiego do mostu Poniatowskiego) i most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, ulice: Królewska, Senatorska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Poznańska.
Zamknięta będzie nadwiślańska plaża na wschodnim brzegu rzeki, pomiędzy mostem Poniatowskiego i Świętokrzyskim. Ograniczenia dotkną także pieszych – całkowicie zamknięta będzie al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, most i al. Poniatowskiego.
W piątek, 8 lipca niedostępny będzie Plac Zamkowy. Droga z Lotniska Chopina, czyli ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Grzybowska nie będą zamknięte dla ruchu, ale kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, także na ulicach poprzecznych – w czasie przejazdu kolumn z gośćmi policja będzie wstrzymywała ruch.
Ratusz podkreśla, że ze względu na specyfikę lipcowego wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw, informacje o ograniczeniach w trakcie najbliższych tygodni mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. Natomiast podczas samego szczytu służby państwowe mogą zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.
Utrudnienia na lotnisku
Komendant placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie płk Robert Kulus podkreślił, że w związku z przywróceniem - od 4 lipca do 2 sierpnia - kontroli na wewnętrznych granicach kraju zmieni się organizacja pracy lotniska. W hali przylotów pojawiły się już dodatkowe stanowiska SG, gdzie będą prowadzone wyrywkowe kontrole.
Będziemy chcieli realizować te kontrole w sposób jak najmniej dokuczliwy dla pasażerów. Niemniej jednak, mając na uwadze bezpieczeństwo kraju, należy być przygotowanym na pewne utrudnienia.
Komendant zaapelował, aby podróżni nie pozostawili bagażów bez opieki. "Każdy taki pozostawiony bagaż, który musi zostać sprawdzony przez Straż Graniczną, oznacza ewakuację pasażerów i opóźnienia samolotów. Tutaj będziemy reagować szybko i bezwzględnie" - powiedział Kulus.
Jak podkreślił dyrektor lotniska Mariusz Szpikowski, lipiec jest jednym z miesięcy, w których lotnisko obsługuje największą liczbę pasażerów. "W 2015 obsłużyliśmy ponad 1,2 mln pasażerów. W tym roku spodziewamy się w lipcu nawet 1,3 mln pasażerów" - powiedział.
W tej liczbie będzie około 15 tys. pielgrzymów, którzy będą przybywali do Polski na Świtowe Dni Młodzieży w zorganizowanych grupach. Oczywiście będzie jeszcze większa grupa pielgrzymów, którzy będą przybywali normalnie samolotami rejsowymi.
Jak poinformował, spodziewana liczba operacji lotniczych w lipcu wyniesie około 13 tys. "Dodatkowo spodziewamy się 40-50 samolotów specjalnych z delegacjami na szczyt NATO" - powiedział Szpikowski. Na lotnisku będą wzmożone patrole Straży Granicznej i policji. Będą to zarówno funkcjonariusze umundurowani jak i nieumundurowani, którzy będą także patrolować drogi wokół lotniska.
Szpikowski poinformował, że zwiększone zostały granice administracyjne lotniska, które objęły swoim zasięgiem drogi dojazdowe do portu oraz okoliczne parkingi. "W związku z tym będą prowadzone wyrywkowe kontrole drogowe przez policję" - powiedział Szpikowski.
W związku ze szczytem NATO i ŚDM zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu na drogach dojazdowych do lotniska. Jak poinformował Szpikowski, na tych drogach został zainstalowany dodatkowy system, który pozwoli na identyfikację pojazdów. Szpikowski zapowiedział zmianę organizacji ruchu drogowego także na terenie portu lotniczego m.in. przed dolnym terminalem (przyloty) zostanie wprowadzony zakaz parkowania. Nie będzie można tam pozostawiać także rowerów lub motocykli.
Warszawski szczyt
Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca. Na jego organizację zaplanowano w budżecie ok. 160 mln zł. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.
Miejscem szczytu będzie Stadion PGE Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim. Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Według szacunków służb i organizatorów na ŚDM do Polski może przyjechać nawet 2 mln ludzi z całego świata.
Julian
Czemu wybrano Pałac Namiestnikowski (zhańbiony przez okupanta wielokrotnie), zamiast Zamku Królewskiego? Chyba nikt nie powie że nie ma tam miejsca czy warunków do organizacji obrad.