Reklama

USA zrzucają najcięższe bomby na świecie?

Amerykański bombowiec B-2 Spirit
Amerykański bombowiec B-2 Spirit
Autor. USAFE-AFAFRICA/X

Amerykańskie siły powietrzne wykorzystują w walkach przeciwko wspieranym przez Iran rebeliantom Huti bombowce B-2, wyposażone w najcięższe bomby na świecie, o masie ponad 13 ton.

Jak donosi dziennikarka Fox News Jennifer Griffin, Stany Zjednoczone od początku kwietnia wykorzystują w nalotach przeciwko rebeliantom Huti bombowce B-2A, wyposażone w bomby penetrujące o masie 30 tys. funtów, czyli ponad 13 ton. Chodzi o ładunki typu GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP), przeznaczone do zwalczania celów umocnionych.

Reklama

Na razie wykorzystania bomb GBU-57 nie potwierdziły inne źródła, bo równie dobrze B-2 mogą być używane do zrzucania innych ładunków. GBU-57 obecnie najcięższe bomby w arsenale USA i prawdopodobnie najcięższe na świecie. Mają one służyć do zwalczania celów znajdujących się głęboko pod ziemią i odpornych na inne ładunki penetrujące, takie jak znacznie częściej używane BLU-109 o masie niemal tony (te ostatnie wykorzystywał także Izrael, do ataków na cele w Jemenie i Strefie Gazy).

W chwili obecnej w rejonie Jemenu amerykańskie uderzenia mają być prowadzone już codziennie. W rejonie działań są dwie grupy lotniskowcowe (USS Harry S. Truman, CVN-75 oraz USS Carl Vinson, CVN-70), obok B-2 operują także myśliwce piątej generacji F-35 w wersjach A i C oraz szereg innych maszyn, w tym Super Hornety i Growlery startujące co dzień z lotniskowców. Ofensywa ma kilka celów: zmniejszenie zdolności do uderzeń na żeglugę na Morzu Czerwonym i terytorium Izraela, przygotowanie do ewentualnego uderzenia lądowego jakie mogą podjąć jemeńskie siły rządowe oraz odstraszenie Iranu od wsparcia Hutich i dalszego rozwijania swojego programu rakietowego i jądrowego.

Co ciekawe, lotniskowcem Harry S. Truman dowodzi kapitan marynarki Chris Chowdah Hill, który wcześniej dowodził grupą lotniskowcową USS Dwight Eisenhower (CVN 69), okrętu który znajdował się na Bliskim Wschodzie w momencie gdy Huti rozpoczęli ataki na żeglugę i amerykańską flotę po ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 roku. Grupa lotniskowca Eisenhower przeszła O ile jednak w czasie sprawowania władzy przez administrację Bidena możliwości uderzeń na cele Hutich były bardzo ograniczone, to teraz mają szerszy zakres. Pytanie, jaki przyniosą skutek, jest jednak otwarte.

Reklama
WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie
Reklama

Komentarze (1)

  1. Bolko

    Niezła waga i huk musi być niezły.

    1. Radorz

      Pytanie, czy Huti mają takie schrony, aby były konieczne takie bomby

Reklama