Reklama

Geopolityka

USA wstrzymują dostawy do Iraku. Wśród nich uzbrojenie dla F-16IQ

F-16IQ. Fot. Lockheed Martin
F-16IQ. Fot. Lockheed Martin

Stany Zjednoczone wstrzymały wszelkie dostawy uzbrojenia do Iraku - pisze Inside Defense. Wlicza się w to program dostarczania uzbrojenia dla 36 myśliwców F-16IQ, reprezentujących podobny do polskiego standard Block 52.

Przypomnijmy, że Irak zamówił w USA 36 samolotów wielozadaniowych F-16IQ, odpowiadających standardem wersji C/D. Ostatnich dziewięć egzemplarzy zostało dostarczonych w maju ubiegłego roku. Zgoda na eksport uzbrojenia do nich została wydana przez Kongres jeszcze w 2010 roku przy okazji zgody na sprzedaż Irakowi pierwszych 18 samolotów. Było to wówczas 200 pocisków powietrze-powietrze AIM-9L/M-8/9 Sidewinder i 150 AIM-7M-F1/H Sparrow oraz uzbrojenie powietrze-ziemia: naprowadzane pociski rakietowe 50 AGM-65D/G/H/K Maverick oraz naprowadzane laserowo bomby: 200 GBU-12 Paveway II, 50 GBU-10 Paveway II i 50 GBU-24 Paveway III.

Z kolei w 2011 przy okazji zgody na kolejnych 18 samolotów Kongres zgodził się też na kolejnych 100 AIM-9L/M-8/9 Sidewinder, 150 150 AIM-7M-F1/H Sparrow, 50 AGM-65D/G/H/K Maverick, 200 GBU-12 Paveway II, 50 GBU-10 Paveway II i 50 GBU-24 Paveway III.

Na dodatkową dostawę samego już uzbrojenia Amerykanie wyrazili zgodę w styczniu roku 2016. Tym razem chodziło o zaledwie 24 pociski Sidewinder i wielkie zakupy uzbrojenia powietrze-ziemia: 150 AGM-65D/G/H/K Maverick, 14.120 (!) korpusów bomb Mk-82 i/lub BLU-111, z których można było, w razie potrzeby konfigurować jako bomby naprowadzane bądź klasyczne, 2400 korpusów bomb, które można konfigurować jako Mk-84 bądź BLU-117, 8000 zestawów ogonowych do budowy bomb GBU-12 z MK-82 i BLU-111, 250 zestawów ogonowych umożliwiających budowę bomb GBU-10, 150 zestawów umożliwiających budowę GBU-24 i 8 tys. zapalników.

Przesunięcie priorytetów zakupowych z pocisków powietrze-powietrze na powietrze ziemia, w tym szczególnie licznych i niedrogich środków bojowych nie dziwi, biorąc pod uwagę wojnę z tzw. Państwem Islamskim, która rozpoczęła się w 2014 roku. Przeciwnik ten nie posiadał sił powietrznych, a jego obrona powietrzna miała bardzo ograniczone możliwości. Nie jest przy tym jasne jaka część z uzbrojenia do F-16 została Irakowi dostarczone, ani ile spośród niego zostało użyte bojowo.

Dość kuriozalna jest amerykańska argumentacja jeśli chodzi o przyczyny wstrzymania dostaw uzbrojenia do Iraku. Przyczyną ma być bowiem niebezpieczne środowisko, jakie wytworzyło się w tym kraju. Wydaje się jednak, że państwo to jest dzisiaj o wiele bardziej stabilne, niż miało to miejsce po inwazji Państwa Islamskiego, kiedy to w ręce terrorystów wpadła niemal połowa tego kraju, siły zbrojne przegrywały kolejne bitwy i istniało nawet zagrożenie upadku stolicy.

Reklama

Komentarze (24)

 1. ito

  Tak, należy iść w amerykańskie uzbrojenie jak widać- żeby przy pierwszym przejawie samodzielności zostać z ręką w nocniku.

 2. ekonom

  Irak ma spory dług wobec PL w dolarach (jest to w złotówkach 4,2 mld czyli ponad miliard dolarów) którego już od 30 lat nie spłaca, pora rozpocząć rozmowy o przekazaniu irackich efów do nas w ramach spłaty zadłużenia. Ten dług to 1,8 mld zł kapitału a reszta to odsetki. Ile za to byłoby irackich efów dla nas?

  1. Bolko z Gliwic

   No to po tej konferencji any irańskiej w Warszawie juz go chyba nie spłaca

  2. Marine

   A co z obietnicą USA, z okazji pierwszego napadu na Irak, że dług ten nam zrefunduja??)

 3. Proirański przewrót

  Dziwne tłumaczenie USA?? Czy autor słyszał o proirańskich bojówkach w Iraku? Protestach proirańskich milicji pod ambasadą USA, o pewnym zamachu w Bagdadzie na wysokiego urzędnika z Iranu po którego przyjechały na lotnisko proirańskie milicje? Po co on tam przyjeżdżał do swoich proirańskich milicji? w Iraku?

  1. Gnom

   A widziałeś choć jeden pojemnik gazów bojowych pod pozorem których najechano Irak w 2003. Teraz też chodzi o pretekst do pacyfikacji i dalszej okupacji Iraku i kontroli nad złożami ropy, a jak się da dowalenia Iranowi. W północno-wschodniej Syrii jankesi też siedzą niezaproszeni (Asad jest oficjalnie uznawanym przez ONZ rządem) i okupują (nazwijmy to po imieniu, nie ma rezolucji ONZ) obszary bogate w ropę. Iran chce robić to samo, tylko wydaje mu się, że inteligentniej.

  2. Davien

   Jakies kilkaset pocisków i bomb z sarinem wystaczy panei Gnom? Czy dalej jedynie zmyslasz jak zwykle:) A USa ciagle jest w Iraku legalnie na podstawie umowy dopóki nie zostanei wypowiedziana przez premiera Iraku. W Syrii są na podstawie rezolucji ONZ o zwalczaniu terroryzmu.

  3. nawet tak "'odporny na wiedzę" kiedyś powinien zrozumieć

   Już tyle razy na tym forum kilku "mądrzejszych" prostowało te twoje brednie dot. broni chemicznej Iraku (ze sztandarowym arsenałem w Amarah) a ty dalej swoje?

 4. Kasia

  Normalka,tam była i jest korupcja.Rosjanie i Chińczycy przekupują urzędników irackich.Tramp swoją arogancją nagania Rosjan do przejęcia tu mu uzbrojenia.

  1. Gnom

   A pamiętasz z 10 lat temu aferę korupcyjna Irak-USA gdzie oskarżono sporo urzędników obu stron? tam jest taki swiat.

  2. Nepot

   TAM? aha, no to jak dobrze, że nie tu

 5. Olo

  ta decyzja świadczy tylko o USA jako sojusznikowi i dostawcy uzbrojenia...

  1. Whiro

   Dwoisz się i troisz. USA nie ma obowiązku sprzedawać nic Irakowi. Tym bardziej za ich wybryki. To samo unia stosuje oraz USA wobec Turcji czy Rosji.

  2. Mix

   No tak USA nic nie musi. Nic dziwnego że coraz więcej państw odsuwa się od tego państwa. USA strzela fochy ich strata, jest jeszcze Rosja i Chiny które fochów nie strzelają.

  3. rycky

   Taaaaaaaaaaa umowy w tym handlowe są po to właśnie aby je łamać.

 6. rob ercik

  Kudowie, Irakijczycy, Turcy itp itp masz obowiązek płacić ale nie koniecznie coś dostaniesz w zamian maski spadaja

  1. Davien

   A za co niby płacili Kurdowie, bo jakos sobie nei przypominam by mieli z USA jakies umowy na dostawy uzbrojenia. Turcja sama sie wpedziła w kłopoty, a co do iraku to zobaczymy jaki oficjalnie jest powód bo to co podają to istotnie troche nie tego:)

  2. Gnom

   Stale płacą amerykańską kontrola nad ich polami naftowymi i od ponad 100 lat brakiem obiecanej (także przez USA) niepodległości.

  3. Strażnik Teksasu

   Oczywiście masz dojście do wszystkich umów ...

 7. 1917

  Jak już Ameryka przestraszy się największej potęgi świata ChRL i zawrze sojusz z Japonia,Turcja i Rosja to nie tylko nam nic nie sprzeda i nie zwróci pieniędzy.Jeszcze sprzeda nas.

  1. Gnom

   Już kiedyś jankesi próbowali podobnego cyrku oferując nam zatrzymane pakistańskie F-16 bl. 15., ale to było naprawdę dawno temu.

 8. PolskiObywatel

  Rosji szykuje się kolejna umowa na Su-35

  1. dropik

   niech irakijczycy porozmawiają z Malezją jak to się kończy ;D

  2. Gnom

   Jak widać po Iraku, Wenezueli, a w pewnym momencie i po tej Malezji (jak zaczęła się boczyć na USA) podobnie jak z USA. Ale dzięki temu przynajmniej część floty będzie latać (raz ruska, raz jankeska). A jak myślisz, jak dla naszych F-35 i F-16 skończy się gdy jankesi uznają, że to co robimy (gospodarczo, politycznie) jest im nie po drodze?

 9. Derwisz

  To bedzie fajny test Co mozna wyłączyć REMOTE

  1. Fred

   Ruscy wyłączyli Ukraińcom prawie wszystko w Donbasie

 10. obserwator

  Ciekawe ile Irak zapłacił za te "cacka"?

  1. Strażnik Teksasu

   Mniej niż my..

 11. anonymouse

  może dobra okazja żeby odkupić od nich te F16? mogą chcieć tanio sprzedać jak stracili dostęp do wsparcia producenta...

  1. Marcin

   Wstępne oferty złożył Iran, Chiny i Rosja. Polska też może.

  2. -CB-

   Amerykanie się na to nie zgodzą, bo straciliby kartę przetargową. W dodatku Irak kupiłby w zamian samoloty od Rosji, na co Amerykanie nie zgodzą się jeszcze bardziej.

  3. Davien

   CB, a po co nam te F-16IQ jak jest to bardzo silnie okrojona wersja F-16C. Z naszymi maja wspólna jedynie nazwę.

 12. Rec

  Czy ma to związek z ostatnim upadkiem samolotu USAF w Iraku, którym rzekomo pdróżowali pracownicy CIA?

  1. Olo

   w Afganistanie

 13. ds dd

  Czy teraz rozumiecie, że Polska potrzebuje drugiego źródła nowoczesnych samolotów wielozadaniowych...?

  1. Strażnik Teksasu

   Polska potrzebuje polskiego rządu..!

  2. hym108

   jak Indie probuja dyserfikowac dostawcow. Normalna logiczna polityka niestey

 14. Olo

  Polska nie wpłaci raty z tytułu 447 i Amerykanie powiedzą nam to samo: bomb i rakiet dla F-35 już nie dostaniecie, ale możecie podwiesić sobie np. spadochroniarzy.

  1. Paweł

   Tak może być,ale niestety niemal nikogo to nie obchodzi.

  2. ...

   bedzie to obchdzilo jak to sie stanie. "Polak jest madry po szkodzie" - przed wdzieczy sie amerykanom

 15. werte

  Może odkupić ich efki?

  1. plodkaż

   Irak od ponad 30 lat jest nam winny 4,2 miliarda złotych ( czyli około 1,1 miliarda dolarów ) Nie zapłacili nam wtedy za wyeksportowane przez nas do nich towary jak prowadzili wieloletnią wojnę z Iranem . Ciekawe ile za tą kwotę byłoby samolotów F16.

  2. Davien

   Werte, te F-16 z naszymi mają wspólna nazwe . Sa to mocna okrojone wersje , podobnie jak Abramsy które dostał Irak

  3. Judas Priest

   Iran dostanie je w gratisie Hahahaha

 16. Marcin

  Tyle jest warty amerykański sojusznik. Dlaczego nie uczymy się na cudzych błędach ?

  1. Strażnik Teksasu

   Na własnych!!!

  2. Wawiak

   O naiwny, myślisz, że inne państwa tak nie postępują?

 17. Rzyt

  36 szkoda...że do nas nie pójdą

 18. Milutki

  Broń nawet o najlepszych parametrach technicznych nie jest wiele warta jeżeli nie można wyprowadzić jej z hangarów, czy to z powodu wstrzymania dostaw czesci przez producenta czy to celowego jej unieruchomienia przez zdalną kontrolę. Turcja to wie i dąży do jak największej samodzielności w produkcji a gdy to niemożliwe to do dywersyfikacji dostaw. Obecna władza USA swoimi czynami przekonuje że to słuszne droga

 19. Rzyt

  Kupią rosyjskie i czesc...a może szwedzkie czy chińskie

 20. yaro

  Skończy się tym, że uzbrojenie rosyjskie wyprze jakikolwiek sprzęt amerykański w Iraku.

 21. Fanklub Daviena

  Dlatego USA jako dostawca są niewiarygodni i nie warto od nich kupować.

 22. Fred

  nam by się takie przydały za SU-22, o ile cena byłaby dobra

 23. PRS

  Zaplacone - niedostarczone? Czy tylko zamowione?

 24. Derwisz

  Tym samym uzbrojeno Iran Co za głupcy , ale kasa sie zgadza

Reklama