Reklama

Geopolityka

USA: Ostatni samolot artyleryjski Spectre wycofany

Uroczystość wycofania ostatniego samolotu artyleryjskiego AC-130H Spectre 26 maja 2015 r. – fot. C. Slack/ U.S. Air Force
Uroczystość wycofania ostatniego samolotu artyleryjskiego AC-130H Spectre 26 maja 2015 r. – fot. C. Slack/ U.S. Air Force

Żołnierze 27. Skrzydła lotniczego operacji specjalnych zorganizowali uroczystość pożegnania ostatniego samolotu wsparcia artyleryjskiego AC-130H Spectre. Wycofany samolot miał numer burtowy 69-6569 i nazwę „Excalibur”.

Wojska specjalne wykorzystywały AC-130H Spectre od prawie 46 lat. Było one stosowane w praktycznie każdym konflikcie zbrojnym z udziałem Amerykanów od czasów wojny w Wietnamie. Ostatnie, wykorzystywane statki powietrzne tego typu służyły w 16. dywizjonie operacji specjalnych (16th Special Operations Squadron) 37 skrzydła w bazie sił powietrznych Cannon w Nowym Meksyku.

W ciągu tylko ostatnich dwunastu lat samoloty AC-130H Spectre wykonały ponad 6500 lotow bojowych spędzając w powietrzu 26 000 godzin przyczyniając się do unieszkodliwienia w akcji ponad 4600 żołnierzy nieprzyjaciela oraz wzięcia do niewoli kolejnych 5200.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. fan gunship

    to jest to czego nam brakuje, az trudno sobie wyobrazic gdyby ukraincy mieli taki sprzet u siebie w poczatkowej fazie konfliktu

    1. Arturo

      Oj ludzie,ludzie..głupich jednak nie sieją..

    2. kzet69

      Jako latające cele dla artylerii PL?

    3. Marcin

      Zdajesz sobie kolego sprawę, że kanonierki nie bez powodu używane są w konfliktach o niskiej intensywności ? Bo w pełnowartościowych konfliktach, tego typu samoloty (przebudowane transportowce) są po prostu zbyt łatwe do zestrzelenia dla nieprzyjacielskiej OPL. Dlatego Spectre w Iraku używano do walki z miejscową Al-Kaidą i resztą "nieregularnych" w drugiej fazie. Ale w pierwszej fazie, podczas marszu na Bagdad - nie. Ewentualnie do wspierania ataków sił specjalnych gdzieś poza głównymi rejonami walk, na których Irak miał silną opelotkę. A na wschodniej Ukrainie Ruscy mają Buki, Tory i Pancyry. Że o mrowiu Strieł, Zenitówek i innych, mniej zaawansowanych środków nie wspomnę.

  2. Afgan

    Taki samolot jest dobry w przypadku przeciwnika nie posiadającego żadnej obrony przeciwlotniczej. Nawet dla prymitywnych systemów takich jak Kub czy Osa stanowi jednak latającą tarczę strzelniczą.

    1. lsd

      Kub czy Osa jest właściwie celem w samym w sobie. Przestarzałe systemy radiolokacyjne raczej tylko zdradzają ich pozycję niż stanowią zagrożenie dla samolotów. No chyba że mówimy o atakowaniu celów cywilnych, na tym polu osiągnęły one ogromne zasługi, które są jak na razie nie osiągalne dla zachodnich systemów obrony przeciwlotniczej.

    2. szamot

      Ile te Kub-y czy Osy zestrzeliły samolotów w czasie Pustynnej Burzy?

  3. Foxtrot

    Ciekawe czym je zastąpią bo były one bezcenną pomocą dla oddziałów naziemnych. Sama świadomość wsparcia widma z powietrza zwiększała morale żołnierzy.

    1. KrzysztofOleksij

      AC-130U Spooky

    2. Lima

      "Widma" są starszą wersją AC-130, wciąż latają "Straszydła" (AC-130U Spooky) :)

    3. blabla

      Najpewniej: AC-130J Ghostrider ;)

Reklama