Reklama

Geopolityka

USA chcą ograniczenia wpływów Chin na Kanał Panamski

Kanał Panamski- fot. NASA
Kanał Panamski- fot. NASA

Nowy szef amerykańskiej dyplomacji Marco Rubio wczoraj odwiedził Kanał Panamski. Tuż przed wylotem sekretarza stanu prezydent Donald Trump oświadczył, że kraj ten złamał warunki umowy, na mocy której Kanał przeszedł we władanie Panamy, a USA zamierzają go odzyskać.

W niedzielę Rubio przekazał prezydentowi Panamy Raulowi Mulino, że status quo w sprawie Kanału Panamskiego i wpływów Chin na tym obszarze jest nie do zaakceptowania. „Sekretarz Rubio jasno stwierdził, że obecny stan rzeczy jest nie do przyjęcia i że w przypadku braku natychmiastowych zmian Stany Zjednoczone będą zobowiązane do podjęcia środków niezbędnych do ochrony swoich praw wynikających z traktatu” – poinformował Departament Stanu. Jak podaje AP News, prezydent Mulino powiedział, że Panama nie odnowi umowy z chińską Inicjatywą Pasa i Szlaku, gdy ta wygaśnie.

Reklama

Szef dyplomacji USA wyraził wdzięczność za „konstruktywne” rozmowy, a także za działania Panamy na rzecz redukcji migracji przez przesmyk Darien, stanowiący kluczową część szlaku migracyjnego do Ameryki.

    Prezydent Panamy Raul Mulino powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu, że może przedterminowo zakończyć porozumienie z Chinami w sprawie udziału w chińskim projekcie infrastrukturalnym Pasa i Szlaku, do którego kraj przystąpił 2018 roku, za poprzedniego prezydenta Juana Carlosa Vareli. Zwrócił też uwagę na przeprowadzany przez władze kraju audyt portów po obu stronach Kanału Panamskiego należących do chińskiej firmy. Mulino zaoferował też przyjmowanie deportowanych z USA migrantów z krajów innych niż Panama, lecz zaznaczył, że Ameryka musiałaby za to zapłacić.

    Jednocześnie wykluczył możliwość powrotu kanału pod kontrolę USA, twierdząc, że panamska suwerenność nad przeprawą „nie podlega debacie”. Prezydent Donald Trump tuż przed wylotem Rubia do Panamy oświadczył, że kraj ten złamał umowę w sprawie przekazania kanału Panamie i że USA „odzyskają” Kanał Panamski. Rozmowy w Panamie były pierwszym punktem pierwszej zagranicznej wizyty nowego szefa dyplomacji w USA. W kolejnych dniach Rubio odwiedzi inne kraje Ameryki Środkowej: Salwador, Kostarykę, Gwatemalę i Dominikanę.

      Kanał Panamski stanowi jeden z najbardziej newralgicznych punktów na mapie świata pod względem handlu międzynarodowego. Umożliwia statkom skrócenie podróży z Atlantyku na Pacyfik bez konieczności przepływania przez niepewną Cieśninę Drake’a. Próba „odzyskania” kontroli nad kanałem przez USA wpisuje się w amerykańską strategię ograniczania wpływów Chin oraz komponuje się z zapowiedziami dotyczącymi przejęcia Grenlandii. To drugie zabezpieczyłoby z kolei drogą północną, która w przyszłości, ze względu na zmieniający się klimat, może stać się istotnym teatrem działań wojennych oraz obszarem przecinania się nowych szlaków handlowych.

      Reklama
      Źródło:PAP / Defence24

      WIDEO: Abramsologia stosowana, czyli wszystko o M1 | Czołgiem!

      Reklama

      Komentarze

        Reklama