Reklama

Geopolityka

USA: Biden wkrótce powoła Lynne Tracy na nową ambasador w Rosji

Autor. President Biden/Twitter

Prezydent Satnó Zjednoczonych Joe Biden zamierza w najbliższym czasie nominować Lynne Tracy na nową ambasador w Rosji. Tracy pełniła funkcję zastępcy szefa misji w ambasadzie USA w Moskwie w latach 2014-2017. Nominacja sprawi, że będzie ona pierwszą kobietą w historii USA na tym stanowisku.

Reklama

Informację o planach Białego Domu, dotyczących obsadzenia placówki dyplomatycznej w Moskwie, podał w środę Reuters, powołując się na źródło zaznajomione ze sprawą. Stanowisko ambasadora USA w Rosji jest nieobsadzone od 4 września, kiedy to ambasador John Sullivan zakończył swoją służbę w obliczu rosnącego napięcia w stosunkach dwustronnych spowodowanego wojną na Ukrainie.

Reklama

Tracy pełni obecnie funkcję amerykańskiej ambasador w Armenii, którą objęła 19 lutego 2019 roku. W uznaniu za swoje osiągnięcia podczas pełnienia funkcji zastępcy szefa misji w Moskwie otrzymała Distinguished Honor Award (medal przyznawany przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych).

Czytaj też

Termin jej przyjazdu i oficjalnej nominacji będzie zależał od tego, czy Rosja zgodzi się zaakceptować ją jako ambasadora w czasie ogromnego napięcia między Waszyngtonem a Moskwą. Departament Stanu póki co odmówił komentarza na temat tej wiadomości, którą jako pierwsza podała CNN, również Biały Dom nie odpowiedział na prośby agencji Reutera o komentarz.

Reklama

Urzędnicy amerykańscy podkreślają, że Rosja chce utrzymać stosunki dyplomatyczne z USA i może być zmotywowana do zaakceptowania Lynne Tracy bez opóźniania procesu, aby zapewnić sobie dostęp do ambasadora w Waszyngtonie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama