Reklama

Geopolityka

Ukraina wzywa do stworzenia „pakietu odstraszającego” wobec Rosji

Fot. Dmytro Kuleba/Twitter
Fot. Dmytro Kuleba/Twitter

Ukraina wezwie sojuszników, by wraz z nią przygotowały „pakiet odstraszający” wobec Rosji - powiedział w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. NATO powinno przygotować sankcje, które byłyby nałożone na Rosję, jeśli wybierze ona „najgorszy możliwy scenariusz” - dodał.

"Zaapelujemy do sojuszników, by dołączyli do Ukrainy w tworzeniu pakietu odstraszającego" - powiedział szef MSZ Ukrainy przed rozmowami ze swoimi odpowiednikami z krajów NATO w Rydze. Jego wypowiedź przytacza Reuters.

Kułeba dodał, że w ramach tego pakietu NATO powinno przygotować sankcje gospodarcze, które byłyby nałożone na Rosję, jeśli ta "zdecyduje się wybrać najgorszy scenariusz". Sojusz powinien również wzmocnić współpracę militarną i obronną z Ukrainą - podkreślił.

Szef dyplomacji zaznaczył, że podczas spotkania w Rydze poinformuje partnerów o sytuacji bezpieczeństwa wzdłuż granicy ukraińskiej i na terytoriach okupowanych oraz o "związku między próbami wewnętrznej destabilizacji Ukrainy z próbami kolejnej fali zewnętrznej agresji" - pisze MSZ Ukrainy.

W środę w Rydze trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Tematem rozmów są m.in. rosyjska aktywność wojskowa przy granicy z Ukrainą, hybrydowe działania Białorusi wykorzystujące migrantów oraz nowa koncepcja strategiczna Sojuszu. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. dropik

  Putin i jego banda odlecieli w inną rzeczwistość. Nie można zmusić Ukraińców do tego by znowu ich lubili. Nie po strzałach na Majdanie ,nie po Krymie i Donbasie, i nie po latach antyukrainskiej narracji w polityce i mediach. Mogą ich pokonąć , okroić kraj ale nie przekonać do ruskiego miru.

  1. a

   Pewno dlatego kilkanaście mln wyjechało do Rosji

  2. A Rosjanie wyjeżdżają do nas ;)

 2. comcom

  Rus chce wejść na Ukrainę, przebić się do Krymu z wodą, rozwalić obecny rurociąg, żeby nie było wyjścia i trzeba było uruchomić NS2. Europa powinna zaznaczyć, że jak Rus wejdzie na Ukrainę to NS2 trwale zamknięty do czasu opuszczenia okupanta i szukać dostaw gdzie indziej.

  1. a

   A Unia to gaz skąd może z USA? już parę razy ich olali

  2. oifnc

   gaz jest bez sensu bo kolejny raz uzależnia od Ruskich, lepiej inwestować w atom i OZE. Jakoś Francja olewa ruskie ceny.

  3. b

   Gaz z USA jest tańszy i bezpieczniejszy.

 3. Indiana

  trochę nie rozumiem Białorusi. Przecież jak ZBiR napadnie na Ukrainę to będą gigantyczne sankcje, granica z Białorusią zostanie całkowicie zamknięta, to samo po stronie krajów bałtyckich itp. Czyli na Białorusi zagości nigdy nie widziana bieda, Chiny nie będą mogły wysylać towarów do Europy - sporo się wydaje wskazywać, że atak jest uzgodniony z Chinami, które jednocześnie uderzą na Tajwan. Po olimpiadzie w marcu? Ciekawe ile setek milionów ludzi zginie?

  1. a

   A wiesz ile sankcji ma Rosja i Białoruś ? a co jeszcze może Unia i USA - najwyżej pogwizadać

  2. b

   Dzisiejsze sankcje są śmiesznie małe. W razie wojny wzrosną 1000 razy.

 4. Mario

  Ukraina w jaki to ona jest sojuszu ???

 5. Żołnierz

  Brawo!

 6. tompres

  Na szczęście Ukraina nie jest w NATO!

 7. dim

  Taki pakiet byłby dla Zachodu chwilą prawdy, a jaki polityk to lubi ?

Reklama