Tureckie bezzałogowce dla Wojska Polskiego. Umowa podpisana

24 maja 2021, 16:03
Blaszczak Turcja
Fot. Leszek Chemperek/CO MON
Reklama

Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup bezzałogowców Bayraktar TB2 dla Wojska Polskiego.

Umowa, podpisana w Ankarze, obejmuje dostawę czterech zestawów, czyli 24 statków powietrznych wraz z uzbrojeniem: pociskami kierowanymi laserowo MAM-L i MAM-C. Kontrakt obejmuje także mobilne stacje kontroli, radary SAR, symulatory, pakiety części zamiennych, szkoleniowy i logistyczny.

Ponadto, jak informuje resort obrony, w ramach kontraktu zostanie udzielona 24-miesięczna gwarancja, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r. Koszt jednego zestawu bezzałogowców to 67 mln dolarów, całość kosztowała więc około 260-270 mln USD.

Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, z czego około 150 kg ma stanowić ładunek, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

Bezzałogowce będą przeznaczone zarówno do wykonywania misji ISR (rozpoznanie, nadzór, wywiad), jak i do pełnienia zadań bojowych. Poza Polską na pozyskanie tych maszyn zdecydowały się Turcja, Azerbejdżan, Katar, Libia i Ukraina. Drony te były używane bojowo, m.in. w Libii, Górskim Karabachu i Syrii.

Ze strony tureckiej umowę podpisał General Manager firmy Baykar Haluk Bayraktar. Turcy przypominają, że w służbie jest już około 180 tych maszyn. Dodają, że bezzałogowce Bayraktar TB2 wykonały łącznie ponad 320 tys. godzin lotu.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 327
Reklama
rezerwa 77r.
sobota, 29 maja 2021, 19:55

i bardzo dobrze że zakupiono , gdyż prace analityczno- koncepcyjne trwałyby ze 20 lat ,następnie w trakcie produkcji pierwszego egzemplarza pewna grupa w armii , zmieniałaby koncepcje co 2-3 dni

smiley
sobota, 29 maja 2021, 13:52

zamiast inwestycji konsumpcja. te drony sa do przelkniecia jezeli mozemy je sami produkowac. kupowanie ich to zwykly transfer pieniedzy. nie mam nic przeciwko zakupowi technologii, ale to byly zakupy w supermarkecie. wyjezdzaja z tesco z pelnym koszykiem i ciesza sie jak dzieci.

n@ti
piątek, 28 maja 2021, 17:56

Brawo!!!

Inżynier
niedziela, 26 września 2021, 07:57

Pewnie że brawo!

KrzysiekS
środa, 26 maja 2021, 22:43

Może się powtórzę PGZ i WB nie ma drona o tych parametrach i tyle w temacie! Czy jedni czy drudzy mogli kupić co najwyżej licencję dołożyć swoją marże i mielibyśmy cholernie drogi zakup. Tak Turecki dron to nie jest top w tej klasie, ale jest tani i spełnia wymagania. Jedyna wątpliwość jaka występuje to na ile możemy go włączyć w nasze systemy inne to żale konkurencji lub jej lobby.

Krakers
środa, 26 maja 2021, 09:18

Widzę tu dziwnie dużo negatywnych komentarzy. Nie jestem specem , pewnie tak samo jak autorzy tych negatywnych komentarzy, ale uważam że bardzo dobrze że kupiono te drony od Turcji. Prosta sprawa - tureckie drony się sprawdziły w warunkach bojowych, zgodnie z raczej wiarygodnymi doniesieniami nie są awaryjne oraz mają parametry jakie powinny mieć drony aby uzupełnić lukę w tym zakresie jaka jest w polskiej armii. Nie wiem jaka jest klasyfikacja ale ogólnie w polskiej armii brakuje ciężkich dronów których czas trwania lotu wynosi 24 godziny a zasięg jest ponad 100 km. Mamy już bardzo dobre w swojej klasie małe drony typu FlyEye. Jednak ich zasięg i czas trwania lotu nie spełnia powyższych wymagań. Dodać należy że tureckie drony zgodnie z informacjami są tańsze od być może super "wypasionych" ale bardzo drogich konstrukcji typu te z USA.

Pilot Wojskowy
niedziela, 26 września 2021, 07:58

Oj bardzo dobrze,tylko z dwa razy więcej by się przydało!

KrzysiekS
środa, 26 maja 2021, 08:47

WB i PGZ przespało szansę myśleli że wymuszą coś na MON nie mając nawet odpowiedników. Do roboty Panowie może nawet Razem WB i PGZ zróbcie coś i wtedy proponujcie.

asdf
środa, 26 maja 2021, 12:33

co maja robic? skoro MON nie wyraza zainteresowania a pozniej nagle kupuje sobie gdzies drony z polki tak jak sie kupuje "bulki w sklepie" WBE juz zainwestowalo swoje pieniadze w Orlika i zostalo z niczym teraz mieliby wlozyc jeszcze wiecej w wiekszego drona a decydenci pojechaliby na zakupy za granice tlumacz ze decyzja miala wzgledy polityczne? wczesniej kupowali tak f35, homara i co im to dalo? tyle samo bedzie z tego zakupu.

wert
piątek, 28 maja 2021, 07:47

WB dostało z budżetu 50 mln PLN na drony. Efekty takie sobie. Jak się ma dobry towar to się go sprzedaje. Fonet opracowali za SWOJĄ kasę i schodzi jak ciepłe bułeczki

KrzysiekS
środa, 26 maja 2021, 22:33

asfd Orlik to PGZ z konstrukcją PGZ-19R to po pierwsze po drugie dostał kontrakt tylko poprawia parametry bo były zbyt słabe dla WP i to jest dobra droga lepiej poczekać ale mieć cos lepszego.

Prawda
środa, 26 maja 2021, 08:11

Przydadzą się na obwód kaliningradzki.

WTF
środa, 26 maja 2021, 06:49

Większość komentarzy wystawiona przez pracownika/ów WB. Ogólnie WB (albo WBE) powinno zaopatrywać cały świat przecież mają najlepsze produkty....

środa, 26 maja 2021, 11:41

Mają lepsze niż to co zamówił MON.

WTF
środa, 26 maja 2021, 20:03

Co na przykład jeśli chodzi o BSP równorzędnej klasy?

Kóma
środa, 26 maja 2021, 06:28

No, mamy to !!! Rząd miał ok. 1 mld PLN zaskórniaków więc je wydał na zakup tych dronów. Sukces - jesteśmy wśród takich potęg militarnych świata, jak Azerbejdżan, Katar, Libia, Ukraina, które używają tego systemu. No, brawo. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że tak łatwo poszło.

Zbyszek
czwartek, 27 maja 2021, 00:00

Używają go z powodzeniem przeciwko Rosyjskim systemom OPL.

Pilot Wojskowy
niedziela, 26 września 2021, 08:07

Właśnie

Piotr
środa, 26 maja 2021, 05:10

Biorąc pod uwagę, że technologie i części do tego drona są objęte embargiem ze strony USA oraz Kanady to rzeczywiście genialny zakup. Tego nawet nie da się skomentować

Tomek72
wtorek, 25 maja 2021, 22:11

tyle razy słyszałem, że nasze KOMPETENCJE w budowie dronów to ŚCISŁA czołówka ... więc o co chodzi? co mają te DRONY czego my do czasu dostawy tych dronów nie możemy mieć w "polskich rozwiązaniach" ? chyba, że Turcy dają nam lepszy stosunek KOSZT / EFEKT ...

Podatnik
wtorek, 25 maja 2021, 17:13

To jeszcze kilka fregat TF4500 do kompletu poproszę ;)

Marynarz
niedziela, 26 września 2021, 08:08

A proszę bardzo

gnago
wtorek, 25 maja 2021, 17:03

A te dziesiątki prototypów typu ILS 27 nie zasługują na uwagę wojska . Nie dadzą łapowego?

ewtetg
wtorek, 25 maja 2021, 16:05

mały udzwig, ale lepsze to niż nasze. wojna z chinami po igrzyskach wiec styknie.

BLACK JACK
wtorek, 25 maja 2021, 15:57

Bardzo dobry zakup ..w naszym obszarze i teatrze działań czasu pokoju sprawdzi się dobrze jako system rozpoznania ,monitorowania, ratownictwie ,działaniach służb specjalnych a czasu wojny naprowadzania , wskazywania celów dla wojsk lądowych i morskich (artyleria lufowa i rakietowa ) jako anioł stróż z systemami plot nad zgrupowaniami wojsk jako uzupełnienie wsparcia dla wojsk amunicją krążącą ,ppanc itp , w przyszłości jako system do walk z OP , jako system poszukiwawczo ratunkowy na morzu i lądzie a dla służb pokroju Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna , Straż z Leśna ,Służb Specjalnych jako system rozpoznania ,poszukiwania , nadzoru, dozoru czy łącznikowy itp poszedłbym dalej i np dla Pogotowia Ratunkowego jako uzupełniający system dostarczający krew czy organy

Borsuk
wtorek, 25 maja 2021, 15:25

Zakup przypieczętowuje polsko-tureckie zbliżenie polityczne. Relacje obecnej "dobrej zmiany" z UE są zrujnowane przez Zjednoczoną Prawicę, coraz gorsze relacje z USA po wyborach prezydenckich, złe relacje z Izraelem. Stąd zakup dronów klasy Gryf w Turcji jest niejako zapłatą za tureckie poparcie dla obecnej władzy. Zrobiono to bez jakichkolwiek procedur, kasując dotychczasowe pertraktacje z potencjalnymi oferentami, w tym bez rozważenia możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego. Nie będzie transferu technologii czy offsetu. Brak jakichkolwiek procedur przetargowych i zakup "spod stołu" świadczy o lekceważeniu obowiązującego prawa. Oczywiście drony tej klasy są nam niezbędne ale czy nie mogło się to odbyć na cywilizowanych zasadach? Takie działanie po raz kolejny pokazuje, że "dobra zmiana" może wszystko - " co nam zrobicie? - władza to my!".

Tomasz Gajda
sobota, 29 maja 2021, 09:32

no własnie obowiązujące prawo pozwala na takie zakupy !!! - ignorantia iuris nocet :) !

myślenie nie równa się amnezji
środa, 26 maja 2021, 11:54

Jeśli sądzisz,że za relacje z Unią odpowiada wyłącznie polska strona, to bardzo jednostronnie odbierasz rzeczywistość...powiedziałbym jednostronnie medialnie,t.j. zgodnie z narracją mediów, w większości z niemieckim kapitałem.Rola Polski w takim ładzie, sprowadza się jedynie do wykonawcy nakazów z Berlina. Oczywiście, wtedy nazywano by nas "wspaniałymi Europejczykami" (jak za minionej władzy) i poklepywano po plecach. Pytanie tylko brzmi czy kraj, któremu można narzucić wszelkie, beznadziejnie głupie dyrektywy, zwykle zaczadzone ideologicznie, ma jakiekolwiek znaczenie na arenie międzynarodowej? Wystarczy spojrzeć na ostatnią kwestię Turowa i kompletnie bezrefleksyjną reakcję oPOzycji, dla której interes Polski (nie pierwszy zresztą raz) nie ma znaczenia ,w starciu z nakazem ,wydanym przez jakąś skrajnie nastawioną UE-urzędniczką.

Nico Dem
środa, 26 maja 2021, 08:30

Kolego, dotychczasowe "relacje" z całym tzw. Zachodem były "dobre" tylko pod warunkiem zupełnego podporządkowania, na zasadach neokolonializmu. Jak z UE, czyli Niemcami, tak z USA i Izraelem. Do czego prowadzi niezależna polityka dużego państwa pokazuje przykład Turcji, więc mniej więcej ten sam czarny pi ar, próby podporządkowania, blokady, szwindel, korupcja polityczna, w Turcji nawet próba zamachu stanu, itp. Wygląda, że Turcja to nasz naturalny sojusznik, zresztą już od XVll wieku, tylko wtedy ideologicznie niemożliwy. Sytuacja się zmieniła, a Zachód zdycha, m.in. dzięki takim krajom jak Turcja, Chiny, generalnie Azja. Będzie nowy ład, ale inny niż planowano na Zachodzie. Koniec jałtańskiego. Dla nas super!

Box123
wtorek, 25 maja 2021, 21:27

To nie zjednoczona prawica rozwaliła relacje z UE tylko to że ta już jest tak skrajnie opanowana przez lewackie ideologie, że w niesieniu nowej rewolucji kulturowej żadne fakty ani prawda nie mają dla niej znaczenia i jak tylko Polska nie zgadza się na różne jej absurdalne pomysły to próbuje nas terroryzować na różne sposoby, co samo w sobie pokazuje kto tu tak naprawdę ma problem z demokracją i praworządnością. Po drugie duży udział w tym ma też nasza rodzima targowica, która nie potrafiła uszanować wyniku wyborów i po nie udanej próbie dokonania zamachu na trybunał konstytucyjny (wakacje 2015) przez pierwsze 4 lata rządów PiS próbowała dokonać zamachu stanu (jak np pasztetowy ciamajdan w wigile 2016) wyprowadzając zmanipulowanych przez lewicowo niemieckie media ludzi na ulicę (kod, obywatele RP itd) oraz przedstawiając Polskę jako dyktature. Oczywiście takim krajom jak Niemcy czy Francja jest to na rękę, bo w tedy mogą nas łatwiej uderzyć czy pozbawić pieniędzy żeby było więcej dla nich. Tak się robi "frajerów". Nigdzie w żadnym kraju nie ma takiego czegoś, że jak ktoś tylko straci władze to jest w stanie wszystko podpalic żeby tylko ją odzyskać. To co obserwujemy to jest dokładne powtórzenie schamtu konfederacji targowickiej - zresztą w tedy zniszczono Polskę dokładnie z takimi samymi hasłami na ustach: w imię obrony wolności, demokracji i praworządności gdzie oczywiście nigdy nie były one zagrożone, a po prostu naprawa państwa psuła interesy dawnemu układowi, który wolał pogrzebać kraj i zrobić z niego prowincje Rosji niż dopuścić do naprawy patologi dzięki którym funkcjonowal (zachęcam do przeczytania oryginalnego tekstu konfederacji targowickiej). Patrząc natomiast na stopień oderwania blisko połowy społeczeństwa od rzeczywistości można się obawiać czy Polska ma szansę przetrwać i czy nie czeka nas trzecia powtórka z historii

Juruk
wtorek, 25 maja 2021, 23:11

Nie wiem co bierzesz, ale ogranicz to o połowę co najmniej... Chcesz mam wszystkim wmówić, że tylko Polska , Wegry i Turcja widzą prawdziwe zagrożenia a cala reszta Europy, z Ukrainą, Litwą, SŁowacja, Rumunią i innymi krajami naszego rejony jest rządzona przez zmanipulowanych lewaków???

oPOortunista
środa, 26 maja 2021, 12:00

Europa, pod wodzą i nie oszukujmy się,dyktatem Niemiec, krańcowo nie rozróżnia już zagrożeń, a wręcz przeciwnie. Poprzez ideologiczne zacietrzewienie, bagatelizuje je , a wszelkie głosy rozsądku ignoruje , bądź skrajnie cenzuruje.

Nico Dem
środa, 26 maja 2021, 08:42

Box123 dał alternatywną wizję rzeczywistości do obecnie obowiązującej w mediach, która bardziej przystaje do realiów. Narracja władzy wszelakiej się sypie, zwłaszcza po cyrku z covidem. To zapowiada duże, szybkie zmiany, gwarantowane przez aspiracje Chin i koniec Jałty. Będzie się działo...

Wasko
wtorek, 25 maja 2021, 22:58

Box masz rację. Z tego co gołym okiem widać totalna opozycja kraj by we krwi utopiła byle do władzy wrócić. Przykład ostatni, Trzaskowski i Hołownia - chcą zamknąć kopalnie i przez to elektrownie - kilka milionów bez prądu i nic ich to nie obchodzi. Ważne by wykonać rozkaz gdzieś z Berlina.

wojo
wtorek, 25 maja 2021, 14:53

Wiekszosc wskazuje na brak zamowien w prywatnych zakladach. Coz takiego oferuja prywatne spolki? Obietnice, analizy, sympozja, usmiechy, nadzieje? Typowa propaganda PRLowskich kacykow Kupilbys cokolwiek w sklepie w ktorym poza nerwowymi sprzedawcami ich patriotycznymi (haha) zapewnieniami, gwarancjami, reklamami, pustymi polkami, miejsce gdzie nie ma nic i nigdy niczego nie bylo, czy zrobisz zakupy w sklepie po sasiedzku gdzie dostaniesz wszystko co potrzebujesz. Afera Bursztynowa, Art niczego nie was nie nauczylo?

asdf
środa, 26 maja 2021, 08:10

gotowe, dzialajace produkty i przede wszystkim w normalnej cenie z takim mysleniem jak twoje to na Bialorus

Dropik
wtorek, 25 maja 2021, 14:50

Tradycyjnie jak to ostatnio zakup bez żadnego trybu , w myśl jakichś politycznych ustawek. Oczywiście będzie to nowa jakość , ale najważniejsze będą zdolności do rozpoznania (radary SAR , głowice optyczne, które pozwala na wgląd do kilkunastu km, kilkadziesiąt to raczej nie na naszych warunkach geograficznych) , a nie do zwalczania przeciwnika. Same są dość łatwe do zniszczenia jeśli tylko znajdą się w polu rażenia myśliwców lub naziemnych zestawów przeciwlotniczych. Zobaczymy co tam realnie kupią , ale pewnie nie wcześniej niż za kilka lat bo teraz to wszystko tajne/pfuna. Nawet kilka tygodnie temu na Skonie o rozwoju sił powietrznych minister nic nie mówił o planach zakupu jakichkolwiek dronów najblizszym czasie.

ABC
wtorek, 25 maja 2021, 14:49

270 mln USD to nie majątek, Każda dywizja dostanie po 6 szt. może będą widzieli coś więcej niż własny pępek. Może coś dostanie Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy, oni są ślepi jak krety powyżej 40 km. Może ktoś wyciągnął wnioski z ćwiczeń "Zima 2020", że potrzeba teraz i już. Może Ukraińcy się pochwalili? W każdym razie zadziałano szybko i jest. Nowoczesny model broni, koniecznie potrzebny, i od ręki. Inne lepsze zakupy w naszej najnowszej historii? Ni ma. Co wyprodukowaliśmy dobrego Raki, Pioruny. Co sprzedajemy spirytus.

vivo
wtorek, 25 maja 2021, 13:53

bardzo dobra decyzja. z 90 planowanych dronow mozna by je wymieszac z innymi tej klasy od innych sprzedawcow. mielibysmy rozne typy tej samej zabawki.

MArio
wtorek, 25 maja 2021, 13:19

a kiedy będzie ten sprzęt w Polsce?

BUBA
wtorek, 25 maja 2021, 17:59

Jest wyraznie napisane - Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r.

Antoni
wtorek, 25 maja 2021, 12:57

Sprzęt może i niezły ale to aptekarskie ilości zęby tylko nie było zarzutu że nic nie robią

fox
wtorek, 25 maja 2021, 12:48

do New: flaris nadaje się na nośnik ale na razie to jeszcze ten samolot znajduje się w fazie testów. już kiedyś informowali że jeżeli wojsko będzie zainteresowane to mogą zrobić wersję drona.

Aurora
wtorek, 25 maja 2021, 12:48

24 szybowce znowu z innymi rakietami...Spike...Javelin...szał.Czemu nie 150szt. 50 w Turcji reszTa w kraju i 100% serwisu krajowego.

R
wtorek, 25 maja 2021, 12:33

Sprzet do kolejnej wojenki z Toyotami na piachu, do tego sie nadaje tylko i wylacznie. W pelno skalowym konflikcie TB2 to beda jednorazowki.

Pb
wtorek, 25 maja 2021, 19:00

To pancyry na Toyotach wożą?

wow
wtorek, 25 maja 2021, 12:28

A co sie stalo,ze nie szrot od usa ?

Viktor
wtorek, 25 maja 2021, 11:56

Tb2 bardzo pięknie skomercjalizowal licencję RQ SHADOW której model lata od 15 lat

Frank
wtorek, 25 maja 2021, 11:42

Mieszane uczucia po tym zakupie, z jednej strony mamy od niepamiętnych czasów realną broń współczesnego pola walki, z drugiej przykład jak polski przemysł zbrojeniowy jest w kiepskiej kondycji. Rozwiązanem byłoby odebrać Bayraktary i wejść w głęboką współpracę z WB Electronics która ma doswiadczenie w projektowaniu i produkcji dronów i amunicji precyzyjnej, szkoda troche projektu Łoś bo móglby on przenosic lekkie uzbrojenie i dać początek cięższym maszynom, ale olewka rządu zatrzymała ten proces w momencie zakupu Orlika z PGZ który zostanie dostarczony prawdopodobnie po odbiorze pierwszych TB2. Dziwi mnie marginalizowanie takiej firmy jak WB bo oni mają potężne możliwości, ale widać idziemy drogą marnotrawienia środków w państwowych molochach i zakupów „z połki” za granica. Brawo wy.

konsul
środa, 26 maja 2021, 09:04

dokładnie, dziwne że na Orlika WZL nr.2 dostała zaliczkę i ciągle nie dowozi projektu. Powinna być hybryda tj. MON zamawia/robi konkurs na projekt i np: wygrywa WB El. ponieważ lepiej zorganizowany i zarządzany, a następnie na potrzeby tylko Polskiej Armii przekazuje projekt do WZL nr.2 może oczywiście otrzymać część zlecenia na produkcje. Dzięki temu możemy mieć szybko opracowany projekt-prototyp, a następnie produkcje w 2 niezależnych nakładach. PGZ jest niesamowicie wrażliwa na zmiany polityczne, związki zawodowe, wewnętrzne koterie - w związku z tym nie jest efektywna. Koniecznie należy dopuścić prywatne firmy z Polski do tego tortu.

Tomek72
wtorek, 25 maja 2021, 22:08

podobnie jak Ty nie rozumiem zakupu, chyba że to po prostu polityka ...

Juruk
wtorek, 25 maja 2021, 23:14

WB najwyraźniej nie dodaje dodatków kopertowych do swoich produktów.. Turek wiadomo... Sprzeda i kupi wszystko.. i jeszcze sie podzieli...

codybancks
wtorek, 25 maja 2021, 11:41

Zobaczcie sobie na Turecką broń, takich opracowań nie maja nawet Amerykanie !!! To jest rozwój w każdej dziedzinie broni i nie ma tu wynalazków śmiesznych czy dziwacznych !! Sam wygląd budzi podziw i zazdrość, a funkcjonalność doskonała !!!

miki89
wtorek, 25 maja 2021, 22:25

Bo Turcy inwestują w Turcji a Polacy w Turcji a nie w Polsce- ogarniasz?

asdf
środa, 26 maja 2021, 08:14

800 mln zl za Orlika do PGZ to co bylo jak nie inwestycja?

SamJo !!!!
środa, 26 maja 2021, 09:10

Bo trzeba by odkomunizować i odubeczyć ten nasz przemysł zbrojeniowy !!!

wtorek, 25 maja 2021, 21:43

Z tego co mi wiadomo Turcja to trzecia armia siła świata w NATO zaraz po USA

Davien
wtorek, 25 maja 2021, 16:09

Istotnie USa taka broń jaka mają Turcy z reguły juz wycofało jaka pzrestarzała:)

Gnom
wtorek, 25 maja 2021, 19:24

Odważna koncepcja, szczególnie na tle F-16, rozpadających w powietrzu F-15 itp.

Davien
środa, 26 maja 2021, 07:55

NO popatrz F-16 nie jest turecki ale z USA, choć jak widzę prawda potęznie zabolała obrońce bandytów i terrorystó czyli Gnoma.

trolik
wtorek, 25 maja 2021, 10:04

Będą startować z cywilnych wersji Toyoty , ostatnio zakupionej z katalogu...Brawo WY

Michał
wtorek, 25 maja 2021, 10:04

Wszystkim krytykom tego zakupu polecam pod rozwagę fakty. PGZ dostał finansowanie na opracowanie dronów, ale na tym poległ. Konstruktorzy zostali zwolnieni ponieważ ich konstrukcja drona była po prostu za słaba i nie spełniła warunków, które spełnia dron turecki.

When someone is unaware.
wtorek, 25 maja 2021, 13:51

Silnik austriacki (właściciel kanadyjski), optyka niemiecka, uzbrojenie brytyjskie, co jest, przecież w Polsce robi się jachty, to co skorupy (płatowca) do drona się nie zrobi? Nawet silniki by się w Polsce zrobiło. PCO robi system celowniczy do czolgów, to do drona się nie da? Co do czolgów to w Nagorno-Karabachu zostały przez Azerbejdżan zniszczone 22 czołgi, Armenia zniszczyła 25 Bayraktarów, o czym to świadczy? Po pierwsze, że era czolgów się kończy, po drugie źle świadczy o Bayraktarze, zacofana ormiańska armia, po pierwszym szoku, urządzila sobie duck shooting, gdyby to była Rosja z Pancyrami to jaki byłby wynik, w Syrii Pancyry były, ani Turcja, ani Rosja nie chwalą się wynikiem. Tak w ogóle o czym tu mówić, oficjalnie dostawa ma być w 2022, przy embargach nalożonych na Turcję pewnie będzie dwa razy dłużej, a wtedy w Polsce będzie rządził już kto inny. Łukaszenko bije ludzi to zły, Erdogan bije ludzi, pewnie źli ludzie. Ogólnie uważam, że blokada lotnicza Białorusi to szansa dla LOT, oczywiście bez latania do Mińska, ale możemy obstawić wszystkie sąsiednie destynacje, Ryanair będzie musiał omijać, to i koszty mu wzrosną, a Okęcie to najbliższy dla Białorusi hub, będzie można odkuć się na Wschodzie.

Davien
środa, 26 maja 2021, 07:58

Sam chciałes : 7 Pancyrów w Libii, kilka w Syrii kosztem 16 TB-2. Łukaszenkato zwykły terrorysta i bandzior a linie Białoruskie dostają zakaz lotów do UE, podobnie linie europejskie nie lataja na Białoruś. I to polski samolot porwali

Pawełek
wtorek, 25 maja 2021, 13:20

Gdyby kilka lat temu tę kasę dostał WBE, to do tej pory mielibyśmy polskie drony tej klasy. Gdyby dodatkowo od 2015 r. MON nie zaprzestał zakupów dronów w WBE, to byłyby one stosunkowo tanie i mielibyśmy kolejny hit eksportowy. A tak musimy kupować z półki bez transferu technologii coś, z czym Rosja sobie już radzi. W Syrii te drony poradziły sobie z armią syryjską, ale kiedy wkroczyli do działań Rosjanie, to bojowcy wspierani przez Turcję musieli się wycofać i było po dronach.

wert
piątek, 28 maja 2021, 07:52

tylko że WB dostało 50 mln. Na drony właśnie. Z mojej, Twojej kieszeni. Jak rozumiesz hit eksportowy kupowany wewnętrznie? Jakoś furory w Donbasie nie zrobiły! Ciekawe dlaczego? Fonet jest ich hitem, drony nie. DLACZEGO?

asdf
środa, 26 maja 2021, 08:16

wkroczylo rosyjskie lotnictwo i pozamiatalo, systemy OPL nie radza sobie kompletnie z dronami gdyby dla przeciwwagi turcy wyslali swoje sily powietrzne to juz nie byloby tak rozowo dla rosjan tylko skonczyloby sie jak w Dolinie Bekaa

Sidematic
wtorek, 25 maja 2021, 12:09

Co ty opowiadasz? Nie masz pojęcia jak było z Orlikiem.

SAmJo!
wtorek, 25 maja 2021, 11:28

Jak się produkuje , byle do emerytury to potem tak jest !!

Macorr
wtorek, 25 maja 2021, 11:17

Bo kontrakt powinien pójść do WB

kowalsky
wtorek, 25 maja 2021, 10:34

Niestety racja.

Arrakis
wtorek, 25 maja 2021, 09:57

Szkoda , że nie kupiliśmy 14 zestawów z większym transferem technologii i produkcja w kraju.

Alaris
wtorek, 25 maja 2021, 10:34

Nie mamy obecnie dość pieniędzy. Najpewniej kupimy tego więcej ( ma być łącznie 15 zestawów) albo dokupimy inne drony jak Hermesy. Na razie starczy nam tyle ile kupiono by zacząć budować system i zbierać doświadczenia.

zawiedziony
wtorek, 25 maja 2021, 09:51

ktoś mi wytłumaczy o co chodzi z maskami? noszą tylko stojący? prezydent nie musi bo jest zbyt ważny? najniebezpieczniejszy wirus świata lata na pułapie 1.5m+ lub przeskakuje tylko na osobę obok? Zamaskowani przegrali zakład i się wywiązują, nie chciało im się zgolić brody i się pozasłaniali, a może zwykła propaganda? kuriozalny teatr...

wtorek, 25 maja 2021, 12:49

on jest zaszczepiony

gnago
środa, 26 maja 2021, 05:32

? Ale to nie chroni przed zakażeniem

Zecik
wtorek, 25 maja 2021, 11:58

Jak się okaże że ten kontrakt to kupa to osoby w maska mogą powiedzieć że to nie oni są na zdjęciu.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 25 maja 2021, 09:48

30 lat niszczenia polskiego przemysłu przez polskich polityków. Offset miał być narzędziem i to nie tylko Dobrej Zmiany do transferu przemysłowych technologii do Polski. Nie widziałem offsetu przy F-35. Nie widzę offsetu przy Bayraktarze. Choć masowa wyprzedaż majątku państwowego została powstrzymana, to jak widać Dobra Zmiana dalej klepie to polskie przemysłowe zacofanie. ---------- Bayraktary dadzą WP zdolności, które WP winno już mieć zapewnione przez śmigłowce uderzeniowe. To program Kruk zepchnięty przez MON Błaszczaka na szary koniec. Oczywiście strata śmigłowca więcej kosztuje, lecz przenosi on większą gamę uzbrojenia i radar. Tego drony Bayraktar nie robią, choć zakup MALE dronów jest koniecznością w 21 wieku. Jak rozumiem, 1 zestaw na 1 dywizję?

gnago
środa, 26 maja 2021, 05:34

Wygooglaj sobie ILS 27 i modernizacje

Pumpernikiel
wtorek, 25 maja 2021, 12:03

Masowa wyprzedaż majątku narodowego xdd. No jasne, PO sprzedało złym Niemcom plany polskiej gwiazdy śmierci oraz uderzeniowego krążownika orbitalnego.

wert
czwartek, 27 maja 2021, 09:59

zobacz jak to robili w Korei PŁd, Znajdź różnice, wyciągnij wnioski. Dasz radę

Maciek
wtorek, 25 maja 2021, 10:18

Offsetu w postaci pozyskania technologii nie ma, bo to jest bardzo drogie i do niczego nam niepotrzebne. Armia kupuje sprzęt w symbolicznych ilościach, więc po co nam te technologie. Zdaje się, że rząd po raz kolejny potwierdził, że przestał poważnie traktować nasz przemysł zbrojeniowy. Nikt tego głośno nie powie, ale po prostu postawili na nim krzyżyk. Zwróć uwagę, że jako tako mają się tylko programy rozpoczęte przez poprzednią władzę. Z nowości.... poza nowym ppk nie ma na razie nic! Są tylko mgliste bajania o jakiejśtam Narwi itp.

Alians
wtorek, 25 maja 2021, 21:45

Dlaczego nie kupiono drona z WB, lub nie postawiono zapytania polskiemu przemysłowi o budowę takiego drona? Przecież WB ma oblataną wersję, jedynie 2x mniejszą od Bayraktara. Przeskalowanie drona od WB nie jest wielkim problemem inżynieryjnym i WB by sobie z tym zagadnieniem poradziło. Kto rządzi tym krajem???!!!

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 25 maja 2021, 15:04

Co za bzdura. Poza tym w tym konkretnym przypadku niepotrzebny był żaden offset. Wystarczyło wziąć płatowiec od Thalesa UK z elektroniką od WB. Była taka propozycja. Ciekawe dlaczego ją olano?

miki89
wtorek, 25 maja 2021, 22:39

Dokładnie! kody źródłowe PL, elektronika PL, Dziś mielibyśmy krajowy system klasy MALE odporny na zakłócenia przeciwnika ,z polskim transferem technologii. Dlaczego olano? hahahaha jak myślisz, przypadek?

BadaczNetu
wtorek, 25 maja 2021, 09:36

Do zwolenników opcji USA: jeden zestaw MQ-9 Reaper, obejmujący 4 płatowce i stację kontroli kosztował w 2012 roku 120mln. Szacowany TCO jest wyższy od F16, wg. niektórych szacunków od 2 do 6 razy. Turcja ma obecnie najszybciej rozwijający się przemysł zbrojeniowy, cały czas testowany w boju i ze względu na sytuację ekonomiczną korzystny cenowo.

say69mat
wtorek, 25 maja 2021, 09:33

Hmmm ... skoro TB2 jest licencyjną wersją AAI RQ-7 Shadow. Jakim to cudem Ministerstwu ON, nie udał się bezpośredni dialog z USA, w kwestii pozyskania na rzecz SZRP uav-ów made in USA???

Davien
wtorek, 25 maja 2021, 16:10

Nie jest licencja, jedynie podobnie wygląda.

Wawiak
wtorek, 25 maja 2021, 11:31

RQ7 ma masę startową rzędu 150 kg, TB2 ma chyba z 600, więc chyba ciężko tu mówić o wersji licencyjnej, choć nie upieram się...

say69mat
wtorek, 25 maja 2021, 14:08

Jakie znaczenie ma przeskalowanie - czyli zmiana wymiarów - projektu licencyjnej platformy rozpoznawczej, aby przenosiła uzbrojenie??? Po drugie, Turcja zdobywała kompetencje do realizacji projektu TB2 produkując na licencji AAI Shadow. Po trzecie porównaj wizualizacje obu uav-ów ;)))

Wawiak
środa, 26 maja 2021, 10:58

OK, zwyczajnie nie pasowało mi twierdzenie, że TB2 to licencyjny RQ7. Wersja z licencją RQ7 dająca kompetencje do stworzenia TB2 to inna sprawa i tu mi wszystko gra. Swoją drogą, to pewnego rodzaju zatoczenie koła: PZL-24 był pierwszym tureckim nowoczesnym myśliwcem, którego produkcję (jeśli nic nie pokręciłem), podjęła Turcja. Teraz my pierwszy dron tej klasy mamy z Turcji... ;-) Jedyny zachowany egzemplarz PZL-24 znajduje się w tureckim muzeum lotnictwa... Swoją drogą, w archiwum rodzinnym mam zdjęcie tureckiego PZL-24. Osoba z mojej rodziny pracowała w PZL na Okęciu i brała udział w serwisowaniu tych maszyn w Turcji. Niestety, zdjęcia nie są opisane ani datą, ani miejscem wykonania, a z racji niewielkiego formatu nie da się odczytać numerów maszyny, widać tylko tureckie oznaczenie na ogonie. Zapytać się o szczegóły nie mam już kogo...

Davien
środa, 26 maja 2021, 08:09

A skąd ty wziałeś że Turcy produkuja Shadowy na licencji??

WicePrezes
wtorek, 25 maja 2021, 09:33

Potrzeba zdecydowanie więcej dronów. Kupować, latać, a przy okazji uczyć się, by w przyszłości samodzielnie wyprodukować coś lepszego. W mojej opinii kierunek Turcja jest, o dziwo, zbieżny z naszym interesem. Na pewno zakupy u Wielkiego Brata warto wstrzymać.

Wawiak
wtorek, 25 maja 2021, 11:32

Zakupy "z półki" warto dywersyfikować - aby z sensem, a nie "dla idei".

R
wtorek, 25 maja 2021, 09:11

Sprzet do kolejnej wojenki z Toyotami na piachu, do tego sie nadaje tylko i wylacznie. W pelno skalowym konflikcie TB2 to beda jednorazowki.

Meska
wtorek, 25 maja 2021, 10:15

Taa, załogi Pancyrow się już o tym przekonały...

Pumpernikiel
wtorek, 25 maja 2021, 12:07

No i ile tych Pancyrow (aktywnych) ustrzeliły te potężne TB2? Nawet na Defence przewijały się opracowania dot. konfliktu w Karabachu, obalające mity o dziesiątkach zniszczonych przez tureckie drony Torów i Pancyrów.

Davien
środa, 26 maja 2021, 08:09

Min 7 w Libii, kilka w Syrii.

MadMax
środa, 26 maja 2021, 18:21

W pełni operacyjne i z rosyjskimi obsługami?

Stary
wtorek, 25 maja 2021, 08:52

Przecież oni są nienormalni. Za coś takiego w każdym normalnym kraju byłaby dymisja, komisja parlamentarna i więzienie. Mamy firmy z osiągnięciami, które by ogarnęły temat w rok ale nawet nikt nie zasygnalizował, że będą mieli zamiar taki sprzęt kupować.

codybancks
wtorek, 25 maja 2021, 11:33

To dlaczego nie ogarnęły ??? Bo najpierw musiały by przeprowadzić analizy i to zajęłoby 5latkę , a co dopiero produkcja , to lata !! czy tam jeszcze pracują ci wybitni z minionej epoki , hamulcowi z PRL ???

vojo
wtorek, 25 maja 2021, 13:57

Czesc z nich udziela sie na roznego rodzaju forach udajac specjalistow wsciekle atakujac wszystko co politycznie niepoprawne-w ich mniemaniu, nawet ten naprawde mizerny ale, postep. Wyrozniaja sie m.inn osobliwa interpretacja historii kraju, absurdalna wiedza z zakresu technologii. Beton, zlodzieje latwy material do zidentyfikowania.

Pawełek
wtorek, 25 maja 2021, 13:27

WBE ogarnęłoby szybko, ale MON wydał zakaz kupowani broni z prywatnych firm, więc najlepsze nasze firmy zbrojeniowe jak WBE i TELDAT nie dostają zamówień. WBE broni się sprzedażą dronów na Ukrainę i sprzedaży łączności do USA (produkcja w USA na polskiej licencji) a TELDAT eksportuje elementy elektroniczne do Patriotów. Dla obecnego polskiego rządu te firmy są niewiarygodne. Przykro, że sami pozbywamy się najlepszego sprzętu o światowym poziomie i ograniczamy rozwój najlepszych polskich firm.

wert
piątek, 28 maja 2021, 07:59

co robi WB w ZSSW-30 i w kilku innych miejscach polskiej zbrojeniówki? Nawet nie sprzedają tylko dostają kasę na opracowanie sprzętu. Tak jak dostali 50 mln na drony!!! Zrobią polskiego Haropa tańszego od oryginału to będą sprzedawać

Em
wtorek, 25 maja 2021, 09:31

Zwłaszcza PGZ...

Ciekawy
wtorek, 25 maja 2021, 15:07

W tym konkretnym przypadku niewykluczone. Byli ugadani z Izraelitami posiadającymi gotowy produkt.

On65
wtorek, 25 maja 2021, 09:29

Tak,tylko za ile lat i jaka cena!!!!!!

wtorek, 25 maja 2021, 09:03

za 10 lat morze tak

Whiskas
wtorek, 25 maja 2021, 09:52

I jeziora.

Nowa jakość
wtorek, 25 maja 2021, 08:30

Pancyry i S-whatever od teraz mniej groźne :)

dim
wtorek, 25 maja 2021, 08:54

Myślisz, że ich soft nie podlega już modernizacjom ? Myślisz, że drony, strącone w Karabachu, Syrii, Libii - czyli na obszarach gdzie rosyjski wywiad ma bardzo silną pozycję - myślisz, że nie zostały następnie dokładnie zbadane ? Zresztą podobnie jak rejestracja z przyrządów obserwacyjnych sprzętu rosyjskiego, w tych wojnach ? Myślisz, że Rosjanie nie potrafili wyciągnąć wniosków ? Owszem, znamy taką łączność i sterowanie dronami, których Rosjanie jeszcze nie zdołali "przegryźć", mimo 6 lat styczności z nimi. Ale Pan Minister tam się o współpracę nie zwrócił.

Milutki
wtorek, 25 maja 2021, 11:12

Ale poznanie czegoś nie jest równoznaczne z wiedzą jak to zniszczyć zawsze i wszędzie .Amerykanie poznali jak jest zbudowany karabin Kałasznikowa, czy teraz amerykański żołnierz przeżyje strzał z karabinu Kałasznikowa ?

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 25 maja 2021, 15:09

Tylko kałach ma to do siebie, że nie jest elektroniczny.

dim
wtorek, 25 maja 2021, 12:56

zatem twierdzisz @Milutki , że żołnierz trzymający w rękach AK, trudniejszy jest do zlokalizowania, następnie trafienia ?

wtorek, 25 maja 2021, 12:32

Porownanie wziete z ..rzyci.

que
wtorek, 25 maja 2021, 10:03

Ludzie zapominają, że w Karabachie są góry, które skutecznie ograniczają możliości

dim
wtorek, 25 maja 2021, 10:41

Pamiętam tę dyskusję w Grecji, jeszcze na kilka miesięcy przed wojną w Karabachu. Wskazywano wtedy, że armeński sprzęt poradziecki, podobnie jak i grecki poenerdowski, nie zostały w ogóle zmodernizowane. Czyli, że tureckie drony, jeśli tylko nie zachowają się bardzo nieostrożnie, zapewne są w stanie skutecznie atakować, nawet przy obecności takiej starej opl.

wert
piątek, 28 maja 2021, 08:03

tam miałeś rozpoznanie sat- dwa satelity własne + dokupowane zobrazowania, miałeś rozpoznanie dronami na trzech piętrach i dopiero eliminacja. Był cały system który się zazębił. Wszystko się działo poza zasięgiem Ormian

trzcinq.pl
wtorek, 25 maja 2021, 08:12

I to jest to! Brawo wy!

JSM
wtorek, 25 maja 2021, 08:46

Brawo oni. Mistrzowie niedścignieni w olewaniu polskiego przemysłu. Przebili już wielokrotnie swoich poprzedników. Wygląda na to że się ścigają kto mniej zamówi w Polsce a więcej za granicą.

codybancks
wtorek, 25 maja 2021, 11:35

Nie zmusisz prywatnej firmy , żeby wyprodukowała coś > Prace badawcze i rozwojowe trwały by tak długo , a ż pieniądze by się skończyły !!!

JSM
wtorek, 25 maja 2021, 12:20

Prywatnych form się nie zmusza. W prywatnych firmach się zamawia i one to wykonują w przeciwieństwie do PGZ.

szelma
wtorek, 25 maja 2021, 07:58

kolejna cudowna głeboko przemyślana decyzja naszych "geniuszy" po co dać zarobić własnemu przemysłowi tzn prywatnemu ,który za te kasę dałby kilkaset mniejszych dronów , ktore w naszej sytuacji bardziej by sie przydały . teraz odtrąbia sukces jak zawsze , sukces tureckiego przemysłu

Ska
wtorek, 25 maja 2021, 08:41

za tę kasę? Przecież nieistniejący zwycięzca przetargu jak najbardziej Polski "twór" PGZ-19 jest zestawem droższym, w dodatku o klasę mniejszym niż TB-2. A tak kupili z półki sprzęt rozpoznawczy - którego brakowało - do wykorzystania przez 12 BBSP dla potrzeb HIMARS czy MJR. Każde inne rozwiązanie było droższe i przesunięte w latach (kierunek polski, europejski czy amerykański).

Qwestor
wtorek, 25 maja 2021, 08:57

I pewnie dostaniemy pełne kody do dronów?

dim
wtorek, 25 maja 2021, 08:57

@Ska Jeżeli usiłujesz wysnuć wniosek, że państwowy twór nomenklaturowy jest mniej konkurencyjny, niż firma prywatna, to zgadzam się z Tobą. Tyle, że wiemy to od dawna. A nieuwzględnienie tej oczywistości, kosztowało już raz Polskę wiele dziesięcioleci zapóźnienia cywilizacyjnego. Może jesteś tak bardzo młody, że nie pamiętasz ?

Buczacza
wtorek, 25 maja 2021, 06:08

I pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno. Prawdziwi patrioci i Polacy. Krytykowali sposób podpisywania umów. Te niekończące się dialogi i postępowania! No i jeszcze, że tylko od Jankesów...

Xd
wtorek, 25 maja 2021, 05:18

Szkoda myślałem że kupią jakąś konstrukcję tutejszych ekspertów "znafcuf" wszystkiego

NieNarzekajacyPolak
wtorek, 25 maja 2021, 02:42

Festiwal narzekania czas zacząć

bbb
wtorek, 25 maja 2021, 08:50

A nie można by tak normalnie?Ustalić wymagania,rozpisać kontrakt,wybrać najlepszą ofertę i kupić?Tak jak z reszta przewidują to przepisy.

Popieram
wtorek, 25 maja 2021, 08:28

100% racji jak kupujemy of USA to placza ze of wuja sama jak od turcji to ze powinnismy sami jak robimy Sami to be bo polskie ze dlugo drogo masakra

dim
wtorek, 25 maja 2021, 09:00

"@Popieram" - a czy możesz wskazać, który z tu obecnych nicków krytykował polskie drony, ale te z firm prywatnych, nie z komuny ?

Box123
wtorek, 25 maja 2021, 02:31

Obecna sytuacja na świecie coraz bardziej się zagęszcza i wszystko wskazuje na to, że będzie tylko gorzej i to w każdym analizowanymi kierunku. Ostatnie Zdarzenie z Bialorusi uwydatnia też po raz kolejny, że Polska jest zupełnie pozbawiona jakiejkolwiek siły oddziaływania militarnego. I o ile w przypadku działań politycznych w ramach UE rząd ma ograniczone pole manewru bo kontakty z Niemcami, Francja, czy KE są zdeterminowane przez ich skrajne zideologizowanie i prawda, fakty czy prawo są ostatnimi rzeczami, które mają dla nich znaczenie, to w przypadku wzmocnienia armii Polska ma praktycznie wolną rękę. Posiada także stosunkowo duże możliwości działania. Bardzo dobre wyniki gospodarcze, duże wpływy do budżetu, czy możliwości korzystnego zadłużania się pozwalaly w poprzednich latach i nadal pozwalają przekazać na modernizację armii dużo większe środki niż ma to miejsce i nawet jeśli wiązało by się to że zwiększeniem deficytu o 10 czy 15mld rocznie to było by to akceptowalne. Tymbardziej, że wzmocnienie armii można traktować też jako inwestycje w relacje geopolityczne. Polska posiadająca potężną armie była by również inaczej traktowana w Unii Europejskiej, gdzie w krajach zachodnich każdy trzęsie się jak galareta na widok jakiejkolwiek siły. A tak na własne życzenie robimy za chłopca do bicia i popychadlo i świadomość tego, że mamy rację niewiele zmienia. Niestety ale trzeba sobie powiedzieć, że ostatnie 5 lat rządów ministra Błaszczaka bylo okresem zmarnowanym jeśli chodzi o wzmocnienie naszej armmi, a dobra zmiana zakończyła się tam w raz z dymisją Macierewicza. I nie chodzi tu już nawet o ostatnią umowę z dronami od turcji, bo być może nawet popchnie ona trochę budowę naszych wersji tych urządzeń w Polsce ale o całokształt działań obecnego ministra w tym okresie. W ciągu ostatnich 5 lat nie zrealizowano żadnego z kluczowych dla naszego bezpieczeństwa militarnego kontraktów. Wisła została praktycznie w 100% wynegocjowana przez poprzedniego ministra i od tamtego momentu nie zrobiono nic dla dalszej jej kontynuacji, a mija już 5 rok. Podobnie wygląda sprawa homara. Po zupełnym zarzuceniu polonizacji bo była za droga kupiliśmy 20 z planowanych 160 wyrzutni czyli ilość nie mająca żadnego znaczenia i mimo że mija od tego momentu 4 lata, nie ma żadnych perspektyw na jakikolwiek postęp w tym zakresie. Mimo świetnych ofert nie zrobiono też nic jeśli chodzi o Narew czy Wilka, a trudno sobie wyobrazić lepsze warunki niż te które otrzymaliśmy od Wielkiej Brytanii i Korei Południowej odnośnie tych programów. Podpisywane są tylko kontrakty drugorzędne, które są poprostu domawianiem kolejnych jednostek sprzętu (rak, grom) lub takie, które sprawiają wrażenie zupełnego chaosu (32 samoloty f35 czy obecne drony), gdzie oczywiście sam w sobie zakup wydaje się dobry ale niewielkie ilości oraz przypadkowy charakter tych zakupów nie pozwalają wiązać z nimi większych nadziei. A deklarowane przeznaczenie 1/4 środków z modernizacji na MW, która nie odegra praktycznie żadnej roli dla naszego bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście praktycznie braku zdolności obrony w kluczowych obszarach, poddaję w wątpliwość umiejętności strategiczne obecnego kierownictwa MON, tymbardziej że jest to dokładne kopiowanie schematu z dwudziestolecia międzywojenne, kiedy identyczne działanie doprowadziło do hekatomby. Dlatego też w mojej ocenie po pierwsze urzędowanie obecnego ministra powinno zostać zakończone. Nie widzę żadnej nadziei w dłuższym pełnieniu przez niego tego urzędu. Po drugie należy zwiększyć znacząco i to jak najszybciej (także za cenę zwiększenia deficytu) wydatki na MODERNIZACJĘ armii. I tu podkreślam słowo MODERNIZACJĘ, bo nie chodzi o to żeby po prostu przekierowywac kolejne duże kwoty na armię i wrzucać je do jednego worka z czego niewiele będzie wynikało. Można to osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszy to podniesienie jak najszybciej (np od przyszłego roku) wydatków na wojsko do 2,5% PKB co oznaczało by wzrost nakładów na wojsko w 2022 roli do ok 62 mld złotych oraz ustawowego zwiększenie udziału środków na modernizację do 40% co dało by mniej więcej 24 mld na samą modernizacje, a zakładając wzrost PKB w kolejnych latach o średnio 3,5% to można przyjąć że budżet na modernizację powinien zwiększać się co roku o 1mld złotych czyli uśredniając w latach 2022-2026 na modernizację powinno być dostępne 26mld rocznie. W kwestii wyżej wymieonego progu 40% należy zwrócić uwagę, że bez takiego kroku zwiększenie wydatków na wojsko do 2,5% PKB nie przyniesie spodziewanych rezultatów, bo z dodatkowych 10mld złotych tylko około 4 trafi na modernizacje, natomiast większość do pozostałej puli budżetu mon, a wydaje się, że potrzeby w innych obszarach nie wzrosną tak nagle z roku na rok, a głównym celem zwiększania srodkow na armię powinno być obecnie gwałtowne przyspieszenie tempa moderniacji. Tak więc zwiększanie procenta pkb przeznaczanego na wojsko bez zwiększenia udziałów środków na modernizację względem budżetu MON mija się z celem i prowadzi też do powstawania różnych koncepcji zwiększania środków na wojsko do 3,4 czy nawet 5%pkb co jest nierealne i z góry skazane na niepowodzenie o tylko dyskredytuje postulaty skierowania większych środków na modernizację. Ale przede wszystkich kierowanie, aż takich strumieni na wojsko wydaje się zbędne, bo z jednej strony nawet jeśli zostało by zrealizowane to bez zwiększenia samego udziału tych środków w budżecie mon, powodowało by tylko marnotrawienie gigantycznych pieniędzy pochodzących z ogromnego wysiłku państwa i całego spółeczenstwa, a z drugiej te same rezultaty bardziej efektywnie można osiągnąć przy wprowadzeniu tej regulacji. Drugim sposobem, być może prostrzym jest wolniejsze podnoszenie procenta pkb i zapisanie udziałów środków modernizacyjnych w budżecie mon na poziomie 30% obecnie i 35% od momentu osiągnięcia 2,5%pkb ( np w roku 2025) ale równolegle utworzenie spcjelanego funduszu modernizacyjnego wysokości 10mld rocznie na okres 10 lat z ktorego środki były by kierowane tylko na modernizacje wojska. Trzecim elementem musi być stworzenie mapy wdrażania priorytetowych programów modernizacyjnych, które będą miały pierwszeństwo wobec innych, bo nie może by tak jak dotąd, że wszystko ciągnie się latami i nie praktycznie nic się nie dzieje. I tak rok 2021 - umowa na Narew (30 baterii / camm-er ) , rok 2022 - wilk (600 czołgów K2 PL i potem przynajmniej 200 K3 PL z jak najszybszym transferem techonogli i produkcją u nas, bez czekania na uzyskanie mocy przerobowych przez Koreę - ta swoją część doprodukowała by po roku 2028) i Homar z produkcją rakiet w Polsce (np także w porozumieniu z Koreą jeśli USA będzie blokowało nam transfer technologii - kupione himrams można pozostawić dla ewentualnej lepszej kooperacji naszych wojsk z wojskiem Stanów), rok 2023 - dalsza część Wisły (łącznie 10 baterii), rok 2024 - kolejne 3 eskadry f35 (jedna do 2030, a pozostałe do 2035/ tutaj kwestia otwartą jest ewentualne wejście we współprace np z Koreą nad myśliwcami 5 generacji i wyłożenie na to pieniędzy ale to raczej jako zabezpieczenie pewnego kierunku). W każdym razie, ze względu na sytuację na świecie trzeba liczyć się z koniecznością posiadania własnych zdolności produkcji na WSZYSTKIE kluczowe rodzaje uzbrojenia, bo wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że może przyjść moment w którym nie będziemy mogli liczyć na niczyje wsparcie w tym zakresie, a od zdolności, które będziemy samodzielnie posiadali, będzie zależało to czy przeżyjemy, a to oznacza, że wydatki na ten cel muszą mieć charakter priorytetowy. Dlatego we wszystkich realizowanych kontraktach nieodłączną częścią powinno być pozyskiwanie jak najszerszych licencji, które następnie przy pomocy naszych inżynierów były by polonizowane. I tu przechodzimy do ostatniego punktu. Konieczne jest utworzenie specjalnego ośrodka badawczego lub systemu takich środków w których opracowywane byłyby by nowe technologie oraz rozwijane pozyskiwane licencje z zagwarantowanym budżetem na poziomie 0,1% PKB rocznie na pracę badawczo rozwojowe. Sytuacja na świecie pokazuje, że czas pokoju może już dobiegać końca i konieczne jest gwałtowne zwiększenie zdolnosci obronnych Polski. Nie mamy już czasu na tracenie kolejnych lat czy odbijanie się od ściany do ściany. Konieczne jest podejmowanie zdecydowanych i odważnych działań: podpisywania kontraktów, pozyskiwania licencji, przekazywania znacznych środków na badania i rozwój oraz kupowania dużych, a nie defiladowych ilości sprzętu. Podsumowując: 1) zmiana ministra obrony narodowej 2) wzrost nakładów na wojsko do 2,5% PKB od przyszłego roku i udziałów środków modernizacyjnych do 40% lub alternatywnie 2,5% PKB od 2025 i 30, a potem 35% udziałów środków modernizacyjnych, a równolegle utworzenie spec funduszu modernizacyjnego wysokości 10mld złotych przez 10 lat 3) utworzenie mapy realizacji priorytetowych programów 2021-2024 4) utworzenie ośrodka badawczego z budżetem 0,1%Obecna sytuacja na świecie coraz bardziej się zagęszcza i wszystko wskazuje na to, że będzie tylko gorzej i to w każdym analizowanymi kierunku. Ostatnie Zdarzenie z Bialorusi uwydatnia też po raz kolejny, że Polska jest zupełnie pozbawiona jakiejkolwiek siły oddziaływania militarnego. I o ile w przypadku działań politycznych w ramach UE rząd ma ograniczone pole manewru bo kontakty z Niemcami, Francja, czy KE są zdeterminowane przez ich skrajne zideologizowanie i prawda, fakty czy prawo są ostatnimi rzeczami, które mają dla nich znaczenie, to w przypadku wzmocnienia armii Polska ma praktycznie wolną rękę. Posiada także stosunkowo duże możliwości działania. Bardzo dobre wyniki gospodarcze, duże wpływy do budżetu, czy możliwości korzystnego zadłużania się pozwalaly w poprzednich latach i nadal pozwalają przekazać na modernizację armii dużo większe środki niż ma to miejsce i nawet jeśli wiązało by się to że zwiększeniem deficytu o 10 czy 15mld rocznie to było by to akceptowalne. Tymbardziej, że wzmocnienie armii można traktować też jako inwestycje w relacje geopolityczne. Polska posiadająca potężną armie była by również inaczej traktowana w Unii Europejskiej, gdzie w krajach zachodnich każdy trzęsie się jak galareta na widok jakiejkolwiek siły. A tak na własne życzenie robimy za chłopca do bicia i popychadlo i świadomość tego, że mamy rację niewiele zmienia. Niestety ale trzeba sobie powiedzieć, że ostatnie 5 lat rządów ministra Błaszczaka bylo okresem zmarnowanym jeśli chodzi o wzmocnienie naszej armmi, a dobra zmiana zakończyła się tam w raz z dymisją Macierewicza. I nie chodzi tu już nawet o ostatnią umowę z dronami od turcji, bo być może nawet popchnie ona trochę budowę naszych wersji tych urządzeń w Polsce ale o całokształt działań obecnego ministra w tym okresie. W ciągu ostatnich 5 lat nie zrealizowano żadnego z kluczowych dla naszego bezpieczeństwa militarnego kontraktów. Wisła została praktycznie w 100% wynegocjowana przez poprzedniego ministra i od tamtego momentu nie zrobiono nic dla dalszej jej kontynuacji, a mija już 5 rok. Podobnie wygląda sprawa homara. Po zupełnym zarzuceniu polonizacji bo była za droga kupiliśmy 20 z planowanych 160 wyrzutni czyli ilość nie mająca żadnego znaczenia i mimo że mija od tego momentu 4 lata, nie ma żadnych perspektyw na jakikolwiek postęp w tym zakresie. Mimo świetnych ofert nie zrobiono też nic jeśli chodzi o Narew czy Wilka, a trudno sobie wyobrazić lepsze warunki niż te które otrzymaliśmy od Wielkiej Brytanii i Korei Południowej odnośnie tych programów. Podpisywane są tylko kontrakty drugorzędne, które są poprostu domawianiem kolejnych jednostek sprzętu (rak, grom) lub takie, które sprawiają wrażenie zupełnego chaosu (32 samoloty f35 czy obecne drony), gdzie oczywiście sam w sobie zakup wydaje się dobry ale niewielkie ilości oraz przypadkowy charakter tych zakupów nie pozwalają wiązać z nimi większych nadziei. A deklarowane przeznaczenie 1/4 środków z modernizacji na MW, która nie odegra praktycznie żadnej roli dla naszego bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście praktycznie braku zdolności obrony w kluczowych obszarach, poddaję w wątpliwość umiejętności strategiczne obecnego kierownictwa MON, tymbardziej że jest to dokładne kopiowanie schematu z dwudziestolecia międzywojenne, kiedy identyczne działanie doprowadziło do hekatomby. Dlatego też w mojej ocenie po pierwsze urzędowanie obecnego ministra powinno zostać zakończone. Nie widzę żadnej nadziei w dłuższym pełnieniu przez niego tego urzędu. Po drugie należy zwiększyć znacząco i to jak najszybciej (także za cenę zwiększenia deficytu) wydatki na MODERNIZACJĘ armii. I tu podkreślam słowo MODERNIZACJĘ, bo nie chodzi o to żeby po prostu przekierowywac kolejne duże kwoty na armię i wrzucać je do jednego worka z czego niewiele będzie wynikało. Można to osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszy to podniesienie jak najszybciej (np od przyszłego roku) wydatków na wojsko do 2,5% PKB co oznaczało by wzrost nakładów na wojsko w 2022 roli do ok 62 mld złotych oraz ustawowego zwiększenie udziału środków na modernizację do 40% co dało by mniej więcej 24 mld na samą modernizacje, a zakładając wzrost PKB w kolejnych latach o średnio 3,5% to można przyjąć że budżet na modernizację powinien zwiększać się co roku o 1mld złotych czyli uśredniając w latach 2022-2026 na modernizację powinno być dostępne 26mld rocznie. W kwestii wyżej wymieonego progu 40% należy zwrócić uwagę, że bez takiego kroku zwiększenie wydatków na wojsko do 2,5% PKB nie przyniesie spodziewanych rezultatów, bo z dodatkowych 10mld złotych tylko około 4 trafi na modernizacje, natomiast większość do pozostałej puli budżetu mon, a wydaje się, że potrzeby w innych obszarach nie wzrosną tak nagle z roku na rok, a głównym celem zwiększania srodkow na armię powinno być obecnie gwałtowne przyspieszenie tempa moderniacji. Tak więc zwiększanie procenta pkb przeznaczanego na wojsko bez zwiększenia udziałów środków na modernizację względem budżetu MON mija się z celem i prowadzi też do powstawania różnych koncepcji zwiększania środków na wojsko do 3,4 czy nawet 5%pkb co jest nierealne i z góry skazane na niepowodzenie o tylko dyskredytuje postulaty skierowania większych środków na modernizację. Ale przede wszystkich kierowanie, aż takich strumieni na wojsko wydaje się zbędne, bo z jednej strony nawet jeśli zostało by zrealizowane to bez zwiększenia samego udziału tych środków w budżecie mon, powodowało by tylko marnotrawienie gigantycznych pieniędzy pochodzących z ogromnego wysiłku państwa i całego spółeczenstwa, a z drugiej te same rezultaty bardziej efektywnie można osiągnąć przy wprowadzeniu tej regulacji. Drugim sposobem, być może prostrzym jest wolniejsze podnoszenie procenta pkb i zapisanie udziałów środków modernizacyjnych w budżecie mon na poziomie 30% obecnie i 35% od momentu osiągnięcia 2,5%pkb ( np w roku 2025) ale równolegle utworzenie spcjelanego funduszu modernizacyjnego wysokości 10mld rocznie na okres 10 lat z ktorego środki były by kierowane tylko na modernizacje wojska. Trzecim elementem musi być stworzenie mapy wdrażania priorytetowych programów modernizacyjnych, które będą miały pierwszeństwo wobec innych, bo nie może by tak jak dotąd, że wszystko ciągnie się latami i nie praktycznie nic się nie dzieje. I tak rok 2021 - umowa na Narew (30 baterii / camm-er ) , rok 2022 - wilk (600 czołgów K2 PL i potem przynajmniej 200 K3 PL z jak najszybszym transferem techonogli i produkcją u nas, bez czekania na uzyskanie mocy przerobowych przez Koreę - ta swoją część doprodukowała by po roku 2028) i Homar z produkcją rakiet w Polsce (np także w porozumieniu z Koreą jeśli USA będzie blokowało nam transfer technologii - kupione himrams można pozostawić dla ewentualnej lepszej kooperacji naszych wojsk z wojskiem Stanów), rok 2023 - dalsza część Wisły (łącznie 10 baterii), rok 2024 - kolejne 3 eskadry f35 (jedna do 2030, a pozostałe do 2035/ tutaj kwestia otwartą jest ewentualne wejście we współprace np z Koreą nad myśliwcami 5 generacji i wyłożenie na to pieniędzy ale to raczej jako zabezpieczenie pewnego kierunku). W każdym razie, ze względu na sytuację na świecie trzeba liczyć się z koniecznością posiadania własnych zdolności produkcji na WSZYSTKIE kluczowe rodzaje uzbrojenia, bo wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że może przyjść moment w którym nie będziemy mogli liczyć na niczyje wsparcie w tym zakresie, a od zdolności, które będziemy samodzielnie posiadali, będzie zależało to czy przeżyjemy, a to oznacza, że wydatki na ten cel muszą mieć charakter priorytetowy. Dlatego we wszystkich realizowanych kontraktach nieodłączną częścią powinno być pozyskiwanie jak najszerszych licencji, które następnie przy pomocy naszych inżynierów były by polonizowane. I tu przechodzimy do ostatniego punktu. Konieczne jest utworzenie specjalnego ośrodka badawczego lub systemu takich środków w których opracowywane byłyby by nowe technologie oraz rozwijane pozyskiwane licencje z zagwarantowanym budżetem na poziomie 0,1% PKB rocznie na pracę badawczo rozwojowe. Sytuacja na świecie pokazuje, że czas pokoju może już dobiegać końca i konieczne jest gwałtowne zwiększenie zdolnosci obronnych Polski. Nie mamy już czasu na tracenie kolejnych lat czy odbijanie się od ściany do ściany. Konieczne jest podejmowanie zdecydowanych i odważnych działań: podpisywania kontraktów, pozyskiwania licencji, przekazywania znacznych środków na badania i rozwój oraz zakupywania dużych, a nie defiladowych ilości sprzętu. Podsumowując: 1) dymisja Błaszczaka 2) wzrost nakładów na wojsko do 2,5% PKB od przyszłego roku i udziałów środków modernizacyjnych do 40% lub alternatywnie 2,5% PKB od 2025 i 30, a potem 35% udziałów środków modernizacyjnych, a równolegle utworzenie spec funduszu modernizacyjnego wysokości 10mld złotych przez 10 lat 3) utworzenie mapy realizacji priorytetowych programów 2021-2024 4) utworzenie ośrodka badawczego z budżetem 0,1% PKB rocznie

Jacek
wtorek, 25 maja 2021, 16:54

Szacunek za elaborat.Niestety teoria o zwiększeniu finansowania nie zadziała.Wszystkie tak zwane "firmy" lub "spółki skarbu państwa" to studnie bez dna. Ile byś nie dał tyle wezmą a efekt będzie ten sam - czyli żaden. Konkurencyjność i Innowacyjność to oni znają tylko z telewizji lub konspektów tworzonych im przez różne kancelarie i wydziały. Tam liczą się dwie rzeczy bierność i brak jakichkolwiek kłopotów przełożonych ( przecież nowe technologie trzeba poznać , zbadać zrozumieć a to już jest kłopot dla sędziwych prezesów oraz kadry ).Liczy się jedno dotrwać do emerytury niestety.

Adam
wtorek, 25 maja 2021, 12:07

Trochę z tego popieram ale Brakuje tu konsekwecji jak będziemy kupować wszystkiego po parę sztuk to niczego nie będziemy mieli dobrego musimy przemyśleć multi modernizacja nie sprawdza się wszystkiego po trochu a nic nie produkujemy itp tu trzeba kupić technologie albo szukać partnerów do produkcji 50 % na 50 % i jak już będzie to coś do kupienia kupić masowo MASOWO bo tylko wtedy cena może być tańsza tego produktu plus będą z tego wydatne korzyści przede wszystkim projekty amunicji krążącej masowo powinna być produkowana w Polsce w traszach Block 1 Block 2 itd... I rozwijana 50 km zasięgu i jazda a tu odsyłam to innego komentarza Przede wszystkim nikt by narazie polski nie atakował błąd kluczowy. Jak co to litwa łotwa albo Estonia na pierwszy ogień. Po drugie jak by doszło do ataku ruskich, trzeba przemyśleć kto jest sojusznikiem czy np Finlandia szwecja i ich siły morskie by pomogły chociaż na Bałtyku Jaka by była rola Niemców w tym konflikcie i reszty NATO i państw członkowskich UE. Jeśli chodzi o trolowanie trzeba pamiętać o lotnictwie dalekiego zasięgu FR. Jak ktoś się tylko interesuje polską armią i propagandą jaką jest roszeżana to mówi ja człowiek głosujący na PiS przez 12 lat w każdych wyborach niestety polska to papierowa armia. Himarsy kupujemy po co nam tylko i wyłącznie do odpalania dalekiego zasięgu rakiet państwa które na całym świecie mają podobne systemy uzbrojenia i mocnego przeciwnika traktują te wyrzutnie jednorazowo wystrzel po wystrzeleniu mocny przeciwnik ma drony małe rozpoznawcze radary systemy gps jak i satelity aby taka wyżutnie z lokalizować i zniszczyć my kupiliśmy 18 wyrzutni 30 rakiet o zasięgu 300 km jeszcze ich nie mamy...... I coś czuję że jak by była wojna to 12 rakiet następne by nie zdarzyli załadować na nie.... 30 rakiet zasięg 300km na 240 czy tak jak Pan stwierdził tyle ma FR iskanderów.... Wnioski sami wyciągnąć łatwo. Polskiej armii nie stać na najlepsze uzbrojenie mam parę osób w armii na wyszych stanowiskach którzy mówią że to rozpacz. Dużo armii kroczy do unifikacji a my? Dywizjon rakietowy inne rakiety okręty Oliver hazard inne rakiety orkany inne rakiety f 16 polskie i żadne na świecie nie nadają się do niszczenia okrętów a gripen się nadają gripenów za te f 16 i f 35 i Zara będzie trzeba szukać następców mig 29 byśmy mieli 150 za cenę tych samolotów samolotu do tankowania żadnego, awac żadnego a to dopiero jeden problem ze 100 jakie polska armia ma lotnisk do przyjęcia przystosowanych i zabezpieczenia technicznego nowoczesnych samolotów wielozadaniowych może 3 haha opisać dalej polska marynarkę wojenna i siły lądowe dalszy ciąg altylerii rozpoznania dronów i nowoczesnego uzbrojenia które jest potrzebne na wczoraj? Przejdźmy do obrony powietrznej poza najkrótszego zasięgu pustki i muzeum XD prawie każdy samolot może sobie do nas wlecieć i wylecieć kiedy chce po za jedynym faktem ze będą startowały f 16 i walczyć z obcymi możemy zapomnieć o innych środkach... Polskie f 16 teraz mają 10 funkcji rozpoznanie patrolowanie uderzenie jassm zwalczanie lotniska przeciwnika i jeszcze parę można wymienić a mamy ich 48 i kit wie ile jest i w jakiej gotowości, resztę mogę pisać godzinami polska nie ma możliwości żadnych. Broń ppk powinna być tworzona u nas dla nas powinno się określić zasięg parametry jakie potrzebujemy każdy żołnierz obrony terytorialnej pierwsze co powinien taka broń mieć do szerokiej dyspozycji i   znać jak własną kieszeń wszystko co jest w broni ppk  potrzebne powinno być produkowane w Polsce w transzach i i masowo, amunicja krążącą  zasięgu taktycznego do 50 km masowo pioruny masowo pompować swoje pieniądze w nasz biznes. To co nie da rady zrobić u nas czyli dużo innego sprzętu kupić licencje albo dużo za granicą pokazuje przykład innych że dzięki temu da radę dużo wynegocjować. Np śmigłowce do ratownictwa policji VIP przeciw okrętą podwodnym transportowe szturmowe na okręty dlagromu i wojs specjalnych można zastąpić jedna platformą black hawk kupioną w jednym przetargu i jeszcze one są produkowane w Polsce można wynegocjować przy takich transzach bardzo korzystne sprawy w takim przetargu przecież potem już samo doposarzanie tych śmigłowców do konkretnych wymagań to druga sprona medalu a tu 20 przetargów.... A śmigłowców jak nie było tak nie ma. druga sprawa to według mnie. Izrael robi tak wyrzutnie swoich rakiet irone dome

wtorek, 25 maja 2021, 11:39

"Polska nie ma obecnie żadnych możliwości oddzialywania militarnego" - to prawda. I bardzo ciężko i konsekwentnie pracowała na tę sytuację przez ostatnie 30 lat pod światłym orzywództwem wszystkich bez wyjątku partii, joalicji i rządów. "Polska nierządem stoi" - hasło z czsów saskich udało się powtórnie zrealizować. Dosłownie i w przenośni. A własny silny przemysł i ośrodki naukowo-badawcze pracujące na rzecz armii można mieć wówczas, gdy armia liczy prawie pięćset tysięcy żołnierzy. Przy liczebności coś około czterdzieści tysięcy (pomijam liczebność Urzędu Wojska Polskiego, bo to nie jest armia) nie ma o czym mówić. To se ne vrati - jak mawiaj

Meska
wtorek, 25 maja 2021, 10:13

32 F35 to akurat nie jest defiladowy zakup tylko już realne wzmocnienie. Z resztą się zgadzam.

JPC
wtorek, 25 maja 2021, 11:47

32 F35 tak naprawde oznacza ok 10 gotowych do działania (słownie 10sztuk) czyli niepełna jedna eskadra - trudno to nazwać realnym wzmocnieniem. Bardziej niepokojące są koszty eksploatacji tych samolotów które położą budżet SP na łopatki. Kiedyś gen. Usarek powiedział "F35 albo śmierć" - śmiem twierdzić że zakup F35 oznacza powolne konanie dla naszego lotnictwa wojskowego.

Extern
wtorek, 25 maja 2021, 11:21

Do tych uderzeniowych samolotów nie zakupiliśmy uderzeniowej amunicji precyzyjnej. Tak tylko przypominam. U nas będą robiły jedynie za zwiadowców. To 20% możliwości tych maszyn.

wtorek, 25 maja 2021, 22:34

Uzbrojenie jest w większości takie same jak dla f16

zamaskowany Ranger
wtorek, 25 maja 2021, 09:52

Pełna zgoda zwłaszcza co do obecnego ministra . Jego dalsze urzędowanie to dalszy chaos , przypadkowe zakupy i brak wspierania rozwoju polskiego przemysłu - brak planowania i wizji jaką mamy mieć armię .

Dd
wtorek, 25 maja 2021, 08:52

Dobry wpis.

Tomek pl
wtorek, 25 maja 2021, 07:49

Ale wzrost pkb na WP spowoduje to że uposażenie znowu wzrośnie A za Jelcze będziesz płacić 10 mln za sztukę bo 5 to za mało dla związkowców. Powinni zacząć od prywatyzacji większości spółek PGZ tych które wciskają WP technologię z lat 70

EOL
wtorek, 25 maja 2021, 07:21

Opowiadam się za redukcja zamówionych 32szt. F35 do 16szt. Bezwzględnie! Za zaoszczędzone kupić F16V. 2 eskadry! Bezwzględnie!!

Box123
wtorek, 25 maja 2021, 17:13

F35 jest obecnie jedynym rodzajem uzbrojenia, które daje nam przewagę nad Rosją w jakimś obszarze. Nie ma więc już sensu iść w f16, a ponieważ nigdy 100% maszyn nie jest zdolna do walki (będzie dobrze jeśli będzie to około 70%) i będą miały wiele zadań do wykonania, a do tego Rosja posiada kilkunastokrotna przewagę w powietrzu to musimy mieć przynajmniej pięć eskadr tych samolotów. Nawet jesli koszty są dużo wyższe to jest to jeden z kluczowych i niezbędnych elementów do zapewnienia nam możliwości obrony, bo nie będzie żadnej obrony bez utrzymania kontroli w powietrzu. Więc tak naprawdę nie mamy wyboru. Po za tym koszty użytkowania powinny spadać w kolejnych latach

Abc
wtorek, 25 maja 2021, 08:53

F16v kosztuje tyle co f35

Extern
wtorek, 25 maja 2021, 11:22

Trochę mniej, ale zadziwiająco niedużo mniej.

23lata
wtorek, 25 maja 2021, 08:29

O tak!

inż.
wtorek, 25 maja 2021, 07:10

jak za dużo uzbrojenia będzie u nas to spuszczą na nas atomówki :P

Davien
wtorek, 25 maja 2021, 08:19

Raczej Rosja sama sie tymi atomówkami wysadzi jak z duzo uzbrojenia naprodukujecie.

jsyl
wtorek, 25 maja 2021, 08:13

Dokładnie, jadna bombka i będzie po liczeniu miliardów przez Kolegę. Armii nie buduje się przez zadłużanie, tylko przez powiększanie godpodarki, wtedy 2,5 % od większej godpodarki jest większą sumą. Za chwilę, w najbliższych 10-20 latach będziemy Państwem emerytów i 50+ latków i to bez wojny. Dziś wojna to covidy i inne zarazy i demografia.

Box123
wtorek, 25 maja 2021, 17:17

Patrząc na to w ten sposób to skoro nie posiadamy bomby atomowej to w ogóle nie ma sensu posiadać armii. Sens jednak jest. Choćby po to, żeby pierwsza rzeczą jaką zrobimy po ataku atomowym ze strony Rosji było rozświetlenie na zielono ich elektorwni atomowych, dzięki czemu być może taki atak nie nastąpi. Co do zadłużania to wszystko zależy do sytuacji. W naszym położeniu rozwój armii to inwestycja w bezpieczeństwo czyli także w gospodarkę, a co do powolnego wzrostu nakładow to może miałbyś rację gdybyśmy mieli nieograniczoną ilość czasu. Ale nie mamy

Rah Warsz
wtorek, 25 maja 2021, 09:56

isyl, według twojej tezy to Rosja dawno już powinna "paść" bo tam demografia i gospodarka gorsza jak u nas. A jednak dycha i rozpycha się całkiem chwacko po świecie. Gospodarka, technologia ( w tym i militarna), demografia to 3 filary są ze sobą związane. Jak któryś z nich szwankuje, może pociągnąć kolejne za sobą, ale też wiedząc to można szybszym rozwojem pozostałych wspomagać/dublować ten niedomagający. Trzeba tylko chcieć i mieć oczy, uszy i umysł otwarte. Ciekawe czy ten zwrot w kierunku Turcji, wreszcie otworzył oczy decydentom jak sprawy się mają z USA i zachodnią Europą i zaczniemy wielowektorową politykę (czekają jeszcze inni żebyśmy zrobili pierwszy czy drugi krok). Oj nie będzie to w smak ani Waszyngtonowi ani tym bardziej Brukseli a w zasadzie Berlinowi/Paryżowi jeśli tak się stanie.

Wojciech
wtorek, 25 maja 2021, 02:03

Polityka niszczenia polskiego przemysłu jest kontynuowana również przez 'dobrą zmianę".

block
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:41

Ile trwa wyszkolenie operatora tego typu drona. Z tego co wiem jest ich kilku, a w przypadku dłuższej misji operatorzy przekazują sobie obowiązki. Do 24 dronów potrzeba będzie ponad stu pikotów i operatorów broni czy rozpoznania i pewnie jeszcze trzy razy tyle innych specjalistów obsługi i uzbrojenia na ziemi.

Rah Warsz
wtorek, 25 maja 2021, 09:59

i przyjdzie stu pikotów i zje sto kotletów... Ale masz problemy block :)

brutal jak woda kolońska
wtorek, 25 maja 2021, 07:19

urzekła mnie twoja historia.

LBN
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:38

Śmieszna liczba coś w stylu 3 Black Hawki czyli ilosc w sam raz ma defiladę.

pomz
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:37

Spoko, za kilka lat jak poznamy co i jak z tym dronem to zrobimy wlasne. Juz odrzutowe na bazie SU-22 albo klasyczne na bazie DROMADERA ;) Nikt nam wtedy nie podskoczy!

Marek L.
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:50

Zabawne przy tym wszystkim to jest to, iż Turcja i Turcy przypisują sobie prawie "zwycięstwo" w tej wojnie Azerbejdżanu z Armenią, dzięki tym ich, operowanych przez tureckich żołnierzy dronów Bayraktar TB2. A tymczasem "fakty na ziemi" to są takie, iż najwięcej zniszczeń i spustoszeń wśród Armii Armeńskiej dokonały amunicje krążące produkcji zbrojeniówki izraelskiej, jak Aerobatics Orbiter-1K (i te oryginalne izraelskie, jak i te wyprodukowane już później, na pełnej licencji w Azerbejdżanie), ELBIT'u SkyStryker, oraz ciężkie i dalekosiężne IAI Harop ---- a wszystkie operowane przez operatorów, żołnierzy azerbejdżańskich. To te amunicje krążące to głównie niszczyły armeńskie T-72, oraz armeńską ciężką artylerię. Tureckie Bayraktar'y zaś często filmowały te zniszczenia....

Marek L.
wtorek, 25 maja 2021, 11:59

PS. Aeronautics — i NIC innego.... SkyStriker —- i NIC innego.... ;-))) .... Odnośnie zaś tych Bayraktarów TB2, to odnosiły one oczywiście pewne sukcesy w Libii, oraz w Syrii —- przez tak długo, zanim nie dostarczono tam jakichś niewielkich ilości NOWOCZESNEJ obrony przeciwlotniczej. Atakowały one wrogie cele tymi swoimi bardzo prostymi, wyjątkowo prymitywnymi, oraz bardzo krótkodystansowymi, lekkimi pociskami powietrze-ziemia. Natomiast w Górnym Karabachu to najwięcej śmiertelnych spustoszeń w stosunku do tych nieszczęsnych Ormian, to wyrządziły NIE te tureckie Bayraktary TB2, a te tutaj powyżej wymienione trzy różne modele izraelskiej amunicji krążącej....

Milutki
wtorek, 25 maja 2021, 11:29

Bo Bajraktary TB2 okazały się elementem przeciażajacym szalę, dały rozpoznanie i często też uderzenie. Amunicję krążące i drony Harop Azerbejdżan miał wcześniej, rok przed akcją próbował używać dronów ale nie miał takiego powodzenia. Do tego azerbejdżańskie górskie wojska specjalne odbijające Hadrut i Szuszę od Armeńców ćwiczyły z wojskiem tureckim i korzystały z ich doświadczeń

Marek L.
wtorek, 25 maja 2021, 14:45

W Górnym Karabachu to te tureckie Bayraktar'y TB-2 to zapewniały jednak głównie i przede wszystkim zwiad powietrzny dla Armii Azerbejdżanu....

Marek L.
wtorek, 25 maja 2021, 21:52

Uważam, iż ta polska decyzja, aby kupić te 24 tureckie drony, jest CAŁKOWICIE błędna. I to NIE tylko dlatego, że ich główne uzbrojenie bojowe, sterowane lekkie pociski powietrze-ziemia jest wyjątkowo niskiej jakości (bardzo prymitywne, o bardzo krótkim zasięgu!), lecz PRZEDE WSZYSTKIM dlatego, iż drony te, i to już wielokrotnie, były zestrzelone: w Libii, w Syrii, w Karabachu, w Donbasie —- i wszędzie tam wpadały w ręce Rosjan. No i w związku z tym, to Armia Federacji Rosyjskiej to ma je już obecnie, i to na 100%, „rozpracowane”....

Big Jim
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:43

Dobry zakup. Przynajmniej udało się nim zrealizować program "Gryf", który jest naszemu wojsku niezbędny do funkcjonowania. Bez niego nasze 4 dywizje byłby ślepe i głuche...

dim
wtorek, 25 maja 2021, 09:06

(Wydaje mi się, że) ten dron jest stanowczo za duży, jak dla prowadzenia rozpoznania. Przez co bardzo łatwo wykrywany. A potem wystarczy, że przy obecności znośnej opl, będzie także łatwo strącany.

Marek L.
środa, 26 maja 2021, 12:22

Dla rozpoznania oraz zwiadu lotniczego to idealnie nadają się drony napędzane elektrycznie. Są one termicznie "zimne" oraz całkowicie ciche. MANPADS'y NIE dadzą im rady. Systemy p.lot. radarowe TEŻ mają z nimi bardzo ciężko, z powodu ich małych sylwetek, zawierających bardzo mało metalu, a za to bardzo dużo trudno na radarze "widzialnych" różnych plastików. Idealne mogłyby tutaj być Orbiter-3, lub te większe Orbiter-4, oba elektryczne, a "-4" to z też z możliwością lotu do 24 godzin. Zaś te tureckie drony, z ich bardzo głośnymi (jak ten traktor, lub taka "wściekła" spalinowa kosiarka!), i "gorącymi" silnikami Rotax, oraz z tymi ich stosunkowo dużymi i "wyraźnymi" sylwetkami, to do tych akurat celów, to się ŹLE nadają....

Marek L.
wtorek, 25 maja 2021, 22:50

Masz ty co do tego 100% racji !!!!

Davien
wtorek, 25 maja 2021, 16:19

Dobrze powiedziane, wydaje ci się:)

Milutki
wtorek, 25 maja 2021, 11:31

Jest sprawa rozmiarów i jest sprawa zasięgu którego mały dron nie osiągnie, potrzebny jest punkt optymalny

Tomek pl
wtorek, 25 maja 2021, 07:53

Bo PGZ zawala program Orlik on był przeznaczony do rozpoznania

Marcin
wtorek, 25 maja 2021, 07:36

Co jak zrealizować chyba nie wiesz co mówisz. W programie gryf powinni pozyskać 15 zestawów czyli 90 maszyn a nie marne 24. Więc to jest tylko wstępna gotowość a co pokazuje historia wcześniejszych zakupów to może już na dłużej tak zostanie i będziemy się zastanawiać jak wykorzystać te marne 24 sztuki i gdzie bo jest ich po prostu za mało.

Kol
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:27

Ukraińcy dostali produkcję u siebie i możliwość modyfikacji drona. Nie mam pojęcia co nasz MON chce osiągnąć kupując takie drony, bo ten zakup nie dał nam ani offsetu, ani zapewnienie bezpieczeństwa rozpoznania.

pl
wtorek, 25 maja 2021, 08:48

Tyle że Ukraińcy zaproponowali zamienny silnik i bodaj coś jeszcze. My narazie kupujemy prawdopodobnie ilości szkoleniowe, a co dalej to się okaże!

nefri
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:36

Ale to był ważny sygnał dla USA, że jeśli wycofa się z sankcji na NS2, to niezbędne zakupy przez kolejne lata modernizacji będziemy robić gdzie indziej. Tak samo i Ukraina.

Dropik
wtorek, 25 maja 2021, 07:27

Nie, to Stanowisko USA wobec NS2 to sygnał dla nas : nie idzcie tą droga. Oczywiście głupota naszych rządzących, którzy wszystko postawili na Trumpa i zaprzeczali faktom nawet jego porażce , jest przerażająca.

QVX
wtorek, 25 maja 2021, 09:05

Inne. Zrobiliście sobie dywersyfikację i nie potrzebujecie ich gazu, więc niech sobie budują NS2, bo już to nie zaszkodzi.

to działa w obie strony
wtorek, 25 maja 2021, 08:24

Więc nie pójdziemy tą drogą ramię w ramię z małym Joe. Wszak to oni stracą możliwość zarobku, a nie my.

dropik
środa, 26 maja 2021, 07:29

Dla nich nasze grosze to nic. Ich przemysł żyje przede wszystkim z wydatków ich własnej armii. Śmieszny jest ten twój argument.

bbb
wtorek, 25 maja 2021, 08:53

Tak,tak...ustawimy zaraz USA do pionu!

spokój
wtorek, 25 maja 2021, 09:29

może nie ustawimy do pionu ale jak kilku jankesom dolary nie będą się zgadzały zaczną inaczej śpiewać...

Meska
wtorek, 25 maja 2021, 10:17

A jeszcze atom czeka. I jestem przekonany że nie dostanie go USA.

Dark
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:17

Porażka, ? A gdzie Orlik ? Kupujemy znowu sprzęt bez serwisu i do tego objęty embargiem. Na razie widzę tu głównie interesy prorosyjskie, dziwne ale wszystko zaczyna krązyć wokół pariasów Rosja Turcja i Polska ... zbieg okoliczności ???

dropik
środa, 26 maja 2021, 07:30

Pewnie pgz nie dał rady. Wszak miały być już w tym roku :P

Nico
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:02

Serwis ma być w Polsce i tylko serwis.

VesTA
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:02

Dobra decyzja , dobre samoloty, dobry prawdziwy sojusznik i wojownik. W przeciwieństwie do odwiecznego wroga Niemiec i Rosji .

Dropik
wtorek, 25 maja 2021, 07:31

prawdziwy sojusznik :xD , jeszcze dodaj , że Turcja nigdy nie uznała rozbiorów I RP i będzie komplecik stereotypów i uproszczeń . Turcja jak każde państwo autorytarne służy jedynie do utrzymania dyktatora u władzy . To samo mamy w Rosji, Białorusi i w kilku innych państwach europejski, domyśl się jakich

Zbyszek
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:32

Czy Ty myślisz. Erdogan doprowadził do całkowitej izolacji Turcji. Ogromnego kryzysu finansowegoi ekonomicznego. Do bezrobocia i biedy. To cichy sojusznik Rosji. Sprzęt przestarzały. Wiązanie się z Tureckim tyranem jest ogromnym błędem. Polskę zabezpiecza Unia Europejska i NATO a nie jakieś dziwadło ze wschodu. Pozdrawiam

Zenon z Elei
wtorek, 25 maja 2021, 09:40

Polskę zabezpiecza UE ? Ha, ha to żeś chłopie powiedział. Jeśli tak naprawdę uważasz to Ci współczuję.

Marcin
wtorek, 25 maja 2021, 07:50

Nie myślisz się bardzo. Nie pochwalam do końca tego zakupu bez transferu technologi ale jeśli chodzi o Turcję to oni grają w własną grę tak jak powinny robić to państwa i nie są cichim sprzymierzeńcem Rosji tylko po prostu gadają z nią jak mają interesy. Po za tym trzeba rozmawiać by być w grze nawet z wrogiem. Tak robi to USA przecież. Więc gadanie że są sojusznikami Rosji jest niezrozumieniem tego dlaczego postępują jak postępują. A co do innych kwestii to Turcy rozumieją ze USA słabnie i świat taki jaki znamy już się kończy albo skończył jak już niektórzy eksperci mówią. Więc Turcy alby zadbać o własne interesy postanowili wziąć sprawy w własne ręce a nie jak my oglądać się na innych. Powinniśmy uczyć się od Turcji jak uprawiać politykę ale tez na ich błędach czego nie robić.

pugh
wtorek, 25 maja 2021, 11:19

dobrze napisane

Michał
wtorek, 25 maja 2021, 06:15

A w jaki sposób to Polskę zabezpiecza UE i NATO? Juz widze jak przybywają nam z pomocą. Polska musi być w stanie sama się obronić.

Romek
wtorek, 25 maja 2021, 00:02

Dobrze , od razu zaprosić do miedzymorza, chociaż jedną państwa by było z bardzo silna armia

Wrt
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:01

Polska staje się tak zapóźniona technologicznie i przemysłowo, że stać nas najwyżej na produkcje mebli, kibli, okien i materacy. Wyższe technologie, w tym militarne - nie na nasz potencjał. Także intelektualny i organizacyjny. To nie jest kwestia pieniędzy. Przy tak marnej i coraz gorszej edukacji, zaniżaniu poziomu matur i uczelni - nie bedzie lepiej, tylko gorzej. Przy naciskach na indoktrynację i naukę historii, religii, i preferencjach na takie fabryki pasożytów jak wydziały prawa np. , słabej kadrze na uczelniach - bedzie źle. Turcy sporo zainwestowali w naukę. Wysyłali ludzi na najlepsze uczelnie. Ściągali wykładowców - wyobraźmy to sobie u nas hahahahahaha, stara, okopana kadra nie pozwoli. Turcy, ale i inne kraje ktore szybko goniły Zachód: Tajwan, Korea, Tajlandia, Brazylia - nie bawili sie w eksperymenty, poszli droga Japonii epoki Mejii - kopiowali to co dobre, kupowali naukowców. Plus kopiowanie organizacji. Ale my musimy mieć nasze, narodowe - jakąś hybrydę postkomuny z pseudopatriotycznym zadęciem, plus polskie warcholstwo i pasożytnictwo kolejnej jaśnie oświeconej partyjnej elyty. W efekci kupujemy drony w Turcji. A to nie koniec. Bedzie tak, że Chińczycy nam bedą sprzedawać technologie, a Emiraty lub Iran kiedyś sprzedadzą samoloty. A my będziemy skręcać meble i kopać wungiel maszynami z Indii.

Eee tam
wtorek, 25 maja 2021, 06:52

W tym asortymencie co wymieniłeś jesteśmy na pierwszych miejscach w Europie to po co mamy pchać się we wszystko?

Druh.
wtorek, 25 maja 2021, 05:39

Komentarz adekwatny do stanu spraw. Brak edukacji, brak fachowców, brak przyszłości. Balcerowicz i jemu podobni liberałowie załatwili przemysł elektromaszynowy oraz lotniczy, a przy okazji szkoły zawodowe, których absolwentów przemysł potrzebował. Uczelnie masowo produkowały do niedawna specjalistów od marketingu i zarządzania. Niski poziom szkół średnich skutkuje brakiem kandydatów na przyszłych inżynierów. Pomyśleć, że kiedyś w Polsce projektowano i produkowano śmigłowce (Sokół) lub samoloty odrzutowe (Iryda). Powinien powstać program Edukacja zawodowa +.

Sceptyk
wtorek, 25 maja 2021, 04:09

Zgoda. Za wyjątkiem poglądu, że wszystkiemu winna stara kadra. Przykro mi ale nie widzę przyszłościowego widzenia wśród młodych. Tzw. młodzi żyją dniem dzisiejszym. w poglądach są oportunistami skłonnymi do podporządkowania działania wyłącznie własnej karierze materialnej. To dotyczy zarówno świata polityki, nauki i przemysłu. Końca degrengolady nie widać ..... .

MONia
wtorek, 25 maja 2021, 02:35

Niski poziom edukacji to wynik feminizacji zawodu nauczyciela. Wiedza z jakiegokolwiek przedmiotu musi być przekazywana obiektywnie bez preferencji politycznych. Spotkał ktoś kiedyś obiektywna nauczycielkę?

BadaczNetu
wtorek, 25 maja 2021, 01:20

Bzdury. W Polsce rozwija się bardzo wiele nowoczesnych technologii, ale nie wszystko możemy zrobić sami: brakuje rąk do pracy.

Edek
wtorek, 25 maja 2021, 09:04

Tak. Te technologie widac w Biedronce Zabce i marketach budowlanych.

EOL
wtorek, 25 maja 2021, 07:43

Kupić licencję na Wilche i razem oprowadzić do zasięgu ok 300km. Tłuc produkcję na maxa. 100 wyrzutni i produkcja amunicji. Grzebiemy się przy himarsach. Nie mogę uwierzyć że nie działamy z Ukrainą w nowych technologiach. Od WB kupić cała amunicję krążący która mają i zamówić resztę...

Tommy
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:54

W punkt, zgadzam się w 100%

Kol
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:21

10/10

SAS
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:19

Przesada. A powód jest prozaiczny, dlaczego to Polska kupuje od Turcji, a nie na odwrót. Armia która nie prowadzi wojen, nie może równać armii, która prowadzi wojny.

Bartol
wtorek, 25 maja 2021, 02:41

Dokładnie

Nico
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:10

Turcja ma lepszy przemysł zbrojeniowy od Polski więc po co ma kupować w Polsce . My nawet czołgu oraz fregat i korwet nie potrafimy zbudować a Turcja już podpisała umowę z Ukrainą na produkcję w Ukrainie korwet typu Ada zyskując nowe silniki do przyszłych śmigłowców bojowych T929 ATAK 2.

OptymistaPl
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:59

Brawo

Kbk
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:59

Polskie są takie dobre że kupujemy Tureckie

12345
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:42

Bo polskich dronów uderzeniowych klasy MALE poprostu jeszcze nie ma. Mamy super drony do zwiadu i obserwacji. Mamy małe drony (amunicja krążąca), które też są na wysokim poziomie, ale one mają mały zasięg i to w ogóle inny typ i klasa bsp, więc nie mamy takich dronów średniego zasięgu jak te co kupiliśmy od Turcji produkowanych w Polsce.

poniedziałek, 24 maja 2021, 22:44

Polskich nie ma.

Monkey
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:53

Dobrze że cos będzie, ale offset dość rozczarowujący. Chyba, że jeszcze coś innego jest w planach, o czym nie wiemy. Nasze firmy nie sa w stanie podobnego statku powietrznego jak na razie wyprodukować i tyle.

Marcin
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:49

A nic nie napisali ile tych rakiet kupili do tych dronow, pewnie na każdego drona po jednej rakiecie, i teraz beda się chwalić czego oni nie kupili

New
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:46

Tak się zastanawiam, czy polski samolot Flaris nie nadawałby się jako nośnik?

Olender
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:40

Wydaje się, że jest to bardzo pochopna decyzja i nie mająca żadnego wpływu na obronność kraju (24 szt.) a jedynie bardziej drenująca budżet. Zastanawiam się dlaczego nie dano szansy polskiemu przemysłowi zwłaszcza, że na pewno jesteśmy w stanie coś takiego wyprodukować skoro mamy już praktycznie PGZ z programem Orlik o podobnym zasięgu. Zmiana nośnika jest tutaj w tym momencie detalem. A Bayraktar TB2 nie jest wcale zaawansowanym systemem nawet jak na warunki Polskie. Zwłaszcza, że będzie pracował na zupełnie innym systemie niż Polski

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:43

Polskiemu przemysłowi a co on produkuje? zabawki nie drony, o rakietach nie wspominając. tu jest system sprawdzony bojowo i gotowy z szybkim terminem realizacji, 24 sztuki to ilość wystarczająca do rozpoznania i wskazywania celów dla śmiesznej ilości polskiej artylerii.

Extern
wtorek, 25 maja 2021, 11:34

" dla śmiesznej ilości polskiej artylerii."?? Wiesz co napisałeś w ogóle? Polska na tle państw Europejskich ma całkiem liczną i dobrą artylerię.

Polanski
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:42

Pomyśl.To decyzja polityczna. Spokojnie.

Wojak
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:36

No nareszcie

A.J. from San Diego, Califonia
wtorek, 25 maja 2021, 00:46

You think those 24 drones will be able to defend your country. They're one generation behind those offered by the British/French, Israelis or us, the U.S. The British offered you their drone. You should've taken their offer

Wacek
wtorek, 25 maja 2021, 07:37

Tell Joe Biden to stop Nord Stream 2, than we will buy US weapons

A.J. from San Diego, Califonia
wtorek, 25 maja 2021, 11:25

Sure, buddy, i will. Cheers mate

wtorek, 25 maja 2021, 17:07

Joe should hand over the extermination camps to the Germans. The ones Obama stole from them.

POLAK
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:36

Brawo!

bez komentarza
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:28

Tak jak od prawieków były prowadzone wojny z turkami tak teraz od nich zakupią sprzęt wojskowy. BRAWO a my sie mamy grzecznie przygladac i placic podatki dalej niech zabawa trwa. Zal na to patrzec wszystko jak nasi pradziadowie z nimi walczyli a te chlystki się im podlizują. Skoro turki9 je stworzyli to bedą wiedzieć jak je zniszczyć w razie potrzeby

Heteryk
wtorek, 25 maja 2021, 01:02

Z tymi wojnami ostra przesada. Wiekszosc czasu byl pokoj i dobre relacje.

Extern
wtorek, 25 maja 2021, 11:37

Co ważniejsze, zjazd siły Turcji otworzył drzwi Rosji do rozprawienia się z Rzeczypospolitą. Puki Turcja była silna i RON był silny, ta korelacja nie była przypadkowa.

Sej
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:07

Właśnie, lepiej nie komentuj. Turcy nigdy nie uznali rozbiorów Polski. Walczylismy ze sobą ale sie również szanowaliśmy. Moim zdaniem to dobry zakup.

czytelnik D24
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:45

Turcy nie uznali rozbiorów Polski tylko dlatego że sami chcieli kawałek polskiego terytorium a uznanie rozbiorów na rzecz Austrii i Rosji oznaczałoby zrzeczenie się tych roszczeń.

Polanski
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:44

Mądra konstatacja. Mamy wspólne interesy, a nie mamy zadr.

Stefan
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:42

Ta. Szczególnie szanują naszą energetyczną niezależność :]

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:22

W końcu zakup który ma sens, i co najważniejsze nie od "najwiekszego" sojusznika bua ha ha. Te drony znakomicie uzupełnią rozpoznanie dla artylerii i co pokazały nadają się do wskazywania celów dla pocisków artyleryjskich, to umożliwi wykorzystanie potencjału Krabów po wprowadzeniu odpowiedniej amunicji. Co prawda to tylko drony wiec są łatwe do zestrzelenia ale stosunkowo niska cena i spora ilość powoduje że trafiony zakup.

natfari
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:45

Nie wiem dlaczego ale one raczej beda sluzyly jako gap fillery ..Mamy kilkaset kilometrów wybrzeza do upilnowania przed ruskimi Raptorami..Mamy sporo dziur w przestrzeni ze względu na szczuplosc wojsk. A inny latak jakim jest czy Apache czy inny zwierz będzie w zasięgu ruskiej Wierby czy Igły. A nasze F16 czy F35 nie obrobią wszystkiego a Homarem po własnym zapleczu to raczej w ostatecznosci. Lepiej to niż kupno węgla

Do. Men 16789
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:15

Co do wybrzeża mamy NSM te drony są do atakowania i nadawania sygnału gdzie uderzyć jest brak dobrych latających statków jest kilka na rynku to T129 ale najlepsze są Apache brakuje nam napewno samolotów uderzeniowych takie są np F15 które USA chce wycofywać i tak nie kupimy nowych to można kupić z 3-4 eskadry ci do Homara 18 to trochę mało min 54 zestawy i przede wszystkim Narew którego nie mamy a powinien być już dawno wiec zakupy zakupy zakupy ciagle mało

asf
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:30

A czemu nie z polskiego przemysłu?

Big Jim
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:32

a mamy takie?

Extern
wtorek, 25 maja 2021, 11:49

Właściwie to mamy. WBE współpracował z Thalesem i wsadzał własną elektronikę do ich płatowca Watchkeeper. Więc mielibyśmy drona z pełną kontrolą jego elektroniki i możliwością podczepiania pod niego dowolnych pocisków jakie tylko są na rynku. A tak będziemy mieli obcego drona z cudzymi modułami szyfrowania transmisji z niestandardowymi u nas pociskami przeciwpancernymi. No interes że ho ho zrobił nasz minister. Jedyne co broni tą decyzję to może te subtelne korzyści polityczne, bo pod względem technologi i korzyści przemysłowych dla nas, to kolejna podobnej klasy decyzja co "mały" Homar z półki.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 25 maja 2021, 17:15

Teoretycznie można by podwiesić Piraty, bo te tureckie pociski przeciwpancerne latają na odbitą plamkę. Ale to tylko czysta teoria, bo nie będziemy mieli prawa tak zrobić. Co do reszty rację masz.

Davien
środa, 26 maja 2021, 08:50

Taak, podwiesisz pocisk o zasięgu 2,5km i masie ponad 20km z pojedyńczą głowicą zamiast dedykowanych o podobnej masie , zasięgu 8-14km i z głowicą tandemową??

magazynier
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:30

W 1936 Turcja kupiła licencję na PZL- 24. W 2021 Polska kupi drony w Turcji. Bez licencji.

poniedziałek, 24 maja 2021, 21:38

Licencja. To by nam się oplacala gdybyśmy kupili ich ponad 100 sztuk. Ale u nas nikt nie myśli o przyszłości. Potrzeba jest teraz żeby tylko budżet zamknąć.

szefu
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:36

Podziękuj Hitlerowi i Stalinowi

Box123
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:27

I w między czasie wcale nie było żadnej wojny ktora nas przeorała, 50 lat okupacji i prawie 30 postPRLu gdzie wszystko co się dało likwidowano i wyprzedawano za bezcen

Vis
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:50

Tak, a od 6 lat to jest taki rozwój polskiego przemysłu, że najprostrze drony musimy od Turcji kupować.

Abc
wtorek, 25 maja 2021, 09:52

To zrob takiego drones

Fff
środa, 26 maja 2021, 09:52

Przeca som taka firma co je puka

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 25 maja 2021, 17:17

Po co robić? WB wpakowała własną elektronikę do brytyjskiego płatowca. Trzeba było brać te.

Mac'S
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:20

Jaki jest zasięg z takiego pułapu 8000 m ? Jak będą latać nad granicą, to jak głęboko w obszar sąsiada zajrzą kamery, radary ?? Cztery będą latać wzdłuż wschodniej granicy, jeden wzdłuż obwodu, to sporo zobaczymy??

Mac'S
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:58

To jest ok 320 km teoretycznego zasięgu widoczności horyzontu (bez refrakcji).

Kong
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:10

Bardzo dobrze! Amerykanskie reapery kosztowalyby 5 razy tyle, dostalibysmy je dopiero 3 lata pozniej i do tego bez amunicji

Davien
wtorek, 25 maja 2021, 08:27

I byłyby 10x lepsze od TB-2. Tyle ze USA ich nie oferowało, to Brytyjczycy oferowli Watchkeepery.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 25 maja 2021, 17:25

Oferowali z polską elektroniką na dodatek. Izraelici oferowali Hermesa 450 i coś większego, do czego TB2 się nie umywa. Ale to ostatnie nie na Gryfa, tylko na Zefira.

Herr Wolf
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:16

Przecież to my mieliśmy być eksporterem takich latawców na cały świat!!!

Big Jim
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:36

I ty w to uwierzyłeś? Ten, kto wierzy w propagandę ten sam sobie szkodzi... Mam nadzieję, że nie napalasz się na milion samochodów elektrycznych z polskich fabryk do 2025...

Prawa
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:28

Tak eksporterem.... Najpierw to trzebaby zbudować. Na dzień dzisiejszy nie ma rzadnego który zbliżałby się osiągami.

nico
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:36

WB Electornicś eksportuje mniejsze jak na przykład krążącą amunicję Warmate

Anty-Che
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:02

To zamiast kupić od polskiej firmy WB kilka lat temu setki mniejszych dronow , dając jej w ten sposób kapitał na badania rozwój i opracowanie własnego większego drona przez lata nie kupiono nic a teraz z obcej firmy towar z półki.

poniedziałek, 24 maja 2021, 20:47

Kupiono od WB 100 zestawów po 10 warmate w każdym

poniedziałek, 24 maja 2021, 21:52

nie jeszcze nie kupiono,bodajrze 10 zestawow....tylko..

dim
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:52

Wszędzie czytam, że kupiono 100 sztuk, a nie 100szt x10. A pozostałych 900 sztuk nie zrealizowano. Nawet na stronie WB nie jest wspomniane, że zestaw tego sprzętu, to miałoby być 10 sztuk. Czyli podaj źródło.

hermanaryk
wtorek, 25 maja 2021, 08:55

Coś mnie tknęło i przejrzałem, co nowego w prasie na ten temat. Zwracam honor - miałeś rację co do tych 100 sztuk. Zdziwiło mnie jednak, że dopiero w styczniu tego roku wojsko przyjęło na stan ten aparat - ponad 3 lata od otrzymania pierwszych egzemplarzy. Nawet biorąc pod uwagę, że nasza armia nie lubi się śpieszyć, to długo. Czyżby wojsku ten Warmate niezbyt pasował? Co jeszcze ciekawsze, WBE nabrało wody w usta. Zwykle robi raban w necie, gdy MON mu podpadnie, a tu cisza. Coś zawalili? A może jedni i drudzy woleliby podpisać kontrakt na nową wersję, Tube Launch? Jest znacznie sensowniej pomyślana. W każdym razie miałeś rację, a ja pospieszyłem się ze swoim wpisem.

hermanaryk
wtorek, 25 maja 2021, 07:44

Najwyraźniej korzystasz z fejkowych źródeł. Piszesz tyle komentarzy do Defence24, że czasem mógłbyś też coś tutaj przeczytać :)

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:13

Jak nie wiesz ile kupiono to się dowiedz ile zapłacono może to ci coś rozjaśni. Kupiono 100 zestawów każdy z 10 pociskami dronami za 10 000 000 zł. Chyba nie myślisz poważnie że 1 Warmate kosztuje 100 000 zł bo tyle by było przy 100 szt.

Davien
wtorek, 25 maja 2021, 08:30

Blofeld pojedyńczy Spike to 600 tyś zł i to bez wyrzutni czy CLU. Pirat to ponad 300 tys zł. Więc tak, Warmate spokojnie kosztuje 100 tys zł.

dim
wtorek, 25 maja 2021, 07:02

myślę poważnie, że tyle kosztuje. I że jest to tylko i tak tylko mały ułamek ceny np. jednego izraelskiego, czy amerykańskiego ppk.

Box123
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:28

A co pisałeś o Macierewiczu jak był ministrem MON?

dim
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:18

@BoxTego, co naprawdę o nim myślę, nie mógłbym tu napisać i tak.

gość
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:38

Co chcesz kupić, przecież aktualnie nasz anachroniczny przemysł nie produkuje BSL tej laksy. Orlik do tej pory nie wystartował pomimo tego, że PGZ otrzymało 800 ml zł.

M77
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:00

Gdzie będą stacjonować ?

Luke
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:10

Nad Niemieckim i Ruskim niebie!

trzecie oko
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:48

Koło ciebie...

luka
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:23

W Mirosławcu pewnie, skoro amerykańskie Reapery przeniosły się do bazy w Estonii.

Herr Wolf
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:17

Kogo będą atakować?

Edek
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:35

Czechow obok Bełchatowa. To nasz odwet za Turów.

sld
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:29

Po co armia ? Kogo będzie atakować LOL

poniedziałek, 24 maja 2021, 20:26

każdego

poniedziałek, 24 maja 2021, 20:26

każdego

Milwaw
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:52

Wreszcie solidny krok naprzód. Kolejnym powinna być budowa krajowych kompetencji do budowy własnych i niezależnych bezzałogowców bojowych oraz ich uzbrojenia.

vis
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:59

Nie. Najpierw miała być budowa krajowych a potem ich eksport. Tak obiecywali 6 lat temu. Pamiętamy.

AndyP
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:34

Wystarczyło kasę która poszła do Turcji dać naszym firmom...

Herr Wolf
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:17

Kiedy rower???

Moskwicz w F1
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:39

W Polsce jest mnóstwo mniejszych i kilka większych firm wytwarzających rowery od podstaw.

Krzych
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:11

A dobry telewizor, albo choćby komórkę ze średniej półki, już potrafimy opracować i wyprodukować?

Extern
wtorek, 25 maja 2021, 11:56

Akurat Polska jest czołowym europejskim producentem AGD i RTV. Fakt że to głównie zagraniczny kapitał, ale nie żądasz chyba by rząd produkował pralki?

JPC
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:23

Przejedz sie za Wrocław zobaczysz jak wygląda LG Polska - jak sa pieniadze to potrafimy

Krzych
wtorek, 25 maja 2021, 13:15

To jest montownia LG, nie nasza myśl techniczna.

Daniel
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:25

Sam zakup jak najbardziej na plus ale ten praktyczne 0 offset strasznie kiepsko wygląda

KrzysiekS
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:48

Uważam że to dobry zakup wzmacnia WP i jednocześnie z uwagi na małą ilość od niczego nas nie uzależnia. Program Gryf właśnie tyle przewidywał.

Herr Wolf
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:18

To to będzie walczyć z myśliwcami i bombowcami wroga?!

Turek
wtorek, 25 maja 2021, 13:51

Nie od tego sa te drony. Czy przeczytales artykul????

Big Jim
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:41

Poczytaj o programie "Gryf" a zrozumiesz...

Prawa
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:29

? A czemu miałby ? to nie do tego ma zostosowanie

Rain Harper
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:46

150kg udźwigu? Turcy piszą o 75 a nawet zaledwie 50kg.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:55

150 całkowity. W tym paliwo. Na broń zostaje 75 kg. Kupiliśmy ponoć MAM-L (montowane po 4 pociski, p-panc naprowadzany półaktywnie laserowo, 22,5 kg, zasięg ponad 8 km) i MAM-C (montaż po osiem pocisków, podobne naprowadzanie, 8,5 kg, zasięg do 8 km). Może dokupimy inne wersje. Dron ma w opcjach także po dwa UMTAS / L-UMTAS, albo albo cztery Cirit (podobne naprowadzanie, 15 kg). Są jeszcze opcjonalne rakiety Bozok lub pociski Togan.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:11

Udżwig cąłkowity 150kg, uzbrojenia 75kg.

.
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:25

Troche szkoda ze bez prawa do modyfikacji (nasza nawigacja, lacznosc, wpiecie w topaza, nasze pociski) ale lepsze to niz nic

pomz
wtorek, 25 maja 2021, 11:33

Ppk Malutkie, zdjete z bwp i brdm albo nieistniejące Piraty? ;) Te "nasze pociski " masz na mysli?

Ciekawy
wtorek, 25 maja 2021, 17:31

Skoro Piraty nie istnieją, to co latało po poligonach? Może UFO?

Opel
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:36

Jakie nasze pociski?

...
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:38

Moze to dobrze ze nie wiesz...

Davien
wtorek, 25 maja 2021, 08:32

Dziwne jakby wiedział bo Polska niestety nie ma jeszcze żadnych własnych ppk.

Prawa
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:31

Nie produkujem ani aminicji ani systemów tej klasy. Zabardzo w branży kase pakuje się po kieszeniach a za mało się robi i za mało płaci specjalistą.

ZRZ
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:20

wystarczy poczekać do końca gwarancji (2 lata) i wtedy można przy nich modzić :)

FrankDux
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:39

Jakie nasze pociski, jaka łączność czy nawigacja. Przecież mu nic nie mamy swojego....... Cale szczęście że wszystko jest tureckie. Gdybyśmy mieli technologie na poziomie tureckim to nie musielibyśmy się martwić o polski oręż a tak to jesteśmy zmuszeni do zakupów zagranicznych.

Pllk
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:25

Wystarczy dokończyć prace nad ppk Pirat i Moskit i mamy polskie suwerenne przeciwpancerne pociski , które mogą być zintegrowane z różnymi platformami w tym z latającymi bsl w przyszłości także polskiej konstrukcji!

Davien
wtorek, 25 maja 2021, 08:34

I co, podwieszisz 2 Piraty o "zabójczym" zasięgu 2500m?? Z Moskitem by było lepiej ale dalej to znacznie gorsz amunicja niz dedykowana.

Arend
wtorek, 25 maja 2021, 23:09

Z wysokości na jakiej by operował taki dron zasięg by się wydłużył jak by ten pocisk zaadaptowali do drona.

Tomek pl
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:42

Moskit 90% część ma pochodzić z importu pirat ok połowę gdzie tu polski przemysł

Gnom
wtorek, 25 maja 2021, 19:17

Lepiej popatrz ile elementów i z ilu wyrobów w dużo bogatszych krajach powstaje poz ich granicami - z USA włącznie. To się nazywa międzynarodowy podział pracy, albo globalizacja.

Davien
wtorek, 25 maja 2021, 08:35

Moskit to całkowicie polski wyrób, w Piracie jedynei autopilot powstaje we współpracy z Ukrainą, nawet w Licencyjnym Spike LR wiekszość powstaje w Polsce wiec skończ.

Meska
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:49

A ty to wiesz bo projektujesz oba PPK?

Krzych
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:14

"Dokończyć prace nad PPK Pirat i Moskit"... w Polsce ?

Polska 17777
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:24

Transfer technologi serwis pięknie ale do 2024 długo trochę ale coś ale już ładnie zaczęli

Opel
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:40

Umiesz czytac ze zrozumieniem? Nie nauczyli w szkole? Transfer technologii ale tylko taki aby na bieżąco serwisowac...wielki mi transfer...

Jami
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:22

Bardzo dobry wybór. Oby nie koszer

Lu6
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:19

Gratulacje, prosimy o więcej bo to jednak trochę mało. Zakup bardzo potrzebny i może zmobilizuje nasze firmy do opracowania i przetestowania podobnej klasy dronow.

lol1000
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:59

Najpierw nasze firmy musiały by mieć pieniądze, z dużych zamówień od armii a do tego nigdy nie dojdzie .

Prawa
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:34

Ja rozumiem że ludzią do krwi wszedł socjalizm. Ale płaci się za pracę. Jak firma nie pokazuje że potrafi coś zrobić to jak tu płacić za coś ? Na dzień dzisiejszy nie ma w polsce firmy która posiada takie zdolności bo ich nie opracowała a pakować pieniądze by jak to w polsce ciągnąć rządowe pieniądze i nic nie robić to jak jako obywatel jestm przeciwny.

Extern
wtorek, 25 maja 2021, 12:06

Że niby WB nie pokazało że potrafi produkować drony ???!!! :- No rzesz k........ Gdyby rząd przez ostatnie 5 lat od nich kupował Łosia i Mantę mieli by pieniądze aby opracować naszego własnego drona klasy TB2. A i tak weszli we współpracę z Thalesem i oferowali MONowi Watchkeepera z ich elektroniką i sensorami, oczywiście MONowi nie pasowało to bo od firmy prywatnej, eechhh, aż już nie chce się tej oczywistości kolejny raz pisać.

poniedziałek, 24 maja 2021, 20:50

Bo nasze firmy nie mają c zaoferować

Olo
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:41

Jak nie daje sie kasy na badania i nie ma zamówień od armii to nie dziwne ze nie a gotowych projektów na juz

biały
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:17

a jak się mają systemy tych dronów z Polskim systemem łączności ?? raczej oczywiste jest że z Topazem ani systemem artylerii rakietowej jaki zakupimy od Amerykanów ten dron nie będzie współpracował

Kerry
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:27

Bezproblemowa wymiana informacji przez Link-16 z Topazem, F-16 i NDR'em ,a po Link-11 z resztą marynarki.

Selmak
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:52

One będą rozpoznawać i to się liczy, to że nie przekażą danych trudno ;)

SOWA
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:52

No ale Turcja jest w NATO tak więc integracja jest zapewne łatwiejsza niż w przypadku sprzętu izraelskiego. Brawo dobry wybór. Szkoda, że tak mało.

gugluk
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:51

O link 16 słyszał ?

Piękny
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:14

Brawooooo Gratulacje

4X4
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:11

Brawo

Tweets Defence24