Reklama

Geopolityka

Turcy rozpoczynają operację w północnym Iraku

Fot. Sgt. 1st Class Michael Hagburg/US Army/Wikimedia Commons
Fot. Sgt. 1st Class Michael Hagburg/US Army/Wikimedia Commons

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w niedzielę, że tureckie siły zbrojne rozpoczęły operację w irackim Sindżarze. Do piątku na terenie tego miasta mieli znajdować się bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu. Tydzień temu turecka ofensywa wyparła siły Kurdów z ternu Afrin w północno-zachodniej Syrii.

Erdogan oznajmił, że ruch ten jest spełnieniem wcześniejszych zapowiedzi. Mają one związek z obecnością w tym regionie bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Prezydent nie ujawnił szczegółów operacji.

W piątek Unia Wspólnot w Kurdystanie (KCK) poinformowała, że bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) postanowili wycofać się z jazydzkiego Sindżaru w Iraku.

KCK wyjaśniła w komunikacie, że powodem wycofania jest spełnienie celu misji, jakim było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom tego regionu. Według przedstawicieli Unii powodem interwencji w Sindżarze było uratowania jazydów od ludobójstwa.

W Sindżarze pozostaną prawdopodobnie powiązane z PKK oddziały Sił Oporu Sindżaru (YBS), które są złożone z miejscowych jazydów i otrzymują żołd od irackiego rządu.

Wojska tureckie weszły tydzień temu do położonego w północno-zachodniej Syrii miasta Afrin, które znajduje się w regionie o tej samej nazwie. W sobotę tureckie dowództwo poinformowało, że przejęły kontrolę nad całym tym regionem. Turcy starają się wyprzeć stamtąd kurdyjskich bojowników z Oddziałów Ludowej Samoobrony (YPG). Ankara postrzega YPG jako przedłużenie PKK.

ONZ podał w minionym tygodniu, że z Afrinu uciekło już około 75 tys. osób, a oczekuje się, że turecka ofensywa zmusi do ucieczki z tej kurdyjskiej enklawy wielu kolejnych mieszkańców.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. hobbymilitarysta

  Szkoda niepodleglego suwerennego Kurdystanu, chyba pokazali w Iraku iz potrafia dobrze i lepiej niz inni dbac o min. swe bezpieczenstwo, i nie bardzo widac, czemu Turcja mialaby po rozpadzie Imperium Osmanskiego oraz ludobohstwie prorosyjskich lub probolszewickich Ormian obawiac Autonomii Kurdyjskiej i Wolnego Kurdystanu jak Izeael demograficznie Autonomii Palestynskiej. Smutny chory swiat blednych nacjonalizmow o koncernow zbrojeniowych.

 2. 2 plm \'\'Krakow\'\'

  Moim skromnym zdaniem na Sindzaze sie nie skonczy , uwazam ze celem Erdogana sa okolice roponosne IRAKU , zasmakowal w taniej ropie kupywanej od ISIS , a wdety juz jak zajmie owe tereny tpo nic go nie zmusi do ich opuszczenia , a niejako przy okazji rozprawi sie z Kurdami , wiec dwie pieczenie na jednym ogniu

 3. Gts

  Turcy jak Rosjanie zaczeli napadac wszystkich sasiadow...

  1. Wojtekus

   I brak reakcji Trumpa. Turcja zaczyna odgrywac role regionalnego mocarstwa. Jesli Irak wraz z Turcja sa przyjacelami USA, to konflikt pomiedzy nimi powinien byc obecnie wazniejszy niz inne sprawy miedzynarodowe. George Friedman ma racje ze Turcja bedzie kontrolowac region.

  2. Stg

   hmmmm jasnę może jeszcze jakieś rewelacje ?

  3. Ssgt

   Turcja będzie tak mocna jak Rosjanie jej pozwolą.

 4. Irek

  W geosteategicznym i zywotnym interesie Polski leży militarne samodzielna i potężna posiadająca całą paletę broni nuklearnychTurcja.Polska powinna nawowic i pomoc Turcji wejść w posiadanie broni nuklearnej.

 5. Misiek

  Ruskie wysyłali zielone ludziki a Turcja się nie krępuje , tylko ciekawe czy po zakończeniu operacji wycofają się z Iraku ?!?

 6. Branek (Kraków)

  Różnica jest taka że, ani Irak ani Syria nie panują nad swoimi granicami, te regiony są niestabilne i pełno zbrojnych ugrupowańn i także różnorakich organizacji bojowych czy terorystycznych (PKK/YPG), po prostu Turcja broni się a nie pozwala wtargnięcia do swojego terytorium, tam gdzie Amerykanie wszędzie zapanuje chaos, oni mieli pacyfikować region a zrobili na odwrót, katastrofalna amerykańska inwazja na Irak w 1990 r. wywołała totalny chaos … po co teraz się dziwić, że mając prawie 4 miliony uchodzców z Syrii i z Iraku, Turcja aktywnie broni swoje granice od niestabilnych sąsiadów?

 7. PRS

  Dojdą do Zatoki Perskiej? Nowe Imperium Osmańskie? Jeżeli to zaprowadzi względny spokój w regionie to ,,Zachód\" milcząco zaakceptuje. A Kurdowie? Już zostali poświęceni...

 8. Polanski

  A Irak im na to pozwoli?

Reklama