Reklama

Geopolityka

Turcja nadal przeciwna akcesji Szwecji do NATO

Fot. Unsplash

Jeśli pewnego dnia Sztokholm wypełni swoje zobowiązania, siądziemy do stołu i zobaczymy. Obecnie nie ma jednak szans na naszą zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Turcja odwołała spotkanie z przedstawicielami ubiegających się o wstąpienie do NATO Szwecji i Finlandii po tym, jak przed turecką ambasadą w Sztokholmie spalono Koran. Spalenie świętej księgi islamu skrytykował również minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, z którym Cavusoglu spotkał się we wtorek w Budapeszcie. Węgry również nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji i Finlandii, a wniosek o ratyfikację ich przystąpienia będzie głosowany w węgierskim parlamencie w lutym.

Czytaj też

W niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasugerował, że Ankara może zatwierdzić kandydaturę Finlandii do NATO, nie robiąc tego samego dla Szwecji. W poniedziałek jednak szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto oświadczył, że Finlandia podtrzymuje swoje stanowisko z wiosny 2022 roku o wspólnej akcesji do NATO ze Szwecją. Oba kraje wyraziły chęć przystąpienia do Sojuszu w odpowiedzi na agresję Rosji przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku.

Czytaj też

W porozumieniu podpisanym w czerwcu 2022 roku pomiędzy Ankarą, Sztokholmem i Helsinkami państwa kandydujące do NATO zobowiązały się m.in. do "zajęcia się nierozstrzygniętymi tureckimi wnioskami o deportację czy ekstradycję". Strony uzgodniły również utworzenie "bilateralnych ram prawnych" ułatwiających proces ekstradycji i wzmacniających wzajemną współpracę. Zobowiązano się też do powstrzymania się od wspierania kurdyjskiej organizacji YPG/PYD oraz organizacji islamskiego myśliciela Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o przeprowadzenie w 2016 roku nieudanego zamachu stanu.

Czytaj też

Do przyjęcia nowych członków do NATO potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Sojuszu.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

 1. Piotr Glownia

  Dlaczego tylko oczy Turków widzą obiektywnie Szwedów? Szwedzi są obciążeniem militarnym dla NATO i nie wnoszą niczego do sojuszu. Dla obrony terytorium wielkości Francji mają brygad na sformowanie ledwie 1 dywizji. Jedyna rola Szwecji, to zapewnienie Wojsku Finlandii głębi taktycznej, bez internowania. Turcja pewnie jak Polska weszły do NATO dla parasola nuklearnego z USA, a nie by ich obywatele umierały za jakiś zimny, egoistyczny i rasistowski ludek z Europy. Temu co ja nie rozumiem, dlaczego Sejm zatwierdził członkostwo Szwecji w NATO. Takie zachowanie polskich parlamentarzystów woła o powrót biskupów katolickich do Sejmu, by przywrócić w nim MORALNOŚĆ.

 2. Bellcross

  Wywalić turcje z NATO

  1. Piotr Glownia

   Za co? Za to, że Turcy nie chcą umierać za zimnych, egoistycznych i rasistowskich Szwedów? Historycznie zawsze się w Polsce znalazła wesz, która w 1938 roku chciała umierać za Niemców. My w Polsce nigdy nie zrobiliśmy lustracji tym ludziom, ani choć 1 dnia zesłowiańszczenia, choć Niemcy ich tam przez 123 lata germanizowali, co odbiło na nich piętnem. Prawdziwy Polak z takimi jak Szwedzi nie wchodzi w sojusze! Przypominam germanofilom, że my Polacy w NATO jesteśmy nie dla Szwedów, lecz dla parasola nuklearnego USA. Szwecja dokładnie jak Niemcy nie ma żadnego pozytywnego wpływu na sytuację bezpieczeństwa Polski.