Reklama

Geopolityka

Trump zapowiada kolejne sankcje wobec Chin

Fot. Gage Skidmore/CC BY SA 2.0.
Fot. Gage Skidmore/CC BY SA 2.0.

Hongkong nie jest już na tyle autonomiczny, by Stany Zjednoczone mogły traktować go w sposób uprzywilejowany — oświadczył w piątek prezydent USA Donald Trump. Zapowiedział koniec takiej polityki.

Trump przekazał, że Waszyngton podejmie kroki, by nałożyć sankcje na przedstawicieli władz Hongkongu, którzy mają udział, w podważaniu autonomii tego regionu Chin. Konferencję przed Białym Domem Trump zakończył, bez odpowiadania na pytania dziennikarzy.

Chiński parlament zatwierdził w czwartek decyzję, zgodnie z którą przepisy o bezpieczeństwie narodowym, zakazujące terroryzmu, separatyzmu, działalności wywrotowej i zagranicznych ingerencji, zostaną opracowane w Pekinie i nadane Hongkongowi. Hongkońska opozycja obawia się, że nowe prawo będzie używane do prześladowania dysydentów i w praktyce odbierze Hongkongowi autonomię i wolność słowa. Zdaniem hongkońskiej opozycji i wielu zachodnich przywódców będzie to najpoważniejsza ingerencja komunistycznych władz w sprawy Hongkongu od czasu powrotu tej byłej brytyjskiej kolonii pod zwierzchnictwo Chin w 1997 r.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w środę Kongres w komunikacie, że administracja prezydenta nie uznaje już Hongkongu za terytorium autonomiczne wobec Chin. Komentowano wówczas, że otwiera to drogę do odebrania Hongkongowi przywilejów handlowych w relacjach z USA i może potencjalnie zaszkodzić jego statusowi międzynarodowego centrum finansowego. Sprawa Hongkongu wzmogła obawy, że w trakcie pandemii może dojść do gwałtownego wzrostu napięć w relacjach między Pekinem i Waszyngtonem. Na wieść o tym, że w piątek odbędzie się konferencja Trumpa dotycząca Chin, amerykańska giełda zareagowała spadkami.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (15)

 1. mobilny

  Firmy Europejskie ku uciesze swych rządów w pogoni za pieniądzem przeniosły swe zakłady do Chin i nie interesowało ich za ile i w jakoch warunkach pracują tam ludzie. Tak dbają o swoich jak i chińskich robotników. To co obecnie obserwujemy to wzrost gospodarczy i militarny Chin który przeraził USA do tego stopnia że poszedł na gospodarczą wojnę z Pekinem a każdy pretekst dobry. Wcześniej wymusił na swych azjatyckich sojusznikach podwyżkę za świadczenie swych usług ochroniarskich. USA przegrywają stąd coraz ostrzejsza retoryka antychińska. Zastanawiam sie tylko dlaczego udzieliła się ona i wam? Liczycie na przeniesienie zakładów z Chin do Polski czy jak? Dobra zakłady były. Szpiegostwo było jest i będzie a przodowało w tym .....USA choć Chiny je przegoniły czyli przygadał kocioł garnkowi. W USA obecnie rozruchy i 40 mln nowych bezrobotnych. Retoryka antychińska nie dziwi bo tonący brzytwy się chwyta. Co do Tajwanu. Komuniści wygrali wojnę domową a więc naturalnym jest że uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję po którą ruszą co jest kwestią czasu i zapewniam że Japonia i Korea czy USA nie kiwną palcem poza tradycyjnym gada-gadu. Co do zapewnień USA to jak długo interes mieć będą to będą nas wspierać a przykład ich obłudy to Ukraina czy sprawa kurdyjska a nawet Turecka. To tyle w skrócie. Pozdrawiam i bez napin panowie bo to niczemu nie służy

  1. Tomek

   Przenosiny i najwięcej na tym uzysk zaczęło amerykańskie korpo... pomimo wydarzeń na Tien An Men to G. Bush Sr udzielił Chinom klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu z USA... więc prośba o nie odwracanie kota ogonem i zarzucaniu obłudy... to USA są w głównej mierze odpowiedzialne, za wyhodowanie tej żmii...

  2. mobilny

   Dokładnie tak

 2. ja

  Moze Chiny wprowadza sankcje na USa za lamanie praw czlowieka?

  1. Davien

   Zeby USA zabiło Chiny smeichem i oddały tak 5x wiekszymi sankcjami jak było z wojenka na cła? Proponujesz ładne samobójstwo Chin:)

 3. Brawo trump

  Cisnij chińskie produkty Dalej i mocniej tylko Polacy pozwalają na bezkarny import made in PRC

 4. 12345

  Trump to dobry przywódca dla Stanów, ale nie dla świata i nie dla Polski.

  1. Dla Stanow tez nie...( mieszkam w Chicago)

  2. Ech

   chyba sie zgadzam

  3. wert

   w 2006 chcieliśmy kupić nowoczesną broń. Odpowiedź była krótka: "po co wam tak nowoczesna broń? przecież nikt wam nie zagraża"

 5. Dehom

  No tak, chyba pospieszylismy sie z tym sojuszem z amerykanami.

  1. Orthodox

   Dlaczego? Ja wolę być z tym silniejszym.

  2. BUBA

   Silniejszy nie silniejszy ale ja jestem za sojuszem z nimi, bo to jedyni ktorzy nie wystamili nas do wiatru jak inni w 39.

  3. wert

   rossvelt nas wystawił, całą Europę Środkową wystawił. Zimny prysznic po Wilsonie. Nie zmienia to faktu że dziś mamy wspólne inetresy i na sojuszu mogą wszyscy skorzystać. Win win

 6. Johann

  Jest w Polsce 6.30 rano niedziela 30 maja - relacja CNN jak zbuntowani Amerykanie w pokojowych przemarszach ....... demolują i podpalają Los Angele ( 21.30 ) - czasu miejscowego , a nawet Las Vegas czy New York ( 00.30 ) Washington ... o ilości policji w tych i nie tylko tych miastach świadczy o bezsilności Trampa w samej Ameryce .... 40 milionów bezrobotnych masowe umieranie na wirus - a w tle start po kilku latach rakiety Falkon 9 . Czy o takiej Ameryce marzymy i śnimy ... technologia z górnej półki a w tle bieda Amerykanów - złe lecznictwo i pogarszający się status pracowników czy rodzin . Sankcje można nakładać i żądać przestrzegania praw człowieka - ale najwpierw u siebie w kraju a potem na zewnątrz ? Te obrazki z niedzielnego poranka ciekawe jak przedstawią nasze media w kraju i czy moderator przepuści mój w pis .....z poważaniem

  1. mobilny

   100/100 lecz wielu tu nie zrozumie. Aha USA nie ma prawa innym niczego narzucać!

  2. asdsd

   Tu nie chodzi o prawo ale mozliwosci.

  3. Orthodox

   I dlatego lepiej być po stronie tego silniejszego.

 7. dcd

  Chiny istnieją tylko dlatego że Zachód zrobił z nich fabrykę świata. Gdyby nie to Chiny dalej byłyby taką wielką Koreą Północną, w latach 60-tych ludzie w Chinach masowo umierali z głodu. I tylko od Zachodu zależy czy Chiny wrócą do poziomu sprzed pół wieku.

  1. ...

   Jesli liczyc wynalazki od pocztaki cywilizacji najwiecej przadka na kultre Chinska.

  2. mobilny

   Nie! Davien udowodni ci zaraz że to USA

  3. dcd

   Pisałem o komunistycznych Chinach.

 8. Tomek

  Trump dobrze zaczął, bo Chiny należy powstrzymać.... ale jego osobowość i poziom intelektualny nie pozwolił ani nie pozwoli na znaczące sukcesy - człowiek ten skłócił się ze wszystkimi i nikt mu teraz nie pomoże... Lepszy byłby ktoś mniej ostro nastawiony ale potrafiący działać w polityce a nie tak jak trump to zrobił...

  1. mobilny

   Ale dlaczego należy Chiny powstrzymać? A USA należy powstrzymać? Rozwiń bo nie kumam tych waszych bzdur

  2. Damian

   USA dały zachodowi, w tym Polsce, dekady największym prosperity. Wzrost Chin odbiera zachodowi, w tym nam, dobrobyt. Im więcej produkcji ulokowanej w Chinach tym mniej pracy u nas i tym niższa średnia pensja u nas.

  3. Jkkll

   10/10

 9. Zaq

  Na chińskie produkty powinny być nałożone karne cła za koronawirusa, produkcja wcześniej wyprowadzona do Chin wrocilaby do Europy i USA.

  1. mobilny

   W co ty wierzysz? I co ci te Chiny zrobiły?

  2. clash

   np poprzez nieuczciwa konkurencje , doplaty do swoich towarow , szpiegostwo przemyslowe, nie dbanie o srodowisko - moga odebarac prace nawet w Polsce . Dziekuje za uwage

  3. Piotr

   Zabrały dziesiątki milionów miejsc pracy w Całej Europie i USA. Jeśli nic nie zrobimy to Chiny produkowały by wszystko, a my nic. I nie chodzi o to, żeby mieć do Chińczyków jakieś emocjonalne pretensje, rozstrząsać czyja to wina. Nie. Po prostu obowiązkiem każdego rządu jest dbanie o dobro własnych obywateli, a nie Chińczyków.

 10. Niuniu

  Rychło w czas. Trzeba było Honkong pozbawić przywilejów w dniu przekazania go Chinom przez Brytyjczyków, chiny swą obecną pozycję zawdzięczają z jednej strony pracowitości i uporowi chińskiego Narodu oraz mądrej polityce chińskiej partii komunistycznej a z drugiej pazerności i krótkowzroczności USA i innych potęg gospodarczych świata XX wieku. A teraz to po ptokach.

  1. Kiks

   Raczej powszechnemu złodziejstwu i braku poszanowania własności intelektualnej. I zapytaj dziecko czy mieszkańcy tęsknią za zwierzchnictwem UK.

  2. banały

   Wszystkie mocarstwa kradły i nie szanowały cudzej własności. To elementarz historii powszechnej dawnej i dzisiejszej. A HK był częścią Chin, którą to część oderwano od macierzy siłą. Jakbym nie sympatyzował z ludzmi z HK to warto pamiętać o tym co, gdzie i kiedy się zaczęło, a nie kierować emocjami.

  3. mobilny

   100/100

 11. Karkoszka

  Może najpierw oddać Kalifornię, Nowyy Meksyk, Arizonę i Teksas Meksykowi? W obecnych granicach znalazły się w wyniku wojen i zaborów ziemi (tak jak Hong Kong, Makao i kilka innych miejsc). A jeżeli nie zechcą oddać, to może ogłosić sankcje nałożone na Stany Zjednoczone przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych z powodów wcześniej przedstawionych. To dopiero była by zabawa. Zrzekam się honorarium autorskiego za pomysł.

  1. Ech

   I hawaje i cale usa to wynik mordow na autochtonach i lamania kolejnych traktatow. Panstwo na krwi

  2. rene

   Nie wspominając o krwawych carach rosyjskich np. Iwan 3 srogi i pacyfikacja całej republiki nowogrodzkiej Iwan IV grożny i wyżynanie ludów syberyjskich. Cała dzisiejsza Rosja jest zbudowana na krwi autochtonów.

  3. qwert

   O jakich to ludach syberyjskich i republice nowogrodzkiej piszesz? Tylko konkretnie proszę

 12. Stary Grzyb

  Henry Kissinger to chyba największy szkodnik w amerykańskiej polityce zagranicznej po 1950 roku - polityka "detente", paryskie "porozumienia pokojowe" z Wietnamem Płn., czy polityka "przyjaźni i współpracy" z Chinami to główne, ale dalece nie jedyne, jego "sukcesy". Wygraną przez USA (mimo wszystkich błędów w jej prowadzeniu) wojnę wietnamską "pokojem paryskim" uwalono całkowicie, z kolei z "odprężeniem" poszło na szczęście odwrotnie - wielki Ronald Reagan z tą głupotą skończył i Sowiety zniszczył. Ciekawe, czy w kwestii Chin Donald Trump zdoła w jakimś znaczącym stopniu poprawić sytuację?

  1. Ech

   Z punktu widzenia usa Trump nie jest taki glupi jak go medja przedstawiaja. Ogolnie usa jest agresorem. Ale patrzac od wewntrz Trump dziala rozsadnie. Co do otwarcia na Chiny musieli tak zrobic by oslabic ZSRR. I jeszcze nie raz tak zrobia. I nas moga sprzedac gdy przyniesie to jakies zyski

  2. czas na ........przerwę?

   A ten znowu z tym swoim "wielkim Ronaldem Reganem". Masarka. To jakiś syndrom?

  3. Extern

   Ta polityka współpracy z Chinami bardzo pomogła USA wykończyć ZSRR wiec do 1990 roku było to jak najbardziej uzasadnione. Główny problem to że to kontynuowano po tej dacie w imię robienia dobrze korporacjom z USA.

 13. Gość

  Całkowicie rozumiem Prezydenta D. Trumpa.

 14. 7plmb

  Brawo Trump ! Tylko zdecydowane ruchy w stosunku do komunistycznych Chin !

  1. mobilny

   A jakie sankcje wolny świat przewiduje dla USA? ups.....niepoprawne politycznie stwierdzenie co? na A koniec powiem ci co robią USA......mieszają się w wewnętrzne sprawy Chin a wiesz czemu?...... boją się gospodarczego i militarnego wzrostu Chin bo tylko oni- naród (nie nie ten amerykański) wybrany ma być jedynym decydentem na świecie a będą chcieli osiągnąć to za wszelką cenę .....a więc ....wojna (rodziny pewne wykupują aktywa w złocie od jakiegoś czasu) kwestia czasu kiedy. Najgorsze jest to że my czytaj Polacy drodzy rodacy jesteśmy na psy szczute na tych których pan czytaj USA palcem wskaże< TAKA PRAWDA Wygra ten za którym wstawi się Rosja

  2. clash

   Czy szpiegostwo przemyslowe nie jest mieszaniem sie w wenetrzne sprawy USA . Dziekuje za uwage i zycze milego dnia koledze z za Buga :-)

  3. Ech

   Kiedys za atak na Irak i Afganistan amerykanscy prezydenci stana przed sadem.

 15. Ech

  Tak. Extradycja z polski terrorystow czy ze szfecji swondena do usa jest ok ale extradycja z hk do chin to juz olaboga

Reklama