Geopolityka

Szkolenie poligonowe polskich Leopardów 2A5

Fot.: kpt. Rafał Nowak/chor. Rafał Mniedło
Fot.: kpt. Rafał Nowak/chor. Rafał Mniedło

Żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania rozpoczęli szkolenie poligonowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań–Karliki - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jest to pierwsze szkolenie o tak szerokim wymiarze odbywające się w nowej strukturze brygady. Główne zadania ćwiczących żołnierzy to m.in. szkolenie zgrywające załogi w realizacji zajęć taktycznych i ogniowych oraz współdziałanie z innymi rodzajami wojsk. Nadrzędnym celem pozostaje nadal szkolenie zaawansowane pozwalające na ostateczne przekwalifikowanie załóg czołgów z wersji 2A4 na 2A5 - informuje MON. 34 BKPanc. podlega 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, w skład której wchodzi również 10 BKPanc. ze Świętoszowa, wyposażona w czołgi Leopard 2A4.

Niemieckie czołgi Leopard oraz sprzęt towarzyszący znalazły się w Polsce na podstawie umowy, która została podpisana przez ministrów obrony Polski i Niemiec w listopadzie 2013 roku. Do żagańskiej 34BKPanc. docelowo trafi 119 czołgów, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4. Pierwsze dostawy miały miejsce w maju ubiegłego roku. Proces przyjęcia całości sprzętu zakończy się w 2015 roku. 

Jak podaje MON oprócz czołgów do 34 BKPanc. trafi także ponad 200 egzemplarzy sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego oraz pojazdy ciężarowe. Dodatkowo do czołgów dostarczone zostanie specjalistyczne wyposażenie techniczne oraz laserowe symulatory strzelań typu AGDUS. 

34BKPanc to jednostka wojskowa przygotowana pod względem logistycznym na przyjęcie nowych czołgów i dodatkowego sprzętu. Dysponuje nowoczesnym zapleczem garażowym oraz obsługowo-naprawczym. Ponadto w garnizonie żagańskim znajduje się jeden z największych w Polsce ośrodków poligonowych - Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań–Świętoszów, który umożliwia szkolenie pododdziałów i oddziałów pancernych - informuje MON.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.