Reklama

Geopolityka

Szkolenie poligonowe polskich Leopardów 2A5

 • photo
  photo

Żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania rozpoczęli szkolenie poligonowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań–Karliki - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jest to pierwsze szkolenie o tak szerokim wymiarze odbywające się w nowej strukturze brygady. Główne zadania ćwiczących żołnierzy to m.in. szkolenie zgrywające załogi w realizacji zajęć taktycznych i ogniowych oraz współdziałanie z innymi rodzajami wojsk. Nadrzędnym celem pozostaje nadal szkolenie zaawansowane pozwalające na ostateczne przekwalifikowanie załóg czołgów z wersji 2A4 na 2A5 - informuje MON. 34 BKPanc. podlega 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, w skład której wchodzi również 10 BKPanc. ze Świętoszowa, wyposażona w czołgi Leopard 2A4.

Niemieckie czołgi Leopard oraz sprzęt towarzyszący znalazły się w Polsce na podstawie umowy, która została podpisana przez ministrów obrony Polski i Niemiec w listopadzie 2013 roku. Do żagańskiej 34BKPanc. docelowo trafi 119 czołgów, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4. Pierwsze dostawy miały miejsce w maju ubiegłego roku. Proces przyjęcia całości sprzętu zakończy się w 2015 roku. 

Jak podaje MON oprócz czołgów do 34 BKPanc. trafi także ponad 200 egzemplarzy sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego oraz pojazdy ciężarowe. Dodatkowo do czołgów dostarczone zostanie specjalistyczne wyposażenie techniczne oraz laserowe symulatory strzelań typu AGDUS. 

34BKPanc to jednostka wojskowa przygotowana pod względem logistycznym na przyjęcie nowych czołgów i dodatkowego sprzętu. Dysponuje nowoczesnym zapleczem garażowym oraz obsługowo-naprawczym. Ponadto w garnizonie żagańskim znajduje się jeden z największych w Polsce ośrodków poligonowych - Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań–Świętoszów, który umożliwia szkolenie pododdziałów i oddziałów pancernych - informuje MON.

Reklama

Komentarze (9)

 1. gosc

  NIE jest ważne ile mamy czołgów ale ważniejsze jest ile mamy broni nowoczesnej przeciw czołgowej bo jest mobilna i lekka a przede wszystkim tańsza w utrzymaniu .

 2. Bolek

  To jak to jest ? Żołnierze przekwalifikują się z wersji A4 na A5 w 34BKPanc, dotychczas 34-ta miała Twarde, A4 były/są w 10BKPanc. 34-ta była/jest skadrowana. To gdzie są te czołgi? Skąd wzięły się załogi? Czy w 10-tej są jeszcze czołgiści w batalionach czołgów?

  1. Narling

   Część żołnierzy została przeniesiona z 10 brygady żeby zapełnić luki w 34. Także teraz obie brygady mają kiepskie stany.

  2. Konvi

   Tak trudno przeczytać ile liczyła partia czołgów w ramach której pozyskaliśmy wersję A5? Google to nie trudna narzędzie i można łatwo wyszukać informację że przybyło 105 czołgów w wersji A5 i 14 w wersji A4. A to że A4 były w 10BKPanc nie ma nic z tym wspólnego.

 3. ryszard56

  Kiedy wreszcie kupimy najnowsze Leopardy chociaż z 500 sztuk ,kiedy modernizacja czołgów do stanrtu A6 ,wyposażenie w system obrony aktywnej ,bez tego systemu czołgi nie maja żadnych szans,i wreszcie kiedy najnowsza amunicja produkowana w Polsce oraz zakup z 1000 szt nowego BWP np PUMA wyposażone też w system obrony aktywnej oczywiście wozy te musza mieć bardzo dobrą i nowoczesną obronę przed samolotami ,helikopterami i bronią rakietową ,reaktywować 1WDZ ,

  1. fghj

   Nigdy....

  2. Konvi

   ryszard56 jak masz kasę to się szarpnij i wtedy szast prast kupimy nawet niszczyciel gwiezdny.

 4. PolskaGórą

  Dlaczego najnowocześniejsze czołgi w polskiej armii znajdują się na zachodniej granicy z której to nie ma praktycznie żadnego zagrożenia? Jaki jest w ogóle sens utrzymywanie tej jednostki. Przecież transport tego typu jednostek na wschodnią granicę, gdzie będą bronic nas T72 z Elbląga potrwa w nieskończoność.

  1. mobile4you

   Nie ma w tej chwili stanu podwyższonej gotowości. Po drugie, kwestia, jakie siły mają być w odwodzie. Po trzecie: przewidujesz jakiś atak na dniach?

  2. wolf

   Kolego chciałbyś je rozmieścić w zasięgu rosyjskich systemów "smiercz" czy w zasięgu 5 min lotu rosyjskich szturmowców??? Często w mediach padają takie zarzuty, że wschód tu, a sprzęt na zachodzie. Tam ma być logistyka ( możliwośc rozładowania, szlaki, miejsca przegrupowania o odpowiednich parametrach. Ale na placu to mają stac na zachodniej granicy. Chyba, że 15 min po rozpoczęciu wojny nie chcemy mieć czołgów.

  3. kj1981

   Ty byś chciał, żeby nasze najlepsze jednostki stacjonowały w zasięgu artylerii rosyjskiej???

 5. Hig

  Na zdjęciu ,Pan pierwszy z lewej,zmieści sie we włazie czołgu? Nie mam pojęcia jak jest z normami kondycji fizycznej i poprawności sylwetki żołnierza. Zakładam ,że cos takiego istnieje i Pana z nadwagą można zmobilizować ?

  1. gruby

   To testowany nowy kaliber.

  2. wolf

   Ten dowodzi kuchnią :-)

 6. NAVY

  [...]docelowo trafi 119 czołgów, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4.[..] - tych 14 2A4,to....zabrakło A5 czy dosztukowano do wcześniej pozyskanych cz też ....po prostu zabrakło piątek a nasi sąsiedzi chcieli się pozbyć ostatnich sztuk owego modelu !?

 7. kamil

  Czy Polska ma w planie zakup kolejnych czołgów? Nie mam na myśli tylko Leopardów ale także inne konstrukcje, bo jak wiadomo stare poradzieckie czołgi są warte tyle ile dostanie sie za.przetop stali z których je zrobiono.

  1. dog

   Polska już nabyła czołgi, łącznie po modernizacji będzie około 250 nowych wozów. Pozostałe zostaną zezłomowane, dążymy do takich ilości jakie są na zachodzie. Holandia zupełnie zrezygnowała z wojsk pancernych.

 8. Złośliwy

  Dobrze że Niemcy nam dali te czołgi, bo byśmy dalej eksponatami się poruszali.

  1. SLAW69

   Podobne eksponaty dobrze radzą sobie na Ukrainie, a wcześniej w Gruzji. Ponadto, znalazłoby się paru kupców - niekoniecznie muzealników.

  2. Ehh...

   Niemcy te czołgi sprzedali, nie "dali". Zresztą na bardzo korzystnych dla siebie warunkach...

 9. mario

  A kiedy w końcu modernizacja a4 ,obawiam się że zanim się zacznie to nie będzie już czego modernizować .Ta cała modernizacja jest jak ufo każdy słyszał ale nikt nie widział .

  1. mm60

   bo to jest modernizacja super stealth. ha, ha ha.......................

Reklama