Geopolityka
Szefowie MSZ Chin i Rosji zadeklarowali współpracę
Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow oświadczyli podczas spotkania w kuluarach szczytu ASEAN w Laosie, że oba państwa są gotowe do współpracy, aby chronić swoje interesy i zapobiegać ingerencji „sił zewnętrznych” - przekazało w piątek MSZ w Pekinie.
Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Chin spotkali się w czwartek na marginesie szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Laosie, podczas którego omawiane są m.in. kwestie dotyczące sporów na Morzu Południowochińskim i wojny domowej w Birmie.
W trakcie spotkania z Ławrowem Wang oznajmił, że „w obliczu napiętej sytuacji międzynarodowej oraz ingerencji z zewnątrz, Chiny są gotowe do współpracy z Rosją, aby (…) zdecydowanie wspierać się nawzajem i chronić swoje żywotne interesy” - przekazał resort dyplomacji ChRL w oświadczeniu opublikowanym w piątek.
Według strony chińskiej Ławrow zadeklarował, że „Rosja będzie współpracować z Chinami w celu wspierania wiodącej pozycji ASEAN na scenie międzynarodowej i zapobiegania destrukcyjnej ingerencji sił zewnętrznych”.
Czytaj też
W oświadczeniu rosyjskiego MSZ podano, że obaj dyplomaci omówili również wdrażanie „nowej architektury bezpieczeństwa” w Eurazji. Nie doprecyzowano jednak, na czym te działania miałyby polegać.
Chiny i Rosja, kraje partnerskie ASEAN, pogłębiają w ostatnich latach dwustronną współpracę. Pekin sprzeciwia się zachodnim sankcjom nałożonym na Moskwę po jej pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej w 2022 roku. Oba państwa zacieśniają również relacje z gospodarkami rozwijającymi się, określanymi mianem krajów Globalnego Południa.
Od 21 lipca w stolicy Laosu Wientianie trwa 57. szczyt ASEAN, do którego należą: Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Birma, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam.
W sobotę, po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych ASEAN, odbędą się dwa szczyty poświęcone kluczowym kwestiom globalnym, w których wezmą udział także dyplomaci ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Rosji i Unii Europejskiej.
Warto zauważyć, że dzieje się to parę dni po wizycie ukraińskiego MSZ w Pekinie. Podczas spotkania chiński minister zapewniał, że Chiny wspierają ukraińskie wysiłki na rzecz długotrwałego pokoju, a także podkreślił, że Pekin przywiązuje dużą wagę do relacji z Kijowem.