Geopolityka
Szczyt V4: tematami bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe
Dziś w Wiśle odbywa się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier skupią się na rozmowach związanych z zarządzaniem kryzysowym oraz kwestiami bezpieczeństwa międzynarodowego.
„W ramach szczytu Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej zaplanowano dwie tury rozmów. Główny temat skoncentrowany jest na problematyce zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Omawiane są również bieżące problemy międzynarodowe: sytuacja na Ukrainie, w Gruzji, ale także na Bliskim Wschodzie.
W ramach szczytu Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej zaplanowano dwie tury rozmów. Główny temat skoncentrowany jest na problematyce zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Omawiane są również bieżące problemy międzynarodowe: sytuacja na Ukrainie, w Gruzji, ale także na… pic.twitter.com/JghZWVqy0K
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 16, 2024
Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, rozmowy na temat zarządzania w czasie kryzysu wynikają z niedawnych skutków klęsk żywiołowych, które nawiedziły region, szczególnie w postaci gwałtownych powodzi. Z kolei w formacie międzynarodowym ważnym elementem będzie wspólne stanowisko wobec wojen na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także wobec nowej administracji w Białym Domu.
Jak dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak, będzie to ostatni szczyt V4 prezydenta Dudy, który w sierpniu 2025 r. kończy swoją kadencję. Przewodnictwo w V4 pełnione jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Polska będzie przewodniczyć Grupie Wyszehradzkiej do połowy 2025 r. Następnie będą ją sprawować Węgry.
Czytaj też
Ukraina podzieli V4?
Najtrudniejszym stanowiskiem do wypracowania może okazać wspólna polityka względem Ukrainy. Polska oraz Czechy od początku wojny reprezentują stanowiska bardzo mocno sprzyjające Ukrainie zarówno w jej wsparciu w wymiarze militarnym, jak i na forum Unii Europejskiej i NATO. Z kolei Węgry i Słowacja zachowują względną wstrzemięźliwość i opowiadają się od dłuższego czasu za jak najszybszym zakończeniem konfliktu. Znacząca może być też sama postawa władz w Budapeszcie, które za pośrednictwem premiera Viktora Orbana niedawno dyskutowały na temat z Donaldem Trumpem, który obejmie urząd na początku 2025 roku.
MiP
Jakie znaczenie ma te V4 skoro Słowacja i Węgry to państwa prorosyjskie ???