Reklama

Geopolityka

Stoltenberg: Odstraszanie, obrona i projekcja stabilności na szczycie NATO

Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że najważniejszymi tematami szczytu Sojuszu będą obrona, odstraszanie i projekcja stabilności do otoczenia Paktu Północnoatlantyckiego.

Jens Stoltenberg zapowiedział, że w ramach wzmocnienia obrony zostaną podjęte decyzje o rozmieszczeniu czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych w Polsce i w krajach bałtyckich. W jego opinii będzie to bardzo jasny sygnał świadczący o tym, że atak na jedno z państw członkowskich będzie równoznaczny z napaścią na cały Sojusz.

Czytaj więcej: Szczyt NATO w Warszawie [RAPORT]

Również obecność NATO na „południowo-wschodniej” flance zostanie wzmocniona. Sekretarz generalny zaznaczył, że NATO nie szuka konfrontacji i nie chce nowej zimnej wojny, będzie też dążyć do dialogu z Rosją. Uściślił, że jedynym możliwym, długoterminowym podejściem do relacji z Moskwą jest połączenie obrony i dialogu.

Czytaj więcej: Szczyt NATO w Warszawie [RELACJA]

Jens Stoltenberg podkreślił też, że cztery wielonarodowe bataliony będą tylko częścią systemu kolektywnej obrony. W jego skład wchodzą także między innymi Siły Odpowiedzi NATO o liczebności zwiększonej do 40 tysięcy żołnierzy (wraz z jednostką natychmiastowego reagowania – tzw. szpicą, VJTF), a sam Sojusz zwiększył zakres ćwiczeń i przyśpieszył procesy podejmowania decyzji.

NATO ma też podjąć decyzję o wsparciu międzynarodowej koalicji, walczącej z tzw. państwem islamskim – m.in. poprzez wydzielenie do działań samolotów wczesnego ostrzegania AWACS czy zwiększenie zakresu szkoleń dla oficerów sił irackich. Rozszerzona ma zostać obecność Sojuszu w rejonie Morza Śródziemnego.

Jens Stoltenberg zapowiedział również podjęcie decyzji o kontynuowaniu misji szkoleniowej w Afganistanie i finansowania dla tamtejszych sił bezpieczeństwa. Te działania mają na celu wsparcie państw partnerskich Sojuszu, aby zapewnić bezpieczeństwo w jego otoczeniu. Wreszcie, program szczytu obejmuje podpisanie porozumienia pomiędzy NATO i Unią Europejską. Kooperacja obydwu organizacji ma dotyczyć między innymi zwalczania zagrożeń hybrydowych i cybernetycznych, a także działań morskich.


Czytaj więcej: Szatkowski: Newport pokazało, że można tchnąć nowe życie w NATO. Następny krok - w Warszawie

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert o działaniach NATO. "Putin na pewno jest zaskoczony"

Czytaj więcej: Ekspert dla Defence24.pl: Niemcy pokazują minimum solidarności sojuszniczej

Czytaj więcej: Brytyjski ekspert o szczycie NATO: "Pomoże uleczyć część ran, które powstały po Brexit"

Czytaj więcej: Macierewicz dla Defence24.pl: Szczyt NATO tak przełomowy, jak wejście Polski do Sojuszu. Obrona powietrzna i okręty podwodne priorytetami modernizacji

Reklama
Reklama

Komentarze