Reklama

Geopolityka

Sprzęt US Marines z norweskich jaskiń na Łotwę

  • Odwiert San Leon w Lewinie. Fot. San Leon Energy
    Odwiert San Leon w Lewinie. Fot. San Leon Energy
  • Samolot KC-130J amerykańskiego korpusu Marines sfotografowany u brzegów Hiszpanii. Fot. Paul Peterson/U.S. Marine Corps
    Samolot KC-130J amerykańskiego korpusu Marines sfotografowany u brzegów Hiszpanii. Fot. Paul Peterson/U.S. Marine Corps

W ramach ćwiczeń Saber Strike amerykańscy Marines ćwiczą transport żołnierzy i sprzętu zmagazynowanego w Norwegii do państw bałtyckich.

8 czerwca rozpoczął się kolejny etap tegorocznych ćwiczeń Saber Strike, którego scenariusz przewiduje szybki transport jednostek i sprzętu przechowywanego w norweskich jaskiniach drogą morską do Łotwy, w reakcji na hipotetyczny kryzys bezpieczeństwa. W manewrach bierze udział amerykańska piechota morska z sił rotacyjnych Morza Czarnego (Black Sea Rotational Force) oraz jednego z pułków logistycznych (Combat Logistics Regiment 2).

W Norwegii rozmieszczony jest zestaw wyposażenia dla brygadowego zespołu bojowego US Marines, włącznie z czołgami M1A1 Abrams, a także pojazdy kołowe i zapasy, które mają umożliwiać prowadzenie działań przez okres 30 dni.

W tegorocznych ćwiczeniach Saber Strike, które potrwają do 22 czerwca, bierze udział 10 tys. żołnierzy z 13 państw członkowskich NATO, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Finlandii, Niemiec, Francji, Polski, Danii, Luksemburga, Norwegii, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Ich celem jest poprawa zdolności interoperacyjności między oddziałami państw sojuszniczych.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Arek

    Te są ciekawsze dla nas

Reklama