Geopolityka

Spotkanie ministrów obrony Grupy Północnej. O Ukrainie i nie tylko

Spotkanie ministrów obrony Grupy Północnej w Palandze
Spotkanie ministrów obrony Grupy Północnej w Palandze
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

Na spotkaniu Grupy Północnej omawiane były takie tematy jak sytuacja bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, długotrwałe wsparcie Ukrainy, czy zagrożenia w obszarze cyber.

W dniach 22 – 23 maja 2024 roku, w Palandze na Litwie odbyło się spotkanie ministrów obrony oraz dyrektorów ds. polityki obronnej Grupy Północnej. Polskę reprezentował wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.

Grupa Północna to format kierowany przez Wielką Brytanię, założony w 2012 roku. Tworzy go 12 krajów – trzy kraje bałtyckie, pięć krajów nordyckich, Polska, Holandia i Niemcy. Grupa działa jako forum konsultacyjne w kwestiach bezpieczeństwa europejskiego, stosunkówh NATO-UE oraz innych tematach istotnych dla regionu, takich jak mobilność wojskowa, rozwój technologii transformacji i zmiany klimatyczne. Dwa razy w roku odbywają się spotkania w formule Ministrów Obrony Narodowej i Dyrektorów Polityki Obronnej.

Omawiając kwestie dotyczące bezpieczeństwa w regionie i praktycznego długoterminowego wsparcia Ukrainy ministrowie przedstawili informacje na temat poszczególnych koalicji, w tym koalicji pancernej, w której jest Polska. W rozmowach uczestniczył minister obrony Ukrainy, który przedstawił aktualną sytuację bezpieczeństwa i priorytety działań wojsk ukraińskich. Jedna z sesji poświęcona była także zagadnieniom, jakie będą poruszane w trakcie zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie.

Czytaj też

W trakcie obrad Grupy Północnej odbyło się bilateralne spotkanie wiceministra Cezarego Tomczyka z sekretarzem stanu Ministerstwa Obrony Szwecji Peterem Sandwallem. Wiceszef polskiego MON spotkał się także z wiceministrem obrony narodowej Litwy Žilvinasem Tomkusem. Ministrowie rozmawiali na temat bezpieczeństwa na wschodniej granicy NATO.

„Rozmawialiśmy także o zagrożeniach cyber. Mamy akurat z Litwinami współpracę naszego dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jesteśmy zaangażowani w obronę cyberprzestrzeni i na tym polu krajowym, ale też i tutaj. Kraje bałtyckie bardzo doceniają nasze zaangażowanie, zarówno zaangażowanie militarne, bo tu są też przecież nasi żołnierze, ale też zaangażowanie we wszystkie projekty, które są tworzone. My jesteśmy po prostu liderem tego regionu, liderem zarówno jeżeli chodzi o NATO, jak i Unię Europejską. Musimy sobie zdawać z tego sprawę. To jest nasza siła, ale też zobowiązanie” - mówił wiceszef MON.

„Jestem też tutaj po to, żeby odwiedzić granicę litewsko-białoruską. Teraz jesteśmy blisko granicy litewsko-rosyjskiej, a kontekst tego wyjazdu jest jasny. Litwa, Łotwa, Estonia kilkanaście tygodni temu, kilka miesięcy temu zapowiedziała budowę bałtyckiej linii obrony. My w tej sprawie byliśmy z naszymi kolegami w kontakcie. Oni też byli i konsultowali się z naszymi wojskowymi w sprawie umocnień fortyfikacyjnych. Taka decyzja zapadła też po stronie polskiej.” – podkreślał wiceminister Tomczyk.

Czytaj też

Bałtycka linia obrony, to projekt wspólnie realizowany w przez rządy Litwy, Łotwy i Estonii. Zakłada on plany budowy przez kraje bałtyckie umocnień obronnych na granicy z Rosją i Białorusią i składać się z różnych struktur obronnych. Estończycy zapowiedzieli, że na granicy z Rosją zbudują około 600 bunkrów obronnych.

Informacja ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Ja tam słyszałem, że Niemcy biorą się za liderowanie wschodniej flance NATO czyżby wiceszef MON tego nie wiedział?